Контакт

Забава

Мила Јовович проговори за траумите од абортусот

Објавено пред

Две години по абортусот, холивудската ѕвезда Мила Јовович првпат проговори за своето тешко искуство, од кое, вели, сè уште не се соземала. 43-годишната актерка откри дека имала абортус пред две години кога била четири и пол месеци бремена. Мила смета дека жените треба да имаат право на безбеден абортус кога имаат потреба од него, а не да бараат алтернативни решенија.

Мила на „Инстаграм“ напиша дека се залага за безбеден абортус за жените, поттикната од предлог-законот на гувернерот на Џорџија, Брајан Кемп. Неколку часа по нејзината објава, Алабама изгласа закон, со кој се забранува абортусот, освен ако не постои сериозен ризик за здравјето на мајката, без да се исклучат случаите на силување или инцест.

„Не сакам да зборувам за политика и се обидувам да го правам тоа само кога навистина морам, а ова е еден од тие моменти. Нашите права како жени да имаме безбеден абортус од искусни лекари повторно се доведени во прашање. Минатиот вторник гувернерот на Џорџија, Брајан Кемп, потпиша драконски предлог-закон кој ги забранува сите абортуси по шестата недела – пред повеќето од жените да сфатат дека се бремени – вклучително и случаите на силување или инцест.

„Лично јас морав да поминам низ итен абортус пред две години. Бев бремена четири и пол месеци и снимав филм на локација во Источна Европа. Почнав предвреме да се породувам и ми рекоа дека морам да бидам будна во текот на целата процедура. Тоа беше едно од најужасните искуства низ кои некогаш сум поминала. Сè уште имам кошмари поради тоа. Бев сама и беспомошна.

„Кога ќе помислам на фактот дека други жени можеби ќе се соочат со абортуси, дури и во полоши услови од мене поради новите закони, стомакот ми се превртува. Јас западнав во една од најлошите депресии во мојот живот и морав да работам екстремно напорно за да го пронајдам својот излез. Ја ставив мојата кариера на пауза. Се изолирав себеси со месеци и морав да покажувам сила пред моите две деца. Почнав да се занимавам со градинарство, да се хранам поздраво и да посетувам фитнес-сала секој ден бидејќи не сакав веднаш да почнам да пијам антидепресиви пред да ја испробам секоја друга алтернатива.

Фала му на Бога, јас можев да го најдам својот излез од тој личен пекол, без да земам лекарства, но сеќавањето од она низ што поминав и она што го изгубив, ќе биде со мене до денот кога ќе умрам. Абортусот е најголемиот кошмар. Ниту една жена не сака да помине низ тоа. Но, ние мораме да се бориме за да ги задржиме нашите права да имаме безбеден абортус доколку ни е потребен. Никогаш не сум сакала да зборувам за ова искуство, но не можам да молчам кога влогот е толку голем“, напиша актерката.

Мила има две ќерки од бракот со режисерот Пол Андерсон.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Разделба по тримесечна романса: Бред Пит и Никол Потуралски повеќе не се заедно

Објавено пред

Холивудскиот актер Бред Пит и неговата девојка, моделот Никол Потуралски, тајно се разделиле по тримесечна врска, објавија таблоидите.

Бред (56) и Никол (27) за првпат беа забележани заедно во август, но сега се е завршено, со извор кој тврди за порталот „Пејџ сикс“ дека тие не се во врска веќе некое време.

Инсајдерот ја коментира нивната романса: „Готово е, никогаш не беше толку сериозно колку што изгледаше во таблоидите.“

Атрактивната Германка е во „отворен брак“ со мултимилионерот Роланд Мери (68), бизнисмен и сопственик на ресторан во Берлин со кого го дели синот Емил (7).

На почетокот на месецот, таа објави видео на Инстаграм прашувајќи зошто добива толку многу негативни коментари и омраза на социјалните мрежи откако излезе на виделина веста за нивната романса.

„Од секогаш се прашувам зошто луѓето оставаат коментари полни со омраза?“ рече таа.

Во меѓувреме, инсајдер откри за „Јуес викли“ дека Бред останал реален во врска со Никол бидејќи таа живее во Германија, а тој има многу комплицирана семејна ситуација што се обидува да ја среди.

 

Прикажи повеќе...

Забава

Гвинет Палтроу во лежерно издание

Објавено пред

Таа не само што е успешна актерка туку е и претприемач и деловна жена со своја лајфстајл и велнес-компанија „Гуп“.

А во средата Гвинет Палтроу направи пауза од својот напорен ден за да заврши ситни обврски во Беверли Хилс.

За своето попладневно излегување 48-годишната sвезда се реши за лежерен изглед во лабави фармерки и плетен џемпер во крем-боја.

Прикажи повеќе...

Забава

Бијонсе позира во спортска облека од сопствениот бренд

Објавено пред

Таа доминира во играта со спортска облека со својота модна линија Adidas x Ivy Park.

