Контакт

Забава

Најсреќните хороскопски знаци во 2024 година: новата година ќе ви донесе успех и среќа!

Објавено пред

Се ближи крајот на 2023 година и нема подобро време да размислите за вашите претстојни новогодишни одлуки. Ако сте еден од хороскопските знаци со најдобрата година пред вас, ќе бидете особено среќни кога ќе видите што ви подготвуваат ѕвездите следната година. Во 2023 година врвовите беа високи, а падовите стрмни, но хороскопот за 2024 ни дава можност да почнеме одново. Оваа година ве води кон револуционерни определби, затоа немојте да се изненадите ако вашиот живот – и остатокот од светот – добие многу поинаков изглед пред 2025 година.

dobivaj vesti na viber

Што нѐ чека во 2024 година?

2024 година почнува со излегување на среќната планета Јупитер од ретроградна состојба влевајќи колективна надеж, верба и оптимизам за посветла иднина пред нас. Ретроградниот Меркур исто така ќе го заврши своето ретроградно патување до 1 јануари враќајќи ги идеите, мислите и долгорочните цели во полна опрема. Сето ова е придружено со големото враќање на Плутон во Водолија на 20 јануари, како и директното поставување на Уран на 27 јануари. Преиспитувањето на вашите вредности може да отвори неочекувани можности и нови перспективи, особено кога станува збор за астролошките куќи со кои владеат Бикот и Водолијата во вашата родна карта. Не плашете се да ја тестирате вашата среќа и да излезете надвор од она што го знаете. Може да откриете неискористен талент или неконвенционален извор на приход.

Сезони на затемнување во 2024 година

Колку повеќе сте приземјени, толку полесно ќе се движите низ првата сезона на затемнување во 2024 година. Се случува само неколку дена по пролетната рамноденица – да не го спомнуваме непредвидливиот квадрат Марс – Уран – затемнувањето на Месечината во Вага дека ќе биде на 25 март, проследено со затемнување на Сонцето во Овен на 8 април. Овој хаотичен период ќе ве поттикне да се откажете од врските и обврските што ни возвраќаат, што ќе ви овозможи да ја преземете контролата врз вашиот живот и да го водите со доверба и независност. На 20 април неверојатната врска Јупитер – Уран во Бик може да донесе шокантни настани, кои се изненадувачки корисни за вас. Најдобриот дел? Венера ќе ги здружи силите со Јупитер во Бик на 23 мај додавајќи изобилство. Обележете го овој датум во вашите календари бидејќи ќе биде еден од најповолните моменти во 2024 година.

До 25 мај среќниот Јупитер ќе го има своето деби во Близнаци првпат од 2013 година, каде што ќе остане до 2025 година. Пред крајот на 2024 година, на 17 септември ќе има делумно затемнување на Месечината, што ќе се случи кај Рибите првпат по речиси 10 години. Каде се Рибите во вашата табела? И што направивте во март 2015 година? Тоа може да објасни што ќе ви донесе ова следно патување. Ова е прво во серијата затемнувања што ќе продолжат во текот на 2025 – 2026 година, затоа сметајте го ова како увертира за она што следува.

Најсреќните хороскопски знаци во 2024 година се:

Ако Сонцето, Месечината или вашиот асцендент падне во некој од следните хороскопски знаци, 2024 година може да биде година за паметење. Еве зошто:

Овен

Прекрасни сте такви какви што сте, но 2024 година може да биде година кога ќе одлучите повторно да го осмислите вашиот имиџ. Ова ќе биде особено изразено кога Северниот јазол ќе го продолжи своето патување со адреналин низ вашата прва куќа на личноста разгорувајќи ги вашиот внатрешен оган и желбата за успех, но има уште повеќе. Плутон повторно ќе влезе во вашата 11-та куќа на социјалните работи на 20 јануари нудејќи ви можност да ги трансформирате вашите идни цели и чувството за припадност кон светот. Има големи шанси да постигнете сѐ што сте зацртале. Марс – вашата владејачка планета – на крајот ќе ги здружи силите со Плутон во Водолија на 14 февруари, што ќе ви направи огромна сила со која треба да дејствувате во вашата заедница. Не заборавајте да ги разјасните вашите цели за да можете да ја искористите оваа ултра моќна синергија.

