Контакт

Забава

Кејт Винслет може да го задржи здивот 7 минути

Објавено пред

Во интервју за „Холивуд репортер“, 44-годишната актерка Кејт Винслет открива дека морала да научи како да нурка за улогата во „Аватар 2“ и додава дека тоа било неверојатно искуство.

„Моето најдолго задржување на здивот под вода беше седум минути и 14 секунди,“ вели Британката.

Во меѓувреме, продуцентот Џон Ландау претходно откри дека е воодушевен од тоа колку брзо Кејт ја совладала новата вештина.

Тој неодамна рече: „Направивме резервоар што собира 500.000 литри вода со цел да снимаме сцени на површината на водата но и под неа. Ги обучивме актерите на слободно задржување на здивот, бидејќи во некои кадри тие мораа да бидат под вода подолго време.“

„Еден господин, Кирк Крак, ги обучи сите како да се движат под вода и како да го задржат здивот. Кејт Винслет мораше да го тренира ова и таа успеа да стигне до статички здив од нешто повеќе од седум минути.“

„Аватар 2“, продолжението на научно-фантастичниот блокбастер на Џејмс Камерон, се снимаше во Нов Зеланд.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Принцот Вилијам ќе се појави на „ТЕД-разговори“ за да дискутира за климатските промени

Објавено пред

Британскиот принц Вилијам ќе се приклучи на виртуелен панел составен од страствени активисти за животна средина, како Ал Гор, Џејден Смит, Крис Хемсворт, Марк Руфало, Јеми Аладе и Дон Чидл, каде ќе дискутираат за тоа како светот може да се справи со климатските промени и како да се обезбеди поздрава иднина на планетата.

Настанот, наречен Одбројување“ (Countdown), ќе биде прва бесплатна „ТЕД токс“ конференција, а ќе се одржи на 10 октомври.

Покрај горенаведените говорници, на настанот ќе се појават научници, активисти, претприемачи, урбанисти, земјоделци, извршни директори, инвеститори, уметници, владини службеници и многу други. Целта на панел-дискусијата е да се презентираат најефикасни идеи засновани на докази за да се помогне во борбата против климатските промени.

Прикажи повеќе...

Бизарно

Во обид да направи селфи жена испаднала од автомобил на автопат крај Лондон

Објавено пред

Жена испаднала од автомобил на фреквентен автопат во околината на Лондон додека висела низ прозорецот од сопатничката страна снимајќи видео за „Снепчет“, соопшти локалната полиција, а пренесе Си-ен-ен.

На жената и била укажана лекарска помош на местото на настанот и не претрпела сериозни повреди.

„За среќа, таа не беше сериозно повредена“, објави полицијата на „Твитер“, додавајќи и слика од отворениот прозорец во автомобилот од кој испаднала жената.

Си-ен-ен соопшти и резултати од студија објавена во магазинот„Journal of Family Medicine and Primary Care“, според кои околу 259 луѓе ширум светот починале при обид да направат селфи во периодот меѓу 2011 и 2017 година. Истражувачите откриле дека највеќе вакви смртни случаи се регистрирани во Индија, а потоа следат Русија, САД и Пакистан. Повеќето од жртвите биле мажи (околу 72%) на возраст под 30 години.

Тие исто така потсетуваат дека четири лица од исто семејство се удавија минатата година во Индија откако се лизнале и паднале во вода обидувајќи се да направат селфи.

Прикажи повеќе...

Забава

„Еми“ награди: „Шитс Крик“ победи во седум категории

Објавено пред

Откачената ТВ-комедија „Шитс Крик“ и драмската серија „Чувари“ триумфираа на синоќешната церемонија на доделување на награди „Еми“, на која повеќето селебрити-личности се појавија онлајн од нивните софи и дворови, облечени во разни наметки, дуксери и пижами поради пандемија на Ковид-19.

„Здраво, добредојдовте во ПандЕмис!“, рече Џими Кимел, отворајќи го шоуто, во кое преовладуваа повеќе скечеви и шеги за животот во самоизолација.

„Шитс Крик“, хит на малата кабелска мрежа „Поп“ – необична сторија за богато семејство кое е принудено да живее во запуштен мотел – освои седум „Еми“ награди, вклучувајќи за најдобра хумористична серија и актерски награди за канадските sвезди Кетрин О’Хара, Јуџин Леви, Даниел Леви и Ани Марфи.

Ова е првпат во 72-годишната историја на „Еми“ наградите, комедија да ги освои сите седум категории во иста година, рекоа организаторите.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет23 минути

Еден од творците на „новичок“ му се извини на Навални

Научникот кој учествувал во тајната советска програма за создавање на нервниот агенс „новичок“, му се извини на рускиот опозиционер, Алексеј...