А во средата Бијонсе ги изложи своите иконски облини пред објективот додека позира облечена во неколку парчиња во медени тонови од многуочекуваната втора колекција „Дрип 2“ на брендот.

Под фотографиите што ги објави на својот „Инстаграм“ 39-годишната мегаѕвезда напиша дека фановите може да ја видат целата колекција „Дрип 2“ на веб-страницата „Адидас“ на 29 октомври.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 минути

(Видео) Советот за безбедност заседава во Вилата Водно за ситуацијата со Ковид-19

Во Кабинетот на Претседателот „Вила Водно“ започна деветтата седница на Советот за безбедност на којашто се разговара за актуелната ситуација...

Економија52 минути

АЕК ќе спроведува физибилити студија за влијанието на 5G мрежата врз здравјето на луѓето

Агенцијата за електронски комуникации наскоро ќе распише меѓународен тендер за избор на компанија која ќе изработи физибилити студија за влијанието...

Македонија1 час

Задолжителна самоизолација од закажувањето тестирање за Ковид-19, казните се 50 евра

Со новите законски измени, самоизолацијата е задолжителна при тестирање за Ковид-19 од закажување на тестот или самото тестирање, па се...

Свет1 час

Во нападот во Ница убиени се три лица, една жена е обезглавена

Во нападот што се случи во Ница, за кој се сомнева дека е терористички, убиени се три лица со нож,...

Македонија3 часа

МОН најави реформа на учебниците по честите реакции за грешки и стереотипи во нив

Министерството за образование и наука формира работна група која развива концепт за целосна и суштинска промена на учебниците за основно...

Македонија4 часа

Стапија во сила новите мерки – забрането е групирање по 22 часот, казната е 500 евра

Од денеска забрането е групирање на отворено на повеќе од четири лица по 22 часот, а казната за непочитување на...

Свет4 часа

Едно од ретките места во светот без коронавирус ги забележа првите два случаја

Маршалските Острови, едно од последните места во светот каде што немаше коронавирус, ги забележаа првите два позитивни случаја, пишува Би-би-си....

Македонија4 часа

Од денеска маските се задолжителни на отворено

Собранието синоќа со 53 гласови „за“, 26 воздржани и ниту еден глас против ги изгласа измените во Законот за заштита...

Македонија4 часа

Седница на Советот за безбедност за состојбата со коронавирусот во Македонија

Во Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски во „Вила Водно“, со почеток во 11 часот, ќе се одржи седница на Советот...

Европа14 часа

(Видео) Од петок карантин во цела Франција

Францускиот претседател Емануел Макрон прогласи каратин од петок што ќе трае најмалку до 1 декември. „Бранот се рашири низ цела...

Македонија15 часа

Славјанка Петровска позитивна на коронавирус, качила температура додека била на седница во Собранието

Актуелната пратеничка во Собранието од СДСМ и поранешна дополнителна заменичка на министерот за внатрешни работи во техничката влада Славјанка Петровска...

Македонија15 часа

Во Скопје рекорден број новозаразени, Аеродром надмина 700 активни случаи

Во Скопје во изминатите 24 часа се регистрирани рекордни 422 нови случаи на Ковид-19, а во тој период починале тројца...

Македонија17 часа

Рекордни 870 нови случаи на коронавирус во Македонија, починаа 14 лица

Во последните 24 часа во Македонија 14 лица починаа од коронавирус, а потврдени се 870 нови случаи од  2.647 тестирања,...

Свет18 часа

Германија воведе строги мерки: рестораните, кината и баровите ќе бидат затворени 4 недели

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека германските власти се согласиле на четиринеделен делумен карантин. Во овој временски период затворени...

Македонија21 час

МОН го повлече учебникот по македонски јазик за петто одделение

Министерството за образование и наука го повлече учебникот по македонски јазик за петто одделение поради несоодветна и дискриминирачка содржина. „Во...

Македонија22 часа

Пауновски: Нови вработувања ќе има в година, дотогаш ќе се снаоѓаме

Државниот пазарен инспекторат добил од Владата ветување дека в година ќе им бидат одобрени бараните 20 нови вработувања. Директорот на...

Македонија22 часа

Поради контакт со Спасовски, само едно лице е во изолација

Државниот санитарен и здравствен инспекторат издал само едно решение за изолација на лице што било во контакт со министерот за...

Македонија22 часа

Пожарникарите протестираа пред канцеларијата на Шилегов

Пожарникарите на мирниот протест пред канцеларијата на градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, порачаа дека не се откажуваат од своето барање...

Македонија23 часа

Поранешениот шеф на кабинетот на Мијалков, Тони Јакимовски, осуден на шест години затвор

Поранешениот шеф на кабинетот на ексдиректорот во УБК, Сашо Мијалков, Тони Јакимовски, е осуден на шестгодишна затворска казна во случајот...

Македонија23 часа

„Изброј до 15 пред да ја заколеш жена ти“ – совет во учебник по македонски за шесто одделение

„Изброј до 15 пред да ја заколеш жена ти“ – ова е совет во учебник по македонски за шесто одделение....

Досие