Контакт

Забава

Недобитен инстант-лоз ЕКО СКУТЕР в сабота некому ќе му донесе BMW X1

Објавено пред

Државна лотарија со задоволство Ви го најавува првото извлекување на BMW X1 кое ќе се случи во сабота, на 8 јануари 2022 година, ден по Божиќ.

Во второто коло на Лото 7 во 2022, по електронски пат, ќе го дознаеме името на првиот добитник на BMW X1 кој претходно регистрирал недобитни инстант лозови ЕКО СКУТЕР преку веб-страната www.loto.mk.

Во игра за ова извлекување се сите недобитни инстант лозови ЕКО СКУТЕР регистрирани од 1-во до 10-то коло.

Во бонус играта „ГРЕБИ ЗА ЕКОСКУТЕР, ВОЗИ БМВ Х1“ влегуваат во игра две возила и тоа со две извлекувања, по електронски пат ‒ на 8 јануари и на 19 март 2022 година.

Важно е и да потсетиме дека за време на празниците, најзабавниот подарок што може да го дадете некому е токму – пакет инстант лозови ЕКО СКУТЕР. Овој инстант лоз чини 60 денари (доколку го купувате поединечно), но пакет од 6 инстант лоза ќе ве чини 300 денари (5+1), при што добивате и повеќе шанси да освоите, или подарите, една од 365-те премии – електричен тротинет.

Не треба да се заборави дека инстант лозот ЕКО СКУТЕР е и најхуман, бидејќи од неговата продажба, покрај редовните 6 % коишто се изделуваат во републичкиот буџет за општестеноодговорни цели, дополнителни 10 % Државна лотарија, во соработка со Црвен крст, посветува на поддршка на најнемоќните лица за борба со КОВИД-19.

Среќните приказни во Државна лотарија се секојдневие. Со нив се потврдува дека игрите на среќа на Државна лотарија може да го променат или барем да го разубават животот, да внесат радост, забава, среќа и финансиска благодат. Затоа сме постојано инспирирани за нови предизвици и изненадувања.

Посебно сме среќни што нашата веб-страна ‒ www.loto.mk е сè почеста адреса за забава, уплата на лото и џокер броеви, а од месец октомври е и адреса на две бонус игри. Влезницата за учество во едната игра е токму недобитен инстант лоз ЕКО СКУТЕР ‒ најзабавниот, најхуманиот инстант лоз којшто носи и најмногу изненадувања.

Можноста за учество во бонус играта ЗАВРТИ ЕКОСУТЕР ТРКАЛО трае заклучно со 23.3.2022 година. Во тек на овој период, по еднаш седмично, секоја сабота, во лото емисијата, се извлекува (по електронски пат) по еден од учесниците којшто ќе биде поканет во живо, да го заврти тркало на среќата со можност да освои паричен бонус (50 000, 100 000, или 150 000 ден.). Сите недобитни регистрирани инстант лозови ЕКО СКУТЕР влегуваат во игра за две возила BMW Х1.

Потсетуваме дека со купување на пакет 5 + 1 „Еко скутер“, давате Ваш придонес во општествено одговорни цели и заедничката акција на Црвен крст и Државна лотарија под име „Круг на среќа и солидарност“ наменета за поддршка на најнемоќната категорија граѓани во борба против КОВИД-19.

Повеќе податоци на www.loto.mk

 

(ПР текст)©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Канје Вест ги предупреди Кардашијанови: Не играјте си со моите деца

Објавено пред

Канје Вест, во текот на интервју за Hollywood Unlocked кое се емитуваше на Јутјуб, им даде до знаење на Кардашијанови дека ништо нема да се испречи меѓу него и неговите деца.

44-годишниот рапер, чија бракоразводна драма со Ким Кардашијан започна минатата година, го предупреди познатото семејство во врска со неговите четири деца – Норт (8), Сент (5) Чикаго (4) и Псалм (2) – алудирајќи на наводниот бизарен безбедносен проблем што се случил пред две недели, поради кој за малку ќе ја пропуштил роденденската забава на Чикаго.

