Контакт

Забава

„Нетфликс“ планира ТВ-шоу „Сквид гејм“ со награда од 4,56 милиони долари

Објавено пред

„Нетфликс“ регрутира учесници за реално ТВ-шоу инспирирано од хит-серијата „Сквид гејм“, неговата најпопуларна серија на сите времиња.

dobivaj vesti na viber

Сепак, нема да биде живот или смрт во прашање, како што е прикажано во јужнокорејската дистописка драма.

Наместо тоа, 456 регрути од целиот свет ќе играат игри каде што најлошо нешто што може да им се случи  е да си одат дома со празни раце, пропуштајќи ја наградата од 4,56 милиони долари.

„Нетфликс“ претходно оваа недела потврди дека популарната серија ќе биде обновена за втора сезона.

А во вторникот, стриминг-платформата соопшти дека телевизиското шоу од 10 епизоди – Squid Game: The Challenge („Сквид гејм: Челинџ“) – ќе ја понуди најголемата актерска екипа и најголемата парична награда во историјата на реалити-телевизијата.

Учесниците треба да имаат најмалку 21 година. Тие мора да зборуваат англиски и да бидат достапни најмалку 4 недели за снимањето, кое треба да почне во 2023 година.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Мишел и Барак Обама слават 31-годишнина од бракот

Објавено пред

Поранешниот американски претседател Барак Обама и неговата сопруга Мишел Обама слават нешто посебно.

dobivaj vesti na viber

Во вторникот парот сподели емотивни пораки еден на друг на „Инстаграм“ за да ја одбележи посебната пригода – 31 година од денот на венчавката.

Мишел (59) сподели симпатична фотографија од парот како позира надвор со златно зајдисонце во далечина. „31 година и уште еден цел живот. Сакам да го поминувам животот со тебе покрај мене, Барак Обама“, напиша таа. „Среќна годишнина, душо моја!“

Поранешниот претседател (62) го следеше примерот со своја љубовна порака за Мишел.

„Среќна годишнина, душо моја!“, напиша тој означувајќи ја Мишел Обама. Ти си брилијантна, љубезна, духовита и убава – и среќен сум што можам да те наречам моја“, напиша тој покрај фотографијата на која позираат прегрнати.

Минатата година, за јубилејната 30-годишнина, Обамови споделија повратни фотографии од денот на својата венчавка изразувајќи ја својата љубов еден кон друг.

 

Прикажи повеќе...

Забава

Викторија Бекам проговори за наводното неверство на Дејвид: Тоа беше кошмар

Објавено пред

Викторија Бекам првпат проговори за болката што ја почувствувала по наводната афера на сопругот Дејвид.

dobivaj vesti na viber

Во претстојниот документарен филм „Бекам“, англискиот фудбалер исто така открива како нивниот брак бил под голем притисок кога се појавија медиумски извештаи дека имал афера додека играл во Шпанија во 2003 година.

Бекамови секогаш ги негираа тврдењата за прељубата додека Дејвид играше за „Реал Мадрид“ пред 20 години, но сега отворено проговорија за битката за спас на нивниот брак.

„Тоа беше најтешкиот период бидејќи се чувствувавме како светот да е против нас. Бевме еден против друг, да бидам целосно искрена. Сè до Мадрид се чинеше дека сме ние против сите други – но бевме заедно, бевме поврзани, се имавме еден со друг. Меѓутоа, кога бевме во Шпанија, не се чувствувавме како да се имаме“, вели Викторија во документарецот во продукција на „Нетфликс“.

„И тоа е тажно. Не можам ни да ви опишам колку беше тешко и како влијаеше на мене. Беше кошмар. Тоа беше апсолутен циркус, а сите сакаат кога циркус доаѓа во градот, нели? Освен ако не сте и вие во него“, додава таа.

На прашањето дали му забележува на својот сопруг, поранешната членка на „Спајс грлс“ одговори: „Тогаш бев најнесреќна“. Викторија ја потиснала траумата за да го поддржи својот сопруг во неговата кариера. „Не се чувствував изгубено затоа што секогаш внимавав на фокусот што му беше потребен“.

