Контакт

Забава

Ким Кардашјан доаѓа во Белград, наводно испратила список со посебни барања

Објавено пред

Ким Кардашјан во јуни годинава доаѓа во Белград, пишува „Курир.рс“.

dobivaj vesti na viber

Извори запознаени со ситуацијата за споменатиот медиум изјавија дека реалната ѕвезда доаѓа во Србија со своите деца. Причината за нејзиното доаѓање е отворањето на продавницата на брендот Skims во Белград.

Ким наводно ќе пристигне во Србија со приватен авион и ќе биде сместена во претседателскиот апартман на еден белградски хотел. Покрај тоа, таа ќе има дополнително осигурување, а во Белград планира да остане два дена.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kim Kardashian (@kimkardashian)

Српските медиуми пишуваат дека Ким има посебни барања во врска со своето доаѓање. Наводно, барала во станот секогаш да има свежо овошје и постојано да ѝ бидат достапни 10 автомобили за да ги избегне фотографите.

Сака да ги посети и храмот „Свети Сава“ и Калемегдан. По повод нејзиното доаѓањем ќе се организира забавам на која ќе присуствуваат познати личности од Србија.

По Белград, Ким го продолжува патувањето за Париз.

Здравје

Безброј луѓе одат во Индија по „чудесниот лек“ за астма

Објавено пред

Безброј луѓе кои боледуваат од астма одат во индискиот град Хајдерабад бидејќи, наводно, мала жива риба полнета со одредени растенија е „чудотворен лек“ за астма, пишува АП.

dobivaj vesti na viber

Агенцијата вели дека секое лето, на ден кој се смета за астролошки поволен, луѓето кои страдаат од астма и други респираторни заболувања патуваат во Хајдерабад за да проголтаат мали живи риби полнети со „разни чудотворни билки“ направени од семејството Батини.

Според легендата, во 1845 година, еден светец скитник му ја претставил тајната формула на чудотворната билка на еден човек кој живеел во градот Хајдерабад, Веран Гуд, и му рекол да ја даде формулата бесплатно на пациентите со астма.

Оттогаш, потомците на Гуд, познати како семејството Батини, ја зачувале традицијата и хербалната формула.

Секоја риба чини 40 рупии или околу 50 центи.

Кога се купува, жива риба се става во пластична кеса наполнета со вода и се носи кај семејството Батини, кое става мешавина од растенија во устата на рибата.

Прикажи повеќе...

Забава

Ретки близнаци слонови родени во Тајланд, добија благослов од будистички монаси

Објавено пред

Будистичките монаси во Тајланд денеска благословија слон близнаци, машки и женски, една недела по нивното тешко раѓање.

dobivaj vesti na viber

Нивната мајка, слонот Чамчури, роди близнаци на 7 јуни во камп во античката престолнина на Тајланд Ајутаја, популарна туристичка дестинација 80 километри северно од Бангкок, пренесува АП.

Раѓањата на близнаци слон се ретки, а машко-женските близнаци уште повеќе.

Тајландската влада соопшти дека тие се трета таква двојка во светот.

Според чуварот на слонови во споменатиот камп, второто слонче било родено 18 минути по првото.

„Махутите“, односно чуварите на слонови, морале брзо да реагираат за да ја спречат мајката случајно да го повреди своето бебе.

Еден од махутите, Шарин Сомванг, ја скршил ногата кога зачекорил меѓу мајката и нејзините бебиња за да ја спречи да го згази бебето.

Слоновите се голем дел од националниот идентитет на Тајланд и официјално се прогласени за симбол на нацијата.

Белиот слон, кој се сметаше за свет симбол на кралската моќ, беше на тајландското национално знаме до 1917 година.

Прикажи повеќе...

Забава

Кејт Винслет откри дека снимањето на нејзиниот бакнеж со Леонардо ди Каприо во „Титаник“ било „кошмар“

Објавено пред

Кејт Винслет за време на интервјуто за Vanity Fair откри дека снимањето на една од најромантичните сцени во „Титаник“ не било ни приближно толку романтично во реалноста. Станува збор за сцената каде Роуз и Џек стојат заедно и гледаат како заоѓа сонцето на хоризонтот.

dobivaj vesti na viber

Младите вљубени првпат ги испреплетуваат рацете и се бакнуваат. Иако за многу љубители на романтичните драми ова е еден од најубавите моменти во историјата на филмот, Винслет изјави дека Ди Каприо не можел да биде сериозен за време на снимањето на сцената, а наишле на некои други пречки.

„Снимањето на таа сцена беше кошмар бидејќи Лео не можеше да престане да се смее, па моравме да ја повториме сцената четири пати. Џим бараше многу специфично осветлување за оваа сцена, а зајдисонцата постојано се менуваа таму каде што бевме“, објасни Винслет.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 минути

Мисајловски: Силно ќе се заложам за модернизација на Армијата и засилување на борбената готовност

Сакам да се заблагодарам пред сѐ на нашиот македонски народ за огромната поддршка што ни ја даде на изборите за...

