Контакт

Забава

„Оскари 2021“: Режисерот Стивен Содерберг ангажиран да ја осмисли церемонијата

Објавено пред

Американскиот режисер Стивен Содерберг ќе биде копродуцент на церемонијата „Оскари 2021 година“ за која организаторите велат дека директно ќе одговори на ефектите на ковид-пандемијата.

Содерберг е познат по филмовите, како „Ерин Брокович“, „Зараза“ и драмата „Сообраќај“, која му донесе „Оскар“ во 2001 година.

Според Академијата, церемонијата во април ќе биде совршена можност за иновации и повторно предвидување на можностите на американското шоу на награди.

Содерберг и неговите соработници рекоа дека се воодушевени и преплашени. Тој ќе ја постави церемонијата на 25 април со колегите продуценти Џеси Колинс и Стејси Шер.

„Поради необичната ситуација во која се наоѓаме сите, постои можност да се фокусираме на филмовите и на луѓето што ги прават тие филмови на еден нов начин“, велат тие во изјавата.

„Се надеваме дека ќе создадеме претстава што ќе ја почувствуваме на ист начин како и филмовите што сите ги сакаме“.

Не е познато каква форма ќе има настанот, но Академијата за филмски уметности и науки наводно истражува како би изгледала церемонијата во живо.

Неодамнешните церемонии на доделување награди, како и шкотските „Бафти“ минатата недела, се одржаа полувиртуелно во согласност со упатствата за социјално дистанцирање.

Забава

Џејмс Блант чувствува тага поради украдените предмети

Објавено пред

Џејмс Блант се чувствува потиштено откако провалници извршиле кражба во неговата вила на Ибица.

46-годишниот пејач бара од крадците да му ги вратат семејните сувенири откако упаднале во неговиот дом и украле 100 предмети, вклучително и џебен часовник што му припаѓал на неговиот дедо.

Џејмс за Diario de Ibiza изјави: „Многу сум тажен дека ми зедоа неколку манжетни и стар џебен часовник што му припаѓаше на мојот дедо и бајонет од времето кога бев војник во војната во Косово во 1999 година“.

Џејмс и неговата сопруга Софија поминаа неколку месеци самоизолација во нивната луксузна вила, која ја купија уште во 2006 година за 1.7 милиони фунти (3 милиони долари).

Имотот стар 150 години може да се пофали со шест спални соби, библиотека, огромен базен и бар, кој беше ребрендиран како „Барот на Блан: Каде што сите се убави“.

Семејството не било во вилата за време на провалата што се случила минатиот четврток (21 јануари) во раните утрински часови.

Прикажи повеќе...

Забава

Врската на Бен Афлек и Ана де Армас беше многу комплицирана, тврдат нивни пријатели

Објавено пред

Sвездата на „Бетмен против Супермен: Зора на правдата“ и новата Бонд девојка неодамна ја прославија својата едногодишна романса и кога се чинеше дека нивната врска е успешна, тие решија да се разделат, коментираат медиумите додавајќи дека на крајот излезе дека сакаат различни работи.

„Ана има голема енергија. Бен се чувствуваше среќен Ана да е во негова близина. Но, сепак беше многу комплицирано. Ана е млада и авантуристка. Кога не работи, таа сака да патува. Таа не сака да живее во Лос Анџелес, а тој сака да остане во ЛА бидејќи таму се неговите деца,“ , извор близок до парот изјави за магазинот „Пипл“

Иако повеќе не се заедно, изворот тврди дека сè уште се сакаат. „Меѓу нив двајцата има уште многу љубов.“

„Разделбата е пријателска. Ана е одлична, но Бен има семејство и тој навистина сака да биде тука за неговите деца, а Ана е на друго место во нејзиниот живот … жалосно е, но за Бен , неговите деца доаѓаат над сè.“

За Де Армас, Лос Анџелес е само место за работа. Таа има куќа во Куба, каде што сè уште живее нејзиното семејство и смета дека тоа е нејзиниот дом, според пријателите.

„Таа е во ЛА поради работа, како и сите актери, таа живее каде и да ја носи работата “, порталот „Пејџ сикс“ цитира еден од пријателите на Армас.

Ана одлучи дека не сака да живее во Лос Анџелес, а Бен сака да биде близу до неговото семејство “, рече изворот кој ги познава двете ѕвезди. „Негов приоритет е да се вкорени во ЛА. Тие се на различни места во нивните животи“.

Исто така, проблем е што Де Армас (32) сака да има свои деца, додека, Афлек (48), наводно, не сакал да има повеќе деца.

Афлек, кој има три деца – Виолет (14), Серафина (11) и Семјуел (8) со неговата поранешна сопруга Џенифер Гарнер – се сретна со Ана на снимањето на „Длабока вода“. Почнаа да се појавуваат заедно во март минатата година кога беа забележани како уживаат во романтично бегство во Хавана.

Прикажи повеќе...

Забава

Де Армас говори за својата кариера во интервју направено пред разделбата со Бен Афлек

Објавено пред

Во неодамна објавеното интервју за „Сандеј тајмс стајл“, Ана де Армас својот успех како една од најдобрите актерки во подем го припишува на тоа дека била на вистинското место во вистинско време.

32-годишната актерка номинирана за „Златен глобус“ говори за тоа како наеднаш почна да бележи голем успех во својата кариера откако речиси четири години пред тоа глумеше во „Ножеви надвор“ и „Блејд ранер 2049“. Работите почнаа да се менуваат на подобро, вели таа, и додава дека поврзувањето со вистинските луѓе било многу важно во нејзиниот живот.

