Контакт

Забава

Видете кои се најдобрите новогодишни подароци за вашите најдраги

Објавено пред

Иако е почеток од месец ноември, верувате или не, сега е право време да се избере подарок за нова година, затоа што кога ќе дојде декември, сите сме премногу зафатени со припремата за празниците и купувањата, и во такви ситуации немаме доволно време да избереме совршени подароци за драгите особи. Месец ноември е познат и по прочуениот Црн петок, ден кога сите продавници нудат значајни попусти и на тој начин можеме да се оствариме голема заштеда.

dobivaj vesti na viber

Најдобар подарок за мајка

Кога избираме новогодишни подарок за мајките, не можеме да погрешиме со добар новчаник, ташна или со некоја декорација за домот. Но, доколку сакаме да ја израдуваме и да и покажеме колку многу ни значи, тогаш изберете накит. Секоја мајка би била среќна со нови обетки или некој елегантни брош кој ќе ја краси нејзината комбинација во посебни прилики.

Новогодишни подарок за татковците – вечен проблем

Новогодишните подароци за татковците секогаш се комплицирани, затоа што на татковците ништо не им треба, тоа е реченица која често ја слушаме. Татковците можеме да ги израдуваме со некое шише посебан пијалок или да му купиме некоја кошула или џемпер доколку го знаеме бројот. Каиш и новчаник се секогаш сигурна опција, а можете да му купите и мажетни.

Накитот е секогаш добра опција

Кога избираме новогодишни подарок за пријателките, девојката, за кумата или роднините, накитот е секогаш добра опција. Се разбира, подароците се рангираат според цената, затоа за нашите роднини избираме некој парфем, марама или ракавици.

Прво правило до кое треба да се држат сите мажи кога станува збор за новогодишни подароци поврзан со накит, е да не купуваат прстен, освен ако не планираат во најлудата ноќ да го постават судбоносното прашање. Затоа што ако и купувате прстен, а не сте планирале веридба, може да се случи да се девојката разочара или наљути. Затоа, огрлица со приврзок или некоја нараквица се најсигурна опција.

За нашите блиски пријателки, куми и сестри најдобро е да подарите некои обетки, затоа што тоа е накит кој го носи секоја жена.

Дури и за блиските пријатели можете да изберете некое парче накит, како што се манжетни или алки во комбинација со кожа и сребро кое делува поприлично атрактивно и машки.

Најубави се новогодишните подароци за децата

Празниците секогаш знаат да не вратат во детството, секогаш добро си поминеме кога избираме новогодишни подароци за најмалите. Сите ние внимателно избираме и купуваме играчки кои се привлечни за децата, па и за нас повозрасните, а покрај тоа купуваме и многу чоколада. Радоста која ќе ја видеме на нивните лица е наша најголема награда која моментално не враќа во периодот на нашето детство.

Кога станува збор за постарите деца, малку е тешко при изборот на новогодишни подарок, затоа што играчките и слатките не се нивни интерест. За момците некоја игра секогаш добар избор, додека девојките се многу компликовани, затоа што во тинејџерските години им се брза да пораснат и одбијаат се што ги потсетува на детството. Нема да погрешите доколку им купите некое парче накит, обетки, ланче или нараквица, па дури и брош кои ќе ѓи издвои од останатото друштво. Накитот за девојките во главно е нежен, со многу циркони, во облик на цвет, пеперутки и многу е забавно да се бира. Ако изберете овакво нешто, бидете сигурни дека ќе и бидете омилни роднина.

(ПР)©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

На хартија, некако е смешно: Шер за врската со 40 години помладо момче

Објавено пред

Шер вели дека нејзината врска со Александар Едвардс, кој е 40 години помлад од неа, изгледа смешна на хартија, но дека во реалноста е сосема поинаку.

dobivaj vesti na viber

Поп-дивата (76) гостуваше во шоуто на Кели Кларксон минатиот викенд, каде нагласи дека и покрај големата разлика во возраста, тие одлично се согласуваат.

„Можеби на хартија изгледа малку чудно. Но во реалниот живот не се забележува“, рече Шер. Таа го пофали 36-годишниот Александар, за кој рече дека е многу интелигентен.

Откако призна дека обично не им дава пофалби на мажите освен ако навистина заслужуваат, таа за Александар (36) рече дека е прекрасен, љубезен, паметен, талентиран и духовит.

„И мислам дека е прилично убав“, додаде таа. „Ние сме вљубени еден во друг.“

Пејачката, исто така, ги искористи социјалните мрежи за да ја одбрани разликата од 40 години, велејќи дека се бакнуваат како тинејџери.

