Контакт

Забава

Нина Бадриќ се пофали со фотографии од својот одмор и се пошегува: По кој пат да се оди?

Објавено пред

Нина Бадриќ се пофали со своите фотографии од одморот во Грција. Хрватската пејачка објави серија фотографии на кои позира во бел фустан на улиците на Миконос.

dobivaj vesti na viber

„По кој пат да се оди?“, пејачката се пошегува, а фановите во коментарите го пофалија нејзиниот изглед, но и одговорија на прашањето што го постави.

Пејачката неодамна го прослави својот 52 роденден и ги почести своите обожаватели со нова песна.

Забава

Шенон Доерти пред четири години го одбра фустанот за погреб, а пред смртта распродаде сè што има за да ѝ олесни на мајка си

Објавено пред

Актерката Шенон Доерти која почина на 54-годишна возраст, девет години се бореше со рак на дојка. Во својот поткаст таа објасни дека сака да реши многу работи пред да почине за да ја спаси мајка си од дополнително страдање.

dobivaj vesti na viber


“Мој приоритет во моментов е мајка ми. Знам дека ќе ѝ биде тешко ако умрам пред неа. Бидејќи ќе ѝ биде тешко, сакам да ѝ олеснам некои работи. Не сакам да најде многу работи со кои ќе треба да се справи после тоа. Не сакам да има четири складишта полни со мебел“, кажуваше актерката.

Таа низ солзи опиша како се чувствувала додека си ги пакувала работите.

“Па, бевме во Тенеси и таму се пакував. Беше многу тешко и многу емоционално бидејќи се чувствував како да се откажувам од мојот сон да го изградам тој имот, да изградам куќа за себе и куќа за мајка ми и потоа да ја проширам шталата. Се пакував и почнав да плачам. Се чувствував како да се откажувам од сон. Што значеше за мене? Дали тоа значеше дека се откажав од животот? Мајка ми ми кажа дека не морам да го правам тоа, и реков – морам”, рече актерката.

Потоа донирала многу работи и антиквитети кои ги собирала со текот на годините кои би можеле да ја заморуваат нејзината мајка.

“Морам да ја земам мајка ми на одмор бидејќи ги имам сите овие дополнителни пари за играње и нема да копам во парите кои се во мојот имот. Со нив ќе бидат згрижени сите во мојот живот откако ќе умрам”, кажа Доерти во нејзиниот поткаст “Да бидеме јасни”.

Актерката пред четири години кажа дека подготвува проштални писма за своите најблиски, изјави дека пронашла и песна што сака да ѝ се свири на последното збогување, песната „Tears in Heaven“, а го одбра и фустанот за погреб.

Рак на дојка и беше дијагностициран во 2015 година.

 

Прикажи повеќе...

Забава

Почина Шенон Доерти

Објавено пред

Шенон Доерти, ѕвездата на Беверли Хилс, 90210, почина по долгогодишна борба со ракот на дојката. Таа имаше 53 години.

dobivaj vesti na viber

„Со тешко срце го потврдувам смртта на актерката Шенон Доерти. Во саботата, на 13 јули, таа ја загуби битката со ракот по долги години борба со болеста“, рече публицистот на Доерти, Лесли Слоун во изјава за People. Шенон се прослави во 1990 година како Бренда Волш од мегапопуларната серија Беверли Хилс, 90210. Нејзиниот брат близнак Брендон го играше Џејсон Присли, со кого остана блиска до крајот на нејзиниот живот, како и покојниот Лук Пери кој го играше Дилан во серијата.

На Доерти и беше дијагностициран рак на дојка во февруари 2015 година, а во 2017 година објави дека е во ремисија. Една година подоцна, таа рече дека болеста се проширила на лимфните јазли. Во мај 2016 година, таа беше подложена на мастектомија. Една година подоцна, болеста повторно беше во ремисија, но веќе во 2019 година, Шенон дозна дека нејзиниот рак се вратил, се проширил и дека е во четврта фаза.

Таа продолжи да работи и не се откажа. Во јуни 2023 година, таа објави дека ракот се проширил на нејзиниот мозок и дека повторно прима зрачење.

Во април таа откри дека се подготвува да замине.

