Контакт

Забава

Некогаш и сега: како изгледаат денес актерите од бразилската серија „Клон“

Објавено пред

Бразилската серија „Клон“, односно „Забранета љубов“ почна да се емитува во 2001 година и бргу ги освои срцата на гледачите во светот.

dobivaj vesti na viber

Серијата се снимаше во Бразил и Мароко и беше првата теленовела што се занимаваше со темата за односот меѓу две вери, како и темата за клонирање. Во центарот на приказната е љубовта меѓу Жаде и Лукас, а главните улоги ги толкуваа Џована Антонели и Муриљо Бенисио.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by 🦀🐟❤ (@giovannamurilo_)

Џована и Муриљо се заљубиле на снимањето и бргу станале еден од најпопуларните парови во светот на славните. Во 2005 година го добија синот Пјетр, но разделбата следуваше неколку месеци подоцна кога решија да стават крај на својата љубовна приказна, а како што тогаш пишуваа медиумите, не се разделија во пријателски односи и си упатија многубројни обвинувања еден против друг.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Dudalina (@dudalina)

По раскинувањето со колегата, актерката излегуваше со бизнисменот Алесандре Асиоли, но и таа љубов не траеше. Таа подоцна се впушти во уште неколку кратки врски, па се сврши со бизнисменот Роберто Локаси во Италија во 2004 година, но четири месеци подоцна раскинаа.

Во октомври 2010 година ги доби близначките Антонија и Софија со режисерот Леонардо Ногуеира.

Популарната Жаде сѐ уште се занимава со глума, но и со режија.

Минатата година беше премиерно прикажана серијата Quanto Mais Vida, Melhor!, во која глуми и таа.

Џована е активна на социјалните мрежи, а обожавателите редовно ѝ пишуваат дека со годините изгледа подобро.

Таа и Муриљо неодамна учествуваа во заеднички проект, кој израдува многу нивни обожаватели.

Ниту Муриљо немал помалку бурен љубовен живот.

Првиот брак му беше со актерката Алесандра Негрини, со која го доби синот Антонио. Сепак, тие се разведоа по една година.

По раскинувањето со Антонелиева, тој ги криеше своите врски, а единствена за која отворено зборуваше е онаа со колешката Дебора Фалабела. Двајцата заедно глумеа во серијата „Авенида Бразил“, каде што се разгоре љубовта.

Ниту оваа врска не траеше, а Бенисио е во врска со сценаристката Мануела Дијас од 2020 година.

За време на снимањето на серијата „Клон“ жените од целиот свет полудеа по него, а Муриљо денес изгледа многу поинаку. Обожавателите често во коментарите му велат дека тој сѐ уште им е неостварена желба на многумина.

Карла Дијаз го портретира слаткото девојче Кадија Рашид, ќерката што Жаде ја имаше со Саид. Карла тогаш имаше само 11 години, а дебитира на сцената во 1994 година во серијата Éramos Seis.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Carla Diaz (@carladiaz)

Денес, освен што е успешна телевизиска, филмска и театарска актерка, таа е и пејачка. Карла во 2021 година учествуваше и на бразилскиот „Голем брат“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Carla Diaz (@carladiaz)

Саид Рашид, со кого Жаде беше во брак, е портретиран од Далтон Виг.

Далтон ги освои срцата на многу жени, а со текот на годините многу се промени.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Aninha (@centralvigh)

Глумеше во многубројни серии и филмови, како и во театар, а од 2012 година е во брак со актерката Камила Черкс, со која ги има близнаците Артур и Дејвид.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Dalton Vigh (@daltonvighreal)

Вера Фишер е една од најпопуларните бразилски актерки, а во оваа серија го толкуваше ликот на Ивет.

Таткото на Вера бил нацист за што таа отворено зборувала и истакнала дека поради тоа никогаш немала добри односи со него. Успехот го постигна во 1969 година кога стана мис Бразил, а актерската кариера ја почна во порнографскиот филм „Супержена“ во 1973 година.

