Контакт

Забава

Најголемите кавгаџии во зодијакот: ќе ве исцедат како лимон

Објавено пред

Веројатно ви се случило некои луѓе да ви ја цицаат целата енергија бидејќи тоа е зборот за класичните енергетски вампири. Кои се најголемите кавгаџии во зодијакот?

dobivaj vesti na viber

Факт е дека некои хороскопски знаци се понапорни од другите и никогаш не треба да влегувате во расправија со нив. А кои хороскопски знаци ги бие црн глас, ќе дознаете во продолжение.

Кои се најголемите кавгаџии во зодијакот?

5 место: Овен
Овните обично имаат значителен авторитет во друштвото и нема да дозволат некој да ја загрозува нивната позиција: тие ќе се расправаат толку гласно, што сепак ќе мора да се согласите. Самодовербата на овој знак ги изненадува сите наоколу. Врескајќи и пцуејќи, Овните се способни да кажуваат претерано навредливи работи, без страв дека ќе ги повредат чувствата на својот соговорник.

Животот ќе ви биде полесен ако не се карате со Овенот. Но, знајте дека ако вашата позиција за кое било прашање е слична на мислењето на овој знак, тогаш сигурно ќе ги убедите вашите противници. Благодарение на оваа способност Овенот може да постигне голем успех на работа и да заземе лидерска позиција, но градењето врска со партнерот понекогаш може да биде тешко. Главната работа е дека партнерот не е толку тврдоглав!

4 место: Девица
Не гледајте на фактот дека ова е тивок знак. Едноставно, ќе ве задуши со својата досада. Способноста на Девицата да го коментира секој недостиг на соговорникот секогаш ги восхитува оние околу неа. Најмногу иритира тоа што Девицата нема ни да го забележи трупецот во нивното око.

Обидете се да не обрнувате внимание на ова, има такви луѓе и не можете никако да влијаете на тоа. Најверојатно, длабоко во себе се незадоволни од нешто во себе, па потсвесно бараат мани кај оние околу нив. Не земајте го при срце и фокусирајте го вашето внимание на позитивните квалитети на Девицата.

3 место: Шкорпија
Овој хороскопски знак се смета за најскандалозен и со добра причина. Во лошо расположение тие се способни да почнат конфликт од никаде. Овие аргументи најчесто се претвораат во деструктивен формат. Шкорпиите секогаш боцкаат на места на кои соговорникот е најранлив. Не е чудно што по разговорот со овој знак, многу луѓе се чувствуваат уморно и раздразливо. И ако сте цел на Шкорпија долго време, може да развиете сериозни комплекси.

Овој знак е и главниот манипулатор. Ќе ја следите неговата трага, без воопшто да сфатите. Конфликтот не може да се избегне, но расправата е сè уште бескорисна. Обидете се да не реагирате на манипулацијата и максимално да се дистанцирате.

2 место: Стрелец
Како еден од најпаметните знаци во зодијакот, Стрелците се способни да манипулираат со вас на начини што нема ни да ги забележите. Како резултат на тоа соговорникот ќе се чувствува раздразливо и уморно, а Стрелецот ќе ужива во својата супериорност.

Овој знак често игра нечесно. Понижувањето, исмејувањето и отворените навреди се главните техники на сите Стрелци. Сепак, не ни помислувајте да влезете во отворен конфликт и да возвратите со иста мера бидејќи тоа ќе ви се врати во спротивно. За да излезете од ситуацијата со најмали загуби, обидете се да го пофалите секој минимален гест на Стрелецот. Кога ќе почувствува дека е во доминантна улога, нема да мора да се наметнува на ваша сметка.

1 место: Лав
Ако Лавот е нерасположен, единствениот начин да си го спасите животот е да му тргнете од пред очи. Обидот да се расположи Лавот е бескорисен – секоја минимална грешка ќе стане причина за конфликт. Лавовите немаат граници. Обидувајќи се да ја наполнат својата енергија кога се нерасположени, тие го навредуваат и исмејуваат својот соговорник. Штом покажете негативна реакција, вие сте навлечени на играта.