„Мој приоритет во моментов е мајка ми. Знам дека ќе и биде тешко ако умрам пред неа. Затоа што ќе и биде толку тешко, сакам да и ги олеснам работите. Не сакам таа да имам еден куп работи со коишто ќе треба да се занимавам после тоа, не сакам да имам четири складишта полни со мебел“, објасни таа во тоа време. Актерката додаде дека ослободувањето од имотот и работите и помага „да остави зад себе почиста и полесна транзиција за семејството“.

Најголемите улоги
Родена е на 12 април 1971 година во Мемфис, а со глума почнала да се занимава уште како дете. Таа играше во Little House on the Prairie, Girls Just Want to Have Fun, Our House, Heathers, Charmed и во Fortress, која беше нејзината последна главна улога. Таа се прослави со улогата на Бренда во Беверли Хилс каде глумеше четири сезони.

Во 1991 и 1992 година, улогата на Бренда и донесе номинација за наградата млад уметник за најдобра млада актерка во ТВ серија. Во 1994 година, таа ја напушти серијата.

Прикажи повеќе...

Забава

Приказната за планинарот кој се изгуби и ги игнорираше повиците на спасувачите бидејќи доаѓале од непознат број

Објавено пред

Планинар кој се изгубил на планина во Колорадо стана вирален откако беше објавена приказната за неговото спасување.

dobivaj vesti na viber

Имено, планинарот, чијшто идентитет не е откриен, се изгубил на највисокиот врв во државата Колорадо, планината Елберт во 2021 година. Спасувачите го барале 24 часа, но не успеале да го лоцираат на неговиот телефон.

Пет членови на спасувачкиот тим биле распоредени околу 22 часот за да ги пребаруваат областите од планината Елберт, но се вратиле околу 3 часот наутро следното утро, откако не успеале да го лоцираат исчезнатиот планинар на врвот висок 4401 метри.

Вториот тим тргнал во 7 часот наутро следниот ден да ги пребарува областите каде што планинарите често знаат да се оддалечат од патеката, за потоа да откријат дека човекот се вратил во своето место на сместување околу 9:30 часот.

Планинарот им рекол на властите дека се изгубил и се нашол на различни патеки обидувајќи се да ја лоцира соодветната патека пред конечно да стигне до својот автомобил следното утро, околу 24 часа откако тргнал на пешачење.

„Ако доцните според вашата маршрута и почнете да добивате повторени повици од непознат број, ве молиме одговорете на телефонот; можеби е тим за пребарување и спасување кој се обидува да потврди дека сте безбедни!“, порачаа спасувачите на „Фејсбук“.

Веста дека планинарот ги игнорирал повиците од спасувачите, своевремено предизвика голем број реакции и критики во јавноста, на што спасувачите одговорија дека она што изгледа здраворазумно од страна, не е исто ако се најдете изгубени и во паника.

Прикажи повеќе...

Најново

Спорт5 часа

(Видео) Шпанија го освои Европското првенство

Фудбалската репрезентација на шпанија четврти пат во историјата стана европски првак. Шпанија во финалето на ЕУРО 2024 ја победија Англија...

Македонија9 часа

Ангелов: За жал пожарот на Серта повторно гори, гасењето го помагаа 103 војници, 30 полицајци, хеликоптери и ер-трактори, ќе се гаси и утре

Пожарот на планината Серта кој има три крака, сè уште е активен. Гасењето ќе продолжи сè додека е видливо, а...

Свет10 часа

20-годишниот атентатор на Трамп работел во кујна во дом за стари лица, пушката ја купил татко му

Американските медиуми објавуваат нови детали за 20-годишниот Томас Метју Крукс, кој стои зад обидот за атентат врз Доналд Трамп. На...

Македонија12 часа

Претседателката Сиљановска-Давкова им подари галичка пафта на младенците на „Галичка свадба 2024“

Претседателката Гордана Сиљановска-Давкова, денеска присуствуваше на културно-сценската манифестација „Галичка свадба“, што традиционално се одржува под покровителство на Претседателот на државата. Претседателката изрази задоволство од континуитетот...

Македонија13 часа

(Видео)Планината Серта сè уште гори, полицискиот хеликоптер во 25 налети истури 38 тони вода врз огнот

Полицискиот хеликоптер денес исфрли 38 тони вода за гаснење на пожарот на планината Серта кој и денес е активен, соопшти...