Изјавата доаѓа откако на крајот на ноември таа твитна фотографија од Александар, што поттикна еден од нејзините фанови да праша на кои од неговите квалитети најмногу му се восхитува.

Шер возврати: „Тој е паметен, духовит… и ние се бакнуваме како тинејџери.“

Добитничката на „Греми“ во друг твит додаде: „Го сакам затоа што не се плаши. Тој е духовит, паметен, талентиран, убав. Разговараме и се смееме. Совршено си одговараме.“

Шер претходно возврати на критиките за нивната разлика во возраста со твит: „Љубовта не знае математика, таа гледа“.

 

Прикажи повеќе...

Забава

Кара Делевињ: Мажите не знаат да ракуваат со жените, особено сексуално

Објавено пред

Кара Делевињ смета дека на мажите им недостигаат вистински алатки за да ги задоволат жените.

dobivaj vesti na viber

Супермоделот (30) го тврди ова во својот нов документарец Planet Sex with Cara Delevingne, во кој таа патува низ светот за да ги истражува полот, сексуалноста и фантазиите во спалната соба.

Во првата епизода од документарниот филм, кој почна да се емитува на Би-би-си на 1 декември, супермоделот го потенцира половиот јаз кога станува збор за оргазмот, цитирајќи научници кои тврдат дека 95 отсто од хетеросексуалните мажи доживуваат оргазам за време на сексуален однос. Процентот кај хетеро жените е едвај 65 отсто.

Таа во документарецот ги истражува женските оргазми и недостатокот од нив за време на хетеросексуален однос. „Чувствувам дека мажите, генерално, не се опремени со соодветни алатки за да можат да се справат со жените, особено сексуално.“

„Не сакам да навлегувам во уметноста на женскиот оргазам, но тоа е многу покомплицирано и многу позабавно.“

„Сфаќам, многу е покомплицирано за една жена да мора да ти каже: ‘Не го правиш тоа како што треба, треба да седнеш и да слушаш што зборувам’. Да, тоа е убиец на егото со кој повеќето мажи не можат да се справат“, вели манекенката.

Кара – која се идентификува како квир и родово флуидна – учествуваше во испитување во Германија со  соло сексуален акт додека примерок од нејзината крв се зема за научен експеримент што ги мери нивоата на ендоканабиноиди во нејзиното тело пред и по оргазам.

Кара им вели на гледачите: „Тука сум да доживеам оргазам и да го донирам за науката.“

„Мислам дека женската сексуална желба дефинитивно е потисната. Од мојот сопствен љубовен живот знам колку жените можат да бидат сексуални, па мислите дека во 21 век мажите и жените треба да имаат подеднакво задоволувачки сексуален живот, нели? Подгответе се за шок. Кога станува збор за оргазмот, постои дефинитивен полов јаз.“

„Научниците велат дека 95 отсто од хетеросексуалните мажи доживуваат оргазам за време на сексуалниот однос, но само 65 отсто од хетеро жените. Ова е очигледен јаз меѓу половите.“

„Се чини дека тоа дефинитивно им е подобро на лезбијките и на квир жените“, вели Кара во документарецот.

Квир (queer) е збор што ги опишува сексуалните и родовите идентитети освен хетерогени и цисродни. Лезбијките, хомосексуалците, бисексуалците и трансродовите луѓе се поистоветуваат со зборот квир.

 

Прикажи повеќе...

Забава

Фановите на Тејлор Свифт ја тужат „Тикетмастер“ за местење цени и измама

Објавено пред

По дебаклот за купување билети за северноамериканската турнеја на Тејлор, „Ерас“, и откако „Тикетмастер“ ја откажа општата продажба на билети поради големата побарувачка и недоволните залихи на билети, голем број фанови сега ја тужат компанијата, дознава „ТМЗ“.

dobivaj vesti na viber

Според истиот извор, компанијата за продажба и дистрибуција на билети е тужена за „измама, местење цени и кршење на антимонополските прописи, како и намерна измама, откако препродавачите, односно брокерите на билети, откупиле голем број билети.“

Во тужбата е наведено – имајќи предвид дека Ticketmaster е вклучен и на примарниот пазар и на секундарниот пазар за продажба на билети –  тие свесно им дозволиле на таканаречените скалпери на билети (брокери за билети) да влезат во претпродажба на концертите.

Во меѓувреме, Ticketmaster претходно им се извини на Тејлор и нејзините фанови, по дебаклот пред продажбата.

Компанијата за продажба и дистрибуција на билети наиде на силни критики  откако најави откажување на општата продажба на билети.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет4 часа

Нападнати руски аеродроми, има повредени и загинати

Киевскиот режим изврши напад врз руските воени аеродроми во регионите Саратов и Рјазан, воздухопловните сили ги пресретнаа овие беспилотни летала,...