Манипулациите на Лавот е невозможно да не се забележат, но тоа не ги прави помалку нежни. Ако сепак паднете на неговите манипулации, внимавајте на вашето ментално здравје! Ако успеете да се држите на дистанца, Лавот ќе изгуби секаков интерес за вас.

Забава

Што значи новата тетоважа на Анџелина Џоли?

Објавено пред

Холивудската актерка Анџелина Џоли позира со 15-годишната ќерка Вивиен на црвениот тепих на доделувањето на наградите „Тони 2024“, со кои се слават достигнувањата во американскиот театар.

dobivaj vesti na viber

Облечена во луксузна тиркизна тоалета од „Версаче“, Анџелина Џоли изгледаше како статуа на грчка божица. Тоалетот го стилизира со соодветни златни прстени, тиркизни алки и голема сребрена белезица од брендот „Алексис Битар“, пишува РТС.

Вивиен, една од близнаците што ги доби од бракот со Бред Пит, беше облечена во иста комбинација на бои – бела кошула и темнотиркизни панталони, елек и машна, а имаше и црни патики „конверс“ за да ја разбие монотонијата.

Големо внимание привлече новата тетоважа на ластовичка во лет во средината на градите на популарната актерка. Овој мотив е многу популарен во салоните за тетоважи и ја симболизира слободата. Птицата во лет метафорично претставува стремеж кон повисоки цели и слобода на духот, но, како и секоја тетоважа, може да има и индивидуално значење. Многумина шпекулираат дека станува збор за слободата што ја доби по разводот со холивудската ѕвезда Бред Пит.

Сите погледи беа вперени кон мајката и ќерката во координирани комбинации токму поради драмата со Бред Пит. Вивиен, која исто така беше асистент во продукцијата на мјузиклот The Outsiders, што го продуцира мајка ѝ, неодамна го отфрли презимето на својот татко Пит. Нивната прва биолошка ќерка Шајло го направила ова по 18-тиот роденден.

Нивната посвоена ќерка Захара исто така се откажа од презимето на Бред минатиот ноември кога беше примена во колеџот АКА. Тогаш оваа 19-годишна студентка се претставила како Захара Марли Џоли.

Прикажи повеќе...

Забава

Хороскопски знаци што ќе се сретнат со љубовта на својот живот во јули

Објавено пред

Од 1 до 6 јули на небото ќе се случи еден од најромантичните транзити во годината – меѓу Венера во Рак и Марс во Бик, кој традиционално носи усогласување на односите и флерт.

dobivaj vesti na viber

За многу луѓе, ова може да стане судбоносен период, бидејќи 5 јули ќе биде нежна млада месечина во Рак, симболизирајќи ја емоционалната удобност и желбата буквално да се потопите во врска.

Еве на кого најмногу ќе влијае:

Рак
Младата месечина е во вашиот знак, што значи дека можете да запознаете нова љубов и, најверојатно, личноста може да биде од странство или поврзана со тренинзи.

На пример, тој може да биде учител, адвокат или да дојде кај вас на стажирање или можеби ќе направите заеднички проект. Овој месец ваквите средби имаат можност да продолжат.

Јарец
Новата месечина на 5 јули и транзитот на Венера се случуваат во вашиот љубовен сектор, па многу добро би можеле да запознаете некој посебен. Интересно е што во вашиот случај иницијативата може да потекнува од таа личност, односно со писмо ќе ве повикаат на состанок или ќе се најдете во некои правни работи.

За оние Јарци кои се во сериозна врска, јули може да донесе повторно преговарање. Но, тоа е поврзано токму со вашата емоционална состојба, како да сакате длабочина во дијалозите и разговорите.

Бик
Вашиот владетел Венера ќе биде во секторот за состаноци, но Марс ќе биде во вашиот знак – најверојатно ќе имате огнен обожавател. Но, ако сте маж, тогаш кај вас може да се појави поголема потреба за акција и ќе сакате да покажете поголема иницијатива.

