Контакт

Забава

Зеленски го прослави украинскиот бренд, кој денес вреди 150 милиони евра

Објавено пред

Украинскиот претседател Володимир Зеленски (44) од почетокот на војната во Украина во јавноста се појавува во препознатливата маслинесто-зелена или маскирна униформа, дури и кога се среќава со претставници на други земји или ги посетува.

dobivaj vesti na viber

Пред неколку дена „Форбс“ откри дека Зеленски го носи украинскиот бренд за облека M-TAC, кој вообичаено произведува опрема за лов и туризам, како и разни додатоци за оружје и воена и тактичка облека и обувки. Покрај Зеленски, овој бренд го носи и врховниот командант на украинските вооружени сили, Валериј Залужни, како и стотици илјади војници и цивили во Украина.

Иако руската агресија против Украина уништи многубројни компании и корпорации, главно мали и средни претприемачи, таа беше многу плодна за М-ТАЦ бидејќи неговата продажба се зголеми трипати од февруари до сега. Производството во Киев е проширено, отворена е и фабрика во Лавов, вработени се уште 750 шивачки, кои работат во три смени, а според финансиските прогнози на експертите, неговиот годишен приход би требало да биде околу 150 милиони евра.

Компанијата M-TAC е основана од Александар Карашев од Киев на почетокот на 2000-тите, сето тоа затоа што тој бил голем љубител воена симулација. Во тоа време во Украина не можело да се најде таква опрема, а Карасев одлучил своето хоби да го претвори во бизнис.

Со својата партнерка Наталија Коржењук ја отворил продавницата „Милитарист“ во Киев, каде што продавале увезена ерсофт-опрема, а од 2014 година имаат шест продавници. Карасев дури успеал да набави неколку воени камиони и оклопни транспортери за потребите на своето хоби.

На крајот, тој ѝ ги донирал возилата на армијата кога избувна конфликтот во Донбас, а војниците почнале да пристигнуваат во неговата продавница и да се опремат за војната, а со тоа да го промовираат неговиот бренд.

Поради зголемената продажба, Карасев и Коржењук се здружиле со дизајнерот Денис Головка и развиле бренд на тактичка облека, наречена M-TAC. Брендот стана многу популарен меѓу војниците, а пред војната, која почна во февруари 2022 година, тие имаа седум продавници и работилница и магацин во Киев и 200 вработени, како и производна линија и продавница со магацин во Полска.

Не им било лесно на самиот почеток на инвазијата. Карасев и некои вработени учествуваат во војна и трговијата ја одржувале многу мал број луѓе. Тие се вратиле на работа дури во мај, а во јуни почнале да градат фабрика во Лавов со помош на инвеститорите, коосновачот на украинскиот извозник на земјоделски производи „Орексим“, Јуриј Будник, и директорот на компанијата, Александар Худолеј.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Џулија Робертс и Џенифер Анистон во ист филм

Објавено пред

Џулија Робертс и Џенифер Анистон ќе си ги заменат телата во претстојната комедија на режисерот на „Палм Спрингс“, Макс Барбаков.

dobivaj vesti na viber

„Амазон“ го доби филмот по тендерската војна помеѓу неколку студија и стримери, дознава „Дедлајн“, кој прв ја објави веста за проектот.

Барбаков ќе го пишува сценариото и ќе го режира претстојниот филм зад кој стои продуцентската куќа на Маргот Роби, „Лаки-чеп ентертејнмент“. CAA посредуваше во продажбата на „Амазон“.

Освен информациите за талентираните актерки и за финансиерите, нема ништо друго познато за филмот.

Неодамнешниот успех на „Билет за рајот“ со Робертс и Џорџ Клуни, како и „Изгубениот град“ со Сандра Булок и Ченинг Тејтум во главните улоги, докажа дека постои вистинска побарувачка за комедии со ѕвезди во време кога жанрот се бори на комерцијален план.

На киноблагајните „Билет за рајот“ (Ticket to Paradise) и „Изгубениот град“ (Тhe Lost City) заработија по повеќе од 150 милиони долари во светски рамки.

Прикажи повеќе...

