Контакт

Забава

Лејди Гага ја нарече Бритни Спирс инспирација

Објавено пред

Поп-ѕвездата и актерка Лејди Гага во саботата го прослави ослободувањето на Бритни Спирс од т.н. конзерваторски надзор наметнат од судот пред повеќе од една деценија по нарушување на нејзиното ментално здравје, нарекувајќи ја Бритни „инспирација која беше лошо третирана од музичката индустрија“.

Во изјава за „Ројтерс“, Гага откри дека и таа понекогаш има проблеми со менталното здравје, вклучително и траума од сексуален напад од музички продуцент кога имала 19 години.

Кусото интервју се случи непосредно пред свечената премиера на крими-драмата „Гучи“ во Милано во саботата.

„Таа е многу талентирана, таа е неверојатно инспиративна и јас сум многу среќна што славиме денес, дека започнува нова фаза од нејзиниот живот“, рече Гага.

Бритни си ја врати слободата во петокот по13-годишна голгота. Тоа почна во 2008 година, откако поп-ѕвездата доживеа психички крах поради приватни и професионални проблеми. Оттогаш, татко ѝ Џејми Спирс и други лица беа надлежни за нејзините финансиски и лични работи.

Фановите притискаа за нејзино ослободување од ваквиот надзор, особено по објавувањето на неколку документарни филмови со сведоштва за нејзиниот живот кога други контролираат како таа ги троши парите, кога да настапува, кој има пристап до нејзината куќа и лековите што ги зема.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

„Битлси“ се вратија во британските Топ 40 по документарецот на Питер Џексон

Објавено пред

Албумот Let It Be на „Битли“ скокна во Топ-40 хитови во Обединетото Кралство (UK Top 40) по објавувањето на документарната мини-серија на Питер Џексон, насловена Get Back.

Седумчасовната серија од три дела, која почна да се емитува на „Дизни плус“ во ноември, моментално ја уживаат фановите кои ги пофалија согледувањата на Џексон за култниот бенд.

„Дојдов мислејќи за нив како пристојни, разумни момци“, изјави Џексон за британски „Индепендент“ за своите откритија додека го продуцираше документарецот.

„Имаат несогласувања, имаат различни амбиции. Но, нема его, нема примадона (однесување).“

Според најновиот извештај на „Билборд“, Let It Be оваа недела скокна од 62. на 22. место на листата за албуми во Обединетото Кралство.

Во својата рецензија со пет ѕвезди за The Independent, Ед Каминг документарецот го нарече ремек-дело.

„Тоа е споменик на Битлси, огромен и откривачки, кој делува како бедем против бескрајните книги и написи и брборења за нив. Документарната серија едноставно ги прикажува какви што биле“, напиша тој.

Прикажи повеќе...

Забава

Алек Болдвин избриша еден од профилите на Твитер по емотивното интервју

Објавено пред

Алек Болдвин избриша еден од своите два профили на Твитер, неколку дена по емотивното интервју за „Еј-би-си њуз“ во кое тој за првпат зборуваше за фаталното пукање на снимањето на Rust.

Сега избришаниот профил на Алек, @AlecBaldwin, претходно се користеше за официјални изјави во врска со инцидентот од 21 октомври. Профилот на фондацијата на Алек, @ABFalecbaldwin, исто така, го нема од понеделникот наутро. Профилот на неговата сопруга Хиларија Болдвин исто така е избришан.

Инстаграм-профилите на двете ѕвезди остануваат активни.

На 2 декември, во своето прво интервју по пукањето, Болдвин му кажа на ТВ-водителот Џорџ Стефанопулос што точно се случило на денот на инцидентот и се расплака додека се сеќаваше на сниателката Хачинс. Тој рече дека не сака да чека да завршат тужбите или истрагите пред да ја каже својата страна од приказната.

Американските медиуми пренесуваат дека Алек го држел пиштолот што испука и ја уби Халина Хачинс  и го повреди режисерот Џоел Соуза на сетот на филмот Rust. Еден месец подоцна, тој и другите продуценти на вестернот беа именувани во тужбата поднесена од супервизорот на сценариото Мејми Мичел, која наводно стоела на линијата на огнот кога пукнал пиштолот. Истрагата е во тек.

Прикажи повеќе...

Забава

(Видео) Вучиќ одигра пријателски натпревар со американскиот амбасадор Годфри

Објавено пред

Српскиот претседател Александар Вучиќ одигра „пријателски натпревар“ во фудбал на маса со американскиот амбасадор Ентони Годфри во Државниот центар за податоци во Крагуевац.

Видеото го објави Вучиќ на својот Инстаграм профил.

„ Сините секогаш ги победуваа црвените! Пријателски натпревар „против“ американскиот амбасадор Ентони Годфри“, напиша Вучиќ под објавеното видео.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Путин и Бајден преку видео-врска за бројни прашања

Рускиот и американскиот претседател Владимир Путин и Џо Бајден денеска ќе имаат виртуелен самит на кој ќе разговараат за бројни...

