Контакт

Забава

Моника се прости од Чендлер: Требаше да биде авантура за една ноќ…

Објавено пред

По трогателната проштална порака на Мет Лебланк и Кортни Кокс се огласи по повод смртта на нејзиниот колега од „Пријатели“, Метју Пери.

dobivaj vesti na viber

„Многу сум благодарна за секој момент што го поминав со тебе, Мети, и ми недостигаш секој ден.

Кога работите со некого толку блиску како јас со Метју, има илјадници моменти кои би сакале да ги споделите. Засега ова ми е еден од омилените.

За да дадам малку бекраунд, Чендлер и Моника требаше да имаат авантура за една ноќ во Лондон. Но поради реакцијата на публиката тоа стана почеток на нивната љубовна приказна. Во оваа сцена, пред да тргнеме, ми шепна една смешна реченица.

Често правеше такви работи. Беше смешен и љубезен“, напиша актерката на Инстаграм во описот на видеото, на кое беше прикажана првата љубовна сцена помеѓу нејзиниот лик Моника и ликот на Пери, Чендлер.

Од 1994 до 2004 година, Кортни и Метју глумеа заедно во култната серија, прво како пријатели, а потоа и како пар кој ги освои срцата на гледачите ширум светот.

Метју Пери почина на крајот на октомври, на 54-годишна возраст. Најблиските пријатели и семејството на починатиот актер се собраа на 4 ноември на интимна церемонија во Меморијалниот парк Форест Лаун во Лос Анџелес, во близина на студиото „Ворнер Брос“, за да му кажат последно збогум на Пери.

Забава

Приказната за планинарот кој се изгуби и ги игнорираше повиците на спасувачите бидејќи доаѓале од непознат број

Објавено пред

Планинар кој се изгубил на планина во Колорадо стана вирален откако беше објавена приказната за неговото спасување.

dobivaj vesti na viber

Имено, планинарот, чијшто идентитет не е откриен, се изгубил на највисокиот врв во државата Колорадо, планината Елберт во 2021 година. Спасувачите го барале 24 часа, но не успеале да го лоцираат на неговиот телефон.

Пет членови на спасувачкиот тим биле распоредени околу 22 часот за да ги пребаруваат областите од планината Елберт, но се вратиле околу 3 часот наутро следното утро, откако не успеале да го лоцираат исчезнатиот планинар на врвот висок 4401 метри.

Вториот тим тргнал во 7 часот наутро следниот ден да ги пребарува областите каде што планинарите често знаат да се оддалечат од патеката, за потоа да откријат дека човекот се вратил во своето место на сместување околу 9:30 часот.

Планинарот им рекол на властите дека се изгубил и се нашол на различни патеки обидувајќи се да ја лоцира соодветната патека пред конечно да стигне до својот автомобил следното утро, околу 24 часа откако тргнал на пешачење.

„Ако доцните според вашата маршрута и почнете да добивате повторени повици од непознат број, ве молиме одговорете на телефонот; можеби е тим за пребарување и спасување кој се обидува да потврди дека сте безбедни!“, порачаа спасувачите на „Фејсбук“.

Веста дека планинарот ги игнорирал повиците од спасувачите, своевремено предизвика голем број реакции и критики во јавноста, на што спасувачите одговорија дека она што изгледа здраворазумно од страна, не е исто ако се најдете изгубени и во паника.

Прикажи повеќе...

Забава

Жените родени во четири хороскопски знаци стануваат се’ поубави како што стареат

Објавено пред

Секоја жена со годините стекнува специфична убавина, а жените родени во одредени хороскопски знаци се се’ поубави како што одминуваат годините.

dobivaj vesti na viber

Како изреката „старее како убаво вино“, жените во овие четири хороскопски знаци стануваат поубави со годините. И не, не се работи само за надворешна убавина.

Овен

Како што стареат, жените Овни стануваат поискрени и посамоуверени. Тие се родени со лидерски квалитети.

Тие ги прифаќаат предизвиците ефикасно и лесно.

Нивната способност да водат ги прави еден од најатрактивните хороскопски знаци.

