Контакт

Забава

Одбиено барањето на Мараја Кери за заштитен знак Кралица на Божиќ

Објавено пред

Канцеларијата за патенти и трговски марки на САД (USPTO) ја одби пријавата на Мараја Кери за заштитен знак на прекарот Кралица на Божиќ.

dobivaj vesti na viber

Имено, во процесот на аплицирање за заштитен знак, музичката ѕвезда не одговори на противењето на друга пејачка.

Заштитниот знак ќе ѝ дадеше законско право да ги спречи другите да ја користат оваа титула во нивната музика или производи.

Кери исто така не успеа во обидите да ја заштити ознаката на кратенката ‘QOC’ (Queen of Christmas) и ‘Princess Christmas’.

Кери стана синоним за празничниот период од објавувањето на својата песна од 1994 година, All I Want for Christmas Is You.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Објавена листата на најскапи градови за живеење, на прво место Њујорк и Сингапур

Објавено пред

Њујорк и Сингапур се најскапите градови за живеење во светот во 2022 година, бидејќи зголемените цени на енергијата ја удвоија стапката на инфлација во светските главни градови, според годишното истражување на Economist Intelligence Unit (EIU).

dobivaj vesti na viber

Минатогодишниот лидер – Тел Авив падна на третото место, додека Сиднеј влезе во топ 10, а Москва и Санкт Петербург од Русија, се искачија за дури 88 места бидејќи санкциите и растот на цената на нафтата ги зголемија цените, според извештајот за трошоците на животот на EIU, пренесува „Гардијан“.

На листата на најскапи градови паднаа градовите во земјите каде што националната валута ослабе. Токио и Осака завршија на 37. и 43. место, соодветно, во споредба со 13. и 10. место каде што беа во 2021 година.

Најмногу паднаа Стокхолм и Луксембург за по 38 места – на 99 и 104 место.

Дамаск во Сирија и Триполи во Либија ги задржаа „титулите“ на најевтини градови во истражувањето.

Поставувањето на Сингапур на врвот на индексот не беше изненадување, според Гардијан. Тој е вториот најскап град во 2021 година и е број еден во осум од изминатите 10 години. Оваа година е првпат Њујорк да биде рангиран како најскап град за живеење.

Три градови во Велика Британија паднаа на рангирањето. Лондон сега е 28-ми, за разлика од 17-тото место во 2021 година. Единбург падна од 27-то на 46-то, додека Манчестер е 73-ти најскап град, за разлика од минатата година на 41-то место.

Австралиските градови се искачија на ранг-листата. Мелбурн сега е 15-ти, од 16-тото минатата година, додека Бризбејн напредуваше четири места на 32-то место.Перт падна за две места на 73-тото место.

Глобалниот пораст на инфлацијата се забрзуваше пред војната во Украина да предизвика прекини во снабдувањето со клучни производи, особено храна. Последователните санкции против Русија предизвикаа дополнително зголемување на цените на нафтата, гасот и другите енергетски производи.

Прикажи повеќе...

Забава

Папагал се налутил затоа што бадемите исчезнале од неговата чинија

Објавено пред

Познато е дека малите деца често имаат изливи на бес, но се чини дека тоа понекогаш им се случува и на животните, па дури и на птиците.

dobivaj vesti na viber

Еден папагал многу се изнервирал кога сфатил дека во неговата чинија, која тој ја сака, нема повеќе бадеми. Тој доаѓа до садот, погледнува уште еднаш да види дали навистина е празна, потоа ја зграпчува со клунот и ја фрла на другиот крај од собата.

Бесниот потег собра повеќе од три милиони прегледи на „Тик-ток“.

@sarahelizabeth_98 It’s giving entitled #eclectusparrot #birdsoftiktok ♬ original sound – Sarah

Прикажи повеќе...

