Контакт

Забава

Несудената британска кралица има неверојатна животна приказна: сестрата на принцезата Дијана претходно била во врска со Чарлс

Објавено пред

Кога принцот Чарлс се ожени со Лејди Дијана Спенсер во 1981 година, се чинеше дека ниту еден аспект од свадбата од бајките не остана непроверен, но имаше една личност која, иако претпочиташе да остане зад сцената, а имаше централна улога тој ден.

dobivaj vesti na viber

Не само што беше најстарата сестра на принцезата Дијана, туку беше и поранешна девојка на младоженецот и жена која, како што подоцна призна, ги запознала Чарлс и Дијана. Која е мистериозната Сара Мекоркудал?

„Ги запознав Дајана и Чарлс. Јас сум Купидон“, рече Лејди Сара за тогашниот принц и нејзината сестра Дијана пред нивната венчавка. Сепак, по распадот на бракот, Сара беше сигурен сојузник на нејзината помлада сестра, а исто така поддржувач на принцовите Вилијам и Хари кога ја загубија својата мајка во сообраќајна несреќа.

Сепак, само три години пред „свадбата на векот“, се шпекулираше дека Лејди Сара ќе се омажи за Чарлс.

Сара го запознала принцот од Велс на поло натпревар во 1977 година, во време на зголемен интерес на јавноста за тоа кого наследникот на тронот ќе избере за своја невеста.

Лејди Сара ненадејно стави крај на гласините во 1978 година, откако скијаше со Чарлс во швајцарското село Клостерс.

„Тоа беше прекрасен одмор, но не се зборува за веридба. Нема шанси да се омажам за него. Не сум заљубена во него. И не би се омажила со некој што не го сакам, било да е тоа чистач или крал. Кога би ме прашал, би го одбил. Би се омажила само за љубов“, изјавила тогаш 22-годишната Сара на новинарите, пренесува „Дејли мејл“.

И додека ја отфрли нејзината потенцијална улога во кралското семејство, таа го запали огнот меѓу Чарлс и нејзината сестра. Сара беше таа која првпат го запозна Чарлс со Дијана во прекрасниот дом на семејството Спенсер Алторп во Нортхемптоншир.

Школувана во познатиот интернат Вест Хит, во Кент, Лејди Сара подоцна работела во Лондон. Кога Дијана се преселила во Лондон кон крајот на 1970-тите, таа живеела со својата сестра.

За време на живеењето на Дијана во Лондон, нејзината врска со Чарлс процвета, привлекувајќи го интересот на јавноста за младата жена која би можела да стане принцеза од Велс. Во меѓувреме, Лејди Сара се запознала со Нил Мекоркудал, фармер и поранешен офицер на гардата. Тие се венчаа на тивка церемонија на 17 мај 1980 година во црквата Света Марија во селото Грејт Брингтон во близина на Алторп.

Свршувачката на нејзината сестра беше меѓународна вест на 24 февруари 1981 година. Свадбата на 29 јуни истата година ја следеле 750 милиони луѓе. Се проценува дека тој ден на улиците на Лондон биле околу 600.000 луѓе за да ја следат церемонијата.

Иако водеа различни животи, едната сестра беше принцеза, а другата жена на фармер, тие останаа блиски. Лејди Сара често ја придружуваше Дијана на службени патувања. Сара, мајка на три деца, често и помагала на принцезата да се грижи за Вилијам и Хари. Сестрите редовно летувале заедно со децата.

По смртта на Дијана на 31 август 1997 година, нејзините сестри Сара и Џејн Фелоус и Чарлс отишле да го земат нејзиното тело. Лејди Сара ја прочита песната на погребот на Дијана и беше ко-извршител на тестаментот на Дијана, а стана и претседател на Меморијалниот фонд на Дијана, пред да се затвори во 2012 година.

Таа беше присутна и на свадбата на Вилијам со Кејт Мидлтон во 2011 година и на свадбата на Хари со Меган Маркл во 2018 година, како и на крштевката на нивниот син Арчи.

Семејството Спенсер долго време е дел од британската аристократија.

Семејството било толку блиско со членовите на кралското семејство што кралицата мајка и била кума на Сара.

