Контакт

Забава

Месечен хороскоп за март 2024 година

Објавено пред

Пролетта е веднаш зад аголот, а тоа ќе влијае на секој од нас давајќи ни шанси за нови почетоци. Што предвидува месечниот хороскоп за март 2024 година?

dobivaj vesti na viber

Овен
Драг Овен, март носи промени и предизвици, но и можности за позитивни трансформации во вашиот живот. Покажете флексибилност, креативност и подготвеност да се прилагодите на новите ситуации. Немојте да бидете изненадени од неочекувани финансиски потреси, но не грижете се. Ослободете се од старите идеи и проекти кои ве кочат и бидете отворени за нови можности. Ве очекуваат поволни можности во социјалните и професионалните односи. Меркур ќе ја подобри вашата способност за комуникација и преговарање во деловно опкружување. Затемнувањето на 25 март го става фокусот на врските и партнерствата, затоа внимателно размислете и приспособете ги блиските односи доколку е потребно. Овој месец ќе ја тестира вашата способност да пронајдете рамнотежа помеѓу личните желби и професионалните обврски. Прифатете ги предизвиците како можности и нека март биде пресвртница кон остварување на вашите најголеми соништа и цели.

Бик
Драг Бик, се чини дека ви претстои возбудлив месец полн со промени, особено кога станува збор за работата, парите и личниот развој. Со предизвиците доаѓаат и големи можности за напредување. Затемнувањето сигнализира дека е време за трансформации на деловен план, а транзитот на Венера во знакот Риби носи можност за напредување и зголемен престиж. Марс ве охрабрува да преземете чекори за напредување во кариерата, додека Меркур ја нагласува важноста на интуицијата и внатрешниот увид. Исто така, ве очекуваат поволни можности за патување и образование. Затемнувањето на 25 март ја истакнува важноста на деловните договори, здравјето и можноста за промена на просторот за живеење. Март ви носи ненадејни придобивки и на професионален план, па сега е вистинското време да си поставите цели за да ги реализирате вашите планови. Останете отворени, прилагодливи и ангажирани, бидејќи со правилен став и посветеност, овој месец може да биде пресвртница кон остварување на вашите соништа.

Близнаци
Драги Близнаци, очекувајте многу изненадувања и можности во различни аспекти од животот во март. Ќе се отворат нови можности поврзани со работата, љубовта и патувањата, кои ќе донесат позитивни случувања кои ќе го поддржат вашиот личен развој и успех. Подгответе се за нови романтични можности и уживајте во возбудливите промени кои ќе ви донесат обновена енергија и инспирација. На работа, фокусирајте се на професионален развој и долгорочно планирање за да поставите цврсти темели за иднината и да ги постигнете своите цели. Марс ќе донесе страст и храброст, како во деловниот, така и во љубовниот живот. Бидете подготвени за нови деловни можности и страсни врски кои ќе го збогатат вашиот живот на различни начини. Март ќе биде месец на промени и напредок. Бидете подготвени да се соочите со новите предизвици и искористете го својот потенцијал максимално. Останете фокусирани на вашите цели и посветете се на остварување на вашите соништа. Пред вас е период на личен раст и развој, искористете ја оваа позитивна енергија за да ги остварите вашите најдлабоки желби.

Рак
Драги Ракови, Венера ќе ве поддржи за одмори и патувања во странство, што го прави идеално време за одмор и полнење. Од друга страна, Марс ќе влијае на вашите финансиски околности и може да доведе до тајни љубовни врски, па затоа е важно да бидете внимателни и паметно да управувате со вашите ресурси и чувства. Не заборавајте да ги следите вашите соништа и интуиција, бидејќи тие можат да бидат клучни водичи низ сите промени што доаѓаат. Исто така, очекувајте напредок во кариерата по 12 март, а важни датуми се 3 и 4 март, кога може да имате неочекувани финансиски придобивки, како и 8 март, кога Меркур и Нептун би можеле да ви донесат инспирација и креативни идеи. Затемнувањето на 25 март може да има долгорочни ефекти врз вашиот живот, затоа подгответе се да ги приспособите и преиспитате вашите моментални животни насоки и приоритети.