Свет1 час

Гутереш: Ширете го мирот за да се борите против коронавирусот

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш во своето годишно обраќање во Генералното собрание на светската организација истакна дека повторно ќе...

Свет1 час

Се урна зграда во Мумбај, загинаа најмалку осум луѓе

Најмалку осум луѓе загинаа во Индија, во уривање на станбена зграда, што се случило рано утрово, пренесуваат локалните медиуми. Според...

Свет1 час

На сила новите мерки во Австрија

Од полноќ во Австрија почнаа да важат новите правила, поостри мерки во борбата против епидемијата на коронавирус, кои го ограничуваат...

Македонија2 часа

Денеска ќе се одлучува дали ќе има дневен престој во училиштата

Комисијата за заразни болести денеска на состанок ќе расправа за воведување целодневен престој во училиштата. Директорот на Здравствен дом Скопје,...

Свет14 часа

САД постигнаа нов рекорд со повеќе од еден милион тестови дневно

САД поставија нов рекорд со повеќе од милион тестови за коронавирус за еден ден, но експертите велат дека им требаат...

Македонија16 часа

Четири лица починаа од коронавирус, потврдени се 178 нови случаи

Во последните 24 часа од коронавирус во Македонија починаа четири лица, а потврдени се 178 нови случаи од 1.368 тестови,...

Македонија19 часа

Родилка и нејзиното бебе починаа на Клиниката за гинекологија, внатрешна контрола го испитува случајот

Родилката која заедно со нејзиното бебе вчера попладне починаа на Клиниката за гинекологија не знаела во која недела е од...

Регион21 час

(Видео) Пронајдена трета жртва по ураганот во Грција, маж загинал кога врз него паднал покрив

Ураганот Јанош, кој ја погоди Грција, ја однесе и третата жртва во Тесалија во централниот дел на земјата, објавија денеска...

Македонија23 часа

Холштајн: Во интерес на Бугарија е да не го блокира проширувањето на ЕУ во овој регион

Билатералните проблеми не треба да бидат дел од преговарачката рамка за проширување на ЕУ, изјави германската амбасадорка во земјава, Анке...

Македонија1 ден

Пендаровски до Вартоломеј: Нашите православни христијани да бидат еднакви со другите во светот

Претседателот Стево Пендаровски, по повод почетокот на Новата црковна година, упати писмо до Неговата Сесветост Вартоломеј, Архиепископ Цариградски – Нов...

Македонија1 ден

Комисијата одлучува за целодневна настава

Комисијата за заразни болести вчера и денеска ја разгледува можноста за воведување целодневна настава во основните училишта од 1 октомври....

Култура1 ден

Лауреатот на Златна камера 300, Камински со порака на „Браќа Манаки“: Едвај чекам да се видиме во Македонија

На синоќешниот настан за одбележување на 41. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, кој се одржа во...

Економија1 ден

СДСМ: Владата помага со 550 милиони евра, следува четвртиот пакет антикризни мерки

Владата им помага на граѓаните и стопанството со 550 милиони евра, следува четвртиот пакет антикризни мерки, велат од СДСМ преку...

Свет2 дена

Пакет со отров испратен до Доналд Трамп

Пакетот, кој содржи отровен рицин, е испратен до претседателот Доналд Трамп, пренесува „Си-ен-ен“.Двајца полицајци го пријавиле случајот. Извршени се два...

Свет2 дена

Борис Џонсон: Доаѓа вториот бран на епидемијата

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека вториот бран на епидемија на коронавирус пристигнува во Велика Британија. Говорејќи во центарот за...

Култура2 дена

„Браќа Манаки“ во Битола – годинава без црвен тепих, но традицијата продолжува

Претседателот Стево Пендаровски вечерва, во Пациото на НУ Завод и музеј Битола, присуствуваше и се обрати на 41. Издание на...

Свет2 дена

Хаос во Лондон поради рестриктивните мерки: судири меѓу полицијата и демонстрантите

Полицијата во Лондон се судри со демонстрантите против рестриктивните мерки насочени кон спречување на ширењето на коронавирусот. Повеќе од 1.000...

Топ2 дена

Едно лице загина во возило кое излета на патот Неготино – Кавадарци, повредени уште тројца од семејството

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци во координација со ОВР Неготино, изврши увид на лице место, каде денеска во...

Регион2 дена

Стотици луѓе на Парадата на гордоста во Загреб, бараат промена на Уставот

Стотици луѓе се собраа на плоштадот Свети Марко во Загреб, каде се одржува 19. Парада на гордоста. Учесниците на Парадата...

Досие