Контакт

Забава

Идрис Елба ќе добие специјална награда „Бафта“

Објавено пред

Британскиот актер Идрис Елба на крајот на овој месец ќе добие едно од највисоките почести што ги доделува британската академија за филмска и телевизиска уметност (БАФТА), а тоа е специјална телевизиска награда.

Главната ѕвезда во хит-сериите „Лутер“ и „Жица“ признанието ќе го прими на виртуелна церемонија на доделување на наградите „Бафта“ (попознати како британски „Оскари“) на 31 јули.

Елба рече дека наградата е голема привилегија и дека негова мисија е да им се да дадат можности на новите таленти.

„Мојата мисија е да обезбедиме можност и пристап во филската индустрија на нови таленти од различно потекло, што е иста можност што јас ја добив пред многу години“, рече британскиот актер, кој е едно од омилените холивудски лица.

Досегашни добитници на оваа специјална телевизиска награда се Клер Балдинг, Сила Блек, сер Лени Хенри и коментаторот Џон Мотсон.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

(Видео) Црно-белиот мачор од „Даунинг стрит“ оди во пензија

Објавено пред

Целиот свет има слушнато за мачорот Палмерстон, кој се приклучи на Министерството за надворешни работи на Велика Британија во 2016 година, откако беше спасен од засолниште за животни.

По четири години, мачорот смета дека треба да се пензионира.

Во писмото објавено на „Твитер“, упатено до Сајмон Мекдоналд, постојаниот потсекретар на министерството, Палмерстон објаснил дека дошло време да се посвети себеси.

Ќе му недостасува метежот во канцеларијата, но во наредните години тој сепак ќе ужива во порелаксиран живот, без многу одговорност и без кавги со мачорот Лери од „Даунинг стрит“.

Сите се тажни, но ја почитуваат неговата одлука.

Прикажи повеќе...

Бизарно

Човечки труп скриен 30 години пронајден при реставрација на палата во Париз

Објавено пред

Француските власти започнаа истрага за убиство, откако при обнова на париска палата вредна 35,1 милиони евра, во подрумот бил пронајден човечки труп, кој таму бил скриен цели 30 години.

Палатата се наоѓа во ексклузивната централна област на Париз. Покрај главната зграда, има внатрешен двор и приватни градини.

„Се работи е важна историска зграда. Многу познати личности живееле таму, вклучувајќи го и поетот Франсоа Копе“, изјавила за Си-ен-ен, потпретседателката на локалната организација за зачувување на историската област, Сабин Лебретон.

„Местото зборува само за себе. Има огромна градина во задниот дел. Можете само да замислите какви свечености и забави се одржувале на тоа место. Тоа е сосема друг век”, додала таа.

Палатата на улицата „Одинот“ била напуштена од средината на 18 век, а беше откупена во јануари за 35,1 милиони евра.

Извор од француското судство за Си-ен-ен изјавил дека обвинителството во Париз започнало прелиминарна истрага за убиството, откако во подрумот на палатата на 26 февруари било откриено тело за време на реновирањето.

„Телото беше пронајдено на место кое никој не го посетувал. Никој детално не го прегледал подрумот“, рекол адвокатот Бруно Пикард, кој бил задолжен за продажба на палатата.

Прикажи повеќе...

Забава

Сајмон Коуел имал среќа што не останал парализиран по падот од електричен велосипед

Објавено пред

Сајмон Коуел ги советува луѓето да го прочитаат прирачникот пред да возат електричен велосипед првпат.

„Неколку добри совети… Ако купите или тестирате електричен велосипед, прочитајте го упатството пред да го возите првпат. „Јас скршив дел од грбот. Ви благодарам на сите за вашите љубезни пораки“, напиша Сајмон на „Твитер“. „И голема благодарност до сите медицински сестри и доктори – најдобрите луѓе што некогаш сум ги запознал“.

60-годишниот продуцент и судија на популарното шоу за таленти America’s Got Talent во саботата падна од својот електричен велосипед по што беше итно префрлен на операција, пренесува „Пејџ сикс“ и цитира лекари што по шестчасовната операција, рекле дека тој за еден сантиметар го промашил ‘рбетниот мозок.

„Коуел има среќа што нема да биде парализиран и во инвалидска количка до крајот на животот по лошата несреќа што резултира со три скршеници на грбот“, изјавија негови пријатели за „Пејџ сикс“. По сè изгледа, штотуку купениот велосипед буквално го исфрлил од задниот дел кога Сајмон менувал брзина.

Кели Кларксон, која токму Сајмон ја оценуваше кога се појави и ја освои првата серија на шоуто „Американски идол“, привремено ќе го замени како судија во жирито на America’s Got Talent.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 минути

Пендаровски утре ќе му го врачи мандатот на Заев

Претседателот Стево Пендаровски, утре во 12 часот, мандатот за состав на Владата на Република Северна Македонија ќе му го довери...