Подоцна следуваа улоги во многубројни продукции, а Вера на пошироката публика ѝ е најпозната по улогите во сериите „Клон“, „Семејни заплети“ и „Индија – љубовна приказна“.

Денес, Вера има 72 години и активно се занимава со актерство.

 

Забава

Почина Шенон Доерти

Објавено пред

Шенон Доерти, ѕвездата на Беверли Хилс, 90210, почина по долгогодишна борба со ракот на дојката. Таа имаше 53 години.

dobivaj vesti na viber

„Со тешко срце го потврдувам смртта на актерката Шенон Доерти. Во саботата, на 13 јули, таа ја загуби битката со ракот по долги години борба со болеста“, рече публицистот на Доерти, Лесли Слоун во изјава за People. Шенон се прослави во 1990 година како Бренда Волш од мегапопуларната серија Беверли Хилс, 90210. Нејзиниот брат близнак Брендон го играше Џејсон Присли, со кого остана блиска до крајот на нејзиниот живот, како и покојниот Лук Пери кој го играше Дилан во серијата.

На Доерти и беше дијагностициран рак на дојка во февруари 2015 година, а во 2017 година објави дека е во ремисија. Една година подоцна, таа рече дека болеста се проширила на лимфните јазли. Во мај 2016 година, таа беше подложена на мастектомија. Една година подоцна, болеста повторно беше во ремисија, но веќе во 2019 година, Шенон дозна дека нејзиниот рак се вратил, се проширил и дека е во четврта фаза.

Таа продолжи да работи и не се откажа. Во јуни 2023 година, таа објави дека ракот се проширил на нејзиниот мозок и дека повторно прима зрачење.

Во април таа откри дека се подготвува да замине.

„Мој приоритет во моментов е мајка ми. Знам дека ќе и биде тешко ако умрам пред неа. Затоа што ќе и биде толку тешко, сакам да и ги олеснам работите. Не сакам таа да имам еден куп работи со коишто ќе треба да се занимавам после тоа, не сакам да имам четири складишта полни со мебел“, објасни таа во тоа време. Актерката додаде дека ослободувањето од имотот и работите и помага „да остави зад себе почиста и полесна транзиција за семејството“.

Најголемите улоги
Родена е на 12 април 1971 година во Мемфис, а со глума почнала да се занимава уште како дете. Таа играше во Little House on the Prairie, Girls Just Want to Have Fun, Our House, Heathers, Charmed и во Fortress, која беше нејзината последна главна улога. Таа се прослави со улогата на Бренда во Беверли Хилс каде глумеше четири сезони.

Во 1991 и 1992 година, улогата на Бренда и донесе номинација за наградата млад уметник за најдобра млада актерка во ТВ серија. Во 1994 година, таа ја напушти серијата.

Прикажи повеќе...

Забава

Приказната за планинарот кој се изгуби и ги игнорираше повиците на спасувачите бидејќи доаѓале од непознат број

Објавено пред

Планинар кој се изгубил на планина во Колорадо стана вирален откако беше објавена приказната за неговото спасување.

dobivaj vesti na viber

Имено, планинарот, чијшто идентитет не е откриен, се изгубил на највисокиот врв во државата Колорадо, планината Елберт во 2021 година. Спасувачите го барале 24 часа, но не успеале да го лоцираат на неговиот телефон.

Пет членови на спасувачкиот тим биле распоредени околу 22 часот за да ги пребаруваат областите од планината Елберт, но се вратиле околу 3 часот наутро следното утро, откако не успеале да го лоцираат исчезнатиот планинар на врвот висок 4401 метри.

Вториот тим тргнал во 7 часот наутро следниот ден да ги пребарува областите каде што планинарите често знаат да се оддалечат од патеката, за потоа да откријат дека човекот се вратил во своето место на сместување околу 9:30 часот.

Планинарот им рекол на властите дека се изгубил и се нашол на различни патеки обидувајќи се да ја лоцира соодветната патека пред конечно да стигне до својот автомобил следното утро, околу 24 часа откако тргнал на пешачење.