Ако сте подготвени да се удавите во нежност, тогаш јули е буквално создаден за тоа.

Најверојатно, ќе најдете личност која ќе ве интересира токму поради тоа што ќе имате незаборавни емоции со неа. Како да сте во кожурец кој ве штити од целиот свет.

Лав
Венера ќе се движи низ вашиот сектор на тајни, каде што е младата месечина на 5 јули – најверојатно ќе се појави нов обожавател во вашиот живот, но засега врската ќе биде тајна или нејзиниот развој ќе се одвива во онлајн кореспонденција.

Најверојатно нешто ќе се промени до 13 јули. – на овој ден Венера во Лав наспроти Плутон во Водолија може да донесе многу набиен состанок.

Овен
Венера го започнува својот транзит низ вашиот љубовен сектор на 13 јули. – подгответе се да запознаете личност која кај вас ќе ги разбуди сите можни чувства, пренесува магазинот „City“.

Интересно, на 14 јули месечината ќе го следи јазолот на минатото во Вага – може да сретнете личност која ве потсетува на некој од минатото или пак ќе се разгори страста кон некој од вашите бивши.

За Овните кои не планираат да размислуваат за минати партнери, поради спојувањето на Марс и Уран од 15 до 16 јули, постои шанса за состанок или датум што ќе ви го преврти светот. Можеби го сметате ова за случајно или пријателско познанство, но тоа може да доведе до необични последици.

Прикажи повеќе...

Забава

Пекинезерот Веил Тенг победи на натпреварот за најгрдо куче на светот

Објавено пред

Осумгодишниот пекинезер по име Веил Тенг победи на натпреварот за најгрдо куче во светот во 2024 година во Калифорнија.

dobivaj vesti na viber

Веил Тенг се натпреваруваше петпати, трипати завршувајќи втор, пред конечно да ја земе главната награда оваа година, објави „Скај њуз“.

Во неговата биографија пишува дека како кученце бил заразен со вирусна дистемпера.

Преживеал, но не без трајни оштетувања.

Забите не му пораснале како што треба поради што јазикот постојано му виси, а има проблеми и со десната предна шепа.

Освен неговите физички проблеми, тој е „здраво, среќно куче“, пишува во неговата биографија.

Тој и неговата сопственичка Ен Левис однеле дома чек од 5.000 долари.

Натпреварот за најгрдо куче во светот се одржува речиси 50 години и „ги слави несовршеностите што ги прават сите кучиња посебни и уникатни“, се наведува на веб-страницата на настанот.

Настанот „не е за исмејување на грдите кучиња“, се вели на веб-страницата, која додава дека станува збор за „забавување со прекрасни ликови и покажување на светот дека овие кучиња навистина се убави“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија10 минути

Нема да има фудбалчиња во кабинети, нема да ни се случуваат „ролс ројс“ и „мајбах“ возила, порача Мицкоски на првиот работен ден

Очекувам убави денови и тоа е нашата порака дека ќе градиме онаму каде што овие пред нас оставија неуспешни проекти...

Македонија1 час

Таравари почна со разрешување на клиниките: „Очекувам за два месецa повеќе да нема економски директори“

Новиот министер за здравство, Арбен Таравари, најави дека почнува со разрешување на економските директори на Клиничкиот центар „Мајка Тереза“, на...

Македонија3 часа

Закани за животот упатени кон судии пријавил претседателот на Уставниот суд во МВР

Претседателот на Уставниот суд, Дарко Костадиновски, денеска поднесе пријава до Министерството за внатрешни работи за упатени закани за животот и...

Македонија4 часа

Игор Филков ја презеде функцијата министер за правда, ветува враќање на довербата на граѓаните во правосудниот систем

Игор Филков ја презеде функцијата министер за правда. Министерот најави дека во својот мандат ќе преземе реформи во сферата на...

