Контакт

Забава

Месечен хороскоп за декември 2023 година: Меркур повторно оди ретроградно во средината на декември, а Венера двапати ќе го смени знакот

Објавено пред

Месечниот хороскоп за декември 2023 година ни носи низа промени во планетарните аспекти. Последниот месец од 2023 година наизменично ќе се менува страста и желбата за вистина во љубовните врски, а сезоната на Јарец ќе бара да размислуваме стратешки.

dobivaj vesti na viber

На првиот ден од месецот Меркур ќе се пресели во Јарец, каде што ќе биде до 23 декември, што ќе ни донесе стратешки начин на размислување и пристапување кон проблемите. Причината за толку краток престој во овој месец е тоа што на 13-ти Меркур повторно ќе го започне своето ретроградно движење. Тогаш Венера на 4 декември влегува во Шкорпија, засилувајќи ја страста, но и љубомората. Младата месечина во Стрелец на 12 декември ќе инспирира патување и ширење на знаењето.

Сезоната на Јарец ќе започне на 22 декември, додека „студената“ полна Месечина ќе се појави на 26 декември. Венера потоа ќе се пресели во Стрелец на 29 декември, фокусирајќи се на вистината. Последниот ден од декември ќе го означи почетокот на директното движење на Јупитер.

Месечен хороскоп за декември 2023 година.
Последниот месец од оваа година ќе биде полн со променлива енергија и интензивни промени. Венера двапати ќе ја смени позицијата, што ќе донесе промени во љубовните расположенија. Сепак, една од најзначајните промени ќе биде почетокот на сезоната на Јарец, која ќе бара од нас да имаме строга работна етика и стратешки пристап за решавање на неволјите со кои се соочуваме. Исто така, Меркур повторно ќе биде ретрограден на 13 декември, што ќе предизвика малку проблеми кај сите знаци.

Овен
Иако ќе имате желба да патувате далеку и да уживате во празничната атмосфера, сепак ќе бидете презафатени со работа. Ќе имате задача да направите деловна ретроспектива за претходната година со вашиот шеф и ќе признаете, тоа не е мал потфат. Сепак, насочете ја целата ваша енергија во верувањето дека на крајот ќе успеете во сè што правите и навистина ќе биде така на сите полиња. Дури и ако се соочите со криза за вашите верувања, сè ќе успее.

Бик
Препорачливо е да останете многу флексибилни овој месец бидејќи може да ве изненади мала шанса за патување или неочекувана авантура. Во текот на декември ќе бидете преокупирани со љубовни врски, особено на почетокот на месецот кога Венера влегува во Шкорпија. Иако ќе бидете несигурни и ранливи, тоа ќе ви овозможи да ја зацврстите врската со партнерот. Ако сте сами, бидете отворени за нови познанства. Благодарение на Јупитер, новата година ќе ја дочекате со чувство дека се е можно.

Близнаци
Меркур ќе влезе во вашата 8-ма куќа на даноците и долговите, а знаете што значи тоа, нели? Декември ќе го поминете во распределба на буџетот и правење стратешки план за финансии за следната година. Финансиите ќе бидат тема на разговор и со партнерот. Ова ќе предизвика многу интензивни и напнати врски, но за среќа, на крајот на месецот Венера преминува во Стрелец, што ќе донесе олеснување на љубовниот фронт. Искористете ја новата енергија за заедничка авантура за магичен крај на годината.

Рак
Додека сте желни да уживате во слатката празнична сезона со вашите најблиски, тоа можеби нема да биде толку магично како што замислувате. Има нерешени прашања кои ви ги попречуваат односите со блиските луѓе и доколку сакате да уживате во магијата, најдобро би било да ги решите што е можно поскоро. Ова особено важи за оние кои молчат за потенцијалните проблеми со партнерот. Средината на декември ќе биде поволна за длабоки и искрени разговори. Решете се до пречекот и влезете во новата година растоварени и среќни.

Лав
Можно е сè да се промени на работа овој месец, создавајќи поволни услови за почетокот на следната година. Поради ретроградниот Меркур во вашата работна куќа, ќе се вратите на старите проекти и ќе ги доведете до совршенство. Последниот месец од годината ќе биде поволен и за интроспекција, па на моменти ќе се чувствувате збунети во која насока треба да се движите. Сепак, во последните денови од декември се ќе стане јасно и ќе блеснат нови можности во новогодишната атмосфера.