„Ако доцните според вашата маршрута и почнете да добивате повторени повици од непознат број, ве молиме одговорете на телефонот; можеби е тим за пребарување и спасување кој се обидува да потврди дека сте безбедни!“, порачаа спасувачите на „Фејсбук“.

Веста дека планинарот ги игнорирал повиците од спасувачите, своевремено предизвика голем број реакции и критики во јавноста, на што спасувачите одговорија дека она што изгледа здраворазумно од страна, не е исто ако се најдете изгубени и во паника.

Прикажи повеќе...

Забава

Жените родени во четири хороскопски знаци стануваат се’ поубави како што стареат

Објавено пред

Секоја жена со годините стекнува специфична убавина, а жените родени во одредени хороскопски знаци се се’ поубави како што одминуваат годините.

dobivaj vesti na viber

Како изреката „старее како убаво вино“, жените во овие четири хороскопски знаци стануваат поубави со годините. И не, не се работи само за надворешна убавина.

Овен

Како што стареат, жените Овни стануваат поискрени и посамоуверени. Тие се родени со лидерски квалитети.

Тие ги прифаќаат предизвиците ефикасно и лесно.

Нивната способност да водат ги прави еден од најатрактивните хороскопски знаци.

Близнаци

Жените Близнаци се радосни и со млад дух. Нивното лице привлекува внимание и ги вбројува меѓу најатрактивните знаци на Зодијакот.

Тие се мистични и самоуверени, живеат во моментот, а тоа им отежнува да се посветат на долгорочна цел.

Жените Близнаци уживаат во патувањето, каде што собираат мудрост и искуство.

Девица

Како млади, жените Девици се резервирани и срамежливи. Не сакаат да се наметнуваат и остануваат незабележителни во толпата.

Жените Девици имаат остар ум, шармантни се и разумни. Тие имаат одлични вештини за решавање проблеми, што дополнително ја зголемува нивната привлечност.

Тие имаат високи стандарди и можеби е тешко да се задоволат. Предизвикот е да се поврзете со нив на емотивно ниво.

Лав

Самоуверени, жестоки и храбри, жените Лав се најнескротливиот хороскопски знак.

Нивните лични квалитети, помешани со смисла за хумор и шарм, ги прават најатрактивен хороскопски знак.

Лавот секогаш работи на својот изглед и убавина, но никогаш не го занемаруваат своето внатрешно јас.

Како што стареат стануваат се посилни и посилни.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Ангелов: За жал пожарот на Серта повторно гори, гасењето го помагаа 103 војници, 30 полицајци, хеликоптери и ер-трактори, ќе се гаси и утре

Пожарот на планината Серта кој има три крака, сè уште е активен. Гасењето ќе продолжи сè додека е видливо, а...

Свет3 часа

20-годишниот атентатор на Трамп работел во кујна во дом за стари лица, пушката ја купил татко му

Американските медиуми објавуваат нови детали за 20-годишниот Томас Метју Крукс, кој стои зад обидот за атентат врз Доналд Трамп. На...

Македонија5 часа

Претседателката Сиљановска-Давкова им подари галичка пафта на младенците на „Галичка свадба 2024“

Претседателката Гордана Сиљановска-Давкова, денеска присуствуваше на културно-сценската манифестација „Галичка свадба“, што традиционално се одржува под покровителство на Претседателот на државата. Претседателката изрази задоволство од континуитетот...

Македонија6 часа

(Видео)Планината Серта сè уште гори, полицискиот хеликоптер во 25 налети истури 38 тони вода врз огнот

Полицискиот хеликоптер денес исфрли 38 тони вода за гаснење на пожарот на планината Серта кој и денес е активен, соопшти...

Македонија11 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Патувањето на синот на Мицкоски не ја чини ништо државата, тој не е дел од делегација, СДС падна ниско штом меша деца

СДС се спушти на многу ниски гранки чим си дозволи брутално да ги меша децата и најблиското семејство на премиерот...

Македонија12 часа

Петровска: Мицкоски си го зел синот во делегацијата во САД, првото владино патување го претвори во семејно

Пратеничката Славјанка Петровска и поранешна министерка за одбрана од СДСМ го обвини премиерот Христијан Мицкоски дека на првото, официјално, владино...

