Контакт

Забава

Писателот Џон ле Кар почина на 89-годишна возраст

Објавено пред

Џон ле Кар, познатиот британски автор на шпионски трилери полни со неизвесност, човекот кој ставаше несовршени шпиони на мрачната шаховска табла на ривалството од ерата на Студената војна, почина на 89-годишна возраст.

Неговиот агент во изјава за медиуите рече дека Дејвид Корнвел, познат на светот како Џон ле Кар, почина по кратко боледување во Корнвол, југозападна Англија, во саботата вечерта.

„Неговата загуба ќе ја почувствува секој љубител на книги, секој што е заинтересиран за човековата состојба“, рече Џони Гелер, извршен директор на групацијата „Картис Браун груп“.

Во класиците како што се „Кројачот од Панама“, „Ноќниот управник“, „Тајниот аџија“ „Нашата игра“ и други, Ле Кар комбинира лирска проза и сложен заплет, што впрочем и се очекува во книжевната фантастика. Во неговите книги има предавство, морален компромис и психолошки данок на тајниот живот на шпионите.

„Момчето, дамата, кралот, шпионот“ и „Луѓето на Смајли“, и „Совршен шпион“ беа екранизиани во телевизиски серии.

Забава

Деми Мур со новиот изглед предизвика лавина критики: Насмевни се, Деми!

Објавено пред

Деми Мур предизвика шпекулации дека имала пластична операција кога се појави со драматичен нов изглед на модната недела за висока мода во Париз оставајќи ги гледачите вџашени.

58-годишната актерка беше речиси непрепознатлива кога им се придружи на моделите од А-листата на модната писта во средата кога беше презентирана колекцијата пролет-лето 2021 на италијанската модна куќа „Фенди“. По ревијата, Деми остави многу корисници на социјалните мрежи да се прашуваат дали нејзината трансформација е резултат на хируршко затегнување на кожата или ужасна шминка.

Неколку минути по појавувањето на Деми на модната писта во креација од црн сатен, „Твитер“ беше преплавен со прашања од збунетите корисници за новиот изглед на sвездата на „Стриптиз“.

„Не би помисил дека ова е Деми Мур ако не го видев насловот“, напиша еден корисник како реакција на веста за изненадувачкиот изглед на актерката. „Дали е ова резултат на лоши филери? Или можеби ѝ ставиле ужасна шминка?“

Други корисници твитнаа: „Деми Мур, доста е од пластични операции! Ова е срамота! Жените треба да стареат достоинствено“.

Прикажи повеќе...

Забава

Дилан Мекдермот потврди дека ќе глуми во серијата „Организиран криминал“

Објавено пред

Дилан Мекдермот во средата потврди дека ќе глуми во серијата „Организиран криминал“ на Кристофер Мелони, продолжение на „Закон и ред“, чија премиера ќе биде оваа пролет на Ен-би-си.

59-годишниот добитник на „Златен глобус“, кој може да се пофали со 1.4 милиони следачи на социјалните мрежи, напиша: „Доаѓам“.

Нејасно е кого Дилан (роден Марк Ентони) ќе го портретира во 13-епизодната полициска серија, која се фокусира на ликот на детективот Елиот Стаблер.

Прикажи повеќе...

Забава

„Вондер воман 1984“ ги зголеми активирањата на „ХБО макс“ за 17.7 милиони

Објавено пред

Тоа беше киноиздание со најголема заработка во време на пандемија по неговото деби на Божиќ.

Се покажа дека одлуката на „Ворнер Брос“ премиерно да го прикаже „Вондер воман 1984“ на својата стриминг-услуга со претплата „Ејч-би-о макс“ во исто време со премиерата во киносалите се исплатеше одлично.

Во средата, матичната компанија AT&T откри дека како резултат, 17.7 милиони активирани корисници биле додадени на „Ејч-би-о макс“ до крајот на декември.

Овој број на активирани корисници е двојно поголем од оној на крајот на септември.

Извршниот директор на AT&T, Џон Стенки, ја сподели веста за успехот во период кога се објавува заработка во четвртиот квартал.

„Објавувањето на Wonder Woman 1984 помогна нашите домашни претплатници на HBO Max и HBO да достигнат цифра од 41 милион, што е за две години побрзо од нашата првична прогноза“, изјави Станки, како што пренесуваат медиумите.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија28 минути

Во Македонија 336 нови случаи на коронавирус, 10 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 336 нови случаи на коронавирус, 10 лица починаа, а 385 се оздравени,...