Лав
Драги Лавови, овој месец ве очекуваат многу предизвици и промени, но верувајте во своите способности да се соочите со сите животни препреки. Сега е добро време да размислите за инвестиции кои ќе ви обезбедат идна финансиска стабилност. Марс и Венера заедно можат да доведат до интензивни емоционални и финансиски промени. Важно е да донесете смели, но промислени финансиски одлуки кои можат да имаат долгорочни последици. Меркур кој влегува во Овен може да поттикне патување и важни дискусии во врска со правни прашања. Искористете го ова време за да ги решите правните спорови или да започнете нови проекти кои бараат правно внимание. Затемнувањето во Вага носи потенцијал за важни откритија, особено во локалната заедница, односите со браќата и сестрите или пишувањето проекти. Накратко, март нуди бројни можности за раст и развој, но бара внимателно управување со финансиските ресурси и односите. Важно е да бидете подготвени да се соочите со предизвиците, со отворен ум и храбро срце, бидејќи го имате она што е потребно за да ги искористите можностите што се појавуваат.

Девица
Драга Девица, пред вас е период на прегледување на вашите моментални извори на приходи и разгледување на нови можности кои можат да го збогатат вашето финансиско портфолио. Затемнувањето овој месец игра важна улога во трансформирањето на вашиот начин на заработка и структурата на вашите финансии. Без разлика дали се работи за нови деловни потфати со елемент на патување или соработка со странски земји, важно е да се разгледаат различни начини за диверзификација на приходот. Транзитот на Венера поволно ќе влијае на вашите приватни и професионални односи. Овој период е идеален за зајакнување на врските со партнерот, пријателите и колегите. Марс наметнува интензивно темпо на работа и може да изврши дополнителен притисок во исполнувањето на обврските. Важно е да се фокусирате на ефективно управување со времето и организација со цел успешно да се справите со сите претстојни предизвици. Исто така, ова може да биде период кога се откриваат тајни со финансиски импликации. Сега е идеално време да го преиспитате вашиот животен стил и да преземете чекори кон поздрав живот, било преку подобрување на вашата исхрана или воведување редовна физичка активност.

Вага
Драги Ваги, ќе се соочите со предизвици и можности за акција. Затемнувањето на крајот на март отвора простор за длабока интроспекција и разгледување на животни патеки. Сега е вистинското време да почнете да ги правите промените кои долго време ги посакувате, без разлика дали се работи за вашата кариера, хоби или селење. Транзитот на Венера во знакот Риби од 11 март носи позитивен импулс на деловниот фронт. Искористете го ова време за да ја унапредите кариерата и да истражите нови деловни можности. Вмрежувањето со важни луѓе во индустријата може да ја отвори вратата за успех. Марс во првите три недели од март може да донесе предизвици во личните односи и креативните проекти. Важно е да се фокусираме на подобрување на комуникацијата и идната отвореност за компромиси. Потребно е да се внимава при склучување договор. Кога Меркур ќе влезе во знакот Овен во втората недела од март, можни се предизвици во врската, но искрените разговори можат да ги зајакнат врските.

Шкорпија
Драга Шкорпија, во март ве очекуваат возбуда, страст и креативност бидејќи Венера и Марс ќе бидат заедно во вашата петта куќа. Пред вас е авантура во љубовта и можност да се посветите на вашите креативни таленти. Овој период дава можност за освежување на постоечките врски, но и можност за запознавање нови луѓе, како и истражување на нови начини на изразување на вашата креативност. Затемнувањето во Вага ја отвора вратата за можноста за патување и истражување на нови култури. Ова е идеална можност да ги проширите своите хоризонти и да се ослободите од сите ограничувања за да го покажете вашиот целосен потенцијал, без разлика дали се работи за физички или внатрешни патувања. На полето на кариерата можни се промени кои може да вклучуваат нова работа, унапредување или дури и почеток сопствен бизнис. Важно е да бидете отворени за нови можности кои ќе ви бидат понудени, бидејќи моментот може да биде пресуден за вашата кариера. Искористете го овој период за искрена комуникација, решавање на недоразбирања или водење на оние разговори кои се одамна одложени. Транспарентноста може да биде клучот за градење силни врски.

