Контакт

Забава

Почина британскиот рок-музичар Џон Мајлс

Објавено пред

Велика Британија загуби еден од своите најталентирани музичари, Џон Мајлс, кој почина на 72-годишна возраст.

dobivaj vesti na viber

Роден во Џероу, североисточна Англија, Мајлс е најпознат по епската балада Music (Music Was My First Love And It Will Be My Last), која беше на третото место на топ-листите во Велика Британија во 1976 година. Набргу потоа списанието Melody Maker го прогласи за „најсветлата, најсвежа сила во британскиот рок“.

Мајлс, кој подоцна соработуваше со Тина Тарнер и Стиви Вондер, починал мирно по кратко боледување, според објавата на неговото семејство.

„Тој беше сакан сопруг, татко и дедо и на сите ќе ни недостига повеќе отколку што може да се изрази со кој било збор“, се наведува во соопштението објавено на официјалната фејсбук-страница на Мајлс.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

(Видео) Мајка со бебе застана покрај горила во зоолошка градина, реакцијата на животното ги воодушеви сите

Објавено пред

Видео од зоолошка градина стана вирално на социјалните мрежи.

dobivaj vesti na viber

На снимката која има речиси 200.000 прегледи на „Твитер“, мајка го донела своето бебе во зоолошката градина и го ставила до стаклото зад кое седи горила.

Во тој момент, горилата ненадејно набрзина истрчува некаде… Потоа се враќа – носејќи го своето бебе.

Изгледа дека сакала да му се пофали на посетителот, да покаже дека и таа има свое младенче.

Прикажи повеќе...

Забава

Меган и Хари ѝ се заблагодарија на продавницата што испрати роденденски подарок за Арчи

Објавено пред

Додека принцот Арчи го прославуваше својот четврти роденден во мај, на гордите родители Меган Маркл и принцот Хари им пристигна специјално изненадување на влезната врата.

dobivaj vesti na viber

Војводата и војвотката од Сасекс добија велосипед за своето постаро дете, а убавиот подарок од локалната продавница за велосипеди не остана незабележан.

Сопствениците на продавницата „Мед догс енд инглишмен“ во Монтесито, Калифорнија, се огласија на „Инстаграм“ за да го споделат писмото што го добија од членовите на британското кралско семејство.

„Во име на принцот Хари и Меган, војводата и војвотката од Сасекс, ве молиме прифатете ја нивната искрена благодарност за внимателниот подарок што му го испративте на принцот Арчи за неговиот четврти роденден“, стои во писмото објавено на официјалниот „Инстаграм“ на продавницата за велосипеди.

„Велосипедот донесе многу радост, а најмногу го цени семејството. Тие побараа да им ја пренесам нивната благодарност за прекрасното изненадување“.

Писмото, кое било испратено на 6 јуни, го напишал Харисон Колкорд во име на Хари и Меган.

„Се надеваме дека ќе ужива“, објави продавницата ден по роденденот на Арчи. „Неговата сестричка ќе може да го вози кога ќе стане малку поголема“.

Принцот Арчи го прослави четвртиот роденден на 6 мај.

Сопственичката на продавница, Џенифер Блевинс, и нејзиниот сопруг Мартин не очекуваа ништо за возврат откако на Арчи му подарија отмен специјализиран детски велосипед.

„Ние сме британска фирма во градот и сакавме да му дадеме подарок на Арчи“, изјави Џенифер за „Пипл“. „Дојде курир во нашата мала продавница на Кост Вилиџ Роуд и го остави писмото“.

 

Прикажи повеќе...

Забава

(Видео) Мечка спасува младенче од Пена во тетовско Бродец

Објавено пред

Жители на тетовското село Бродец споделија снимка на која се гледа како мечка се обидува да спаси младенчиња, кои паднале во реката Пена. Од видеото се гледа како таа влегува во реката и се обидува да ги извади.

dobivaj vesti na viber

„Видео е снимено во близина на селото, каде што мечката се обидува да ги спаси младенчињата од реката, а го испрати Азам Амети“, стои во објавата од фејсбук-страницата „Село Бродец“.

Во коментарите на објавата има и видеа од кои се гледа дека претходно мечката трагала по младенче и во планината.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ22 минути

20-годишна девојка загина во Бутел, паднала од зграда

Дваесетгодишна девојка вчера била пронајдена на плочник пред зграда на подрачје на Бутел. Девојката со иницијали С.Д.(20) од Скопје била...

