Контакт

Забава

Од Шон Конери до Даниел Крег, како 007 од женкар стана икона на поп културата

Објавено пред

Од објавувањето на „Казино Ројал“ во 1952 година, Џејмс Бонд на Јан Флеминг беше најважниот таен агент, допадлив и софистициран владин оперативец, кој патуваше низ светот елиминирајќи супернегативци додека пиеше мартини со вотка и им се додворуваше на егзотични убавици.

dobivaj vesti na viber

Шест актери го глумеа 007 на големиот екран во 25-долгометражни филмови и уште од неговото прво појавување во 1962 година, Бонд беше вклучен во битка помеѓу тоа да остане верен на изворната визија на Флеминг за шпион кој многу пие, женкар џентлмен, и да ги земе предвид еволуирачки ставови на побликата во однос на прикажување секс и насилство на екранот.

„Не е време за умирање“ (No Time to Die) ја имаше својата светска премиера во лондонскиот Ројал Алберт Хол на 28 септември, а Даниел Крег за последен пат продефилира на црвениот тепих во смокингот на Бонд.

Со објавувањето на повеќе пати одложуваниот филм, петто и последно појавување на Крег како 007, некои шоу-биз медиуми гледаат наназад како се смени ликот на Бон од неговото деби на големото платно.

Шон Конери (1962-1967, 1971, 1983)


Тешко е да се замисли дека кога Шон Конери првпат беше избран да го глуми Бонд, Флеминг не го одобруваше крупниот Шкотланѓанец. Во своите романи авторот го споредуваше Бонд со американскиот текстописец Хорџи Кармајкл , а за улогата го преферираше Дејвид Нивен.

Но, од неговата прва сцена во „Dr No” безгрижно палејќи цигара додека ги изговара бесмртните зборови „Бонд, Џејмс Бонд“ среде звуците на иконската тема на Монти Норман, Конери и ликот станаа едно.

Конери донесе лаконска духовитост што недостасуваше во романите. Бонд на Флеминг беше тап инструмент, неутрален лик околу кој се случуваа возбудливи работи.

Бонд на Конери се ангажираше со светот околу него, користејќи ги тупаниците … или други атрибути за да ужива во својата работа.

Денес неговото однесување може да се смета за недолично , но во 1960-тите овој одважен став го направи неодолива ескепистичка фигура.

Џорџ Лазенби (1969)


Главно непознатиот австралиски актер го глумеше Бонд само еднаш („Во служба на нејзиното височество“), но прикажа импресивна физика во комбинација со убав изглед, во еден од најдобрите филмови во франшизата.

Роџер Мур (1973-1985)


Мур веќе имаше 46 години кога го презеде смокингот на 007, улога што ќе ја задржи повеќе од една деценија.

Етаблираната ТВ-sвезда благодарение на The Saint иThe Persuaders,
Мур повторно го измисли Бонд како самоуверен плејбој вооружен со малку повеќе од подигната веѓа и низа насмеани двојни играчи.

Тимоти Далтон (1987-1989)


По пензионирањето на Мур, „Еон продукција“ го ангажираше театарскиот актер Тимоти Далтон, чиј приземен приказ на строго лице е можеби најблиску до изворниот лик на Флеминг: студен, клинички и главно без насмевка.

Пирс Броснан (1995-2002)


По најдолгата пауза во историјата на серијалот, Бонд конечно се врати со Пирс Броснан во улогата.

Актерот претходно беше избран да го наследи Мур, но не можеше да го раскине договорот за ТВ-серијата „Ремингтон Стил“.

Даниел Крег (2006-2021)


Даниел Крег во улога на 007 ќе биде запаметен како главно успешен и со најдолг стаж од 15 години (2006-2021), но тоа беше далеку од мирна пловидба.

Неговиот избор за нов Бонд предизвика бес проследен со отровна кампања „Бонд не е русокос“, која го мачеше актерот до објавувањето на „Казино Ројал“. Во тој момент, сепак, сите критичари занемеа.

Бонд на Крег мораше да се бори облечен во смокинг и видливо да крвави по секоја физичка пресметка со негативците. Неговите духовити страни беа испреплетени со потсмев, со мрморење само за сопствена сардонична забава. На кратко, тој беше совршен.

Значи, без оглед на тоа како паѓаат чиповите на крајот на No Time to Die, и кој и да го преземе кодот 007, едно е сигурно: Џејмс Бонд ќе се врати.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Адвокатот на принцот Хари се повика на нови докази

Објавено пред

Приватните истражители дадоа нови и уверливи докази за нелегални активности на весниците „Дејли мејл“ и „Мејл он сандеј“, изјави во судот адвокатот на војводата од Сасекс.

dobivaj vesti na viber

Случајот за повреда на правото на приватност се фокусира на наводите за широко распространети незаконски дејства што ги нарачале новинари во 90-тите и во 2000-тите.

„Асошиетед њузпејперс“, издавачот на двата весника, ги негира наводите и вели дека седумте тужители – меѓу кои се принцот Хари, сер Елтон Џон и бароницата Дорин Лоренс – чекале предолго за да тужат.