Водителот Џејсон Ли сугерираше дека не треба да има драма кога станува збор за заедничко родителство, но Канје, кој законски го смени своето име во Је, ги предупреди риалити-ѕвездите.

„Тие можат да се шегуваат во медиумите. Можат да подметнуваат и фабрикуваат приказни за тоа со кого излегувам или со кого сум во врска. Можат да блокираат деловни зделки, може да ги прават сите тие работи.“

„Но, ова ви го кажам директно: не играјте си со моите деца! И сето тоа ќе биде легално. Сè ќе биде легално.“

Раперот истакна дека ќе остане смирен и нема да дозволи некој да манипулира со неговата приказна.

 

Прикажи повеќе...

Забава

Боб Дилан ги продаде своите мастер снимки на „Сони мјузик“

Објавено пред

Боб Дилан ги продаде мастер снимките и правата за објавување на целиот негов опус на „Сони мјузик“ (Sony Music), во најновата блокбастер музичка аквизиција во индустријата.

Договорот, постигнат минатиот јули, вклучува сè, од класичните албуми од 1960-тите како Blonde On Blonde, до неговото најново издание, Rough And Rowdy Ways од 2020 година.

Магазинот „Билборд“ тврди дека каталогот вреди околу 200 милиони долари, врз основа на годишни приходи од околу 16 милиони долари.

Дилан претходно го продаде своето издание на компанијата „Јуниверзал мјузик“ за пријавени 400 милиони долари.

Тој договор ги покрива правата на Дилановите текстови и композиции, со кои „Сони“ претходно управуваше надвор од САД.

Меѓутоа, издавачката куќа се бореше да ги задржи правата на снимките на Дилан, вклучително и 39 студиски албуми, 16 „бутлег“ компилации на изданија и необјавен материјал што би можел да се состави и издаде во иднина.

80-годишникот, исто така, го продолжи договорот за снимање со Sony’s Columbia Records, ветувајќи повеќе идни нови изданија, се наведува во соопштението на издавачката куќа.

Боб Дилан има продадено повеќе од 125 милиони албуми низ целиот свет во текот на кариерата која трае шест децении. Дилан, кој е нарекуван и „Пикасо на музиката“, е првиот музичар во историјата кој доби Нобелова награда за литература (2016) за своите поетски иновации во пишувањето текстови за песни.

Прикажи повеќе...

Забава

За Ема Томпсон било предизвик да се соблече во новиот филм

Објавено пред

На Ема Томпсон ѝ бил исклучителен предизвик да се појави целосно гола во нејзиниот нов филм „Сo среќа, Лео Гранде“ (Good luck to You, Leo Grande).

62-годишната британска актерка глуми учителка која најмува машка придружба (Дерил Мекормак) со надеж дека ќе го доживее првиот оргазам, и иако претходно во кариерата не ѝ било пријатно да се соблече , таа призна дека нејзината возраст го отежнува снимањето на целосна фронтална сцена бидејќи публиката не е навикната да гледа постари „необработени“ тела на екранот.

На виртуелната дискусија „Синема кафе“ во рамки на филмскиот фестивал „Санденс“, таа рече: „Голем предизвик е да бидеш гола на 62 години.“

„Мислам дека не можев да го направам тоа пред возраста на која сум сега, а сепак, се разбира, моите години го прават исклучителен предизвик затоа што не сме навикнати да гледаме необработени тела на екранот“.

Актерката ветеранка смета дека сè уште од жените се очекува да одржуваат совршени фигури, што според неа, е ужасно барање.

„Ништо не е сменето во барањата што им се поставуваат на жените во реалниот свет, но исто така и во актерството. Ова дека морате да бидете тенки е сè уште исто како некогаш и всушност мислам дека сега е дури и полошо.”

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија33 минути

Милошоски: Османи во Собранието да ги презентира македонските одговори на бугарските барања

Со писмо упатено до министерот за надворешни работи бараме да дојде пред Комисијата за надворешна политика во Собранието и да...

Македонија1 час

Рашковски тврди дека го местат и побара Наќе Чулев да сведочи за софтверот

Ексгереналниот секретар, Драги Рашковски тврди дека обвинителката Ивана Трајчева на компјутерски програм си куцала пораки кои ги прикажала како негова...