Оваа година сезоната на Овен е проследена со затемнување на Месечината, што ќе го исполни вашиот сектор на врски на 25 март, по што ќе следува затемнување на Сонцето во Овен на 8 април. Оставете го настрана она што ве спречуваше целосно да се посветите на себе. Ве очекува ново возбудливо поглавје од животот бидејќи ќе ви се даде можност да ја вратите својата моќ и да се ослободите од измамничките енергии на кои несвесно сте се посветиле. Ослободувањето никогаш не се чувствувало толку добро.

Оживувачката врска Јупитер – Уран на 20 април би можела да ве изненади со неочекуван удар, кој ќе ве одведе на нов финансиски пат. Не би било лошо да играте лото или да ја тестирате вашата среќа бидејќи Венера на крајот ќе ги здружи силите со Јупитер во вашата втора куќа на личното богатство.

Бик

Вашите амбиции се силни во 2024 година, затоа очекувајте награда. Со враќањето на алхемискиот Плутон во вашата 10-та куќа на моќта во јануари, темите околу вашето занимање, углед и јавна личност ќе бидат од поголема важност. Подлабоката посветеност на вашите професионални цели може да ви овозможи да направите огромно влијание во светот. Некои од вас можеби ќе одлучат да го преиспитаат својот дневен распоред до затемнувањето на Месечината во Вага на 25 март бидејќи ќе сакате да го максимизирате својот потенцијал и да станете уште поенергични и поефикасни.

Светот е твој, Бик! Јупитер ќе формира спој со Уран, кој предизвикува промени во вашата прва куќа на личноста на 20 април инспирирајќи ве повторно да се претставите во светот. Размислувате за почнување нов онлајн-бизнис? Никогаш немало подобро време за нов потфат. На 23 мај Венера – вашиот планетарен владетел – исто така ќе се придружи на Јупитер во многу просперитетна врска во Бик на 23 мај. Покрај тоа што ќе му ја покаже на светот вашата вистинска вредност, ова усогласување може да го зајакне вашиот финансиски статус и да ви помогне да го редефинирате вашиот личен бренд. Ова е убедливо еден од најсреќните транзити што некогаш ќе ги доживеете во вашиот живот, затоа направете го да се брои! Откако Јупитер ќе влезе во Близнаците и во вашата втора куќа на финансиите на 25 мај, ќе почнете да заработувате уште повеќе.

На 17 септември затемнувањето на Месечината во Риби ќе ја размрда вашата 11-та куќа на заедницата и инспирацијата, што ќе донесе значителни промени во вашиот социјален живот и начините на поврзување со луѓето. Овој аспект трае следните шест месеци. Ова затемнување ќе ја смени вашата траекторија и ќе ви покаже нова визија за иднината. Исто така, засекогаш ќе заврши едно професионално поглавје.

Близнаци

Не барајте ништо повеќе од интелектуална стимулација, Близнаци. Среќа за вас, 2024 година ви носи бескрајни идеи и мудрост. Плутон ќе се врати во Водолија на 20 јануари. Ќе го продолжи своето патување, кое ќе го промени животот низ вашата деветта куќа на авантура, системи на верување, објавување и самооткривање. Ако случајно работите во медиумите, вашата способност да влијаете на масите и да ја проширите вашата перцепција за светот ќе добие поттик. Марс исто така ќе му се придружи на Плутон во оваа област на вашата натална карта на 14 февруари. Ова ќе додаде моќ и трансформативна енергија на оваа мешавина. Бидете остроумни кога станува збор за следење на вашите социјални и интелектуални инстинкти, дури и ако тоа значи пренасочување на вашата енергија кон нешто позначајно.

Подгответе се за промена на љубовното поле оваа пролет бидејќи затемнувањето на Месечината во Вага на 25 март и Сонцето во Овен на 8 април би можеле да разгорат нови страсти (или можеби дури и нова романтична врска). Можност е и да се спријателите со нова заедница на истомисленици, лично или преку социјалните медиуми.

Јупитер – планетата на изобилството – исто така ќе влезе во вашиот знак на 25 мај првпат од 2013 година. Најголемата планета во Сончевиот систем ви нуди можност да растете, да се проширите и да истражувате интелектуални определби, кои би можеле да ви користат на долг рок.

Јарец

Ако животот ве изнервира до коска, не грижете се. Уште малку ќе излезете на виделина, Јарци! Плутон – планетата на смртта и повторното раѓање – конечно ќе го заврши своето патување низ вашиот хороскопски знак на 20 јануари. Може да се каже дека сте имале доволно трансформација за цел живот.