Стрелец
Драг Стрелец, Венера ќе внесе позитивна енергија во вашиот дом, што значи дека можете да очекувате подобрувања во вашиот животен простор и поголемо задоволство. Сега е вистинско време да вложите малку во разубавување на вашиот дом или дури да размислите да инвестирате во недвижнини, искористете ја таа хармонична енергија што ви ја носи Венера. Од друга страна, Марс ќе внесе динамика во вашите љубовни врски, создавајќи атмосфера која може да го тестира вашето трпение и одлучност. Тоа ќе биде можност да научите важни лекции за рамнотежа и компромис. Март исто така може да ги врати минатите љубови или креативни проекти во вашиот живот, нудејќи ви шанса да ги преиспитате тие врски или проекти и да одлучите дали имаат место во вашата сегашност. Ова е време да размислувате и повторно да се поврзете со минатото, но и да разберете како минатите лекции можат да ја обликуваат вашата иднина. Затемнувањето на 25 март носи затворање и подлабок увид во вашите пријателства и професионални цели. Ова е критичен момент кога ќе се осврнете на вашите социјални врски и професионални аспирации, размислувајќи за тоа што навистина сакате постигнете и кој може да ви помогне во тоа. Затемнувањето може да донесе изненадувања и неочекувани промени, но и можност да се ослободите од она што повеќе не ви служи и да се фокусирате на она што навистина го сакате.

Јарец
Драги Јарци, март 2024 година ви носи низа интересни промени кои ќе имаат влијание врз вашиот дом, недвижности и можности за патување. Ова ќе биде месец полн со интензивни настани во вашиот приватен живот, со посебен акцент на промените поврзани со вашата кариера и углед. Март е идеален да го преиспитате вашиот професионален пат и да преземете чекори кои ќе ве доближат до остварување на вашите амбиции. Можеби ќе одлучите да ги промените работните места, да започнете сопствен бизнис, па дури и да направите пауза за подобро да се фокусирате на вашите долгорочни цели. Добар период е да размислите за реновирање, преместување или купување недвижен имот. Разговорите со членовите на семејството ќе бидат важни и може да доведат до важни одлуки кои ќе го обликуваат вашиот приватен живот. Следните недели може да донесат нови можности за образование или кратки патувања кои ќе ја збогатат душата. Ова е совршено време да истражувате нови места или да научите нови вештини кои можат да ве инспирираат на различни начини. Марс, планетата на акцијата и енергијата, ќе ви ја зголеми желбата за патување и ќе ги зајакне вашите комуникациски вештини. Ова е одлично време да се фокусирате на изразување на вашите идеи и мисли, без разлика дали преку пишување или јавно говорење.

Водолија
Почитувани Водолии, ви претстои динамичен период во однос на домот, недвижностите и финансиската состојба. Ве очекуваат и патувања и богат социјален живот. Благодарение на влијанието на Венера, ќе забележите подобрување на изгледот и зголемување на приходите, додека Марс ќе ви донесе решителност и успех во финансиските потфати. Без разлика дали планирате да го купите, продадете или реновирате вашиот дом, ѕвездите се многу поволни за позитивни промени. Очекувајте финансиски напредок благодарение на мудрите инвестиции или финансиските придобивки. Венера носи убави промени во приходите, можеби преку покачувања, бонуси или други видови финансиски добивки. Ова е поволен период за планирање на иднината, штедење или инвестирање во долгорочни проекти. Пред вас е период кој може да донесе успех во преговорите, инвестициите или други деловни потфати кои бараат храброст и решителност. Марс ги охрабрува да преземат контрола над сопствените финансии, смело да ги искористат можностите и да дејствуваат тактично. Можни се и патувања поврзани со работа или образование, што ви дава можност да ги проширите своите хоризонти и да стекнете нови знаења.

Риби
Драги Риби, пред вас е период исполнет со позитивни вибрации и изобилство на можности. Влегувањето на Венера во вашиот знак носи среќа и шарм, отворајќи ја вратата за нови можности за пари и љубов. Очекувајте затемнувањето на Вагата на 25 март да ги расветли вашите финансии и заеднички ресурси, навестувајќи ги можностите за финансиска добивка и просперитет. Сега е идеално време да бидете одлучни и фокусирани на вашите цели. Без разлика дали се работи за напредок во кариерата, личен развој или започнување нови проекти, енергијата што ве опкружува го поддржува остварувањето на вашите амбиции. Очекувајте инспиративни идеи кои можат да ја подобрат вашата финансиска состојба, како и поволни можности за заеднички финансии, заеми или наследство. Не ги занемарувајте ниту можностите за патување. Ова може да биде совршен период за откривање нови дестинации, кои можат да го збогатат вашиот дух или да отворат врати за деловни можности. Искористете ја оваа енергија за да напредувате во вашиот професионален живот, без разлика дали се работи за промоција, започнување сопствен бизнис или проширување на постоечките проекти.

