Контакт

Забава

Кијану Ривс меѓу најавените за канадската Патека на славните

Објавено пред

Актерите Кијану Ривс и Греам Грин, пензионираниот генерал-потполковник Ромео Далер и музичарот Брус Кокберн се меѓу овогодишните избрани личности за канадската Патека на славните.

Пејачката текстописец Џули Блек, починатата блуз-уметник Саломе Беј, боречката ѕвезда Брет („Хитмен“) Харт и декатлобецот Демијан Ворнер, исто така, беа најавени во средата како избраници за 2021 година.

Листата од 10 ја заокружуваат извршниот директор на „Каргоџет“, Аџеј Вирмани, и научниците од Универзитетот во Торонто кои го открија инсулинот: Фредерик Бентинг, Чарлс Бест, Џон Меклод и Џејмс Колип.

Секоја година, Canda’s Walk of Fame ја слави екселентноста и достигнувањата во областа на уметноста и забавата; претприемништво и филантропија; хуманитаризам; наука, технологија и иновации; и спортот и атлетиката.

Забава

Таа ме контролира целиот мој живот, вели ќерката на Мадона

Објавено пред

Лурдес Леон, ќерката на поп-иконата Мадона, тврди дека мајка ѝ сака да ѝ го контролира животот.

Најстарата ќерка на поп-иконата разговараше со актерката Деби Мазар, со години доверлива личност на Мадона. Разговорот за нејзиното воспитување беше објавен во списанието Interview Magazine во четвртокот.

„Мајка ми е контролирачка наказа како родител и тоа го прави целиот мој живот“, ѝ рече 25-годишната Лурд на Мазар во интервјуто. „Требаше да бидам целосно независна од неа штом завршив средно училиште“.

Манекенката рече дека стекнала чувство на независност откога почнала да си плаќа за факултет и за стан навлегувајќи во детали за нејзиното воспитување.

Таа тврди дека мајка ѝ инсистирала во кариерата да се разграничи од манекенството.

„Мајка ми е многу упорна да ме натера да размислувам за она по што сакам да бидам позната надвор од мојот изглед“, рече таа. „Тоа не е она по што сакам луѓето да ме паметат. Не е реално“.

„Финансиски, манекенството е паметна одлука. Уживам во кампањите што ги правам, така што не сум само модел сама по себе“.

Прикажи повеќе...

Забава

Кинески плус-сајз музичари сакаат да ги инспирираат фановите

Објавено пред

Вклучете се на која било телевизиска емисија во Кина и, најверојатно, ќе видите славна личност со совршена фигура. Но, Produce Pandas, познат како прв плус-сајз машки бенд во земјата, е дел од новиот бран славни личности поприфатливи за гледачите, пишува британски Би-би-си.

Ова се случува кога речиси сите славни личности во Кина се критикувани дека се опседнати со имиџот, а владата најави сузбивање на феминизирани машки sвезди.

„Пандите“, кои дебитираа во јули минатата година, пеат оптимистички песни за самодоверба и верба во себе. „Не воздржувајте се. Ако сте подебели, повеќе привлекувате внимание“, пеат во еден од нивните хитови – Stand Up.

Динг, еден од членовите на на бендот, за Би-би-си вели: „Не можеме да кажеме дека претставуваме поинакви луѓе, само се надеваме дека нашиот став може да даде добри вибрации“.

„Едно време добивме писмо од девојка што не беше самоуверена. Таа беше полничка и се соочуваше со тешкотии поради тоа. Кога виде како функционира нашиот бенд, тоа ја разведри и направи да биде посигурна во себе“.

„Чувствувам дека секому можеме да му донесеме радост и позитивна енергија и тоа сакаме да го направиме за сите“, рече Динг во интерву за Би-би-си.

Прикажи повеќе...

Забава

„Колдплеј“ ќе престане да снима музика по 12. албум

Објавено пред

Британскиот бенд „Колдплеј“ оваа недела го издава својот деветти студиски албум Music of the Spheres, а фронтменот Крис Мартин откри дека ќе направат само уште три аудиозаписи пред да го напуштат студиото засекогаш.

„Мислам дека за неколку албуми ќе завршиме со изработка на нова музика. Ова не е шега, ова е вистина, мислам дека бројката 12 ќе биде крајот на нашиот каталог“, рече тој.

Сепак, фронтменот Крис не би сакал „Колдплеј“ целосно да се повлече бидејќи 44-годишниот пејач е заинтересиран за бендот – во чиј состав се Џони Бакленд, Гај Бериман и Вил Чемпион – да свират на настапи во живо додека не наполнат 70 години.