Нивниот адвокат го отфрли аргументот.

Тужби за нарушување на приватноста би требало да бидат поднесени во рок од шест години, но адвокатот Дејвид Ширборн рече дека неговите клиенти не биле во можност да ги докажат своите наводи додека приватните истражители не ги откријат нивните активности, што ја поттикнало сегашната правна постапка.

Давајќи еден пример, тој рече дека актерката Лиз Харли не знаела дека нејзиниот телефон бил прислушуван сè додека приватен истражител не дал изјава како сведок во која детаљно опишал што се случило во 2021 година.

Издавачот се обидува да го отфрли случајот тврдејќи дека на тужителите им истекло времето.

Принцот Хари повторно беше во судот во четвртокот за завршни поднесоци во правната битка за тоа дали наводите за прислушување телефони, хакирање и фалсификување лични податоци ќе резултираат со судски процес.

Меѓу неговите колеги тужители се и сер Елтон Џон и неговиот сопруг Дејвид Фурниш, актерот Сејди Фрост, и поранешниот пратеник на либералдемократите, сер Сајмон Хјуз.

Откако заврши четиридневното прелиминарно сослушување, судијата Џастис Никлин рече дека ќе ја донесе својата пресуда што е можно побргу.

Принцот Хари неделава беше во Лондон за да сведочи во судската постапка што тој ја поведе против издавачот на двата весника.

На четвртиот ден од прелиминарното сослушување во лондонскиот Кралски суд на правдата адвокатскиот тим на „Асошиетед њузпејперс“ повторно го повика судијата да го отфрли случајот. Тужениот демантира какво било ангажирање приватни истражувачи за поставување уреди за прислушување во автомобили и пристап и снимање приватни телефонски разговори.

Прикажи повеќе...

Забава

Пит Дејвидсон жали што е попознат по љубовните врски отколку по својата кариера

Објавено пред

Пит Дејвидсон се отвори за својот љубовен живот во текот на детаљното интервју за Real Ones во поткастот на Џон Бернтал објавен во четвртокот.

dobivaj vesti na viber

29-годишниот комичар во интервјуто што се одржа во дворот со Џон (46) говореше за интересот на јавноста за неговиот личен живот и за врските од висок профил.

„Мислам дека се случи да станам попознат пред работата. Јас секогаш работев. Јас сум во моите доцни 20-ти и нормално е да излегувам со разни девојки и поради некоја причина тоа е многу лудо и интересно за луѓето“, рече Пит во интервјуто.

„И сето ова не е толку интересно. Речиси половина живот сум во шоу-бизнисот, околу 14-15 години и на национална телевизија. Во период од 12 години излегував со 10 девојки, не мислам дека тоа е толку лудо“, рече Пит. „Но, на некои луѓе им изгледа многу интересно“.

„Овие личности сум ги запознал на работа. Работев во еден од петте холивудски епицентри, каде што запознаваш луѓе. Работев со нив и бев во нивна близина“, рече Пит.

Осум сезони, од 2014 до 2022 година, Пит беше член на актерската екипа во маратонското хумористично шоу „Сатрдеј најт лајф“, кое се емитува на Ен-би-си секоја сабота.

Ким Кардашјан и Пит почнаа врска во октомври 2021 година откако реалната ѕвезда се појави во ТВ-шоуто и споделија бакнеж на екранот.

 

Аријана Гранде беше водител гостин во неговата емисија во март 2016 година, а почнаа да се забавуваат во мај. Аријана му беше и свршеница.

Пит исто така се забавувал со комичарката Карли Аквилино, Кези Дејвид – ќерка на Лери Дејвид, актерката Кејт Бекинсејл, Маргарет Квали, Каја Гербер, Фиби Диневор и Емили Ратајковски. Најновата романса е со Чејс Суи Вондерс.

Прикажи повеќе...

Забава

Лана дел Реј се сврши со музички менаџер

Објавено пред

Лана дел Реј наводно е свршена со Еван Виникер.

dobivaj vesti na viber

Пејачката на хитот Video Games (37) поттикна шпекулации за свршувачка со музичкиот менаџер и музичар (40) кога беше видена како носи голем дијамантски прстен на настанот „Жените во музиката“ во организација на „Билборд“ (Billboard Women in Music).

„Билборд“ сега објави дека се свршени велејќи дека изворите им рекле: „Честитки пристигнуваат за Лана и Еван“.

Порталот открива: „Иако парот успешно ја чуваше својата врска во тајност, тие беа забележани во јавност неколкупати во текот на изминативе месеци, вклучително и на фестивалот ‘Малибу чили кукоф’, а во ресторанот „Папи енд Хариет“, Калифорнија, претходно овој месец се фотографираа со фановите“.

Додека Лана – чие вистинско име е Елизабет Грант – го издаде својот деветти студиски албум, Did You Know There’s a Tunnel Under Ocean Blvd, на 24 март, Еван, кој свиреше во бендовите „Стил трејн“ и „Фан“, беше зафатен барајќи вокал изведувач.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 часа

Ахмети: Согласно статутот во ДУИ не се дозволени фракции, ќе треба да се почека до следниот конгрес

Претседателот на партијата Али Ахмети на седницата на Централното претседателство на ДУИ изјави дека фракции според статутот не се дозволени,...