Свет2 часа

САД ги предупреди граѓаните за Божик да не патуваат во Франција и Португалија

САД ги повикаа своите граѓани да избегнуваат да патуваат во десетина земји, вклучително и Франција и Португалија, поради зголемениот број...

Свет2 часа

(Видео) Силно невреме направи хаос на Хаваите – поплавени улици, откорнати далноводи

Силно невреме проследено со силен ветер и екстремно силен дожд денеска ги поплави патиштата и ги откорна далноводите низ Хаваите....

Топ14 часа

Пронајдена лабараторија за производство на дрога во викендичка во Катланово

Лабораторија за производство на дрога е пронајдена во викендичка во с.Градмановци, Катланово. „Полициски службеници од СВР Скопје- Единица за недозволена...

Регион15 часа

Прв ковид-отказ во Хрватска, наставник одбил да се вакцинира и останал без работа

Прв отказ поради одбивање вакцина против коронавирус во училиште во Хрватска. Се работи за наставник од Техничкото училиште во градот...

Свет15 часа

Кортунов: Не е веројатен компромис помеѓу Бајден и Путин

Андреј Кортунов, претседател на рускиот совет за надворешни работи, кој е близок до Министерството за надворешни работи, рече дека двете...

Регион16 часа

Пропадна владината одлука – во Словенија нема да има задолжителна вакцинација

Словенечкиот Уставен суд пресуди дека владиниот декрет со кој се воведува задолжителна вакцинација за државните службеници е неуставен. Новото правило...

Македонија16 часа

Деспотовски ги покани Ковачевски и Ременски, заедно да ги презентираат програмите

Јован Деспотовски, еден од тројцата кандидати за лидер на СДСМ, ги покани другите двајца Димитар Ковачевски и Фросина Ременски заеднички...

Свет20 часа

Објавен документ на американските служби: Русите ќе ја нападнат Украина со 175.000 војници?

Не стивнуваат тензиите меѓу Москва, Киев и Вашингтон поради шпекулациите дека рускиот претседател Владимир Путин подготвува инвазија на Украина. Сега...

Македонија20 часа

Нови 101 случај на коронавирус, починаа 13 лица

Во последните 24 часа направени се 1.299 тестирања, а регистрирани се 101 нови случај на Ковид-19: Скопје – 59, Кавадарци...

Македонија22 часа

Димитар Ковачевски почна со презентација на програмата пред членовите на СДСМ

Актуелниот кандидат за претседател на Социјалдемократскиот сојуз, Димитар Ковачевски, пред членството на партијата во Општина Карпош ја презентира својата изборна...

Македонија23 часа

Ескобар: Работиме со европските партнери за брза интеграција на Северна Македонија во ЕУ

Со нашите европски партнери работиме за да обезбедиме брза европска интеграција на Северна Македонија, изјави американскиот заменик-помошник на државниот секретар...

Регион23 часа

Радев на консултации пред врачувањето на мандатот, Петков вели: „Неопходно е да се формира влада“

Времето на едноличната премиерска власт заврши, истакна бугарскиот претседател Румен Радев пред претставниците на „Промената продолжува“, а за време на...

Економија23 часа

Бесими го достави дополнетиот предлог-буџет за следната година

Министерот за финансии, Фатмир Бесими, денеска го достави дополнетиот предлог-буџет за 2022 година до претседателот на Собранието, Талат Џафери, кој...

Европа24 часа

Следната пандемија би била посмртоносна од Ковид-19, предупредува креаторката на „Астра зенека“

Идните пандемии би можеле да бидат посмртоносни од сегашната криза предизвикана од Ковид-19, предупреди Сара Гилберт, професорка на Универзитетот „Оксфорд“...

Свет24 часа

(Видео) Најмалку 15 загинати и голем број исчезнати по силната ерупција на вулканот Семеру

Индонезискиот вулкан Семеру и денеска продолжи да исфрла големи количества пепел, неколку дена по силната ерупција, во која загинаа 15...

Европа1 ден

Откриен извештај – Германија воведува задолжителна вакцинација во неколку ресори

Новата германска влада има намера од средината на март да воведе задолжителна вакцинација за вработените во одредени ресори, пренесуваат светските...

Европа1 ден

Невакцинираните во Италија нема да може да користат јавен превоз без ковид-потврда

Во Италија од денеска стапија во сила построги мерки против коронавирусот, со кои невакцинираните лица ќе бидат исклучени од многу...

Свет2 дена

Папата на Лезбос со мигрантите – стотици бели ливчиња, апел за помош

Папата Франциско на вториот ден од посетата на Грција го посети бегалскиот камп на островот Лезбос. Тој ја обвини Европа...

Свет2 дена

Путин предупреди: Полјаците ги полеваат мигрантите со хербициди на граница

Рускиот претседател Владимир Путин ја повика директорката на Федерацијата на Црвениот крст и Црвената полумесечина, Франческа Рока, да внимава на...

Досие