Лејди Сара и Нил Мекоркудал имаат три деца, Емили Џејн, Сали Роуз и Џорџ Едмунд. Парот живее затскриен живот во близина на Грантам во Линколншир.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Сандра Булок се кае што глумеше во еден филм: И денес се срамам

Објавено пред

Многу ѕвезди ќе издвојат барем една улога за која жалат, а тоа важи и во случајот со Сандра Булок. 59-годишната актерка се појави во многубројни хитови, но во нејзината кариера има еден филм за кој жали. Како што вели, до ден-денес се срами од улогата во филмот „Брзина ​​2“.

dobivaj vesti na viber

„Отсекогаш ми беше непријатно да се појавам во ‘Брзина ​​2’. Сè уште ми е непријатно денес. Бев јасна за тоа. Заплетот нема смисла. Бродот полека се движи кон островот“, рече таа.

„Брзина ​​2“ беше објавен во 1997 година како продолжение на хитот „Брзина“ од 1994 година, во кој таа глуми со Кијану Ривс. Булок се враќа како Ени, која се обидува да ја спаси ситуацијата со своето момче (Џејсон Патрик) откога нивниот брод за крстарење е киднапиран. Ривс не се појави во продолжението.

Прикажи повеќе...

Забава

Африканка ги открива разликите меѓу Балканот и Америка: „Ова беше забрането во Бостон пред 20 години“

Објавено пред

Ѓамила Станиќ (26) е родена во Република Зеленортски Острови во Африка. Со години живеела во Бостон, а потоа поради љубов се преселила во Бања Лука.

dobivaj vesti na viber

Таа е во брак со Србинот Марко и е многу активна на социјалните мрежи каде зборува за своите искуства на Балканот и ги споредува со Западот.

Така таа неодамна објави видео на TikTok и направи разлика помеѓу животот во САД и во нашиот регион.

Таа вели дека трошоците за живот на Балканот се поевтини, дури и со локални плати. Покрај тоа, здравственото осигурување е практично бесплатно, додека во Америка чини многу.

„Луѓето овде се пољубезни, поспонтани и секогаш расположени за кафе. Таму се планираш со месеци однапред“, рече Ѓамила.

Таа ја истакна и разликата во продавниците. Имено, на Балканот клиентите сами си мерат овошје и зеленчук, додека во САД тоа не е случај.

Освен тоа, на Балканот секаде полесно се движи пеш, додека во американските градови неопходен е автомобил.

Во едно од претходните видеа таа спомна дека Балканците почесто излегуваат на кафе, додека Американците повеќе сакаат вечера.

„Овде луѓето имаат подобар социјален живот, поминуваат време со пријателите и семејството, додека во Бостон не е лесно поради зафатениот начин на живот“, вели Ѓамила.

Таа додава дека во повеќето балкански земји може да се пуши во ресторани и кафулиња, додека во САД е дозволено само надвор.

„Во Бостон е забрането од 2004 година“, објасни таа.

Прикажи повеќе...

Забава

Вилијам се фотографираше за првпат откако на Кејт и беше дијагностициран рак: се дружеше со синот

Објавено пред

Принцот Вилијам првпат се појави во јавноста откако на принцезата Кејт и беше дијагностициран рак. Тој се дружеше со својот најстар син, 10-годишниот принц Џорџ, на натпреварот од Конференциската лига меѓу Астон Вила и францускиот Лил. Момчето носело и навивачка марама.

dobivaj vesti na viber

Тој вчера се огласи на Инстаграм и ги изненади сите. Имено, додека јавноста чека вести за здравјето на неговата сопруга, Вилијам не ја спомна Кејт, туку се заблагодари на фудбалерката Рејчел Дејли, која најави повлекување од англиската женска репрезентација.

Медиумите анализираат дека Кејт во својот говор посебно му се заблагодари на Вилијам за поддршката што и ја пружа.

„Беше голем извор на удобност и сигурност што Вилијам беше покрај мене. Како и љубовта, поддршката и љубезноста што ја покажаа многумина од вас. Тоа многу ни значи и на двајцата”, рече тогаш таа.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Припадници на затворската полиција се сомничат дека му овозможиле на осуденикот да побегне од Идризово – може да добијат и до 10 години затвор

Седумнаесет полицајци се приведени по повеќемесечна предистражна постапка за бегството на затвореникот од Идризово, кое се случи во октомври минатата година....

Македонија1 час

Османи со порака до Израел: Воздржете се од возвраќање, спиралата на конфликти може да се влоши

Министерот за надворешни работи Бујар Османи порача до Израел да не возраќа на нападот на Иран бидејќи состојбата може да...

Uncategorized2 часа

Укината социјалната помош на 1.134 лица оти имале возило и за 18 месеци ја оштетиле државата за над 2,5 милиона евра

Министерството за труд изготвило 1.134 решенија за прекин на гарантирана минимална помош и социјална пензија на лица што 18 месеци...