Забава

„Пипл“: Ова се личности на годината

Објавено пред

„Пипл“ им оддава почит на Квинта Брансон, Џенифер Хадсон, Мила Кунис и Метју Меконахи за инспиративната работа што ја направија оваа година.

dobivaj vesti na viber

Во едиторијалот главната уредничка на угледниот магазин, Венди Нагл, пишува: „Најхраброто нешто што можеме да го направиме? Да помагаме“.

„Размислував многу за тоа што инспирира некого да преземе акција, да ги донира своето време, пари и страст за некоја кауза, да направи нешто повеќе од твит или објава на ‘Инстаграм’. Тоа ми беше на ум затоа што се чини дека на светот му треба нашата помош повеќе од кога и да е, а исто така и затоа што луѓето што ги славиме во ова издание не се двоумеа да го дочекаат моментот. Не прашаа зошто баш јас, ниту чекаа дозвола ниту се заглавија во сомнеж во себе. Тие, едноставно, се фатија за работа“, стои во текстот на главната уредничка.

Таа воедно објави листа на познати личности за кои смета дека ја заслужуваат титулата личност на годината, а на неа има еден маж и три жени.

Актерот Метју Меконахи, актерката Мила Кунис, добитничката на „Еми“, Квинта Брансон, и пејачката Џенифер Хадсон се истакнаа по својата хуманитарна работа и несебичното помагање на другите во изминатата година.

Метју Меконахи
„Кога во родниот град на Метју Меконахи имаше вооружен напад врз училиште минатиот мај, при што настрадаа 19 деца и двајца вработени во училиштето, актерот и неговата сопруга Камила бргу се вратија во гратчето Увалде“.

„Тие немаа план: само почнаа да разговараат со семејствата на жртвите и веднаш видоа колку родителите сакаат животот на нивните деца да биде важен. Со цел да иницира реформи за поседување оружје, двајцата презентираа предлози до американскиот Конгрес да усвои нацрт-закон за ограничување на пристапот до оружје. Еден месец подоцна, законот беше усвоен“, пишува „Пипл“.

Квинта Брансон
Добитничката на „Еми“, Квинта Брансон, е одговорна за документарната серија Abbott Elementary. Таа сакаше да создаде серија што ќе го премости генерацискиот јаз и ќе ги насмее неа и нејзините родители и баба и дедо на истите шеги. „Важноста да се смееме и да се смееме заедно за исти работи е исцелување. Нема ништо поубаво од тоа бидејќи така се градат и зајакнуваат односите меѓу луѓето“, вели таа.

Џенифер Хадсон
Со нејзиното ново ток-шоу мисијата на Џенифер Хадсон беше да создаде платформа за секого, за сите да имаме место каде што се чувствуваат вклучени. Џенифер го почна шоуто откако стана најмладата жена што го постигнала статусот ЕГОТ (добитник „Еми“, „Греми“, „Оскар“ и „Тони“) на 41-годишна возраст.

Мила Кунис
По руската инвазија на Украина, актерката Мила Кунис веднаш реши да им помогне на унесреќените луѓе во својата родна земја.

„Бидејќи сум од Украина, моите пријатели почнаа да ме прашуваат со кого можам да контактирам за донации и веднаш знаев дека морам да помогнам“. Незнаењето од каде да почне не ја забави: „Немавме решение, па создадовме“. До денес има собрано 37 милиони долари за бегалци.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија15 часа

Дојави за бомби во осум училишта во Скопје

Попладнево, во полицијата било пријавено дека на електронски адреси на осум училишта во Скопје им е упатена закана за поставена...

Македонија15 часа

Град Скопје го раскина договорот со здружението на приватните превозници „Слобода превоз“

Договорот со здружението на приватните превозници „Слобода превоз“ денес е раскинат поради неисполнување на обврските што произлегуваат од договорот. „Во...

Економија16 часа

Мицкоски: РЕК „Битола“ од вчера работи со еден блок на 75 отсто од инсталираниот капацитет

„Владата најавуваше дека ќе работат од 1 ноември до крајот на грејната сезона со трите блока во Битола, едниот блок...

