Контакт

Забава

Леонардо ди Каприо е луд по неа, се навестува венчавка

Објавено пред

Долгата листа на поранешни девојки на Леонардо ди Каприо е составена од најубавите жени на денешницата – манекенките на „Викторијас сикрет“, моделките од насловните на „Спорт илустрејт“, а исто така и колешки актерки.

Блејк Лавли, Бар Рафаели и Жизел Бундшен се само некои од жените кои се обидоа вечниот ерген, 43-годишниот Леонардо ди Каприо, да го однесат пред олтар, но ниту на една, барем досега, тоа не ѝ успеа.

Сепак, се чини дека нешто може да се смени и личноста која би можела да стане идната г-ѓа Ди Каприо е прекрасната аргентинска моделка и актерка Камила Мороне, која од својот избраник е помлада 22 години.

Самиот Ди Каприо, имено, толку е фасциниран од својата девојка што се шпекулира дека наскоро може да ја побара за жена. Според  „Ју-ес викли“, актерот и неговата помлада девојка се многу заљубени, и тие веќе разговараат за венчавка и за деца.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Џејми Фокс и Кејти Холмс ги негираат шпекулациите за нивниот прекин

Објавено пред

Од

Актерката Кејти Холмс и 11 години постариот актер Џејми Фокс, конечно, ја открија својата долгогодишна врска пред јавноста, со романтичната прошетка на плажата во Малибу. Оттогаш не престануваат шпекулациите за нивната врска, за која познатата двојка никогаш не зборува во медиумите.

На почетокот на летото почнаа шпекулации за кризата во љубовната врска на двајцата холивудски актери – Кејти Холмс и Џејми Фокс. Како главна причина за несогласувањата се наведува изневерувањето на Фокс и забавата со други девојки, но според најновите фотографии, по сè изгледа тоа е обична шпекулација.

Прикажи повеќе...

Забава

Пронајдени остатоци од бродот на славниот истражувач Џејмс Кук

Објавено пред

Од

Поморските археолози се убедени дека по вековно пребарување пронајдени со остатоците од бродот на познатиот морепловец и истражувач капетан Џејмс Кук.

Се верува дека капетанот Кук со овој брод бил на своето последно, историско патување, на кое во 1770 година ги открил Австралија и Нов Зеланд. Подоцна се приклучил кон британската страна во американската војна за независност, а на крајот бил потопен на брегот од САД, во близина на Њупорт, Род Ајленд, во 1778.

„Тимот го смали радиусот на можното место на остатоците на HMS Endeavour на една локација, што е многу ветувачки. Потребно е да се работи на уште многу детали, анализи и истражувања пред дефинитивно да кажеме дека ги пронајдовме остатоците од  HMS Endeavour на Џејмс Кук“, изјави директорот на Австралискиот национален поморски музеј, Кевин Самптон.

Самптон за „Гардијан“, исто така, рече дека во моментов во американските води нуркачи истражуваат кои од петте остатоци му пришаѓаат на „Ендевор“, со собирање примероци од локацијата.

„Внимателно собираме многу специфични модели на дрво и ќе ги одведеме на форензичка анализа за да видиме што конкретно имаме. Повеќето бродови потонати во Њупорт во тоа време биле изградени од американско или индиско дрво, но ‘Ендевор’ бил брод изграден во северниот дел на Англија, главно од даб“, објасни тој.

Прикажи повеќе...

Забава

Mанекенка со Даунов синдром омилена на модните писти

Објавено пред

Од

Пред четири години Розан Стјуарт била на модна ревија во австралискиот град Бризбејн. За време на гламурозниот настап на манекенките, нејзината ќерка Медлин, која има проблеми со говорот, ѝ рекла дека сака да биде модел.

До тогаш 46-годишната Розан Стјуарт ја доживувала својата ќерка како девојче со машкуданесто изглед кое игра фудбал со момчиња, и многу ја изненадил изборот на Медлин, но одлучила да ја поддржи во нејзиниот план, пишува „Ројтерс“.

Дваесет и едногодишната Медлин денес е првата манекенка со Даунов синдром која прошета на модната писта за време на престижната Њујоршка модна недела. И ова не ѝ е првпат – досега помина повеќе од 60 модни писти во Лондон, Париз и Дубаи, а фактот дека е лице со попреченост не ѝ претставува никаква пречка.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија19 минути

Евакуирана зграда во Аеродром, паника кај станарите

Жителите од зграда на улицата ,,Кузман Јосифовски Питу” број 15 во скопската населба Аеродром, кај Мезе барот се евакуирани по...

Македонија3 часа

(Видеоинтервју) Софијанова: Балканската школа на педијатрите ги обедини кадрите и важните аспекти во лекувањето на децата

Повеќе од 500 доктори, медицински сестри и специјализанти ја посетиле Балканската школа на педијатрите, што првпат се одржа во хотелот...

