Контакт

Забава

Колку траат хороскопските знаци во врска: Бикот сака до крај, на лавот брзо му здосадува

Објавено пред

Овен
Луѓето родени во знакот овен се многу страствени, брзо се за вљубуваат и сакаат со целото свое срце. Сепак, тие заминуваат веднаш штом страста исчезне во врската. Инаку, врската со овен е страсна и динамична, но и полна со кавги, расправии и непромисленост. Тие често знаат како да западнат во „маѓепсаниот круг“ на мирење и расправии и да останат во такви односи долго време.

Бик
Луѓето родени во знакот на бик се олицетворение на лојалност и не сакаат да оставаат. Тие не се вљубуваат лесно, но кога некој ќе влезе во нивното срце,  ќе го негуваат и ќе го сакаат до крајот на животот. Сензуалноста е исклучително важна во нивната врска.

Близнаци
Не се склони да остават партнер, почесто партнерот ги остава нив. Имаат тенденција да флертуваат со други и на некој начин уживаат кога ќе предизвикаат љубомора. Длабоко во себе се многу лојални.

Рак
Луѓето родени во овој знак сакаат мирни, стабилни и долги врски, по можност до крајот на животот. Уморни се од сомнителни луѓе и чувство на несигурност во врската. Тие често го поминуваат својот живот со својата прва љубов. Не се склони кон прељуба.

Лав
Луѓето родени во знакот лав се малку претпазливи кога станува збор за влегување во врска. Тие нема да се вљубат веднаш, но кога тоа ќе се случи, влегуваат во врска речиси сонувачки. Се препуштаат на емоциите, страстите, целосно се предаваат на партнерот. Но, брзо им здосадува, па врските не траат подолго од една или две години.

Девица
Девиците уживаат најмногу на самиот почеток на врската, се додворуваат и освојуваат партнер. Подоцна тие многу го ценат чувството на сигурност во долгите врски.Тие не се склони кон флерт и прељуба затоа што не се физички типови, туку се духовни.

Вага
За припадниците на овој знак, љубовните врски се засноваат на пријателство и тие ќе влезат во долга, сериозна врска само доколку се задоволни од физичкиот изглед на нивниот партнер и неговата склоност кон дружење и доаѓање на социјални настани. Имено, вагите се вистински естети. Ценат фини, убави и луксузни работи.

Скорпија
Иако се многу страствени и водени од физичка енергија, скорпиите се многу лојални партнери. Тие се харизматични и привлечни за другите, така што врската со нив не е лесна, може да биде исполнета со чувства на љубомора и несигурност. Ова е токму причината зошто многу од нивните врски завршуваат со распад. Совршен партнер за припадниците на овој знак е некој сигурен во себе, некој на кој може да се потпрат.

Стрелец
Тие се многу неодлучни кога станува збор за избор на партнер. Имаат тенденција да анализираат, размислуваат, измерат… во сè и во љубовните врски. Кога ќе започнат врска со некого, често не се сигурни дали таа личност е вистинскиот избор. Имаат проблеми со поврзување, понекогаш се нестабилни во љубовта, а животот ќе го поминат со некој што ќе им даде слобода и пред сè е нивен пријател.

Јарец
Тие се многу неодлучни кога станува збор за избор на партнер. Имаат тенденција да анализираат, да размислуваат и мерат во љубовта. Кога ќе започнат врска со некого, често не се сигурни дали таа личност е вистинскиот избор. Имаат проблеми со врската, понекогаш се нестабилни во љубовта и ќе го поминат животот со некој што ќе им даде слобода.

Водолија
За да трае нивната љубовна врска, мора да имаат покрај себе партнер кој им е исклучително интересен и предизвикувачки, во никој случај досаден. Потребен им е некој поради кој нема да мора многу да се менуваат или прилагодуваат. Водолиите сакаат различност и се плашат од монотон брачен живот.

Риба
Припадниците на овој знак се најверните партнери на Зодијакот. Тие се олицетворение на лојалност и сонуваат да го поминат животот со еден партнер. Многу романтични и упорни. Тие можат да акумулираат фрустрации подолго време, но кога ќе достигне една граница, тогаш ги земаат работите и заминуваат.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Синот на принцот Хари и Меган денес полни две години, среќен роденден Арчи!