Близнаци

Жените Близнаци се радосни и со млад дух. Нивното лице привлекува внимание и ги вбројува меѓу најатрактивните знаци на Зодијакот.

Тие се мистични и самоуверени, живеат во моментот, а тоа им отежнува да се посветат на долгорочна цел.

Жените Близнаци уживаат во патувањето, каде што собираат мудрост и искуство.

Девица

Како млади, жените Девици се резервирани и срамежливи. Не сакаат да се наметнуваат и остануваат незабележителни во толпата.

Жените Девици имаат остар ум, шармантни се и разумни. Тие имаат одлични вештини за решавање проблеми, што дополнително ја зголемува нивната привлечност.

Тие имаат високи стандарди и можеби е тешко да се задоволат. Предизвикот е да се поврзете со нив на емотивно ниво.

Лав

Самоуверени, жестоки и храбри, жените Лав се најнескротливиот хороскопски знак.

Нивните лични квалитети, помешани со смисла за хумор и шарм, ги прават најатрактивен хороскопски знак.

Лавот секогаш работи на својот изглед и убавина, но никогаш не го занемаруваат своето внатрешно јас.

Како што стареат стануваат се посилни и посилни.

Прикажи повеќе...

Забава

Принцот Хари и Меган Маркл фотографирани на ретко заедничко излегување во Лос Анџелес

Објавено пред

Меган Маркл и принцот Хари беа фотографирани во ретко заеднничко излегување.

dobivaj vesti na viber

Двојката присуствуваше на ESPY Awards (годишна награда, која ги признава индивидуалните и тимските спортски достигнувања и други спортски достигнувања) во Лос Анџелес.

Водителка на програмата беше Серена Вилијамс, која ги поздрави војводата и војвотката од Сасекс во својот воведен монолог.

Принцот Хари и Меган се тука. Ве молам, не дишете премногу. Ова е моја ноќ и не сакам подоцна да ме обвинуваат дека баш вие земате премногу кислород“, се пошегува Серена, а Меган и Хари од првиот ред се насмеаја на нејзината шега.

Имено, Меган и Хари со години се добри пријатели со пензионираната тенисерка, која исто така присуствуваше на нивната свадба во 2018 година.

Принцот на крајот доби награда за неговото учество во игрите „Инвиктус“, кои ги основа во 2014 година во Лондон. Станува збор за спортски фестивал наменет за рехабилитација на воени лица и ветерани од целиот свет, а кои страдале психички и физички во битките.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 минута

(Видео) Пукање на митингот на Трамп, поранешниот претседател изнесен раскрвавен, двајца мртви

На митингот на Доналд Трамп во Пенсилванија одекнаа истрели. Поранешниот претседател и веројатен републикански претседателски кандидат во ноември покажуваше табела...

Македонија5 часа

За само 12 дена во Македонија имало 173 поголеми пожари на отворено

За само за 12 дена, од почетокот на месец јули имало вкупно 173 пожари на отворен простор од пошироки размери....

Топ7 часа

40-годишникот им дал да пијат лекови во комбинација со алкохол – детали за случајот со децата кои завршија на Токсикологија

Скопското обвинителство донесе наредба за спроведување истрага против 40-годишниот Д.Ѓ. во чијашто куќа беа најдени четворицата малолетници, од кои две...

Македонија15 часа

Стабилна е состојбата на тинејџерите кои беа најдени без свест во куќа во Скопје, користеле психотропни супстанци

Стабилна е состојбата на четворицата малолетници кои беа најдени без свет и со повреди по телото во куќа во Скопје....

Култура15 часа

Со спектакуларен настап на светски познатиот виолинист, Џулијан Рахлин, и Македонската филхармонија отворен е фестивалот „Охридско лето“

Литванскиот виолинист со светско реноме Џулијан Рахлин и Македонската филхармонија вчеравечер на Античкиот театар приредија незаборавна вечер за публиката на...

Македонија16 часа

Патничка јавно и’ се заблагодари на Македонка која и’ го спасила животот на пат кон Грција: „Застана со автомобилот и ми пружи прва помош“

„Сакам јавно да се заблагодарам на една исклучителна личност која ми го спаси животот во моментот кога ми требаше итна...