Забава

Дневен хороскоп

Објавено пред

ОВЕН
Денот е поволен за нов професионален почеток, иако комуникацијата е тешка. Одложете ги планираните разговори кои ќе ви донесат разочарувања. Дозволете си да испраите барање до странски компании за идна деловна соработка.

dobivaj vesti na viber

БИК
Од утрото подгответе се за неочекувани промени, коишто без разлика дали се добри или лоши ви носат полза. Плаќањето што со нетрпение го очекувавте ќе биде одложено. Бидете благодарни за помошта што ја добивате од вашите колеги. Денот е добар за разговор со претпоставените и државни организации доколку ви е потребна нивна помош или интервенција.

БЛИЗНАЦИ
Не очекувајте ги денеска парите што се надевавте да ги добиете пред неколку дена. Ако се занимавате со трговија, гарантирате профит. Заштедете го она што сте го заработиле, бидејќи наскоро ќе ви треба. Комуникацијата на овој ден ви носи и успех. Добро ви оди на работното место, доколку не го трошите времето во бескорисни разговори.

РАК
Имате можност да им докажете на колегите дека сте незаменливи во надминувањето на тешкотиите на работното место. Лесно комуницирате и со вашите непријатели. Контролирајте ги емоциите за да се поштедите од неволјата предизвикана од вашиот остар јазик. Успехот ќе ве следи доколку сте трпеливи и тактични и не иронизирате во врска со луѓето кои ве опкружуваат.

ЛАВ
Направете успешен нов почеток на вашето работно место. Имате можност да ги завршите старите задачи чии рокови одамна сте ги пропуштиле и да ја вратите довербата од претпоставените. Не се расправајте со колегите. Зафатете се со вашите нови работни обврски и премолчувајте ако се обидат да ве налутат.

ДЕВИЦА
Одржете ги планираните состаноци и деловни разговори, без разлика дали ви се допаѓаат луѓето што ги очекувате. До пладне, подгответе се да ги разјасните проблематичните деловни односи. Успехот е со вас. Не го трошете залудно. Доброто расположение ви ја зајакнува желбата за активна и профитабилна работа. Бидете вредни на работнот место и не ги занемарувајте обврските.

ВАГА
Имате тенденција да ги драматизирате разговорите поврзани со вашите неуспеси. Подобро прифтете ги како уште една научена лекција. Тие ви дадоа искуство и се отскочна даска за нови височини. Тешкотиите на вашето работно место не се поврзани со вашите постапки. Не се лутете поради туѓите грешки и не им подавајте рака на колегите кои нема да го ценат вашиот гест. Избегнувајте критизерски забелешки.

ШКОРПИЈА
Ви претстои поволен ден, кој ви овозможува да размислите, а доколку веќе сте го направиле тоа, успешно да започнете нови активности. Ќе комуницирате со многу луѓе. Не ви советуваме да ги разјаснувате деловните односи. На вашето работно место можете да се справите со обврските само ако сте упорни и работите со трпение.

СТРЕЛЕЦ
Не патувајте. Не ризикувајте и не преоптоварувајте се со физичка работа. Можни се проблеми поради вашето одбивање да се занимавате со нерешените имотни прашања. Среќата не е со вас денеска. Запомнете дека имате тенденција да им верувате на нечесни луѓе, на коишто нетпретпазливо им дозволувате да ви се доближат.

ЈАРЕЦ
Одложете го патувањето, доколку тоа ви пречи на директните работни обврски. Не ризикувајте поради понудите на вашите познаници, кои ви ветуваат чуда без напор, а кои никако не можат да се остварат. Со агресивност и тврдоглавост не можете да се наметнете и да постигнете добри резултати на вашето работно место. Бидете трпеливи.

ВОДОЛИЈА
Денот ви е исполнет со промени. Запознајте се со вашите деловни партнери и разговарајте за вашите нови идеи, чија реализација ја предвидувате за крајот на месецот. Почнете да размислувате за нивно спроведување, но без да инвестирате големи средства. Не го наметнувајте своето мислење со агресивност. Смирениот тон ќе остави посилен впечаток.

РИБИ
Успехот ќе ве следи денеска, најмногу на работното место. Вашите задачи бараат трпение, но со задоволство ги реазлизирате бидејќи знаете каков приход ви гарантираат. Очекувајте и дополнителни приходи на вашата банкарска сметка. Сите се импресионирани од вашата трудољубивост. Очекувајте вести за покачување, кои ќе ве изненадат во вистински момент.

Прикажи повеќе...