Објавено пред

Првите две години од животот на Арчи Маунтбатен-Виндзор сигурно беа многу зафатени. Војводата и војвотката од Сасекс направија два преседани во кралската традиција – тие организираа интимна приватна крштевка на нивниот син во капелата во замокот Виндзор, и решија да не го откриваат идентитетот на неговите кумови.

Но, наскоро бебето Арчи се врати во кралскиот колосек, и тој патуваше низ светот со неговите родители, придружувајќи им се на принцот Хари и Меган на нивната 10-дневна кралска турнеја низ Африка во септември и октомври 2019 година. Таму го запозна архиепископот Дезмонд Туту – секако прилично голема чест за едно бебе.

Арчи го помина својот прв Божиќ со своите родители во Канада, наместо со остатокот од кралското семејство во Сандрингем – одлука што имаше многу повеќе смисла во светло на објавата на Хари и Меган во јануари 2020 година за нивниот план да се повлечат од кралскиот живот . Двојката предвиде дека иако сакаат да го воспитуваат Арчи со благодарност за кралската традиција во која е роден, тие се надеваа дека транзицијата ќе му обезбеди на малото семејството простор да се фокусира на следното поглавје.

А денес, кога Арчи Маунтбатен-Виндзор, синот на војводата и војвотката од Сасекс, наполни две години, некои британски медиуми објавија стари фотографии од него и семејството, повеќето од нив датираат од 2019 година.

 

 

И неколку понови, најверојатно од минатата или оваа година.

Прикажи повеќе...

Забава

Џејми Ли Кертис го поддржа Вил Смит откако тој ја сподели својата најлоша форма

Објавено пред

Акционата sвезда Вил Смит доби нов фан.

Во средата 62-годишната актерка ветеран Џејми Ли Кертис му аплаудираше на Вил, кој претходно сподели фотографија без кошула и напиша дека е во најлошата форма во својот живот.

Во објава на Инстаграм, ѕвездата од „Ноќта на вештерките“ потенцира дека самоприфаќањето и самољубието е многу важно.

Таа постираше поделена фотографија: лево е Вил во неговиот сега познат портрет, а од десната страна е Џејми на фотосесија за списанието „Мор“, што им помога на читателите да видат какво е телото со реален изглед.

Џејми, ќерка на холивудската легенда Тони Кертис, напиша: „Прифаќањето на релноста е првиот чекор кон секоја промена.“

„Мојата стара фотографија за магазинот More е доказ за тоа како сум изгледала порано, а исто така и начин да ја покажам вештината на рекламирање во списанија, но и шанса да се погледнам во огледало и да направам некои промени сега.“

Таа додаде дека никој не треба да се чувствува нездраво. „Сите западнавме во лоши навики“, вели таа, алудирајќи на самоизолцијата среде пандемија на Ковид -19.

„Целта е самоприфаќање, самољубие. Реално, достижно самоприфаќање.“

Во вторникот наутро Вил (52) се огласи на Инстаграм за да сподели бумеранг од себе во црни боксерки. Тој откри дека е на работ да го започне своето фитнес-патување и дека сето тоа ќе биде документирано на претстојниот проект на Јутјуб.

Прикажи повеќе...

Забава

Милјардерката Кајли Џенер ќе гради замок од нејзините соништа

Објавено пред

Таа заработи статус на милијардерка, без разлика дали најмлада иле не, блгодарение на нејзините различни брендови.

Кајли Џенер удри камен-темелник за хациенда од нејзините соништа откако минатата година купи парцела од пет акри за 15 милиони американски долари.

23-годишната кралица на козметиката планира да изгради масивна палата од 18.000 квадратни метри во близина на нејзината мајка Крис и сестрата Клои Кардашијан во познатата енклава Хидн Хилс, според „Варајети“.

Преку вонпазарна продажба на имотот во мај 2020 година, одобрени беа дизајн планови за гаража за 12 автомобили, куќа за гости, штала, објект за стражари со полно работно време, спортски терен и базен. Нема детали за главниот објект, односно куќата во која ќе престојува кога ќе сака да дојде таму.

Кајли не е единствената од таканаречената А-листа на селебрити личности која купила имот на оваа локација. Мајли Сајрус купи парцела во 2015 година, но не изгради куќа бидејќи го продаде имотот три години подоцна.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Во Македонија 324 нови случаи на коронавирус, починаа 26 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 324 нови случаи на коронавирус, а пријавени се 1.178 оздравени и 26...