Македонија16 часа

Османи: Во фокусот на нашето претседавање ќе биде враќањето на мирот и стабилноста во Украина

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, на маргините на министерскиот состанок на ОБСЕ во Лоѓ, денес оствари билатерална средба со...

Економија17 часа

Дизелот поевтинува, цените на другите горива остануваат исти

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Европа18 часа

Лукашенко: Украина го користи секој изговор за да го вовлече НАТО во конфликт

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, денеска изјави дека Украина го користи секој изговор за да ги вовлече силите на земјите...

Македонија19 часа

(Видео) Пендаровски: Брзината на интеграцијата во ЕУ зависи најмногу од нас

Општиот впечаток меѓу нашите граѓани, за жал, е дека некои од преземените реформи или не се одржливи на долг рок...

Свет20 часа

Лавров: Западот го осакати Советот на Европа не оставајќи му никакви шанси за закрепнување

Сергеј Лавров рече дека Западот го осакати Советот на Европа, без никакви шанси за закрепнување. „Западот го осакати Советот на...

Свет22 часа

Маск најави тестирање мозочен чип на луѓе, ќе почне за шест месеци

Американскиот милијардер Илон Маск изјави дека очекува клиничките испитувања на безжичниот мозочен чип развиен од неговата компанија Neuralink да почнат...

Свет22 часа

Белата куќа објави нови пакет-санкции против Северна Кореја

Американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан објави дека САД работат на нови пакет-санкции насочени кон Северна Кореја. Саливан изјави...

Свет22 часа

Кинески амбасадор: Кина не ја снабдува Русија со оружје

Кина не ја снабдува Русија со оружје, изјави кинескиот амбасадор во Франција, Лу Ша. „Не. Мислам дека на Русија не...

Свет22 часа

Џјинпинг: Кина ги продолжува координацијата и комуникацијата со Европската Унија

Кина ќе продолжи да ги зајакнува комуникацијата и координацијата со Европската Унија, изјави денеска кинескиот претседател на средбата во Пекинг...

Свет22 часа

Пет лица пронајдени мртви во куќа во предградие на Чикаго

Пет лица се пронајдени мртви во куќа во предградие на Чикаго, соопшти полицијата. Според полицијата, во средата во 11.12 часот...

Македонија22 часа

Маричиќ во Брисел, почнува билатералниот скрининг за „Правосудство и фундаментални права“

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања и главен преговарач со Европската Унија, Бојан Маричиќ, денеска во Брисел ќе го...

Регион1 ден

Курти: Сакаме договор, но се чини дека Вучиќ и Белград не го сакаат

„Сакаме договор, одиме на дијалог. Се чини дека Белград и Вучиќ не сакаат договор“, изјави косовскиот премиер Албин Курти. Во...

Македонија2 дена

Атиџе и Штајнмаер си разменија тегли со мед: „Ако ги сакате пчелите, тие ќе ви возвратат“

Хероината од документарниот филм Атиџе Муратова му подари од својот мед на германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмајер. „Ако ги сакате пчелите,...

Македонија2 дена

Адвокатите на осудените за убиството на Тот, најавија жалби: „Казните се драконски“

Сите адвокати на обвинетите и првостепено осудени за убиството на Денис Тот најавија жалби на пресудата. Незадоволни се од висината...

Свет2 дена

Писмо бомба експлодира во украинската амбасада во Мадрид

Шпанската полиција соопшти дека дошло до експлозија во украинската амбасада во Мадрид. Станува збор за писмо бомба, а еден вработен...

Економија2 дена

Потпишан договор, продолжува испораката на греење во Чаир и Бутел

АД ЕСМ го плати природниот гас наменет за АД Скопје Север за испорака на греење и потрошувачите во општините Чаир...

Македонија2 дена

Тупанчески: Некој функционер го искористил дискреционото право овозможувајќи предвремено полагање на правосудниот испит

Министерот за правда Никола Тупанчески , одговарајќи на новинарски прашања за положениот правосуден испит на Барлет Џафери во 2015 година...