Контакт

Забава

Новиот „Џејмс Бонд“ ќе претрпи промени во последна минута

Објавено пред

Долго време го чекаме враќањето на Даниел Крег како Џејмс Бонд, кој последен пат се појави во улога на тајниот агент 007 во Spectre („Спектре“) во 2015 година. Сега сме на три месеци од излегување на новото продолжение со наслов No Time to Die („Нема време да се умре“).

Но, работите сè уште може да се променат во процесот на правење на филмот. Ханс Цимер во No Time to Die наводно е донесен како нов композитор, односно автор на музиката за филмот.

Германскиот композитор и оскаровец Ханс Цимер ќе го замени Ден Ромер за кого во јули 2019 година беше најавено дека ќе биде автор на музиката за филомот.

Њујоршки „Варајати“ (Variety) објави дека Ромер бил разрешен минатиот месец од страна на „Еон продукција“ –  продукциската компанија која стои зад филмовите за Џејмс Бонд – поради креативни разлики и Цимер сега презема одговорност за музичката страна на нештата.

Меѓутоа, имајќи предвид дека No Time to Die е на три месеци од светската премиера, а и дека Ханс Цимер е зафатен со други филмови, како, на пример, Wonder Woman 1984 и Top Gun: Maverick, њујоршки „Варајати“ навестува дека тој ќе добие одредена помош за да се осигури дека филмот ќе излезе на време. За тоа да се случи, музиката, најверојатно, ќе треба да се заврши до средината на февруари, па така тој би можел да ги ангажира поранешните соработници Бенџамин Волвиш („Блејд ранер 2049“, „Скриени фигури“) или Лорн Белф („Невозможна мисија 6“, „Тајните војници од Бегази“) да му помогнат.

Под претпоставка дека сите овие информации се точни, тогаш ова ќе биде првпат во историјата на овој филмски серијал еден композитор да е заменет за време на постпродукција. Што се однесува до филмовите за Бонд во ерата на Даниел Крег, Дејвид Арнолд се справуваше со постигнување на должностите за „Казино Ројал“ и „Квантум на Солас“, а Томас Њуман за „Скајфол“ и „Спектре“.

Новиот филм од серијалот за англискиот таен агент Џејмс Бонд со наслов No Time to Die („Нема време да се умре“) во кој Даниел Крег се појавува во улогата на агентот 007 ќе се појави во киносалите за неколку месеци.

Својата светска премиера ќе ја има на 3 април во Лондон како што е традиција – сите премиери на овие филмови да бидат во главниот град на Велика Британија. Во САД филмот ќе почне да се прикажува од 8 април.

Ликот на тајниот агент со кодирано име 007 и овој пат ќе го толкува Даниел Крег. Тоа ќе биде негово петто по ред појавување во улогата на Џејмс Бонд, но според соопштението на продуцентите – и последно. Уште од сега продуцентите трагаат по нов актер за следните филмови.

No Тime To Die е 25. по ред од овој исклучителен и единствен во историјата серијал од филмови направени за еден ист лик, а кој почна во 1962 година.

Ликот на главниот негативец овој пат го толкува оскаровецот Рами Малик.

Режисерот Кери Џоџи Фуконага во најновиот филм задржува многу од ликовите и актерите од претходниот филм Spectre.

Ликот на шефот на Бонд, М, и овој пат го толкува Ралф Фајнс. Во улогата на секретарката Манипени, пак, ќе се појави Натали Харис, а Бен Варешо ќе биде Q (Кју), експертот за специјалните тајни играчки за агентот 007. Во филмот се враќа ликот на поранешниот агент на ЦИА, Феликс Лајтер, лик што го има во романите на Јан Флеминг, писателот што го има измислено Џејмс Бонд. Во најновиот филм овој лик ќе го игра Џефри Рајт.

Забава

(Видео) Во Дубаи отворена најголемата фонтана во светот

Објавено пред

Најголемата фонтана во светот беше пуштена во употреба во Дубаи во четвртокот со прекрасен огномет.

Посетителите со маски за лице, во согласност со мерките против ширење на коронавирусот, се собраа за да уживаат во танцот на водата и светлината.

Фонтаната зафаќа 7.327 квадратни метри, осветлена е со 3.000 ЛЕД светла, а 7.500 млазници фрлаат вода во висина до 105 метри.

Фонтаната се наоѓа во трговскиот центар „Поинте“.

Најновата атракција на Обединетите Арапски Емирати влезе во Гинисовата книга на рекорди како најголема фонтана во светот.

Ќе работи цела година од утро до полноќ, а млазниците ќе се активираат на секои три минути во различни бои.

Прикажи повеќе...

Забава

Не гледај, Бен! Девојката на Афлек во прегратки на машки модел додека снима реклама за парфем

Објавено пред

Во реалниот живот таа е во среќна врска со Бен Афлек.

Но, најновиот човек на Ана де Армас пред камерите беше дрзок машки модел, кој страсно ја прегрнува и бакнува на реклама за парфем што се снимаше на Малибу неделава.

 

32-годишната актерка и модел лежи на песокот, а нејзиниот колега ја крева во рацете и потоа страсно ја бакнува.

Новата Бонд-девојка, која ја игра и Мерилин Монро во претстојниот биографски филм, зрачи со гламур на снимањето.

Прикажи повеќе...

Забава

Холандскиот крал се извини за годишниот одмор среде рестрикции за патување

Објавено пред

Кралот на Холандија, Вилем-Александер, денес се извини дека се обидел да замине на годишен одмор за време на забрана за патување.

Петчленото семејство се врати од одмор во Грција само 24 часа по напуштањето на Холандија.