Свет13 часа

20-годишниот Томас Метју Крукс е атентаторот на Доналд Трамп, Тајаната служба го застрела

ФБИ го потврди идентитетот на атентаторот кој пукаше во Доналд Трамп како Томас Метју Крукс од Пенсилванија. 20-годишниот од Паркот...

Свет20 часа

Бајден: Се молам за Трамп и неговото семејство

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека е „благодарен“ што неговиот ривал Доналд Трамп е безбеден по пукањето на митинг во...

Свет20 часа

(Видео) Пукање на митингот на Трамп, поранешниот претседател изнесен раскрвавен, двајца мртви

На митингот на Доналд Трамп во Пенсилванија одекнаа истрели, објави Си-ен-ен. Поранешниот претседател и веројатен републикански претседателски кандидат во ноември...

Македонија1 ден

За само 12 дена во Македонија имало 173 поголеми пожари на отворено

За само за 12 дена, од почетокот на месец јули имало вкупно 173 пожари на отворен простор од пошироки размери....

Топ1 ден

40-годишникот им дал да пијат лекови во комбинација со алкохол – детали за случајот со децата кои завршија на Токсикологија

Скопското обвинителство донесе наредба за спроведување истрага против 40-годишниот Д.Ѓ. во чијашто куќа беа најдени четворицата малолетници, од кои две...

Македонија1 ден

Стабилна е состојбата на тинејџерите кои беа најдени без свест во куќа во Скопје, користеле психотропни супстанци

Стабилна е состојбата на четворицата малолетници кои беа најдени без свет и со повреди по телото во куќа во Скопје....

Култура1 ден

Со спектакуларен настап на светски познатиот виолинист, Џулијан Рахлин, и Македонската филхармонија отворен е фестивалот „Охридско лето“

Литванскиот виолинист со светско реноме Џулијан Рахлин и Македонската филхармонија вчеравечер на Античкиот театар приредија незаборавна вечер за публиката на...

Македонија1 ден

Патничка јавно и’ се заблагодари на Македонка која и’ го спасила животот на пат кон Грција: „Застана со автомобилот и ми пружи прва помош“

„Сакам јавно да се заблагодарам на една исклучителна личност која ми го спаси животот во моментот кога ми требаше итна...

Македонија2 дена

(Видео) Со „ер тракторите“ ќе се гаснат пожарите кај Серта и бугарската граница, цела ноќ пожарникарите се бореа со огнот кај Неготино

Три ер трактори ќе полетаат во 10.00 кон пожарот на Серта а околу 15.00 ќе се упатат кон пожарот на...

Македонија2 дена

Семејство тврди дека нивното бебе било тепано на Педијатрија, Таравари најавува одговорност ако е вистина

Семејството на тримесечно бебе тврди дека детето било тепано на Клиниката за педијатрија. Министерот за здравство, Арбен Таравари изјави дека...

Македонија2 дена

Не бил киднапиран, ниту се самозапалил: полицијата го расчисти случајот со наводно киднапирање и самозапалување на момче од Скопје

СВР Скопје го расчисти кривично правниот настан за кој на 04.07.2024 околу 00.30 часот беше пријавено дека во индустриска зона...

Топ2 дена

(Видео) Тешка несреќа кај Хиподром

Тешка сообраќајна несреќа се случи попладнево на излезот од Скопје, кај Хиподром. Автомобилот е речиси смачкан и се наоѓа покрај...

Македонија2 дена

Само три жени во Владата на Мицкоски значат итна потреба од субвенции за повеќе сервиси за чистење, готвење и пеглање

Владата на Христијан Мицкоски, со само три министерки, ја врати земјата децении наназад во напорите за родово изедначување. Активистите за...

Македонија2 дена

Се укинува балансерот – министерот Минчев вели дека имало злоупотреби во минатото

Укинување на балансерот најави министерот за јавна администрација, Горан Минчев, соопштувајќи дека оваа дигитална алатка во минатото била предмет на...