Македонија16 минути

Села и Гаши нема да дојдат на средбата на албанските партии што ја организира Ахмети

Алијансата за Албанците и Алтернатива нема да дојдат на средбата на партиите од албанскиот политички блок, која треба да се...

Македонија1 час

Адеми предлага децата да одат на училиште, се разгледуваат три модели за настава

Комисијата за заразни болести размислува, а пак Министерството за образование и наука се противи наставата во новата учебна година да...

Македонија1 час

Засега нема воведување на ПЦР тестови за граѓаните кои транзитираат низ Македонија

Засега нема одлука за воведување на ПЦР тестови за граѓанитекои транзитираат низ Македонија. На денешниот состанок на Комисијата за заразни...

Македонија2 часа

Сведоштво на прилепчанка што го победи коронавирусот: „Моето лекување беше едно од потешките“

Седумдесетгодишната Виолета Мирчевска од Прилеп тринеделната битка со коронавирусот ја поминала емотивно и стресно, но голема мотивација ѝ било семејството, кое...

Топ3 часа

Загина 16-годишник при судир на два мотоцикли во скопско Кадино

Во судир на два мотоцикли, управувани од тинејџери, синоќа во селото Кадино загинал 16-годишник. Како што информираат од МВР, непосредно...

Македонија3 часа

Заев и Николовски се откажаа од средствата за патни трошоци

Генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски, информира дека тој и лидерот на партијата, Зоран Заев, се откажале од патните трошоци....

Свет4 часа

Кои маски штитат, а кои ја шират инфекцијата на Ковид-19 уште повеќе?

САД достигнаа рекордни пет милиони заразени од коронавирус, а сите напори да се запре ширењето на инфекцијата не успеаја. Иако...

Македонија5 часа

Педесет компании заинтересирани за изградба на скопската пречистителна станица вредна 136 милиони евра

Досега 50 компании испратиле апликации на повикот за проектирање и изградба на постројка за третман на отпадни води за град...

Македонија5 часа

Извештај на ИЈЗ: Намален е бројот на новозаразени и починати

Трета недела по ред продолжува трендот на намалување на бројот на новозаболени и починати лица, а се бележи благо зголемување...

Свет6 часа

Кралството Бутан во карантин само поради еден заболен од Ковид-19

Бутанските власти првпат прогласија општ карантин кога еден граѓанин, кој е позитивен на коронавирус, бил во близок контакт со луѓе...

Свет6 часа

Американскиот епидемиолог Фаучи: Сериозно се сомневам во руската вакцина

Главниот американски епидемиолог, Ентони Фаучи, изјави дека рече оти има сериозни сомнежи дека вчерашната одобрена вакцина против коронавирусот во Русија...

Свет6 часа

Руската вакцина веќе ја бараат 20 земји

Кога рускиот претседател, Владимир Путин, објави дека е одобрена првата светска вакцина за Ковид-19, 20 држави побараа од Русија да...

Македонија6 часа

Бројот на заразени од почетокот на пандемијата во Македонија надмина 12.000 лица

Од почетокот на пандемијата во земјата над 12.000 лица биле регистрирани позитивни на коронавирусот. Вкупната бројка досега изнесува 12.083 случаи...

Македонија21 час

Моделот за образовниот процес ќе се донесе по мислењето на Комисијата за заразни болести

Конечната одлука за начинот на кој ќе се спроведува наставата од септември ќе биде донесена врз основа на мислењето на...

Македонија22 часа

Автобусите отсега ќе можат да превезуваат поголем број на патници, одлучи Владата

Автобусите отсега ќе може да пренесуваат патници со 75 отсто од капацитетот, наместо досегашните 50, одлучи Владата на седница. „На...

Европа22 часа

СЗО сака дополнително да ја проверува ефикасноста на руската вакцина против Ковид-19

Светската здравствена организација (СЗО) и руските власти разговараат за процес на евентуално тестирање на безбедноста и ефикасноста за нова вакцина...

Македонија22 часа

(Видео) Костадинов: Заев е мандатар, преговараме за Влада со полн четиригодишен мандат

Во тек се разговорите и консултациите за парламентарно мнозинство и владина коалиција за четиригодишен стабилен мандат, изјави портпаролот на СДСМ...

Македонија22 часа

Филипче: Ќе разговараме за воведување ПЦР-тест за патниците што транзитираат од соседството

Ниту еден од патниците што бил тука во нашата земја со престој како двојно државјанство, финско и македонско, не е...

Македонија1 ден

Нови 141 заболен и еден починат од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.885 тестирања, а регистрирани се 141 нов случај на...

Досие