Забава

(Видео) Памела Андерсон ја раскажа својата животна приказна

Објавено пред

Со свои зборови, со приватни видеоснимки и моменти запишани во својот дневник, актерката Памела Андерсон ја раскажа приказната за својот пат до славата, љубовните врски и за секс-скандалот.

dobivaj vesti na viber

Во документарецот Pamela: A Love Story, кој веќе се емитува на „Нетфликс“, актерката ја претстави својата страна на приказната.

Животот на Памела бил турбулентен. Таа била жртва на силување и малтретирање, растела во дисфункционално семејство, имала пет брака, а не ја сакаа ниту медиумите, особено по објавувањето на експлицитната снимка од неа и нејзиниот поранешен сопруг Томи Ли.

Сакала да оствари сериозна актерска кариера, но, како што кажува во филмот, тоа ѝ било тешко поради интимното видео што ги натера сите да ја гледаат како секс-симбол и да ѝ доделуваат такви улоги.

Минатата година „Хулу“ емитува минисерија Pam & Tommy, која го прикажа нејзиниот брак во периодот кога неовластено излезе фамозното домашно видео.

Таа вели дека повторно била трауматизирана од серијата на „Хулу“.

Речиси една година по оваа минисерија, Памела реши да сподели свое видување на целата ситуација.

Во документарецот актерката чита делови од дневникот што го пишувала во текот на животот, говори за тешкото детство и за проблемите со кои се соочувала во раната младост, за силувањето, за експлицитните снимки со Томи и за неуспешните бракови.

 

Прикажи повеќе...

Забава

Бизарен магионичaрски трик на аудиција на британското шоу за таленти

Објавено пред

Аудициите на натпреварувачкото шоу „Британија има талент“ (Britain’s Got Talent) се во тек и настана хаос во публиката кога главата на главниот судија Сајмон Ковел се чинеше дека е запалена, објави „Мирор“.

dobivaj vesti na viber

Главниот судија и поранешен шеф на „Х-фактор“ бил изведен на сцената од маскиран магионичар натпреварувач, кој му кажал да седне на столот и му ставил качулка над главата на најновите аудиции во Лондон.

Потоа му истурил течност врз целата качулка и ставил кутија врз неговата глава. Предниот дел од кутијата бил отворен за публиката да види што се случува внатре. Магионичарот фрлил пламен во кутијата и неговата глава се запалила.

Публиката почнала да вреска, судиите станале од своите места, сите биле тотално вџашени. Пламенот набргу бил изгаснат. Сајмон станал и изгледал малку потресен.

Подоцна, самиот Ковел (63) го коментирал бизарниот трик: „Можев да почувствувам како полеваат течност врз мене, но не знаев дека е запалива!“

Неговата колешка Алиша Диксон била преплашена.

„Сајмон, ти ја запалија главата. Беше страшно да се гледа, ти си многу храбра личност кога дозволи да се случи тоа. Сфатив и колку се грижиме за тебе, бев подготвена да скокнам на сцената и да те спасам“. му рече Алиша.

„Кога ја видов главата на Сајмон во таа направа, бев како маѓепсан. Никогаш не сум видел такво нешто“, коментира Бруно Тониоли, друг член на жирито. Тој нагласи дека сето тоа изгледало како сцена од хорор-филмот „Сложувалка на стравот“.

Во натпреварувачкото шоу „Британија има талент“ доаѓаат разни луѓе, од пејачи, магионичари, комичари, танчари и други, но се чини дека ветеранот на британските шоуа за таленти никогаш нема да ја заборави најновата аудиција.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион15 минути

Курти претстави шест услови за формирање ЗСО

Косовскиот премиер Албин Курти постави шест услови за прифаќање на формирањето на заедницата на општини со српско мнозинство, меѓу кои...

Македонија1 час

Апасиев: Партиската полиција на Спасовски не престанува со тортурата врз левичарите

Непосредно пред одбележувањето на годишнината од раѓањето на таткото на македонската нација – Гоце Делчев, повеќе членови на Централниот комитет...

Регион1 час

(Видео) Хаос во српскиот парламент, пратениците се упатија кон Вучиќ со извици „предавство“

Целосен хаос во српското собрание следуваше во попладневниот дел од расправата кога пратениците од опозицијата, пред сè, на Двери и...