Девица
Декември е омиленото време за повторување на сите, но за вас оваа година ќе биде како ретроспектива на вашата личност. Овој пат ќе го посветите да погледнете што ви се случи на емотивен план. Во новата година ќе сакате да посветите повеќе време на внатрешни задоволства отколку на продуктивна работа. Ретроградниот Меркур ќе донесе проблеми во семејните односи, но доколку сте трпеливи се ќе се реши до крајот на месецот. Исто така, размислете за големо патување во следната година.

Вага
Во декември ќе бидете особено преокупирани со давање, не за другите, туку за себе. Ова ќе биде ваш начин да го изразите тоа што се чувствувате, но и стратегија да ја стекнете наклоноста на луѓето кои можат да ви помогнат или да имаат ваше сочувство. Сепак, бидете внимателни. Постои зголемена тенденција да се сфаќаат работите премногу сериозно. Вашето семејство ќе ве гледа како поддршка и рамо за плачење, затоа обидете се да бидете тука за нив. Годината ќе ја завршите во пријатно друштво на блиски луѓе на интересно патување.

Шкорпија
Венера ќе влезе во вашиот знак на 4 декември и тоа само ќе го подобри вашиот шарм и сензуалност. Сепак, на некој начин, ова дополнително внимание ќе направи да се чувствувате ранливи и изложени. Сепак, не дозволувајте тоа да ве вознемирува и да ја загрози вашата самодоверба. Поврзете се со минатите искуства и извлечете го најдоброто од нив. За крајот на годината посветете се на внимателно планирање. Можни се интересни авантури, но особено ќе ви се допадне личноста со која ќе ги споделите. Дали сте подготвени да го направите следниот чекор во љубовта?

Стрелец
Секоја година оваа сезона ве наоѓа дека се враќате кон себе и вашите внатрешни желби. Ова особено ќе биде изразено во средината на декември (13) кога исто така ќе има млада месечина во вашиот знак. Обидете се да размислите како ќе ги остварите тие големи желби. Сепак, вклучете ги финансиите во вашиот план. Прегледајте го и реорганизирајте го вашиот буџет за да можете да правите што сакате. Кон крајот на месецот можни се конфликти со семејството, но тоа не значи дека не можете да ги решите до почетокот на новата година.

Јарец
Овој месец започнува сезоната на Јарци, што е одлично време да се преиспитате кои сте навистина и дали ви се допаѓа личноста во која сте израснале. Ако ви се допаѓа, уживајте, ако не, сменете го она што не ви се допаѓа. Копањето низ минатото може да ви ги даде одговорите што ги барате. Покрај тоа, ова ќе ја разбуди и вашата креативност, што ќе ви олесни да правите совршени планови за следната година. Сепак, внимавајте да не пукате премногу високо. Поставете реални очекувања.

Водолија
Ако сте желни да бидете сами овој месец, нема да наидете на препреки. Ќе сакате да ги соберете мислите, да видите што сте постигнале во претходната година, но и како сте дошле до тие достигнувања. Вашите успеси ќе бидат препознаени од луѓето околу вас, а ќе привлечете внимание и на љубовен план. Може да се чувствувате ранливи или да се справувате со комплицирани емоции. Сепак, кон крајот на месецот сите љубовни тензии ќе стивнат, а вие ќе имате совршен план за новогодишна забава дома.

Риби
Ако планирате каков било вид на патување овој месец, подгответе се да ве воодушеви. Доколку не можете да одите на патување, уживајте во странски филмови, музика и литература кои ќе ве расположат и заситат. Исто така, можно е да ги обновите односите со старите пријатели, што ќе биде особено пријатно за вас. Ќе бидете особено инспирирани кога вашата владејачка планета Јупитер ќе тргне директно на 31 декември.

Забава

Принцот Хари го загуби судскиот спор: неговото семејство нема право на постојана полициска придружба додека е во Британија

Објавено пред

Принцот Хари го загуби случајот што го поведе против властите во Вишиот суд на Обединетото Кралство за нивото на полициска заштита што ја добива додека е во својата татковина.

dobivaj vesti na viber

Војводата од Сасекс се обидуваше да ја поништи судската одлука со која неговиот безбедносен статус во Британија повеќе не е главен приоритет по повлекувањето од функцијата активен член на кралското семејство. Неговите адвокати тврдеа дека одлуката е донесена неправедно.

Министерството за внатрешни работи претходно објасни пред судот дека безбедноста на принцот Хари се одлучува од случај до случај.

Ова значи дека принцот сè уште добива обезбедување финансирано од државата, но само за „договорени аранжмани, приспособени конкретно за него“ наместо автоматски да му се даде заштита што ја имаат активните членови на британското кралско семејство.