Економија6 часа

Ќе им се исклучува струјата на сите неплаќачи, на списокот болници, затвори, факултети

ЕВН објави дека веќе се испраќаат известувања, а и ќе ги исклучуваат од струја сите институции неплаќачи. На списокот се...

Македонија9 часа

Кривична за малолетник од Скопје за „тероризам“, за дојавите на бомби во скопски училишта

Денеска (5.12.2022) Секторот за борба против тероризам, насилен екстремизам и радикализам при Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал до...

Економија10 часа

Кремљ: Европејци, подгответе се за високи цени

Кремљ предупреди дека новото ограничување на цената на руската нафта наметнато од ЕУ ќе ги „дестабилизира глобалните енергетски пазари“, но...

Македонија10 часа

Јовановски: Ова не е бавча на Арсовска, граѓаните треба да ѝ се лутат на неа

Ленин Јовановски од „Слобода превоз“ најавува дека блокадите не само што остануваат, туку и ќе ги прошират се’ додека не...

Македонија10 часа

Весна Дамева е нова претседателка на Судскиот совет

Весна Дамева е нова претседателка на Судскиот совет. Дамева беше избрана со десет гласа за и еден против. Од гласањето...

Македонија11 часа

Герасимовски поднесе оставка од функцијата директор на Академијата за судии и обвинители

Судијата Зоран Герасимовски поднесе оставка од функцијата в.д. директор на Академијата за судии и обвинители, а поради конфликт на интереси,...

Свет11 часа

Меркел: Ако Путин ја нападнеше Украина во 2008 година, ќе ја прегазеше

Ангела Меркел пред околу една година ја напушти функцијата германска канцеларка како хероина на слободниот свет. На прошталната церемонија на...

Македонија12 часа

Охрид меѓу петте најпотценети градови на Балканот

Угледниот магазин „Форбс“ објави листа на петте најпотценети градови на Балканот. Балканскиот Полуостров, опремен со живописни плажи, прекрасни планини и...

Македонија12 часа

Дојави за бомби во училишта во Кавадарци

Министерството за внатрешни работи информира дека денеска околу 07 часот во Полициска станица Кавадарци било пријавено дека на електронска адреса...

Свет13 часа

(Видео) Експлозија на руски аеродром: Се запали резервоар за гориво, има загинати и повредени

Три лица загинаа во експлозија на резервоар за гориво на аеродромот во близина на рускиот град Рјазан. Шест лица се...

Европа13 часа

Макрон: Имам директен контакт со Путин

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека одржува редовни разговори и директен контакт со рускиот претседател Владимир Путин. „Секогаш одржувам редовни...

Економија13 часа

На сила стапија ограничувањето на цената на руската нафтата и забраната за увоз во ЕУ

Денеска стапи на сила ограничувањето на цената на руската нафта од 60 долари за барел договорено од ЕУ, Г7 и...

Свет13 часа

Убиен чеченски блогер во Шведска, голем критичар на Кадиров

Познатиот чеченски антирежимски блогер Тумсо Абдурахманов е убиен во Шведска, потврди чеченското опозициско движење 1ADAT. Според извештаите, Абдурахманов бил убиен...

Свет13 часа

Дојава за бомба во авион за Бристол, летот пренасочен кон Прага

Летот на компанијата „Изиџет“ од Краков, Полска, до Велика Британија безбедно слета откако беше пренасочен кон Прага поради извештаи за...

Македонија14 часа

Блокирани клучните крстосници во Скопје поради протест на превозниците

Поради протестот на приватните автобуски превозници, денеска во Скопје од раните утрински часови има посебен сообраќаен режим. „Министерството за внатрешни...

Македонија1 ден

Османи смета дека уставните измени треба што побрзо да стигнат во Собранието и темата да биде затворена

Темата за уставните измени треба што побрзо да биде отворена во Парламентот вели министерот за надворешни работи Бујар Османи. Тој...

Регион1 ден

Остри реакции во Бугарија по ветото од Холандија

Најавата на Холандија дека одлучила да го блокира приемот на Бугарија во Шенген зоната без гранична контрола предизвика остри реакции...

Свет1 ден

Огромна победа за жените во Иран, укината полицијата за морал, можеби ќе падне и задолжителниот хиџаб

По неколкумесечните протести во кои загинаа повеќе од 300 луѓе, Иран одлучи да попушти и да ја укине моралната полиција....

Економија2 дена

Бо Буџетот за следната година 800 милиони евра капитални инвестиции

Капиталните инвестиции во Буџетот за 2023 се проектирани на 800 милиони евра. Владејачкиот СДСМ коментира дека буџетот за наредната година...