Топ9 часа

По трагедијата во Прага каде почина матурант, професори и студенти се враќаат од екскурзијата во Хрватска

Матурантот од средното училиште „Мате Балоте“ од Пореч во Хрватска, кој загина на матурска екскурзија во Прага, е 17-годишен ученик...

Македонија10 часа

Беџети од „Огнената група“: Од денеска ќе делуваме како фракција, ќе имаме наши ставови

Членовите на таканареченета „Огнена група“ најавија дека ќе делуваат како фракција. Градоначалникот на општина Сарај и дел од Огнената група, Блерим...

Македонија11 часа

Ване Цветанов по кривичната побегна, се жали дека е жртва на политичка репресија

Поранешниот претседател на Советот за унапредување и надзор на ревизијата Ване Цветанов избегал од Македонија откако пред четири месеци против...

Македонија12 часа

Војната во ДУИ на дневен ред во Мала Речица, опција е и разрешување на „огнените“ од партиските функции

Војната помеѓу двете групи во ДУИ, може да заврши и со разрешување на „огнените“ од функциите во партијата. Ова се...

Македонија13 часа

Тинејџерките биле најдени близу „Бит Пазар“; МВР: Биле во близина на продажен објект

Полицијата ги пронајде двете исчезнати малолетнички, Аниса Ајро и Мелиса на подрачјето на Бит Пазар. Во моментот кога биле затекнати,...

Македонија16 часа

Арсовска ќе го враќа споменикот на Ќосето пред судовите во Скопје

Градоначалничката Данела Арсовска почнува со постапка за враќање на споменикот на Андон Лазов-Ќосето пред судовите во Скопје. Од општина Центар,...

Свет17 часа

Сторми Даниелс: Не се плашам да се соочам со Трамп на суд, сум го видела гол

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп повеќе не е недопирлив, изјави порно ѕвездата Сторми Даниелс во петокот вечерта во своето прво...

Македонија18 часа

Георгиевски: Со донираното оружје за Украина, се врши големо обезоружување на нашата држава

ВМРО-Народна партија ја поддржува политиката на поддршка на Украина, но исто така апелира дека се врши големо обезоружување на нашата...

Економија18 часа

Работниот час најевтин во Бугарија, а најскап во Луксембург

Најниски трошоци за работната сила во Европската Унија има во Бугарија и Романија, а највисоки во Луксембург. Како што објави...

Свет19 часа

(Видео) Торнадо однесе покрив за време на концерт во САД

Едно лице загина, а десетици се повредени кога покривот на концерт на хеви метал бенд во Илиноис се урна при...

Македонија19 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Лицето кое јавно се заканува на Мицкоски и неговите деца е поддржувач на Ковачевски, а добил благодарница од Пендаровски

Заканите кон семејството и децата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се акт на вандализам и варварско водење на политиката...

Топ1 ден

Исчезнати две тинејџерки од Скопје, полицијата трага по нив

Исчезнати се две тинејџерки од Скопје. Полицијата од вчера трага по 12-годишната Аниса Ајро и 15-годишната Мелица К. Двата случаи...

Свет1 ден

Путин потпиша нова руска глобална стратегија, насочена е против Западот

Рускиот претседател Владимир Путин денеска потпиша нов руски стратешки документ чија цел е ограничување на „западната доминација“. Во документот се...

Македонија1 ден

Влада: Платите нема да се зголемат 78%, разгледуваме можност за намалување на коефициентите

Одлуката на Уставниот суд со која се укинуваат одредби од Законот за плата и други надоместоци на избрани и именувани...

Македонија1 ден

„Го жалам Ковачевски, работи во интерес на ДУИ“ – Хајредини не ги штеди ниту Ахмети, ниту Груби, ниту Османи: aјдуци на власт

Дали се задоволени албанското его и решавањето на меѓуетничките односи во државата, дали со поставувањето премиер Албанец ќе биде ставен...

Македонија1 ден

(Видео)Побарајте помош ако имате напнатост и несоница по лажните вести за киднапирање и труење ученици

Анксиозност, нерасположеност, социјално изолирање од другите и чувство на срам иако не направиле ништо лошо се очекувани последици од лажните...

Македонија1 ден

Болните од цистична фиброза го потсетија Ковачевски: Рековте лек ќе има за сите

Болните од цистична фиброза се уште го чекаат лекот. Тие ги потсетија надлежните на ветувањата, дека лек ќе има за...

Македонија2 дена

Османи: Политичарите треба да бидат последни на листата за зголемување на платата

Политичарите треба да бидат последни што ќе добијат поголема плата, изјави денеска Министерот за надворешни работи, Бујар Османи. Според него,...

Топ2 дена

Обвинителството за убиството во Капиштец: Осомничениот пукал неколкупати, па продолжил да го удира со кундакот по главата

Скопското Обвинителство го заврши увидот на самото место во казиното во кое утрово се случи убиство во Капиштец, при што...