Во документарната серија од четири дела не е именувана жената со која Дејвид наводно имал афера, но прикажани се наслови на весниците од тоа време, вклучувајќи го и оној: „Секс со Бекс“.

Кога режисерот Фишер Стивенс прашува како преживеал парот, Дејвид вели: „Се чувствувавме како да не се губиме еден со друг, туку се давиме. На крајот на краиштата, тоа е нашиот приватен живот. Имаше денови кога мислев: Како ќе одам на работа? Како ќе излезам на терен за тренинг и да изгледам како да е сè во ред? Се чувствував физички болно секој ден кога ќе ги отворев очите. Првата мисла ми беше: „Како ќе го сторам тоа, како ќе се справам со неволјата?“

Прикажи повеќе...

Забава

Мајкл Џордан – првиот спортист меѓу 400 најбогати Американци на листата на „Форбс“

Објавено пред

Кошаркарската легенда Мајкл Џордан стана првиот спортист што се најде на листата на „Форбс“ на 400 најбогати Американци.

dobivaj vesti na viber

Шесткратниот шампион во НБА, кој има профитабилен договор за лиценцирање со „Најки“ и неодамна го продаде својот мнозински удел во „Шарлот Хорнетс“, достигна неверојатна нето-вредност од 3 милијарди долари влегувајќи во просторот резервиран за магнати, како Илон Маск, Џеф Безос, Ворен Бафет и Кен Грифин.

Не е јасно точно кое место ќе го заземе Џордан кога ќе се ажурира листата во наредните месеци, но минатогодишната листа на „Форбс“ имаше 10 луѓе со нето-богатство од 3 милијарди долари на 359. место. Мајкл Џордан на тој начин стана првиот професионален спортист меѓу 400 најбогати луѓе во Америка.

„Форбс“ вели дека го пресметува богатството земајќи ги предвид сите видови имот, вклучително и удели во јавни и приватни компании, недвижен имот, уметност, јахти, авиони, фарми, лозја, накит, колекции на автомобили и друго, истовремено земајќи ги предвид долговите и донациите.

Џордан стана првиот афроамерикански сопственик на тимот кога го купи „Шарлот“ за 275 милиони долари во 2010 година, тогаш познат како „Бобкетс“. Тој го продаде својот удел ова лето за неверојатни 3 милијарди долари, втора највисока продажна цена во историјата на лигата.

Во 2022 година „Најки“ објави дека партнерството со Џордан, кое почна во неговата дебитантска година во 1984 година, генерира приход од 5,1 милијарди долари за компанијата, што претставува неверојатни 11 % од вкупната продажба на „Најки“.

Славата на Џордан на теренот доведе до успех и надвор од теренот, вклучително и профитабилни потписи со „Гетордејт“, „Ханес“, „Шевролет“, „Мекдоналд“, „Бол Парк Френкс“ и „Витис“. Прославениот кошаркар е уникатен и по спортските вештини и по финансиската состојба имајќи предвид дека само седум професионални спортисти го имаат постигнато статусот милијардер.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија39 минути

Македонците почнаа да плаќаат 30 отсто поевтин роаминг во ЕУ, во 2028 година цените ќе бидат исти како дома

Договореното намалување на трошоците за роаминг е веќе во сила и Македонците што патуваат надвор од државата имаат 30 %...

Европа1 час

Шарл Мишел: Украина може да се приклучи на ЕУ во 2030 година ако двете страни си ја завршат домашната задача

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, изјави дека Украина може да ѝ се приклучи на Европската Унија во 2030 година...

Македонија3 часа

Поведена постапка за делови од Законот за средното образование, кои се однесуваат на користење бесплатен јавен превоз

Судот, постапувајќи по иницијативата на Лука Павиќевиќ од Скопје, одлучи да се поведе постапка за оценување на уставноста на членот...

Македонија3 часа

ЦУК: Вчера имаше 29 пожари на отворен простор, има уште еден активен пожар

Центарот за управување со кризи информира дека вчера имаше 29 пожари на отворен простор. Гореле стрништа, пасишта, отпадоци, сува трева,...