Забава

Три хороскопски знаци кои победуваат во секоја расправија

Објавено пред

Расправиите може да бараат многу, но некои луѓе имаат тајна супермоќ да извлечат победа речиси секој пат кога ќе се најдат во вербален дуел. Ако некогаш сте се нашле на другата страна на расправијата со некој од овие хороскопски знаци, веројатно знаете како е да се чувствувате како да сте во рингот со професионалец. Луѓето родени под овие хороскопски знаци победуваат на секоја расправија.

dobivaj vesti na viber

Вага
Вагите се познати по нивната способност да ги видат двете страни на секоја приказна, што ги прави исклучително убедливи во дебатите. Нивниот дипломатски пристап и смирен тон често може да го смират противникот пред работите да се загреат премногу. Вагите се мајстори за наоѓање компромиси и нагласување на општото добро, што ги прави тешки противници во секоја расправија.

Шкорпија
Кога една Шкорпија ќе влезе во дискусија, можете да бидете сигурни дека нивните аргументи се поткрепени со факти и темелно истражени. Нивната страст и интензитет можат да бидат застрашувачки, но токму оваа емоционална длабочина им дава сила во убедувањето.
Шкорпиите нема да се откажат додека не докажат дека се во право, често користејќи импресивно знаење и психолошка перспектива за да ги откријат слабостите во аргументите на нивните противници.

Близнаци
Близнаците се вистински виртуози на зборови и лесно можат да се прилагодат на секоја дискусија, благодарение на нивната исклучителна способност за брзо размислување. Нивната умешност во комуникацијата им овозможува наеднаш да ги менуваат тактиките или темите, често збунувајќи ги противниците и водејќи ја дебатата во неочекуван правец.

Близнаците се одлични и во читањето на другите луѓе, што им овозможува прецизно да ги насочат аргументите кои најмногу ќе одекнат.

Прикажи повеќе...

Забава

Арогантни хороскопски знаци: никој не може да ја надмине нивната ароганција

Објавено пред

Никој не е претерано заљубен во луѓе кои се себични. Арогантните знаци на Зодијакот на сите им одат на нервите.

dobivaj vesti na viber

Јасно е кој хороскопски знак е најарогантен. Сепак, тој не е единствениот кој може да се пофали со оваа иритирачка особина. Постојат уште има неколку претставници кои се сметаат себеси дека се почеток и крај на сè и дека се над сите други.

Арогантни знаци на Зодијакот

Лав
Се разбира, ова не е големо изненадување. Тие секако се еден од најарогантните знаци. За разлика од другите (обични смртници), тој мисли дека е супериорен, поважен и знае се. Сето тоа веднаш се забележува по нивниот однос бидејќи се прикажуваат театрално, добиваат внимание и уживаат.

Овен
Овните се познати по својот натпреварувачки и независен дух поради што често се позиционирани како лидери. Она што дефинитивно ги придвижува е тоа што кога нешто ќе го заинтересира нивниот ум, тие дефинитивно мора да научат или да го направат тоа по секоја цена. Во комбинација со големо его, тие мислат дека никој друг нема талент, динамика и способност да го направи тоа подобро од нив.

Девица
Доколку имате конфликт со некој во знакот Девица, подобро е да ја прекинете дискусијата што поскоро. Сакаат полемики, особено ако се поврзани со енциклопедиско знаење, па ќе почнат постојано да зборуваат, останувајќи стабилни како карпа. Тие се луѓе кои мислат дека знаат сè и се многу горди. Тие повеќе би сакале да затворат каква било дискусија отколку да слушнат или забележат која било друга гледна точка.

Јарец
На оваа листа спаѓаат и Јарците. Знаењата и искуствата што ги стекнале ги прават најспособни од сите. Тие веруваат дека знаат сè подобро од кој било и што е најдоброто нешто да се направи во секоја ситуација, додека, секако, другите немаат ни трошка поим за тоа. Ако некој го заврти грбот за време на нивните предавања, веројатно многу ќе се изнервира, а потоа ќе каже дека сигурно не сте го слушнале.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија24 минути

Смрдеа затвори дел од салите за операции во комплексот клиники „Мајка Тереза“

Претставник на Министерството за здравство бил сослушан во скопското Обивнителство, а по него според неофицијални информации следуваат директорите на хирушките...

Топ1 час

При контрола на угостителски објекти за дрога се приведени девет лица

Полициските службеници од Единицата за недозволена трговија при СВР Скопје вчера по план на СВР Скопје ивршија контрола во повеќе...

