Контакт

Забава

„Златна малина“: Ова е убедливо најлошиот филм снимен минатата година

Објавено пред

„Златна малина“, наградата за најлошо филмско остварување, традиционално се доделува непосредно пред „Оскарите“, а во саботата беше доделена 42. пат.

dobivaj vesti na viber

Апсолутен победник е „Дијана“, мјузикл на „Нетфликс“, за покојната британска принцеза. Ова дело доби пет непожелни награди – во категориите најлош филм, сценарио, режија и главна и споредна актерка.

Претходно, критичарите истакнаа дека филмот е целосно без дух и дека е направен исклучиво за профит. Иако имаше најмногу номинации, тимот што го сними филмот, веројатно, не очекуваше толкав број.

А што се однесува до актерите што се закитија со „Малина“, тука е Џаред Лето за најлоша споредна машка улога како Пол Гучи во „Куќата Гучи“, а Брус Вилис доби награда во сопствената категорија најлош филм со Брус Вилис за Cosmic Sin („Космички грев“).©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Кејт Мос ги негира наводите дека Џони Деп ја турнал по скали

Објавено пред

Кејт Мос ги демантираше шпекулациите дека нејзиниот поранешен партнер Џони Деп еднаш ја турнал по скалите.

dobivaj vesti na viber

48-годишната манекенка, која беше во врска со Деп од 1994 до 1997 година, се појави на суд преку видеолинк од Глостершир, југозападна Англија, за да сведочи во рамки на судскиот спор помеѓу Амбер Херд и ѕвездата на „Пиратите од Карибите“.

Кејт Мос беше повикана како сведок од адвокатите на Деп.

Херд (36) претходно ја спомна манекенката во текот на судењето, кога зборуваше за наводна расправија помеѓу Деп и нејзината сестра Витни Хенрикез, и рече: „Витни беше свртена со грб кон скалите, а Џони замавна кон неа. Во тој момент си помислив на Кејт Мос и скалите“.

А во средата, на прашањето на член на адвокатскиот тим на Деп, дали холивудскиот актер некогаш ја турнал по скалите додека биле во врскас, Кејт Мос одговори: „Не, тој никогаш не ме турнал по никакви скали“.

Кејт објасни: „Излегувавме од соба, а Џони излезе пред мене. Имаше невреме и додека ја напуштав собата се лизнав по скалите. Го повредив грбот. И врескав затоа што не знаев што ми се случи, имав болки. Тој се врати со трчање да ми помогне, ме однесе во мојата соба и побара лекарска помош“.

Кејт, чие сведочење траеше помалку од пет минути, не беше вкрстено испрашувана од тимот на Херд. Херд првпат го изнесе ова тврдење за време на нејзиното сведочење во Британија во 2020 година.

Таа тогаш рече: „Се сетив на информациите што ги слушнав дека турнал поранешна девојка – верувам дека тоа беше Кејт Мос – по скалите. Ова го слушнав од две лица“.

Прикажи повеќе...

Забава

(Видео) Рецензии Кан 2022: „Злосторства на иднината“ – хоророт на Дејвид Кроненберг прикажува свет без болка

Објавено пред

Во првите минути од научнофантастичниот хорор „Злосторства на иднината“ (Crimes of the Future), осумгодишно момче дигестира ивици на пластична кофа и мајка му го задушува до смрт. Набргу потоа, перформанс-уметник Саул Тенсер (Виго Мортенсен) е покажан во кожурец налик на школка,  OrchidBed или кревет од орхидеи, со чудни пипци вметнати во неговото тело.

dobivaj vesti na viber

Слободно може да се каже дека, на 79 години, канадскиот писател-режисер Дејвид Кроненберг, познат како „барон на крвта“, не изгубил ништо од вкусот на екстремност. Премиерно прикажан на Канскиот филмски фестивал, овој најнов филм, негов прв по „Карти до ѕвездите“ од 2014 година, го гледа како се враќа во светот на т.н хорор на телото што дефинираше голем дел од неговите рани дела во 70-тите и 80-тите. Впрочем, не попусто го викаа господар на боди-хорор и маестро на нервозата.

„Сместен е во индустриски пејзаж од блиска иднина, и човечките тела се менуваат“, објаснува Тенсер. Инфекциите исчезнуваат. Повеќе нема болка, таа постоела во минатото.

Во текот на процесот наречен Синдром на забрзана еволуција, се создаваат нови органи, нешто што Тенсер го користи, со помош на неговата партнерка Каприс (Леа Сејду).

Главни протагонисти во филмот се Виго Мортенсен, Леа Сејду и Кристен Стјуарт.

Прикажи повеќе...

Забава

Руска сопранистка одржа концерт во Париз

Објавено пред

Иако во април пееше во операта во Монте Карло, синоќешниот концерт на Ана Нетребко во Париската филхармонија означува големо враќање на сцената во некоја западна метропола, по критиките на сметка на руската сопранистка поради војната во Украина.

dobivaj vesti na viber

Ана Нетребко, која се смета за еден од најголемите лирски гласови во светот, беше меѓу првите руски уметници на кои се покажа со прст по почетокот на инвазијата на Украина на 24 февруари бидејќи не ја осуди војната.

Престижната Метрополитен опера во Њујорк, каде што беше ѕвезда, ја отстрани од програмата на неодредено време. Таа тогаш рече дека привремено се повлекува од сцената.