Европа4 часа

(Видео) Идентификувани 11 повредени во сообраќајната несреќа кај Венеција, многумина се на интензивна нега

Работник од Гамбија, кој работел во „Финкантиери“, заедно со својот колега стана еден од хероите на спасувањето патници од автобус....

Свет4 часа

(Видео) Пукање на универзитет во Балтимор, САД, неколку повредени

Неколку лица се повредени во пукотница во близина на универзитетскиот кампус во Балтимор доцна синоќа, соопшти полицијата во градот на...

Регион5 часа

(Видео) Голем пожар во компанија во Осиек: „Не останувајте на отворено“

40-ина минути по полноќ избувна пожар во дворот на компанијата „Драва интернешнл“ во населбата Брјест во Осиек. Гори пластична маса...

Европа6 часа

(Видео) 21 лице загинаа во страшната несреќа кај Венеција, меѓу загинатите и две деца

Најмалку 21 лице загина кога автобус излетал од надвозник во близина на Венеција. Scene in Venice, Italy where a bus...

Македонија13 часа

(Видео) Мечка и вечерва се спушти во Жировница

Директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов, објави видео од мечка во селото Жировница. „Вечерва низ тесните улички...

Македонија14 часа

Ако секој политичар јасно ги кажува ставовите државата ќе оди напред, рече Спасовски

Јасно и гласно го кажувам својот став. Ако секој политичар има одговорност и ги кажува јасно ставовиве државата ќе оди...

Регион15 часа

Османи за „Си-ен-ен“: Потребни се санкции против Србија, сакаме Радоичиќ да биде екстрадиран во Косово

Косовската претседателка Вјоса Османи за Си-Ен-Ен изјави дека Косово е нападнато и дека меѓународната заедница треба да воведе санкции кон...

Македонија17 часа

Нема да има отстрел на мечки: проблемот ќе се решава преку чистење на ѓубрето, посебни хранилишта, обезбедување на имотите

Владата, на денешната седница, го разгледа Записникот од седница на Управувачкиот комитет за координација и управување во системот на управување...

Македонија19 часа

Народниот правобранител најави постапка, а инепкторатот надзор во „Демир Хисар“ по случајот со 17-годишното момче со аутизам

Институцијата народен правобранител ќе поведе постапка за случајот со 17-годишно момче со аутизам, за кое претходно во медиумите беше објавено...

Македонија22 часа

Мицкоски: Ако Спасовски не се согласува со законот за амнестија, тогаш нека ја напушти Владата веднаш

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, запрашан дали Спасовски прави театар или вистинско изразување за незадоволството со тоа што рече дека...

Македонија23 часа

Ковачевски: Одредени лица нема да бидат опфатени со законот за амнестија, СДСМ ќе поднесе амандман

Законот за амнестија е испратен во Собранието во процедура, без европско знаменце, рече денес премиерот Димитар Ковачевски. Нагласи дека неколку...

Македонија24 часа

Тренчевска: За линеарно покачување на пензиите повеќе нема да се разговара, легитимно е да се протестира

Пензионерите имаат демократско право да протестираат, но за линеарно покачување на пензиите повеќе со нив нема да се разговара, рече...

Топ1 ден

Загина 18-годишник од Тетовско: со возилото излетал од патот и удрил во столб

Вчеравечер, околу 21.30 часот, во СВР Тетово пријавено е дека на регионалниот пат Пирок – Тетово, во тетовско Долно Палчиште,...

Македонија1 ден

28 години од атентатот на Киро Глигоров

Поминаа 28 години од атентатот на поранешниот македонски претседател Киро Глигоров. Глигоров го преживеа атентатот со тешки повреди во пределот...

Македонија1 ден

Бистри и матни случаи за септември 2023 година според „Транспаренси интернешнл – Македонија“

„Транспаренси интернешнл – Македонија“ продолжува да ја спроведува редовната месечна активност за следење случаи и дејства поврзани со коруптивни однесувања...

Македонија1 ден

Вељаноски: Во овој парламентарен состав се сменија тројца министри за правда и двајца премиери, а сè уште немаме донесено закон за вонредна состојба

„В година ќе имаме претседателски и парламентарни избори! Нема никаква оправданост економска, политичка, во текот на една година да имаме...