На посветла нота – и точно на време за првата сезона на затемнување во 2024 година – среќниот Јупитер ќе ги здружи силите со Уран низ вашата петта куќа на љубовта, креативноста и самоизразувањето на 4 март. Подгответе се да измислите нешто многу неконвенционално и ново во вашиот живот. Неочекувана можност за љубовна врска може да ги привлече вашите срца, ако не и целосно да инспирира новооткриена креативна страст. Но, чекајте, ќе биде подобро! Венера, која бара задоволство, конечно, ќе се сретне со Јупитер во Бик на 25 мај. Тоа ќе донесе вредност, романтика и изобилство во оваа област од вашиот живот. Бидејќи елементот на земјата е опиплив и профитабилен, ова може да доведе до можност да ја засновате вашата уметничка визија. Се разбира, ќе заработите и пари во текот на овој процес. Оваа енергија е исто така многу плодна, што ја прави идеална за раѓање нешто ново во вашиот живот вклучувајќи ги и децата доколку сте заинтересирани да станете родител.

Како ова да не е доволна причина да почне возбудлив нов проект, Марс исто така ќе ги здружи силите со Уран во Бик на 15 јули. Подгответе се за инспирација да ве погоди како гром бидејќи шокантното ниво на импулс може да ве однесе до сосема нова реалност.

Забава

Бесплатна тетоважа за Пленковиќ; сопственикот на салонот: Ме повикуваат од сите страни

Објавено пред

За само еден ден на социјалните мрежи урнебесно се прошири најавата за тетовирање во Пожега. Тие напишаа дека нудат бесплатна тетоважа за Андреј Пленковиќ и покажаа како би изгледала.

dobivaj vesti na viber

Многумина можеби мислат дека ова е добра шега среде избори – но не е. Згора на тоа, сопственикот на салонот за „Индекс“ изјави дека многу луѓе веќе се јавиле за термин.

„Понудата е повеќе од сериозна, што е поткрепено со големиот одѕив на споменатата објава. Ме повикуваат од сите страни. Во мојата долгогодишна работа истетовирав многу личности, а сега решив да направам една тетоважа подарок, со оглед на тоа дека изборите се актуелни“, објасни сопственикот на првото и најстаро студио за тетовирање во Пожега.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Paris Texas Tattoo (@tattoo_pozega)

Сепак, признава, настанал проблем што повеќе луѓе се пријавиле за тетоважа – многу повеќе отколку што очекувал.

„Ќе треба да подготвам неколку верзии на тетоважата. На пример, лут Пленковиќ, среќен, загрижен Пленковиќ, Пленковиќ во разни пози, варијации во боја или црно-бело“, додал сопственикот, кој, изгледа, ќе има многу повеќе работа овие денови отколку што се надеваше.

„Постојано правам некоја игра со акција или подарок, но овој одговор ме изненади“, заклучил тој.

Прикажи повеќе...

Забава

Бјелогрлиќ ги откри деталите од третата сезона на „Сенки над Балканот“

Објавено пред

Третиот циклус од популарната серија „Сенки над Балканот“, која публиката долго време ја чекаше со големо нетрпение, е во фаза на пишување, а како што најави режисерот и актер Драган Бјелогрлиќ, снимањето ќе почне кон крајот на летото.

dobivaj vesti na viber

Драган Бјелогрлиќ и неговиот тим соработници интензивно работат на сценариото за третата сезона на една од најпопуларните серии на нашите простори – „Сенки над Балканот“, а овој пат актерската екипа ќе ја комплетираат Нина Јанковиќ, Милан Мариќ и Милош Биковиќ во Јосип Броз Тито, пишува Nova.rs.

„Во моментот пишуваме. ‘Сенките’ се многу тежок проект за мене, но страшно инспиративен“, почна Бјелогрлиќ опишувајќи го процесот на создавање:

„Многу се плашам кога влегувам во процесот на пишување, а по процесот на снимање и сѐ друго толку ме обземаат ‘сенките’, што веќе не можам да правам ништо друго и да се занимавам со ништо. Веќе сум на возраст кога би сакал да живеам малку поопуштено, затоа и го одложив. Сепак, влеговме во процесот на пишување, ја напишавме целата приказна, првите две епизоди се завршени, сега ја пишуваме третата. Се надевам дека сѐ ќе биде готово до август и дека снимањето ќе почне во текот на август, дека ќе завршиме до Нова година и дека ќе се емитува напролет“.

Во серијата , покрај стандардните ликови, ќе бидат и Милан Мариќ, Нина Јанковиќ и Милош Биковиќ, а Драган Бјелогрлиќ го откина временскиот период што ќе се прикажува во третиот циклус од популарната серија.