Најголем број рочишта се одржани во текот на декември, без присуство на јавноста, а пресудата денеска, 28 февруари, ја донесе судијата сер Питер Лејн, пишува Би-би-си.

Минатата година судот го одби барањето на војводата од Сасекс приватно да плати за полициска заштита кога ќе го посети Лондон.

Комитетот, кој одлучува дали на јавните личности им е потребна полициска заштита, рече дека ќе се создаде опасен преседан за да им се овозможи на луѓето практично да користат припадници на полициските сили како приватни телохранители.

Прикажи повеќе...

Забава

Џенифер Лопез и Бен Афлек снимени додека страсно се бакнуваат на улица

Објавено пред

Папараците ги фатија Џенифер Лопез и Бен Афлек додека споделуваат страстен бакнеж по ручекот во Лос Анџелес.

dobivaj vesti na viber

Тие посетија ресторан, кој се наоѓа недалеку од нивниот дом. Потоа почнале да одат кон автомобилот, а пред да седнат Бен ја притиснал сопругата на ѕидот и почнал да ја бакнува.

Лопез неодамна откри дека никогаш не планирала да се смири со Бен Афлек. За време на гостувањето во радиоемисијата „Кајл и Џеки О Радио шоу“, каде што зборуваше за врската, таа особено изненади со изјавата дека морала да се пронајде по нивната неуспешна свршувачка.

„Се заљубив во љубовта на мојот живот и од разни причини моравме духовно да растеме и да правиме други работи. И двајцата имавме односи со други луѓе, имаме деца, но секогаш ја имав мислата во мојата глава: ‘Добро, она нашето се случува само еднаш во животот’. А кога продолживме пак заедно, едноставно, не можев да поверувам. А знам дека ни тој. Навистина не го планиравме тоа“, изјави пејачката.

Лопез и Афлек почнаа да се забавуваат во 2002 година, а подоцна истата година се свршија. Сепак, парот се раздели во 2004 година по одложувањето на својата венчавка една година претходно. По неколку години разделени, Лопез и Афлек, конечно, се обединија во 2021 година и се венчаа во 2022 година.

Прикажи повеќе...

Забава

Хакиран профилот на починатиот актер Метју Пери

Објавено пред

Наводно, официјалната X-страница на починатиот американски актер Метју Пери е цел на хакери.

dobivaj vesti na viber

Целта на хакерскиот напад се чини дека била фондацијата, која е основана во чест на ѕвездата на „Пријатели“ како врска за донација, прикажана на врвот на страницата на социјалната мрежа, која ги пренасочувала донаторите на лажна страница, која собира донации преку криптовалути.

Профилот на „Инстаграм“ на Фондацијата „Метју Пери“ објави: „Известени сме дека официјалната X-страница на Метју е хакирана и ги пренасочува корисниците на лажна страница, која собира донации преку криптовалути.

Ве молиме, не донирајте преку оваа страница и не споделувајте лажни објави на социјалните мрежи. Единствената веб-страница поврзана со фондацијата е MatthewPerryFoundation.org, што значи дека добиваме само донации преку неа“.

„Ова е единствениот официјален профил на Фондацијата ‘Метју Пери’ на ‘Инстаграм’ и ние објавуваме само официјални информации. Затоа, пријавете ги лажните сметки и не испраќајте донации преку кој било друг канал, освен MatthewPerryFoundation.org“, се предупредува.

Во декември смртта на Пери беше прогласена за несреќен случај поради акутен ефект од потрошувачката на „кетамин“. Актерот, најпознат по улогата на Чендлер Бинг во хит американската комедија „Пријатели“, беше пронајден мртов во својот стан на 28 октомври.

Пери отворено зборуваше за својата борба со злоупотреба на супстанции и за својата зависност, а основа и објект за да им помогне на луѓето со слични проблеми.

По неговата смрт, основана е фондација, која го носи неговото име и им помага на сите што се борат со зависноста.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ1 час

Прегазен пешак во Неготино, мажот починал на местото на несреќата

Денеска во 12.25 часот во ОВР Неготино било пријавено дека на паркинг простор на улица „ЈНА“ во Неготино, товарно возило...

Топ3 часа

52-годишна жена починала во охридската болница, била примена во тешка состојба

На 27.2.2024, во 16.25 часот, во СВР Охрид е пријавено дека во ЈЗУ Општа болница Охрид во тешка здравствена состојба...

Македонија3 часа

Пендаровски од Тирана: Мора да ветиме дека и натаму ќе ѝ даваме поддршка на Украина, досега имаме испорачано помош во вредност од 60 милиони евра

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на пленарната сесија на самитот Украина – Југоисточна Европа, кој се одржува во Тирана,...