Кралот Вилем-Александeр, кралицата Максима и нивните три ќерки беа принудени да се вратат во Холандија по негодувањето на јавноста за нивниот одмор во Грција имајќи предвид дека тие заминаа во исто време кога во земјата беа воведени построги мерки за заштита од Ковид-19 и препораки да не се патува.

Сега, кралот и кралицата јавно се извинија за својата постапка: „Боли што ја изневеривме вашата доверба во нас. И покрај тоа што патувањето беше во согласност со прописите, беше многу неразумно да не се земе предвид влијанието на новите ограничувања врз нашето општество. Нашата одлука за враќање беше донесена со сознание дека не требаше да заминеме.“

Прикажи повеќе...

Најново

Регион1 час

Грција воведе дополнителни мерки, вклучително и полициски час во Атина и Солун

Поради зголемувањето на ширењето на Ковид-19, Грција воведе дополнителни мерки, вклучително и полициски час во Атина и Солун. Мерките стапуваат...

Регион2 часа

Нов црн рекорд во Хрватска – новозаразени над 2.000 луѓе, починаа 16 лица

Во последните 24 часа во Хрватска се евидентирани рекордни 2.242 нови случаи на зараза со коронавирус, а бројот на активни...

Македонија2 часа

Георгиевски во Софија: Историската комисија има направено големо поместување напред

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски при својата посета во соседна Бугарија оствари средби со министерката за надворешни работи, Екатерина...

Свет2 часа

СЗО работи на насоки за употреба на Ремдесивир

Светската здравствена организација објави дека работи на развој на упатства за употребата на лекот Ремдесивир за третман на пациенти со...

Македонија3 часа

Активни 6.861 случаи на заразени со коронавирус во земјата

Во моментов бројот на активни случаи со коронавирус во земјата изнесува 6.861 лице, откако вчера потврдени 518 новозаразени, 200 оздравени...

Македонија3 часа

Ноќва почнува зимското сметање на времето

Со поместување на часовникот за еден час наназад, од ноќва почнува зимското сметање на времето, со што времето во 3...

Македонија16 часа

Филипче: Лабораториите за тестирање работат во три смени

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче информира дека силниот есенски бран ги оптерети лабораториите за тестирање, но се работи...

Македонија17 часа

518 нови случаи на Ковид-19 во земјава, починаа девет лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2367 тестирања, а регистрирани се 518 нови случаи на...

Регион17 часа

Бугарскиот премиер во самоизолација

Бугарскиот премиер Бојко Борисов е во самоизолација по контактот со заменик министерот за градежништво, Николај Нанков, кој беше позитивен на...

Македонија18 часа

(Видео) Северна Македонија и САД потпишаа меморандум за безбедност на 5G технологии

Премиерот Зоран Заев и потсекретарот за економски раст, енергија и животна средина во Владата на САД, Кеит Крач, потпишаа меморандум...

Македонија19 часа

(Видео) Заев – Хоти: Ако има потреба повторно ќе се воведат ПЦР тестови на граница

Северна Македонија и Косово традиционално позитивниот политички дијалог наскоро ќе го потврдат со прва заедничка седница меѓу Владите на двете...

Македонија19 часа

Мицкоски: Ако Заев се откаже од Гоце Делчев и јазикот, идната влада на ВМРО ќе ја поништи одлуката

Претседател на ВМРО-ДПМНЕ  Христијан Мицкоски, на денешниот протест, како што наведуваат, против „мафијата, за правда и слобода“, нагласи дека доколу...

Топ19 часа

Тепачка со ножеви и пиштоли меѓу две семејства во Кондово, двајца завршиле во болница

Две лица се повредени во тепачка меѓу две семејства во Кондово, во која биле употребени нож и пиштол. Како што...

Македонија24 часа

Свадба со 200 гости во Арачиново, полицијата најави пријави

Државниот пазарен инспекторат и полицијата растурија свадба во Арачиново со 200 гости и најавија кривични пријави за непочитување на мерките...

Регион1 ден

Во Словенија 1.656 нови случаи на коронавирус – се затвораат рестораните, хотелите, трговските центри

Во Словенија во последните 24 часа се потврдени 1.656 нови случаи на коронавирус, нешто помалку од претходниот ден. Бројот на...

Македонија1 ден

(Видео) Георгиевски за „Бгнес“: Сакаме зближување со Бугарија, Гоце Делчев нè обединува

И покрај „длабоката држава“ во Македонија, ние сакаме зближување со Бугарија, Гоце Делчев нè обединува, вели лидерот на ВМРО-Народна партија,...

Свет1 ден

Истражување: Лекувањето на Ковид-19 со крвна плазма дава слаби резултати

Употребата на таканаречената конвалесцентна плазма или антитела од крвта на пациенти кои оздравеле од Ковид-19 како потенцијален третман за хоспитализирани...

Македонија1 ден

Казнети рекордни 557 возачи за еден ден во Скопје

Полицијата вчера казнила рекордни 557 возачи во Скопје, од кои 93 за пречекорена брзина. Министерството за внатрешни работи во текот...

Свет1 ден

(Видео) Последна дебата пред изборите: Трамп вети вакцина до крајот на годинава, Бајден апелира да се носат маски

Доналд Трамп и Џо Бајден разменија сериозни обвинувања на последната дебата пред претседателските изборите во САД што се одржа во...

Македонија1 ден

Владата именува нови директори на јавни претпријатија и државни агенции

Владата на седница донесе одлука за именување директори, в.д. директори и членови на Управни одбори на повеќе јавни претпријатија и...

Досие