Македонија5 часа

(Видео) Примопредавање во Владата: Мицкоски ја презеде премиерската функција

Во Владата на Република Северна Македонија, досегашниот претседател на Владата, Талат Џафери, му ја предаде премиерската функција на новоизбраниот претседател...

Македонија5 часа

Герапетритис: Флагрантно кршење на договорот од Преспа од страна на раководството на Северна Македонија

Одлуката на државното и политичкото раководство на Северна Македонија да не се користи „уставното име на земјата во јавниот дискурс...

Свет5 часа

Борел: Путин се подготвува за долга војна, конфликтот на Блискиот Исток може да се прошири

Шефот на европската дипломатија, Жосеп Борел, истакна дека рускиот претседател Владимир Путин се подготвува за долга војна и предупреди на...

Свет7 часа

Бројот на загинати за време на годинешниот аџилак се зголеми на повеќе од 1.300

Бројот на починати за време на годинешниот аџилак во Мека се зголеми на 1.301, изјави денеска министерот за здравство на...

Македонија7 часа

Левицата: Уапсени моќници со дрога блиски до Максим и ЗНАМ во Охрид

Во текот на минатата недела, во акција на Охридската полиција, со поголема количина дрога беа уапсени три лица, кои се...

Свет7 часа

Најмалку 15 полицајци и неколку цивили убиени во кординарани терористички напади во Русија

Во терористичките напади во Дербент и Махачкала, во јужната руска република Дагестан, загинаа повеќе од 15 полицајци и неколку цивили,...

Свет7 часа

Екипажот на товарен брод во грчка сопственост полесно повреден од напад на Хути во Црвеното Море

Екипажот на товарен брод, кој пловел под знамето на Либерија и е во сопственост на Грција, полесно е повреден во...

Македонија7 часа

ЦУК: 2.699 повици на 112 во последното деноноќие, невреме во Тетовско и Скопско и 15 пожари на отворено, два сѐ уште активни

Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека имало вкупно 2 699 повици на Единствениот повикувачки број за итни случаи...

Македонија8 часа

Голем број пријави за поплавени куќи и улици, прекини и во снабдувањето со струја: ЦУК за невремето во Тетово

Како последица на невремето што во попладневните часови го зафати Полошкиот реон проследено со силен дожд и град, на телефонскиот...

Македонија17 часа

Избрана новата Влада на чело со Христијан Мицкоски

Со 77 гласови „за“, 22 гласови „против“ и без воздржани беше изгласана новата Влада. Христијан Мицкоски е 13-ти премиер, а...

Македонија17 часа

Мицкоски: Ќе ја кажам срамната придавка, во моментов сум немоќен

Луѓето што ме знаат, тие знаат дека мојот збор планина тежи. Ќе правам се додека сум жив неправдата да ја...

Македонија19 часа

(Видео) Оградата од мостот во Автокоманда падна врз две возила

Дел од оградата заедно со рекламно пано од железничкиот мост во Автокоманда паднале врз две возила во движење, во екот...

Свет19 часа

Напаѓачи упаднаа во црква и синагога во Русија, убија полицајци, му го пресекоа грлото на попот

Вооружени напаѓачи отвориле оган врз синагога, православна црква и полициска станица во рускиот регион Дагестан, а неколку луѓе биле убиени,...

Македонија20 часа

(Видео) Ограда од надвозник падна во Автокоманда, откорнати се дрвја, поплавени улици, делови од Скопје останаа без струја

Ограда од мост падна кај Автокоманда, колони возила останаа заглавени. Ваква е сликата по невремето што попладнево го зафати Скопје....

Македонија21 час

Почина 8-месечно бебе на пат од Прилеп кон Скопје, тежело само три килограми

Осуммесечно бебе починало за време на транспорт со возило на Итната медицинска помош од Прилеп до Клиниките во Скопје. Бебето...

Македонија22 часа

ЕВН ќе ја гасне струјата во Тетово поради опасноста од струен удар по силното невреме

ЕВН ќе ја исклучува струјата улица по улица и населба по населба во Тетово поради опасноста од струен удар по...