„Секогаш ќе сакаме да свириме заедно. Мислам дека на начин како што тоа го прави ‘Стоунс’, ќе биде многу кул ако сè уште можеме да одиме на турнеја на 70 години. Тоа ќе биде супер доколку некој сака да дојде“.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ53 минути

Четворица повредени во превртениот автобус во Битола

Четири лица се повредени во несреќата што утрово се сучи во Битола кога се преврте автобус со работници од фабриката...

Македонија3 часа

(Видео) Спасовски: Мирните и демократски избори ја обезбедуваат иднината на нашата држава

Мирните и демократски избори ја обезбедуваат иднината на нашата држава. Затоа и ве поканувам во еден празничен изборен дух да...

Македонија3 часа

Во Македонија активни 6.602 случаја на коронавирус

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 195.963, бројката на оздравени пациенти е 182.473,...

Македонија3 часа

Последен ден од предизборната кампања

Денеска е последниот ден од предизборната кампања за локалните избори што ќе се одржат в недела. Агенцијата за аудио и...

Македонија21 час

Ученици од 364 основни и 109 средни училишта треба да бидат тестирани на Ковид-19

Во рамките на активностите за превентивни тестирања со цел рано детектирање и превенција од Ковид-19 во основните и средните училишта,...

Македонија22 часа

Град Скопје ќе им додели по 100.000 денари на семејствата на загинатите во пожарот во Тетово

Поради трагичниот пожар во модуларната ковид-болница во Тетово, Советот на Град Скопје се состана уште еднаш за да гласа за...

Македонија24 часа

Заврши привремениот престој во земјата за група Авганистанци, заминаа за Франција

Група од 10 граѓани од Авганистан, кои привремено беа згрижени во Македонија, заминаа синоќа од Меѓународниот аеродром „Скопје“. Прибежиште им...

Економија24 часа

(Видео) Заев: Спроведуваме политики што обезбедија стабилност и раст и во услови на Ковид-19

Западен Балкан во постковид-светот: Кој е вистинскиот пат до стабилност и просперитет?, е темата на самитот на Западен Балкан во...

Свет1 ден

СЗО формира нов експертски тим за утврдување на потеклото на коронавирусот

Светската здравствена организација формира нова експертска група за тестирање опасни патогени, која, како што проценува, е последна шанса да се...

Свет1 ден

Курц: Не сум робот, туку човек со грешки и мани

Лидерот на Австриската народна партија (ОВП), Себастијан Курц, кој поднесе оставка на функцијата канцелар поради истрагата против него и луѓето...

Регион1 ден

Мирна ноќ во Косово и Метохија – повлечени барикадите

Ноќта во Косово и Метохија помина мирно. Барикадите што граѓаните од северот на Косово и Метохија ги поставија во текот...

Регион1 ден

Вучиќ: Ќе го одбраниме нашиот народ на Косово и Метохија, нема повлекување

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, објави фотографија на својот инстаграм-профил под која напиша: „Ќе ги браниме нашите луѓе на Косово...

Свет1 ден

(Видео) Најмалку петмина загинати во нападот во Норвешка, напаѓачот е Данец

Најмалку пет луѓе загинаа во вчерашниот напад во Норвешка, а уште двајца се повредени, јавија локалните медиуми. Меѓу повредените, кои...

Свет1 ден

(Видео) Пожар во зграда на Тајван, 25 загинати и 44 се повредени

Најмалку 25 луѓе загинаа, а 44 се повредени во пожар што зафати 13-катна зграда во јужниот дел на Тајван. Зградата...

Регион1 ден

Докторка од Словенија за 50 евра издавала лажни потврди за прележан Ковид-19

Докторка од Помурје во Словенија издавала лажни потврди за прележан коронавирус за 50 евра. Случајот го истражува и Лекарската комора...

Европа2 дена

(Видео) Маж со лак и стрела извршил напад во Норвешка, има повеќе загинати и повредени

Маж бил уапсен откако повредил неколку луѓе со лак и стрела во Конгсберг, Норвешка, а полицијата во меѓувреме ја евакуирала...

Свет2 дена

СЗО ja запре постапката за итно одобрување на „спутник В“

Светската здравствена организација (СЗО) објави дека е прекината постапката за итно одобрување на руската вакцина „спутник В“ бидејќи недостасува одредена...

Македонија2 дена

12 починати, регистрирани 412 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа се направени 3.567 тестирања,...

Македонија2 дена

Влада: До 50 проценти присуство на публика на настани во затворено, услов се две дози на вакцина

Владата на денешната 112-та седница, врз основа на препораки на Комисијата за заразни болести донесе повеќе заклучоци и одлуки за...

Топ2 дена

19-годишно момче од Тетово испраќало порнографски снимки на малолетно девојче

19-годишно момче од Тетово се сомничи за прикажување порнографски материјал на дете, соопшти полицијата. СВР Тетово поднесе кривична пријава против...

Досие