Македонија17 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Патувањето на синот на Мицкоски не ја чини ништо државата, тој не е дел од делегација, СДС падна ниско штом меша деца

СДС се спушти на многу ниски гранки чим си дозволи брутално да ги меша децата и најблиското семејство на премиерот...

Македонија18 часа

Петровска: Мицкоски си го зел синот во делегацијата во САД, првото владино патување го претвори во семејно

Пратеничката Славјанка Петровска и поранешна министерка за одбрана од СДСМ го обвини премиерот Христијан Мицкоски дека на првото, официјално, владино...

Свет20 часа

20-годишниот Томас Метју Крукс е атентаторот на Доналд Трамп, Тајаната служба го застрела

ФБИ го потврди идентитетот на атентаторот кој пукаше во Доналд Трамп како Томас Метју Крукс од Пенсилванија. 20-годишниот од Паркот...

Свет1 ден

Бајден: Се молам за Трамп и неговото семејство

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека е „благодарен“ што неговиот ривал Доналд Трамп е безбеден по пукањето на митинг во...

Свет1 ден

(Видео) Пукање на митингот на Трамп, поранешниот претседател изнесен раскрвавен, двајца мртви

На митингот на Доналд Трамп во Пенсилванија одекнаа истрели, објави Си-ен-ен. Поранешниот претседател и веројатен републикански претседателски кандидат во ноември...

Македонија1 ден

За само 12 дена во Македонија имало 173 поголеми пожари на отворено

За само за 12 дена, од почетокот на месец јули имало вкупно 173 пожари на отворен простор од пошироки размери....

Топ1 ден

40-годишникот им дал да пијат лекови во комбинација со алкохол – детали за случајот со децата кои завршија на Токсикологија

Скопското обвинителство донесе наредба за спроведување истрага против 40-годишниот Д.Ѓ. во чијашто куќа беа најдени четворицата малолетници, од кои две...

Македонија2 дена

Стабилна е состојбата на тинејџерите кои беа најдени без свест во куќа во Скопје, користеле психотропни супстанци

Стабилна е состојбата на четворицата малолетници кои беа најдени без свет и со повреди по телото во куќа во Скопје....

Култура2 дена

Со спектакуларен настап на светски познатиот виолинист, Џулијан Рахлин, и Македонската филхармонија отворен е фестивалот „Охридско лето“

Литванскиот виолинист со светско реноме Џулијан Рахлин и Македонската филхармонија вчеравечер на Античкиот театар приредија незаборавна вечер за публиката на...

Македонија2 дена

Патничка јавно и’ се заблагодари на Македонка која и’ го спасила животот на пат кон Грција: „Застана со автомобилот и ми пружи прва помош“

„Сакам јавно да се заблагодарам на една исклучителна личност која ми го спаси животот во моментот кога ми требаше итна...

Македонија2 дена

(Видео) Со „ер тракторите“ ќе се гаснат пожарите кај Серта и бугарската граница, цела ноќ пожарникарите се бореа со огнот кај Неготино

Три ер трактори ќе полетаат во 10.00 кон пожарот на Серта а околу 15.00 ќе се упатат кон пожарот на...

Македонија2 дена

Семејство тврди дека нивното бебе било тепано на Педијатрија, Таравари најавува одговорност ако е вистина

Семејството на тримесечно бебе тврди дека детето било тепано на Клиниката за педијатрија. Министерот за здравство, Арбен Таравари изјави дека...

Македонија2 дена

Не бил киднапиран, ниту се самозапалил: полицијата го расчисти случајот со наводно киднапирање и самозапалување на момче од Скопје

СВР Скопје го расчисти кривично правниот настан за кој на 04.07.2024 околу 00.30 часот беше пријавено дека во индустриска зона...

Топ2 дена

(Видео) Тешка несреќа кај Хиподром

Тешка сообраќајна несреќа се случи попладнево на излезот од Скопје, кај Хиподром. Автомобилот е речиси смачкан и се наоѓа покрај...

Македонија3 дена

Само три жени во Владата на Мицкоски значат итна потреба од субвенции за повеќе сервиси за чистење, готвење и пеглање

Владата на Христијан Мицкоски, со само три министерки, ја врати земјата децении наназад во напорите за родово изедначување. Активистите за...