„Имаме работа со периодот од 1939 година, приказната почнува кога Милан Стојадиновиќ распишува избори, тоа беа многу важни избори на кои победи, но не дојде на власт, го наследи принцот Павле. Тоа беше многу значајна година кога на сите им беше јасно дека доаѓа голема војна, дека светот нема да изгледа како порано и дека секој има свои планови. Можам да кажам дека една од најголемите мистерии се случува на панината ‘Ртањ“, ги откри деталите режисерот Драган Бјелогрлиќ и ја заинтригира публиката, која со нетрпение го очекува продолжението на популарната серија.

„Во Србија има многу мистицизам. Го избравме ‘Ртањ од друга причина, а ‘Ртањ е интересен поради легендите, по населението што живее таму и верува во секакви работи и затоа што таму имаше некои рудници“.

Дали овој трет циклус ќе ја заврши приказната останува да видиме. Но, едно е сигурно, а тоа е дека сите со нетрпение ја очекуваат новата и возбудлива приказна за своите омилени херои, кои ги толкуваат: Драган Бјелогрлиќ, Андрија Кузмановиќ, Марија Бергам, Наташа Нинковиќ, Небојша Дугалиќ, Ненад Јездиќ, Срѓан (Жика) Тодоровиќ, Горан Богдан, Јована Стоиљковиќ.

Прикажи повеќе...

Забава

Фустаните на принцезата Дијана изложени во Хонг Конг пред аукцијата

Објавено пред

Светложолтата јакна обложена на рамениците и украсена со блескави златни копчиња, која ја носеше принцезата Дијана на патувањето во Хонг Конг во 1989 година, ќе биде една од шесте нејзини парчиња изложени во поранешната британска колонија пред аукцијата закажана за јуни.

dobivaj vesti na viber

Колекцијата на фустани, чевли и чанти на принцезата од Велс е изложена во трговскиот центар во Хонг Конг во следните 12 дена од четврток пред колекцијата да се пресели во Ирска до аукцијата на 27 јуни. Принцезата Дијана, која загина во сообраќајна несреќа во Париз во 1997 година, ја диктираше модата секогаш кога се облекуваше и излегуваше, рече Мартин Нолан, директор на аукциската куќа „Џулиен“ со седиште во Калифорнија.

Познатата јакна од нарциси на дизајнерката Кетрин Вокер би можела да достигне цена од 50.000 долари, а синиот вечерен фустан со ѕвездички би можел да достигне цена од 400.000 долари. Принцезата го носеше овој фустан од дизајнерот Мареј Арбејд на премиерата на „Фантом од операта“ во 1986 година во Вест Енд, Лондон.

Изложени е и вечерната тоалета со свила и тантела од дизајнерот Виктор Еделштајн и цветната тоалета на Кетрин Вокер, што Дијана ја носеше во 1991 година.

Еден од посетителите, 69-годишниот Фунг, се присетува како толпата се насобрала на улиците на Хонг Конг кога Дијана пристигнала во тој град во 1989 година. „Таа беше харизматична, грижлива и посветена на добротворната работа. Затоа е исклучително почитувана во Хонг Конг“, вели Фунг.

Во 2023 година аукциската куќа „Џулиен“ продаде вечерен фустан на принцезата Дијана за рекордни 1,14 милион долари.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 часа

(Видео) Понудата на Мицкоски за коалицирање е знак на слабост, рече Пендаровски

Кандидатот за претседател Стево Пендаровски вечерва од Бутел рече дека е легитимно и дека е демократски избор секој да коалицира...

Македонија7 часа

Ковачевски до Мицкоски: На Македонија и е потребно национално единство за интеграција во ЕУ, а не за мораториум

Вчера, Мицкоски зборуваше за некакво македонско единство и за мораториуми. За жал, се повеќе и повеќе луѓе сфаќаат дека единствен...

Македонија7 часа

(Видео) Силјановска -Давкова: Пендаровски на многу закони, а и на најважниот, Кривичниот законик не стави вето

„Осум години претседателот повикува на ветинг. Тоа значи или генерален реизбор или пак другата форма на ветинг, кога треба да...

Македонија8 часа

Мицкоски: Државата е украдена од народот од страна на ДУИ и нивните измеќари СДС

Многу е важно да споменеме што ни се случуваше изминативе 6 и половина години, грабеж, понижување, срам и да не...