Македонија4 часа

Уставниот суд го укина делот националност во матичните книги: „Се работи за приватно и внатрешно чувство на човекот“

Уставниот суд на денешната седница донесе одлука, со која се укинува делот националност во три члена од матичните книга на...

Економија6 часа

Од задутре нема повеќе гарантирани цени во маркетите, секое нелогично зголемување ќе биде санкционирано, порача Битиќи

Од задутре нема повеќе гарантирани цени на производите во маркетите. Но, вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи, порача дека секое...

Македонија6 часа

Ванковска поблиску до претседателска кандидатура, собра 7.876 потписи, Јакимовски досега има 6.676

Професорката Билјана Ванковска која е предложена од политичката партија Левица, досега има собрано 7.876 од потребните 10.000 потписи за претседателската...

Топ7 часа

Три лица повредени во сообраќајната несреќа на патот Росоман – Кавадарци

Три лица се повредени, од кои едно потешко во сообраќајната несреќа што се случи утрово на патот Росоман-Кавадарци. Две oд...

Македонија9 часа

Законот за пасошите, законот за игрите на среќа и изборот на член на ДИК на дневен ред во Собранието

Денес на дневен ред на седница на Собранието се измените на Законот за патни исправи. Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека овие...

Македонија9 часа

Владата донесе одлука за приоритетно издавање пасоши за сите професионални возачи

Владата, синоќа на седница донесе одлука со којашто на професионалните возачи кои поседуваат валиден сертификат, Министерството за внатрешни работи треба...

Македонија9 часа

Вработените на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје од овој месец ќе добиваат повисоки плати

Владата ја разгледа и усвои и Информацијата за известување за склучен Колективен договор на Сојузот на синдикати на вработените на...

Македонија9 часа

Земјотрес во Албанија, почувствуван во Дебар и околината

Земјотрес синоќа во 23 часот и 37 минути ја погоди Албанија. Потресот бил со рихтерова магнитуда од 3,2 степени, на...

Македонија21 час

Демири: Ќе разговарам со семејството на Леонид Индов за можните решенија за подмирување на досегашните трошоци за рехабилитација

Министерот за здравство д-р Илир Демири информира дека на денешната владина седница беше разгледан случајот на Леонид Индов и исто...

Македонија21 час

Максим Димитриевски собра 10 000 потписи за кандидат за претседател

Градоначалникот на Куманово Максим Димитриевски собра 10 000 потписи за кандидат за претседател. „Над 10.000+ потписи за кандидат за Претседател!...

Македонија22 часа

Таравари влегува во трка за претседател, собра 10.000 потписи

Кандидатот на опозициските партии на Албанците, Арбен Таравари, е вториот од вкупно единаесетте кандидати кој досега успеа да ги собере...

Македонија1 ден

Македонските граѓани, сепак, ќе може да патуваат со личните карти со старото име во БиХ, информира Бојмацалиев

Дополнителниот заменик-министер за внатрешни работи, Митко Бојмацалиев, оствари телефонски разговор со министерот за безбедност на Босна и Херцеговина, Ненад Нешиќ,...

Македонија1 ден

ДНК собраа 690.000 денари за лекување на Лео со лицитацијата на статуетката од „Златна бубамара“

Музичарите Панчо и Андреј објавија дека успеале да соберат 690.000 денари за лекувањето на Леонид откога ја ставија на лицитација...

Македонија1 ден

ДИК потврди: Османи собра над 10 илјади потписи

Според последните податоци објавени на страната на Државната изборна комисија заклучно со вчерашниот ден, кандидатот на Демократската унија за интеграција,...

Македонија1 ден

(Видео) Јас можам да се туркам и на рацете: кочанчанец го продава својот инвалиден скутер, парите ќе ги намени за лекување на Лео

Кочаначанецот Благојчо Ѓоргиев реши да го проддаде својот скутер за хендикепирани и покрај здравствениот проблем, а парите, како што вели,...

Македонија1 ден

Убиството во Блаце можно е да е поврзано со пожарот во Чаир

Скопското обвинителство изврши увид на самото место во близина на Блаце, каде што вчера беше пронајдено безживотно тело на маж...

Македонија1 ден

Вчерашното убиство е продолжение на крвавата наркопресметка, силата на криминалните кланови е од Спасовски, велат од ВМРО-ДПМНЕ

„Дали СДС си ги чита срамните соопштенија пред да ги пушти, или ја оставиле партијата на деца кои глумат партија....