На 30 март таа отворено ја осуди војната против Украина, што доведе до нејзино откажување на настапите во Русија. Пожелно е руските уметници во татковината да го покажат својот патриотизам или да молчат, а на Запад јавно да се оградат од воената операција и од рускиот режим.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа2 часа

Велика Британија: На Путин треба да му се одговори со сила, а не со попуштање

Во пресрет на денешната посета на БиХ, британската министерка за надворешни работи Лиз Трaс изјави дека обидите да му се...

Свет3 часа

Зеленски со остри критики кон Хенри Кисинџер

Украинскиот претседател Володимир Зеленски остро го критикуваше поранешниот американски државен секретар Хенри Кисинџер, кој посочи дека мировните преговори треба да...

Свет3 часа

11 бебиња загинаа во пожар во болница во Сенегал

Сенегалскиот претседател Меки Сал изјави дека 11 новороденчиња загинале во пожар во регионалната болница во Тивауан. Сал изјавил дека се...

Европа3 часа

Кадиров ѝ се заканува на Полска: Ако добиеме наредба, за шест секунди ќе ви покажеме на што сме способни

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров ѝ се закани на Полска. Тој на својот канал на „Телеграм“ објави видео во кое вели...

Европа3 часа

И по неколкучасовните разговори на делегациите, Турција продолжува да се противи на членството на Шведска и Финска во НАТО

Шведски и фински дипломати вчера имаа повеќечасовни разговори со турските колеги, меѓутоа, како што јавуваат агенциите, не е постигнат договор...

Европа3 часа

Путин првпат ги посети ранетите руски војници

Рускиот претседател Владимир Путин вчера првпат ги посети војниците во болница во Москва, три месеци по почетокот на офанзивата на...

Македонија13 часа

Џафери ги заклучи вратите на салата во Собранието и ги исклучи микрофоните

Собранискиот спикер Талат Џафери побара да се заклучат собраниските врати од салата за да службите пребројуваат пратеници, а пратениците на...

Македонија14 часа

Ковачевски – Дендијас: Фокусирани сме на зајакнување на стратешкото партнерство меѓу Македонија и Грција

Претседателот на Владата денеска го прими министерот за надворешни работи на Република Грција Никос Дендијас, кој е во еднодневна посета...

Свет16 часа

Вартоломеј: Руската православна црква нѐ разочара, патријархот Кирил треба да му се спротивстави на Путин

Вселенскиот патријарх Вартоломеј денеска изјави дека Руската православна црква ги предала отците на православната црква поддржувајќи го нападот врз Украина....

Македонија17 часа

Повисоки плати ќе добијат судиите и обвинителите

Владата денеска ги прифати и измените и дополнувањата на Законот за плати на јавните обвинители. Со предложените одредби, како што...

Свет20 часа

Нови детали за хоророт во Тексас: сите деца биле убиени во една училница

Објавени се нови детали за страшното масовно убиство што се случи вчера во Основното училиште во Тексас. Во нападот на...

Македонија20 часа

(Интервју) Вангелов: Решение е можно ако Бугарите немаат разорно токсични изјави

Членот на мешовитата Комисија за историски и образовни прашања меѓу Македонија и Бугарија, Огнен Вангелов, во интервју за „Макфакс“ вели...

Македонија21 час

Се преговара за набавка на посебни ПЦР-тестови за дијагностицирање мајмунски сипаници

Здравствениот систем се подготвува за евентуална појава на мајмунски сипаници и кај нас, извести денес Комисијата за заразни болести. Доктор...

Македонија22 часа

Османи: Императив е во јуни да се почне со долго задоцнетиот пристапен процес

Императив е да се почне со веќе долго задоцнетиот пристапен процес на Македонија и Албанија сега во јуни, порача денеска...

Македонија23 часа

Руската православна црква го поздрави признавањето на автокефалноста на МПЦ-ОА

Признавањето на автокефалноста на црквата во Северна Македонија од страна на Српската православна црква е радосен настан, изјави заменик-претседателот на...

Македонија1 ден

Џафери не чувствува одговорност да им се извини на собраниските службеници

Собранискиот спикер Талат Џафери не чувствува одговорност да се извини на собраниските службеници кон кои се обратил со пцости, а...

Свет1 ден

Убиецот пред масакрот во Тексас и’ испратил порака на непозната девојка: „Имам мала тајна“

Осумнаесетгодишниот Салвадор Рамос, кој уби најмалку 19 ученици и двајца учители во основното училиште „Роб“ во Тексас, пред масакрот на...

Македонија1 ден

„Бегај бе таму, хеј сус“ – пратениците од ВМРО-ДПМНЕ со транспаренти во Собранието побараа оставка од Талат Џафери

Со транспарент, на кој е испишано „Бегај бе таму, хеј сус“, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ побараа оставка од претседателот на Собранието,...

Топ1 ден

Четиринаесетгодишник со нож ѝ се заканувал на аптекарка, ѝ го одзел прометот и ја удрил со тврд предмет

Скопското Обвинителство до Кривичниот суд во Скопје достави барање за поведување подготвителна постапка против дете поради разбојништво. На 23 мај,...

Свет1 ден

Познат идентитетот на децата убиени во масакрот во Тексас

Неколку часа по масакрот во основното училиште во Тексас, почнаа да пристигнуваат информации за жртвите. Полицијата потврди дека загинале 19...