Македонија12 часа

Спречени 3.000 вработувања и унапредувања предложени од техничката Влада

Управниот суд ги поништи решенијата за вработување и унапредување на над 3.000 вработени во Министерството за финансии и јавниот сектор...

Македонија13 часа

Македонската армија ѝ се заблагодари на Норвешка со знамето на Исланд

Од Армијата на Македонија ги измешаа знамињата на Норвешка и Исланд. Во благодарноста на „Фејсбук“ триесетина минути стоеше, наместо норвешкото,...

Македонија13 часа

Приведено уште едно лице за кражбата на сефот во Црниче

Приведено е уште едно лице за кражбата на сеф од маркет во Црниче. Од МВР информираа дека вториот приведен е...

Македонија16 часа

„Рекет“ не е расчистен, барам фер шанса за да ја докажам својата невиност, Заев беше човекот што комуницира директно со сите, вели Бојан Јовановски

Бојан Јовановски, денеска, во Кривичниот суд предаде барање за повторување на кривичната постапка за предметот „Рекет“, во кој како првообвинет...

Македонија18 часа

МОН известило дека деновите на изборите ќе се одработуваат во две саботи, а на 15 јуни и часовите пропшуштени поради самитот на ОБСЕ

Министерството за образование и наука (МОН) ги известило училиштата дека неработните денови на одржување на изборите ќе се одработат во...

Свет18 часа

САД ставија вето на приемот на Палестина во ОН

Соединетите Американски Држави ставија вето на нацрт-резолуцијата на Советот за безбедност на Обединетите нации „Државата Палестина да биде прифатена како...

Свет19 часа

Небензја: Америка го крши духот на Палестинците, ги принудува да му се покорат на Израел

САД, кои ја блокираа резолуцијата за Палестина во Советот за безбедност на ОН, се обидуваат да ја скршат волјата на...

Македонија19 часа

Мицкоски: Преземам иницијатива за создавање национално единство, и запирање на сите напади кон Левицата и ЗНАМ, државата е одземена од народот

„ВМРО-ДПМНЕ – ВМРО Демократска партија за македонско национално единство, тоа е многу силно име, кое не само заради историското ВМРО...

Македонија19 часа

Маричиќ: Оваа Влада ги покачи пензиите 50 проценти и ветуваме дека во наредниот мандат просечната пензија ќе биде од 500 евра

Меѓународниот секретар на СДСМ и кандидат за пратеник, Бојан Маричиќ, оствари средба со граѓаните пензионери од Изборната единици 1, каде...

Свет19 часа

Си-ен-ен: Остин разговараше со Галант пред нападот на Иран, Вашингтон не ја поддржува оваа акција

Американскиот секретар за одбрана, Лојд Остин, разговараше во четвртокот со израелскиот министер за одбрана, Јоав Галант, за „регионалните закани и...

Свет20 часа

Трамп: Опстанокот на Украина е важен за САД

Доналд Трамп рече дека опстанокот на Украина е важен за Соединетите Американски Држави. Поранешниот претседател поголемиот дел од својата објава...

Свет20 часа

(Видео) Светските медиуми: Израелски проектил го погоди Иран

Израел го нападна Иран, јавуваат светските медиуми. Ројтерс цитираше изјава од три лица запознаени со ова прашање, додека иранските државни...

Македонија1 ден

(Видео) Силјановска -Давкова: На 9 мај ќе го славиме Денот на победата над фашизмот и Денот на Европа, но ќе славиме и за Македонија

„На 9-ти мај ќе го прославуваме Денот на победата над фашизмот и Денот на Европа! На 9-ти мај, ќе ја...

Македонија1 ден

Мицкоски: Повикувам на обезбедување на македонско национално единство, обзнанувам мораториум и запирање на сите напади кон партиите Левица и ЗНАМ

Нашето име е ВМРО-ДПМНЕ, ВМРО – демократска партија за македонско национално единство. Тоа е многу силно име, кое не само...

Македонија1 ден

(Видео) Ковачевски: Со Мицкоски и ДПМНЕ е можно само враќање назад во изолација и режим, далеку од Европа

Со Мицкоски и ДПМНЕ е можно само враќање назад во изолација и режим, далеку од Европа, рече претседателот на СДСМ,...

Македонија1 ден

(Видео) „Мицкоски на чист бугарски јазик му кажа на Борисов дека го поддржува договорот“, рече Пендаровски во Виница

Како дел од изборната кампања, кандидатот за претседател Стево Пендаровски попладнево беше меѓу граѓаните на општина Виница. На прашање на...