Македонија3 часа

(ВИДЕОИНТЕРВЈУ) Јовановиќ: Путин преку своите дипломати сака да го сруши договорот помеѓу Македонија и Грција

Претседателот на српската Либерално-демократска партија, Чедомир Јовановиќ, во интервју за „Макфакс“ вели дека има руско влијание на Балканот и дека...

Крвав четврток6 часа

Напаѓачите добиваа насоки од команден штаб, сведочеше пратеникот Ферид Мухиќ за 27 април

На продолжението на судењето за настаните од 27 април, судијката Добрила Кацарска, која го суди предметот, рече дека претседателот на...

Топ7 часа

Тинејџери силувале дете во Битола

Двајца тинејџери на возраст од 14 и 16 години се осомничени дека силувале дете во Битола. Според информациите на МВР,...

Димитар Апасиев, Тодор Петров Димитар Апасиев, Тодор Петров
Македонија7 часа

(Видео) Апасиев: Да се испита кој ги повикувал уставните судии на разговор и им влијаел на одлуката

Има сознанија дека уставните судии се повикувани на разговор пред денешната седница, вели Димитар Апасиев, еден од подносителите на инцијативата...

Kacarska Кацарска Kacarska Кацарска
Крвав четврток8 часа

Адвокатот на Тарчуловски не сака да суди Кацарска оти била роднина со оштетен

Судијката Добрила Кацарска, која го суди предметот за крвавиот четврток, даде еден час пауза за претседателот на судот, Иван Џолев,...

Македонија8 часа

Референдум ќе има, одлучи Уставниот суд

Уставниот суд со 7 гласа „за“ и два „против“ ја отфрли иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на собраниската одлука...

Топ9 часа

Почина пожарникар во Скопје, му се слошило додека гасел пожар

Пожарникар кој учествувал во гасење пожар во близина на транзитниот центар за странци во Скопје починал неколку часа по интервенцијата....

Крвав четврток9 часа

„Излезете комуњари, отворете“ викаа по нас, а ние стоевме зад регал за да не се одбие куршум, рече сведок за 27 април

Во кривичниот суд во Скопје со сослушување на четворица сведоци продолжи судското рочиште за 27 април, познат како крвавиот четврток....

Вести11 час

Ким Џонг-ун наскоро ќе отпатува во Сеул

Севернокорејскиот лидер, Ким Џонг-ун, по состанокот со претседателот на Јужна Кореја, Мун Џае-ин, изјави дека во наскоро планира да го...

Македонија11 час

Ристиќ: Против полицајците кои ме приведоа ќе бидат преземени сите правни мерки

Актерката Ирена Ристиќ и нејзиниот адвокат Јанаки Митровски најавија дека против полицајците кои во саботата ја приведоа и ја одведоа...

Македонија11 час

Заев во Вашингтон на покана од потпретседателот Пенс

Премиерот Зоран Заев патува за Вашингтон каде утре (20 септември) ќе има билатерална средба со американскиот потпретседател, Мајк Пенс. Како...

Македонија1 ден

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ поднесе кривична пријава против Заев поради поткуп при избори

ВМРО-ДПМНЕ  достави кривична пријава во Јавното обвинителство против премиерот Зоран Заев, поради јавен повик на поткуп при избори. Димитар Димовски,...

Култура1 ден

(Видеоинтервју) Адеми: Нулта толеранција за корупцијата во културата, нови комисии на претстојниот конкурс

Строги и јасни критериуми по кои ќе одлучуваат новооформените комисии на претстојниот конкурс за проекти во културата, нулта толеранција за...

Топ1 ден

Камион удри во баба и внуче на пешачки премин на булевар Србија

Почина бабата која со внучето вчера беше прегазена на пешачки премин на булеварот Србија во скопската населба Аеродром, информира полицијата....

Македонија1 ден

,,Море Миле, нити е сечено, нити е лепено”, му рече обвинителката на Миле Јанакиески

Во кривичниот суд во Скопје продолжува рочиштето за предметот на СЈО со кодно име ,,Траекторија”, за провизиите за кинеските автопатишта....

Македонија1 ден

Хан до Мицкоски: Референдумот не е момент за политички игри

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, на средбата со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, му кажал дека референдумот не е партиски...

Свет1 ден

Флоренс направи невидена катастрофа, а допрва следат најголемите поплави во историјата

Ураганот Флоренс, и покрај тоа што ослабна, и натаму предизвикува огромни штети во американските сојузни држави Јужна и Северна Каролина,...

Економија1 ден

Државата ќе позaјми 50 милиони евра – утре со нив ќе врати стари долгови

Министерството за финансии објави дека денеска на домашниот пазар од банки и осигурителни друштва ќе побара заем од над 50...

Досие