Топ2 часа

На автопатот Скопје – Велес мотоциклист излетал од патот и починал од повредите

Вчера, во 12 часот, во СВР Скопје било пријавено дека на автопатот Скопје – Велес, во близина на тунелот „Бадар“,...

Македонија3 часа

Си плаќаме приватно за да се лекуваме оти не сме здравствено осигурени, велат приватните специјализанти, кои излегоа на штрајк

Над 400 приватни специјализанти утрово излегоа на генерален штрајк барајќи покачување на платите и здравствено осигурање. Тие истакнаа дека надоместокот...

Свет4 часа

Израел: Иран почна војна, сите опции се на маса

Иран покрена војна против Израел кога лансираше беспилотни летала и проектили, мораме да ги одвратиме, изјави за „Скај њуз“ портпаролката...

Свет5 часа

Израелската армија објави фотографии од штетите од иранските напади

Околу 99 отсто од ракетите, беспилотните летала и крстаречките ракети лансирани за време на одмаздничката операција на Иран биле соборени...

Свет5 часа

Иран: Ако Израел возврати, следниот напад ќе биде одлучувачки

Амбасадорот на Иран во ОН, Амир Саид Иравани, даде изјава за „Скај њуз“ по состанокот на Советот за безбедност на...

Македонија6 часа

(Видео) Пендаровски: Мицкоски е докажан извор на лажни вести, страв му е да не му се врати Груевски

На вечерашниот граѓански митинг во Куманово, кандидатот за претседател Стево Пендаровски одговарајќи на прашање од граѓани зошто ВМРО-ДПМНЕ во последните...

Свет6 часа

САД: Нема значителна штета во Израел

Висок американски воен функционер рече дека Соединетите држави проценуваат дека нема значителна штета во самиот Израел по иранското бомбардирање. Портпаролот...

Свет19 часа

(Видео) „Израел уништил балистичка ракета надвор од земјината атмосфера“ – мистериозна снимка за време на масовниот ирански напад

Израелската противвоздушна одбрана се мачеше да се спротивстави на масовниот напад на ирански беспилотни летала и ракети! На едно од...

Свет22 часа

Њујорк Тајмс тврди дека Бајден го разубедил Нетанјаху од планот за контра-напад врз Иран

Американскиот претседател Џо Бајден го одврати премиерот Бенјамин Нетанјаху да даде зелено светло за одмазднички напад врз Иран, откако минатата...

Македонија1 ден

Османи: Формиравме Кризен штаб за извлекување на нашите државјани од Израел и регионот по нападот на Иран

Што знаеме досега: 🔵Наставата е прекината во училиштата низ Израел, а компаниите ќе можат да работат „нормално“ со пристап до...

Свет1 ден

(Видео) Детално откриваме како функционира „железната купола“ на Израел која ги собори повеќето ракети како шега – никој во светот го нема ова

Што знаеме досега: 🔵Наставата е прекината во училиштата низ Израел, а компаниите ќе можат да работат „нормално“ со пристап до...

Свет1 ден

Операција „Чесно ветување“: Иран ѝ се заканува на Америка, Израел наскоро ќе носи одлука – се очекува тешка одмазда

Иранскиот напад врз Израел со над 300 беспилотни летала, крстаречки и балистички ракети заврши без сериозни последици откако огромното мнозинство...

Свет1 ден

(Видео) Анализа: Иран ја нарекуваат „држава-тврдина“, колку е моќна земјата што го нападна Израел?

Иранските пипала може да се видат во разгорувањето на огнот на Блискиот исток и многу конфликти. Преку своите посредници: палестинскиот...

Свет1 ден

(Видео) Иранците прославија по нападот врз Израел

Нападот со беспилотни летала и ракети врз Израел беше прославен синоќа на улиците во Иран, и покрај тоа што еврејската...

Свет1 ден

Израел ќе носи одлука дали и како ќе одговори на нападот од Иран

Израел се уште нема донесено одлука во врска со својот одговор на вчерашниот напад на иранскиот дрон и ракетен напад...

Свет1 ден

(Видео) Снимен удар на балистичка ракета во Израел

Познатиот ирански новинар Бабак Тагве, кој живее во егзил, на својот Твитер профил објави видео на кое наводно се гледа...

Свет1 ден

Јордан и Ирак повторно го отвораат воздушниот простор

Јордан и Ирак повторно го отворија својот воздушен простор, откако го затворија синоќа. Државната телевизија во Јордан соопшти дека земјата...