Исто така, се чини дека таа придава голема важност на запознавањето со сега веќе поранешниот партнер Бен Афлек на снимањето на психолошкииот трилер „Длабока вода“.

Во интервјуто таа откри дека било многу напорно да се усоврши необичниот глас на Мерилин Монро за нејзината улога во претстојниот филм Blonde („Русокоса“).

За време на интервјуто, направено пред крајот на едногодинашна романса со 48-годишниот оскаровец, актерката даде неколку ретки коментари за Афлек.

Кога списанието се обиде да стапи во контакт со прекрасната Кубанка за да поразговара за изменетиот статус на врската, нејзиниот претставник за печат одговори дека нема никакви информации за споделување.

На насловната страница пишува: Ана де Армас – Бонд-девојката што го воодушеви Холивуд

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија30 минути

Португалското претседателство ќе настојува да почнат преговорите на Македонија со Европската Унија

За Португалското претседателство процесот на проширување е важно прашање, истакна министерот за надворешни работи на Португалија, Аугусто Сантош Силва. Како претставник...

Македонија46 минути

СДСМ: Штетни се обидите за наметнување дебата колку проценти е било која етничка заедница

Штетни се обидите за наметнување дебата колку проценти е било која етничка заедница, велат од владејачкиот Социјалдемократски сојуз на Македонија,...

Европа1 час

(Видео) Нови насилни протести во Холандија поради полицискиот час

Холандската полиција уапси 70 лица откако избувнаа нови немири трета ноќ по ред за време на протестите за одлуката на...

Свет13 часа

Пирати киднапираa 15 морнари од турски брод, еден убиен

Во насилeн напад во близина на брегот на Нигерија пирати киднапирале 15 морнари од турскиот брод „Моцарт“, а еден член...

Свет14 часа

„Модерна“ тврди дека нејзината вакцина е ефикасна и против новите видови коронавирус

Вакцината на „Модерна“ дејствува и против новите видови коронавирус пронајдени во Велика Британија и Јужна Африка, тврдат научници од оваа...

Македонија15 часа

Собранието го избра Насер Зибери за народен правобранител

Иако Насер Зибери не успеа да стане првиот премиер Албанец, се избори за функцијата народен правобранител. Го предложи ДУИ, а...

Свет15 часа

Џонсон најави ублажување на рестриктивните мерки во февруари

Британскиот премиер, Борис Џонсон, бара начини за олеснување на некои рестриктивни мерки воведени за забавување на ширењето на Ковид-19 пред...

Топ16 часа

Џудо-федерацијата лани му ја одзела лиценцата на тренерот осомничен за полови злоупотреби на ученички

Четириесет и шестгодишниот тренер по џудо од Прилеп, кој се сомничи за полови злоупотреби на малолетнички што му биле ученички,...

Македонија19 часа

Законот за лекови доби зелено светло, ВМРО-ДПМНЕ не гласаше

Измените на Законот за лекови и медицински помагала со кој се уредува набавката на вакцините од компанијата „Фајзер“ го помина...

Македонија20 часа

Шестмина починати и 63 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 677 тестирања, а регистрирани се 63 нови случаи на...

Европа20 часа

Руските научници тврдат: Ова е прва микроскопска слика од британскиот вид на коронавирус

Научници од „Роспотребнадзор“, руската федерална агенција и надзорно тело во јавното здравство, тврдат дека први направиле микроскопска слика од британската...

Македонија20 часа

Пендаровски го потпиша указот за прогласување на Законот за попис

Претседателот Стево Пендаровски денеска го потпиша Указот за прогласување на Законот за попис на населението. Oд кабинетот на Пендаровски информираат...

Македонија21 час

Царовска: Законска обврска е да ја организираме матурата за учениците кои се пријавија за полагање

Министерството за образование и наука има законска обврска да ја организира матурата за учениците коишто планираат да го продолжат образованието,...

Топ21 час

Возач итно пренесен во болница откако со автомобил се забил во банкина кај „Мавровка“

Автомобил марка „пежо“ удри во банкината на крстосницата кај трговскиот центар „Мавровка“. Според очевидци, инцидентот се случил околу 11 часот...

Македонија23 часа

Новиот британски вид на коронавирусот не е детектиран според последните анализи на МАНУ

Министерството за здравство информира дека заклучно со 11 јануари 2021 година не е утврдено присуство на SARS-CoV-2 вирусот од Велика...

Топ23 часа

Казни од по 2.000 евра за скопјани затекнати на групна прослава во стан во Капиштец

Скопското основно јавно обвинителство поднесе предлог за казни од по 2.000 евра за лица кои не ги почитувале мерките против...

Свет23 часа

Во пукање во Индијанаполис петмина мртви, меѓу кои и бремена жена

Пет лица, вклучително и 19-годишна бремена жена, се убиени во пукање во северниот дел на Индијанаполис. Еден малолетник е тешко...

Топ23 часа

Притвор за тренер по џудо од Прилеп кој сексуално злоупотребувал малолетни ученички

Прилепското основно јавно обвинителство поведе постапка против маж на возраст од 46 години, за кој постои сомнение дека сторил продолжено...

Регион1 ден

Брисел денеска расправа за дистрибуција на вакцините за Западен Балкан

Министрите за надворешни работи на земјите членки на ЕУ на денешниот состанок ќе разговараат за ажурирањето на стратегијата за дистрибуција...

Европа1 ден

Од денес заострени мерки во Австрија, задолжителна маската ФФП2

Откако дневниот број на новоинфицирани во Австрија остана на постојано високо ниво, но и поради појавата на британскиот вид коронавирус,...

Досие