Македонија6 часа

Антикорупциска утврдила дека парите платени на приватна фирма за кинески вакцини се вратени

Документот кој го објави ВМРО-ДПМНЕ за исплата на пари од Министерството за здравство, со цел набавка на кинески вакцини, го...

Македонија6 часа

Заев: Само со нови докази повторно отворање на случајот за крвавиот упад во Собранието

Отворање на случајот одново само доколку има нови докази и моменти. Ова е ставот на премиерот Зоран Заев за барањето...

Европа7 часа

Фон дер Лајен: Сите земји да дозволат извоз на вакцини

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, денеска изјави дека ЕУ е подготвена да го разгледа секој предлог што...

Македонија7 часа

(Видео) Премиерот Заев се вакцинираше со кинеската вакцина на „Синофарм“

Премиерот Зоран Заев се вакцинираше против коронавирус денеска на пунктот во спортската сала „Борис Трајковски“. Тој се вакцинираше со првата...

Македонија8 часа

Вчера се вакцинирале 9.123 граѓани

Министерството за здравство соопшти дека вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата и дека интересот за вакцинација секојдневно...

Регион9 часа

(Видео) Редици во трговски центар во Србија, покрај вакцинирање даваат пари и ваучери

Денеска во 9 часот наутро е отворен пункт за вакцинација во Трговскиот центар Ушче во Белград. Секој што сака да...

Свет9 часа

Болсонаро: Коронавирусот е направен за да се води биолошка војна

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро изјави дека новиот коронавирус е можеби направен во лабораторија со цел да се води биолошка војна....

Свет10 часа

Најново истражување: „Фајзер“ штити повеќе од 95 проценти од коронавирус

Најголемата студија за ефикасноста на „Фајзер/Бионтек“ против коронавирусот кај општата популација покажа дека вакцината обезбедува повеќе од 95 проценти заштита...

Свет11 час

Трета доза од вакцината на „Модерна“ штити од бразилскиот и јужноафриканскиот вид

Податоците од студија на 40 лица покажуваат дека дополнителната доза го зајакнува имунитетот против бразилскиoт и јужноафриканскиот вид на коронавирус....

Свет11 час

ОН: Во светот недостигаат 900.000 акушерки

Светот во моментов се соочува со недостиг од 900.000 бабици и тоа е третина од потребните акушерки, се наведува во...

Македонија23 часа

Владата ги поддржува активностите на Општина Охрид за отстранување на бесправните градби

Владата ги поддржува активностите за отстранување на бесправните градби на охридското крајбрежје, кои ги изведува Општина Охрид, со што ги...

Македонија1 ден

Затворски казни за издавање лажни пасоши на странци со криминално досие

Четири затворски казни и една условна за лицата што признаа дека изработувале лажни пасоши на странци со криминално досие. Судечкиот...

Македонија1 ден

323 нови случаи на Ковид-19, починати се 24 лица

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа се направени...

Македонија1 ден

Филипче: Одлуката за полицискиот час не ја донесов сам, туку по телефонска консултација со членовите на Комисијата

Одлуката за скратување на полицискиот час и за продолжување на работното време не е политичка, изјави министерот за здравство, Венко...

Македонија1 ден

Министерство за здравство: Граѓаните кои добиле порака да се вакцинираат во друг град, сами ја згрешиле локацијата

Граѓаните при закажување на веб-страницата vakcinacija.mk сами направиле погрешен избор на локација каде сакаат да се вакцинираат и поради тоа...

Македонија1 ден

Заев: Не верувам дека Црвенковски ќе формира нова партија

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, не верува дека експретседателот на Социјалдемократскиот сојуз Бранко Црвенковски ќе формира нова партија....

Свет1 ден

Вакцините на „Фајзер“ и „Модерна“ ја намалуваат хоспитализацијата на стари лица за 94 проценти

Вакцинацијата со вакцините на „Модерна“ или на „Фајзер“ значително го намалува ризикот од хоспитализација на стари лица, покажуваат податоците на...

Регион1 ден

Вучиќ: Вакцинираните ќе добијат парична помош како награда

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, рече дека е донесена одлука за обезбедување дополнителна парична помош за оние кои се вакцинирани...

Свет1 ден

(Видео) Израел ја рaкетираше Сирија, има и жртви

Израел рано утрово ja ракетираше северозападна Сирија при што загина најмалку еден човек, а повредени се шестмина. Авиони на израелското...

Досие