Македонија16 часа

(Видео) Со „ер тракторите“ ќе се гаснат пожарите кај Серта и бугарската граница, цела ноќ пожарникарите се бореа со огнот кај Неготино

Три ер трактори ќе полетаат во 10.00 кон пожарот на Серта а околу 15.00 ќе се упатат кон пожарот на...

Македонија18 часа

Семејство тврди дека нивното бебе било тепано на Педијатрија, Таравари најавува одговорност ако е вистина

Семејството на тримесечно бебе тврди дека детето било тепано на Клиниката за педијатрија. Министерот за здравство, Арбен Таравари изјави дека...

Македонија1 ден

Не бил киднапиран, ниту се самозапалил: полицијата го расчисти случајот со наводно киднапирање и самозапалување на момче од Скопје

СВР Скопје го расчисти кривично правниот настан за кој на 04.07.2024 околу 00.30 часот беше пријавено дека во индустриска зона...

Топ1 ден

(Видео) Тешка несреќа кај Хиподром

Тешка сообраќајна несреќа се случи попладнево на излезот од Скопје, кај Хиподром. Автомобилот е речиси смачкан и се наоѓа покрај...

Македонија1 ден

Само три жени во Владата на Мицкоски значат итна потреба од субвенции за повеќе сервиси за чистење, готвење и пеглање

Владата на Христијан Мицкоски, со само три министерки, ја врати земјата децении наназад во напорите за родово изедначување. Активистите за...

Македонија1 ден

Се укинува балансерот – министерот Минчев вели дека имало злоупотреби во минатото

Укинување на балансерот најави министерот за јавна администрација, Горан Минчев, соопштувајќи дека оваа дигитална алатка во минатото била предмет на...

Македонија1 ден

Марија Срцева ќе раководи со ТОАРИЛУЦ, Берат Лена со Нефрологија во Струга, именувани нови медицински директори

Министерството за здравство информира дека министерот, д-р Арбен Таравари, денеска именува нови в.д. медицински директори на неколку јавни здравствени установи...

Македонија2 дена

(Видео) Кривична против Иљази, ја оштетила Токсикологија за речиси 660 илјади денари

Денеска, Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал, Единица за корупција, во соработка со Одделот за криминалистичка полиција, поднесе кривична...

Македонија2 дена

Мицотакис ги информирал колегите од НАТО дека Мицкоски дома не употребува Северна, во Вашингтон бил примерен

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис за време на прес-конференција за грчките медиуми на самитот на НАТО во Вашингтон рече дека премиерот...

Македонија2 дена

(Видео) Лажна кампања на платформи за тргување со криптовалути, граѓаните да не отвораат сомнителни линкови

Секторот за компјутерски криминал алармира за зачестена појава, каде што непознати лица преку социјалните мрежи или преку своите приватни имејл-адреси...

Македонија2 дена

Таравари: На пет најдобри студенти од медицинските факултети, веднаш по дипломирањето, ќе им биде понудено вработување во државните болници

На пет најдобри студенти од медицинските факултети во Скопје, Тетово и од Штип, веднаш по дипломирањето, ќе им биде понудено...

Македонија2 дена

Средба Муцунски – Сијарто: Унгарија како претседавач со ЕУ ќе направи напори за забрзување на процесот на проширување на Унијата

Министерот за надворешни работи и надворешна трговија, Тимчо Муцунски, оствари средба со унгарскиот колега, Петер Сијарто, во рамки на НАТО...

Македонија2 дена

ДУИ: Го поддржуваме зголемувањето на минималната плата на 450 евра

Демократската унија за интеграција во целиот период додека управуваше со државата докажа дека го поддржува зголемувањето на платите на работниците,...

Скопје2 дена

Градоначалникот Ѓорѓиевски го отвори новиот спортски комплекс „Бецко“ во местото Дупки во Драчево

Синоќа градоначалникот Орце Ѓорѓиевски го отвори новиот спортски комплекс „Бецко“ во местото викано Дупки во Драчево. На местото од некогашната...