Македонија1 час

Приведени уште две лица за случајот „Јавна соба“

Уште две лица се приведени за случајот „Јавна соба“, соопшти министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски. Со двете нови лица...

Европа2 часа

ЕУ испрати инспекција во фабриката на „Астразенека“ поради доцнењето на испораката на вакцини

Белгиските регулатори почнаа истрага во фабриката за производство на вакцини на компанијата „Астразенека“ близу Брисел. Истрагата ја побара Европската комисија...

Македонија4 часа

Заев: Ако „Телеграм“ не ја затвори групата „Јавна соба“ ќе го блокираме да не се користи во земјава

Испративме категорични барања до социјалната мрежа „Телеграм“ да ја избрише групата „Јавна соба“ и нема да престанеме да инсистираме на...

Македонија5 часа

Се очекува британскиот вид на вирусот да стане доминантен во Македонија

Откако беше откриен првиот случај на британскиот вид на коронавирусот, доктор Горан Кунгуловски вели дека тој во наредниве месеци најверојатно...

Македонија5 часа

Транспаренси: Македонија најлошо рангирана досега во борбата против корупцијата

Индексот за перцепција на корупцијата (ИПК) за 2020 година објавен денес од Транспаренси интернешнл открива дека корупцијата придонесува за уназадување...

Свет6 часа

Гејтс откри колку пари вложил во вакцините

Бил и Мелинда Гејтс објавија годишно писмо на својата веб-страница во кое зборуваа за можните последици од оваа и идните...

Свет6 часа

Француската армија заплени рекордни 4,2 тони кокаин спакувани во 177 пакети

Официјални претставници на француската армија на карипските острови Мартиник и Гвадалупе објавија дека запленија рекордни 4,2 тони кокаин во блиските...

Свет6 часа

Трамп ужива во Флорида, Пенс стана „бездомник“

Додека Доналд Трамп се пресели од Белата куќа во прекрасниот имот Мар-а-Лаго во Флорида, неговиот поранешен заменик заврши на улица....

Топ7 часа

Поднесено обвинение за дивоградбата кај „Мавровка“

По спроведената истражна постапка, јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против едно лице за бесправно градење...

Свет8 часа

По 14 дена во карантин, СЗО конечно влезе во Вухан

Тимот на СЗО излезе од карантинот во Вухан за да започне со работа на терен за откривање на фактите за...

Свет8 часа

Белата куќа бара меѓународна истрага за потеклото на коронавирусот

Меѓународната истрага за потеклото на коронавирусот во Кина мора да биде „јасна и темелна“, изјави портпаролката на Белата куќа, Џен...

Свет8 часа

„Астразенека“ и ЕУ пред договор?

Продолжува драмата околу средбата меѓу претставниците на „Астразенека“ и членките на ЕУ. Средбата заврши доцна синоќа, а еден твит сугерира...

Свет9 часа

Норвешка целосно ги затвора границите поради новите мутации на коронавирусот

Од четврток на полноќ Норвешка ќе ги воведе најстриктните правила на својата територија од 12 март. Како што најави премиерката...

Регион9 часа

Нов земјотрес кај Петриња

Земјотрес со јачина од 3 степени според Рихтеровата скала беше почувствуван во Хрватска синоќа во 00:28 часот во областа Петриња....

Македонија18 часа

Владата ја започна постапката за набавка на 200.000 дози инактивирана вакцина

Владата на вечерашната седница, ја усвои Информацијата за набавка на САРС-КоВ-2 инактивирана вакцина против Ковид-19. „ Со заклучок на Владата,...

Свет22 часа

„Мртвите“ вакцини како кинеските се поефикасни против новите видови коронавирус

Постои загриженост дека вакцините што се користат во целиот свет може да бидат помалку ефикасни против новите видови коронавирус, што...

Свет22 часа

„Оксфорд“ очекува набргу податоци за ефикасност на вакцината против британскиот сој

Универзитетот „Оксфорд“ очекува дека податоците за ефикасноста на вакцината што ја разви против британскиот сој на коронавирус ќе бидат готови...

Македонија23 часа

Над 20 лекари и медицински лица на Клиниката за нефрологија позитивни на коронавирус

Над дваесет здравствени работници од Клиниката за нефрологија се позитивни на коронавирусот, објави Министерството за здравство. Како што се наведува,...

Македонија1 ден

Британскиот сој на вирусот детектиран во приватна лабараторија во Скопје

Министерството за здравство информира дека денеска при анализа на податоци од позитивни ковид-пациенти во јануари, во приватната лабораторија за генетика...

Досие