Свет23 минути

Најмалку 13 загинати во судир на воз во Индија

Најмалку 13 лица загинаа во судир на патнички и товарен воз во источната индиска држава Западен Бенгал, соопшти денеска полицијата....

Македонија34 минути

Николоски откако беше предложен за министер: Како што го кренавме ВМРО-ДПМНЕ, ќе ја кренеме и Македонија

Би сакал да му се заблагодарам на Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и иден Претседател на Владата Христијан Мицкоски за укажаната доверба...

Регион1 час

За една недела тројца исчезнати туристи пронајдени мртви на грчките острови

За само една недела тројца исчезнати туристи се пронајдени мртви на грчките острови, јавија грчките медиуми. Турист од САД кој...

Македонија1 час

Мицкоски за предлог составот за влада: Имаме амбициозен план за реформи и проекти чија реализација ќе почне од првиот ден

Мандатарот за состав на влада, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски синоќа по седниците на Извршниот и Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ...

Свет1 час

Јенс Столтенберг: НАТО размислува да стави нуклеарно оружје во состојба на готовност

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека имало консултации меѓу членките на Алијансата за отстранување на нуклеарното оружје од...

Македонија11 часа

Тошковски по предлогот да биде министер: Ја прифаќам одлуката која за мене е голема одговорност и обврска кон сите вас

Досегашниот министер за внатрешни работи во техничката Влада, Панче Тошковски, е предлогот за истата оваа функција во новата влада. „Вечерва...

Македонија13 часа

Мицкоски ги соопшти петнаесетте предлози со имињата на министри во неговата влада

Мандатарот за состав на влада и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на прес-конференција ги соопшти имињата за кадровските решенија во...

Македонија14 часа

Извршниот и централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ заседаваат за кадровскиот состав од партијата

Извршниот и централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ денеска заседаваат за кадровскиот состав од партијата за владата што ќе го предложи мандатарот...

Европа18 часа

Германската полиција уби навивач кој со секира влегол во фан-зоната на Европско првенство (ВИДЕО)

Германската полиција во Хамбург имаше полни раце работа. Во градот каде хрватската фудбалска репрезентација ќе го одигра следниот натпревар на...

Македонија18 часа

Силјановска-Давкова од Швајцарија: Тековната војна во Украина нè засега сите нас

Во обраќање на пленарната сесија на Самитот за мир во Украина, што викендов се одржува во Бургеншток на езерото Луцерн...

Европа20 часа

Четворица загинати во страшна сообраќајка во Грција, пожарникарите го сечеа возилото за да ги извадат телата (ВИДЕО)

Во сударот меѓу автобус и автомобил, што се случи денес наутро пред Токсотес Ксанти, на стариот национален пат Ксанти-Кавала во...

Регион21 час

Црвен аларм за туристите на Јадранот: месојадни црви забележани на плажите во Будва, Црна Гора и во Италија

Месојадни црви се забележани на плажите во Будва, Црна Гора и во италијанските региони Сицилија, Калабрија и Апулија. За туристите...

Свет21 час

Затворениците кои држеа затворски чувари како заложници во градот Ростов се убиени

Руските безбедносни сили влегоа во притворниот центар на југот на Русија и ликвидираа шест затвореници кои ги држеа двајцата затворски...

Свет21 час

Затворениците вооружени со ножеви во руската област Ростов зеле двајца полицајци како заложници

Обвинети во истражниот центар во руската област Ростов зеле двајца полицајци како заложници, соопштија денеска руските власти, цитирани од британските...

Македонија22 часа

Македонски концепт од Украина: Куќата на Крсте Петков-Мисирков ќе добие нова меморијална плоча на македонски јазик со македонско знаме

Делегација на политичката партија Македонски концепт, предводена од претседателот на партијата Петар Богојески и потпретседателот Самуел Наумовски-Викиус, остварија средба со...

Македонија22 часа

Тешки бетонски блокови пред паѓање висат од тераса спроти Владата, предупредува ЦУК

Тешки бетонски блокови пред паѓање висат од тераса и се опасност за минувачите по тротоарот на булеварот Илинден во ценатор...

Македонија22 часа

Радост, љубов, хармонија и мир посака Силјановска-Давкова по повод големиот муслимански празник Курбан бајрам

Претседателката Гордана Силјановска-Давкова, по повод големиот муслимански празник Курбан бајрам, упати честитка до поглаварот на Исламската верска заедница, Реис-ул-улема х....

Македонија1 ден

Украс во Владата ќе биде и портрет од Талат Џафери, техничкиот премиер во заминување

Техничкиот премиер Талат Џафери на Фејсбук објави дека во Владата е истакнат и неговиот портрет како премиер на техничката Влада,...

Македонија2 дена

Муртезани, поранешниот генерален директор во МЕПСО и МЖ е кандидат за министер за европски прашања на Алтернатива

Орхан Муртезани е кандидатот од Алтернатива за министер за евроинтеграции, додека Љуљзим Алиу е предложен за заменик министер за образование,...