Регион4 часа

Ден посветен на Данка Илиќ: Центарот за исчезнати и малтретирани деца празникот го посвети на девојчето од Бор

Центарот за исчезнати и малтретирани деца денеска, Меѓународниот ден на исчезнатите деца, го посвети на двегодишната Данка Илиќ од Бор,...

Македонија7 часа

Ангелов бара пешачки премин или изградба на кружен тек на булеварот Србија кај трговскиот центар Џевахир (ВИДЕО)

Граѓаните на скопската населба Аеродром Центарот имаат потреби кои беа упатени до Центарот за убправување со кризи (ЦУК), а кои...

Македонија11 часа

Поради реконструкција, без вода жителите на Водно, Козле, Клиничкиот центар, а во Сарај ќе има намалување на притисокот на водоснабдување

Од ЈП Водовод и Канализација известуваат за пуштање на употреба на нова водоводна мрежа во реоните Сарај и Центар. ЈП...

Македонија19 часа

Безбедно пронајдени и евакуирани граѓани од височините на Осоговските планини

Денеска, во 16.15 часот од лицето за контакт од Доброволнота спасувачка служба „Осогово“ Кочани, ЦУК добил известување дека неколку лица...

Македонија20 часа

Сиљановска Давкова со италијанскиот претседател Матарела: побарани гаранции за европските интеграции

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова во рамки на посетата на Италијанската Република денеска оствари средба со италијанскиот претседател Серџо Матарела. На...

Свет23 часа

Путин: Русија ќе разговара за мирот во Украина само со легитимните лидери во Киев

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека мировните преговори во Украина мора да се обноват, но дека Москва ќе соработува...

Свет1 ден

Судот во Хаг му нареди на Израел да ја прекине офанзивата на Рафах

Меѓународниот кривичен суд во Хаг денеска одлучи дека Израел мора веднаш да ја прекине воената офанзива и другите дејствија во...

Македонија1 ден

Ахмети: Да работиме заедно за правилно образование на генерациите, во духот на меѓусебното почитување

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети со објава на својата Фејсбук страница го честиташе 24 мај – Денот на светите браќа...

Македонија1 ден

Мицкоски: За скоро време ќе имаме нова влада, следува ново поглавје со работа, одговорност и резултати

Првенствено ќе се посветам на она што најмногу го засега секој еден човек, а тоа е потребата за подобар живот...

Македонија1 ден

Левица: Аманет да си го браниме јазикот од сите напади, денес ги има повеќе од било кога

Значајни за Македонија, но и за останатите словенски народи, Кирил и Методиј, основоположниците на словенската писменост имале единствена мисија: да...

Топ1 ден

Загина 76-годишен маж: со тракторот се превртел на патот во Кочанско

Вчера во 13.29 часот во СВР Штип било пријавено дека на локалниот пат с.Зрновци–с.Мородвис, кочанско, на коловозот се превртел трактор...

Европа1 ден

Орбан: Во Брисел во тек се подготовки за влез на Европа во војна

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека во Брисел се водат подготовки за влез на Европа во војната и додаде...

Македонија1 ден

Сиљановска Давкова по повод Денот на сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј: Тие се наш патоказ за иднината

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова упати честитка по повод 24 Мај, Денот на сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј. „Од...

Регион1 ден

Претседателката на Косово: Негирањето на геноцидот нема да го отвори патот за мир

Косовската претседателка Вјоса Османи на X се осврна на усвојувањето на резолуцијата за геноцидот во Сребреница. Османи вели дека со...

Свет1 ден

Дали имало траги од куршуми на хеликоптерот? Објавен е прелиминарен извештај за падот на авионот на иранскиот претседател

Трупот на хеликоптерот на починатиот претседател на Иран, Ебрахим Раиси, се запалил откако удрил во рид, се наведува во прелиминарниот...

Свет1 ден

САД воведува визни ограничувања за Грузијците: „Вреди за оние кои ја гушат демократијата“

Соединетите Американски Држави денеска објавија нова политика на визни ограничувања за жителите на јужнокавкаската република Грузија, откако тамошната влада го...

Европа1 ден

Пукање во Истанбул: расправија во кафуле прераснала во вооружен судир, има убиени и повредени

ТРИ лица загинаа, а пет се повредени, од кои две потешко, во пукотница што се случи синоќа во кафуле во...

Регион2 дена

Генералното собрание на ОН ја усвои Резолуцијата за геноцидот во Сребреница

Генералното собрание на Обединетите нации денеска одржа седница на која се расправаше за резолуцијата за геноцидот во Сребреница, која беше...