Македонија3 часа

„Авионот е полн, нема да леташ за Париз“, патник вратен од аеродромот иако имал повратни билети на „Визер“

Патник од Скопје во саботата бил вратен од Меѓународниот аеродром „Скопје“ со објаснување дека авионот за Париз е полн иако...

Македонија4 часа

Петиција за одземање бугарско државјанство на Македонци; Основачот: Имаме проблем што не ја признавате историјата

Онлајн-петиција за одземање на бугарското државјанство на Македонци што шират омраза за Македонија е креирана на социјалната мрежа „Фејсбук“, а...

Македонија4 часа

Лидија Димова не призна вина, нејзиниот екссоработник смета дека е виновен за злоупотребите во Националната агенција за европски образовни програми

Ексдиректорката на Националната агенција за европски образовни програми и мобилност, Лидија Димова, не чувствува вина за делата злоупотреба на службената...

Македонија5 часа

Спасовски: Ниедна партија не може да го присвои Гоце Делчев, граѓаните нека бидат сигурни за одбележувањето

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, порача дека ниедна политичка партија не може да го присвои ликот на Гоце Делчев....

Регион5 часа

Бугарија го осудува насилството врз македонските Бугари во Македонија

Бугарскиот парламент категорично го осуди насилството врз македонските Бугари во Македонија, како и омаловажувањето на проблемот со правата и безбедноста...

Свет6 часа

Медведев: Пред 80 години непријателот беше сопрен, исто ќе биде и сега

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев, по повод одбележувањето на 80-годишнината од битката кај Сталинград, истакна дека...

Македонија7 часа

„Комитите“ повикаа на акција за чествувањето на Гоце Делчев

Навивачката група „Комити“ ќе присуствува на одбележувањето на денот на раѓањето на Гоце Делчев, кое ќе се одржи во црквата...

Свет7 часа

Поранешен командант на „Вагнер“: Сакам да им се извинам на Украинците

Еден од поранешните команданти на руската платеничка група „Вагнер“, кој побегна во Норвешка, изјави за „Ројтерс“ дека сака да се...

Свет7 часа

Белата куќа: Немаме непријателски намери кон Пјонгјанг

Белата куќа ги отфрли обвинувањата на Северна Кореја дека воените маневри на САД и нивните јужнокорејски сојузници во Жолтото Море...

Свет7 часа

Фрејзер: Русија побара седница на Советот за безбедност на ОН за Украина

Русија побара на 8 февруари да се одржи седница на Советот за безбедност на ОН посветена на Украина, изјави Ванеса...

Свет7 часа

Кириленко: Руска ракета погоди станбена зграда во Краматорск, најмалку двајца загинати

Најмалку две лица загинаа, а седум се повредени кога ракета лансирана од руските сили погоди станбена зграда во градот Краматорск...

Свет20 часа

Адвокатот на Бајден: ФБИ не најде доверливи документи во куќата на претседателот

Членови на американското Федерално истражно биро (ФБИ) денеска ја пребараа викендицата на претседателот Џозеф Бајден во Рихобот Бич, Делавер, но...

Македонија20 часа

Осудениот Михајловски за „27 април“ одбива да биде амнестиран: Бог е тој што може да ми суди

Вилијам Михајловски-Гајда, осуден на 13 годишна затворска казна за крвавите случувања во Собранието на 27 април, бара да не биде...

Македонија21 час

Условна казна доби докторот кој ја породуваше Веапоска, родилката: Дај Боже на пресудата за вадењето на моите органи, да се казни со затвор

Условна казна му е изречена на гинекологот Мухамед Асани, затоа што во нелегална ординација во неговата куќа, давал здравствени услуги,...

Економија22 часа

Маричиќ: Нови 53 милиони евра за Северна Македонија од ЕУ за инвестиции во енергетиката и животна средина

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ на својот Фејсбук профил објави дека од страна на Европската...

Регион22 часа

Милановиќ: Србија мора да разбере дека од романсата со Русија ќе излезе како измамен љубовник

Србија ќе мора на некој начин да го признае Косово, изјави денеска хрватскиот претседател Зоран Милановиќ, оценувајќи дека Белград мора...

Свет23 часа

Захарова: Обидот за посегнување на руски имот ќе се смета за грабеж, ќе одговориме

Русија ќе возврати на обидите на Западот да ги заплени руските средства за да и ги предаде на Украина, изјави...