Македонија3 часа

(Видео) Ковачевски – Петков: Напредок во пријателството наместо национализам и говор на омраза

Премиерот Димитар Ковачевски, придружуван од министрите кои се дел од делегацијата на Владата на Република Северна Македонија, утринава пристигнаа во...

Македонија4 часа

Минатата недела регистрирани 11.610 нови случаи на Ковид-19

Регистрирани сe 11.610 нови позитивни случаи од 35 градови во државата, со зголемување од 4,5% во однос на минатата недела...

Македонија4 часа

Препорака за кратење на периодот на изолација од 10 на 7 дена

Главниот координативен кризен штаб синоќа ја одржа својата втора седница, на која министерот за здравство Беким Сали ја презентираше актуелната...

Свет4 часа

Украинскиот министер призна: Немаме информации дека Русија подготвува офанзива

Вооружените сили на Русија досега не формирале ниту една ударна група, што би укажало дека се подготвува напад на Украина,...

Свет5 часа

Џозеф Бајден фатен како пцуе новинар на Фокс откако го праша за инфлација

Американскиот претседател Џо Бајден беше фатен во понеделникот како пцуе новинар на „Фокс њуз“ на настан во Белата куќа, откако...

Свет14 часа

Контингент од 8.500 војници во САД е во состојба на готовност поради ситуацијата во Украина

Американската војска денеска соопшти дека контингент од 8.500 војници е во целосна готвоност и е подготвен да биде распореден во...

Свет16 часа

СЗО: Условите се идеални за појава на нови варијанти на вирусот

Генералниот директор на Светската здравствена организација, Тедрос Гебрејсус, денеска изјави дека би било опасно да се мисли дека екстремно заразниот...

Македонија20 часа

Вкупно 22 починати и 718 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 3.044 теста, а регистрирани се 718 нови случаи на...

Македонија20 часа

(Видео) Премиерот Ковачевски во Софија пречекан со највисоки почести

Со највисоки државнички почести и церемонија што се одржа попладнево на плоштадот Александар Невски во Софија, бугарскиот премиер Кирил Петков...

Европа20 часа

Кличко: Политиката на Германија кон Украина е предавство на пријател во тешка ситуација

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, поранешен светски шампион во бокс, ја обвини германската влада за предавство на пријател затоа што...

Македонија23 часа

Османи за БТВ: Резултати се очекуваат и од Македонија и од Бугарија

Резултати се очекуваат и од Северна Македонија и од Бугарија, рече министерот за надворешни работи Бујар Османи во ексклузивно интервју...

Економија24 часа

Повторно поскапување – од полноќ нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените...

Македонија1 ден

Мицевски: Поднесовме предлог за укинување на техничката Влада

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За обнова на Македонија“ до Собранието денес поднесе предлог на Законот за изменување и...

Македонија1 ден

Работна група од македонски и бугарски експерти ќе работи на железничкото поврзување

Владата го прифати усогласениот текст на Меморандумот за разбирање за развој на железничко поврзување меѓу Република Северна Македонија и Република...

Свет1 ден

Бродови и авиони во базите на НАТО – алијансата испраќа дополнителни сили во Источна Европа

Сојузниците на НАТО денеска ја ставија својата армија на подготвеност и ќе испратат дополнителни бродови и борбени авиони во нивните...

Македонија1 ден

Зимското одржување на патиштата оваа сезона ќе чини осум милиони евра

Државните институции склучиле договори за јавни набавки со приватни фирми за механизација, работници, сол и ризла за одржување на улиците...

Свет1 ден

Тедрос: Светот е во клучна пресвртница, земјите мора да работат заедно

Во екот на уривањето на рекордите на новозаразени луѓе во светот, СЗО ги повика сите земји да работат заедно за...

Македонија1 ден

(Видео) Јанакиески спроведен на судење со полициско возило

На патерици, легнат во полициско возило, Миле Јанакиески е земен од дома со судска наредба и спроведен на судење. Денеска...

Досие