Македонија1 час

Османи: Оптимист сум дека ќе обезбедиме мнозинство за Уставните измени

„Скрининг процесот со Европската Унија е во тек и се одвива со добра динамика врз основа на што ќе ги...

Македонија3 часа

Прашањата од матурата по англиски јазик се појавија на група на „Вибер“, од ДИЦ велат дека тестот не е пробиен, туку споделен

Матуранти, во група на апликацијата „Вибер“ си ги разменувале одговорите на матурскиот тест по англиски јазик. По информациите во јавноста,...

Македонија3 часа

Милошоски: Да не губиме време, СДСМ нека кажат кој од двата предлози го прифаќаат

Социјалдемократскиот сојуз треба да каже кои од двата предлози на ВМРО-ДПМНЕ за нив е прифатлив, во спротивно нема потреба од понатамошни...

Македонија4 часа

Гужви и нервоза оти е затворен влезот на Охрид; Пецаков: Ова што го правите нема смисла!

Поради изградба на автопатот, затворен е влезот на Охрид. Градоначалникот Кирил Пецаков реагира, негодувајќи дека тоа е случува на почетокот...

Македонија6 часа

Муареми ја тужи Русковска: Во емисии лажеше и ме клеветеше, ќе докажам

Ексдиректорот на Финансиската полиција, Арафат Муареми, поднел тужба против обвинителката Вилма Русковска која го гонеше, а вчера предметот беше затворен...

Свет7 часа

Како децата преживеаjа 40 дена во густата џунгла – биле од домородна заедница, го користеле знаењето на нивните предци

Неухранети и изедени од инсекти, ги пронашла војската четирите деца кои 40 дена живеле сами во џунгла по авионска несреќа...

Македонија8 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Дали директорот на БЈБ влијаел врз случај каде се тепани припадници на полицијата

Дали директорот на Бирото за јавна безбедност влијаел врз случај каде се тепани припадници на Единицата за брзо распоредување? Вадени...

Свет8 часа

(Видео) По 40 дена во џунгла најдени се живи четирите деца од авионската несреќа во Колумбија

Четири деца во Колумбија се пронајдени живи на југот на земјата повеќе од пет недели откако авионот со кој патуваа...

Свет8 часа

Бајден ги носи кутиите со доверливи документи насекаде, рече Трамп и за обвинителот кажа дека е психопат

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп објави фотографија од обвинителот Џек Смит на својата социјална мрежа „Вистина“, додека ги читаше обвинувањата...

Свет9 часа

Доверливите документи за нуклеарната програма на САД, Трамп ги чувал во купатило

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп, републиканскиот кандидат за реизбор следната година, е обвинет по 37 точки од обвинението за незаконско...

Македонија19 часа

Работна група на СДСМ ќе ги продолжи разговорите со ВМРО-ДПМНЕ за уставните измени

ЦО на СДСМ оцени дека е добро што на средбата со опозициската ВМРО-ДПМНЕ е воспоставен дијалог во исклучително важен момент...

Македонија21 час

(Видео) Ковачевски за барањата на ВМРО-ДПМНЕ: Се надевам дека секој ќе остане на својот кажан збор

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски изјави дека по лидерската средба одржуваат состаноци на ИО и на ЦО на кои партијата...

Македонија23 часа

Муареми по отфрлањето на кривичната: Предметот беше за дискредитација, им беше во прилог на криминални структури

Ексдиректорот на Управата за финансиска полиција, Арафат Муареми, затворањето на предметот против него го смета за правда која ја очекувал....

Македонија1 ден

Арафат Муареми прогласен за невин, претресот на Русковска бил залуден и не донел докази, тврди Обвинителството

Постапувајќи по двете кривични пријави против поранешниот директор на Управата за финансиска полиција и вработени службеници во Управата за финансиска...

Македонија1 ден

(Видео) Штипјанец шета со оружје и стрела животни, друг влече куче врзано на автомобил – се бара итна истрага против насилниците

„Анима мунди“ објави вознемирувачки видеа од двајца мажи од Штип и Виница, кои малтретираат животни. Додека штипјанецот среде бел ден...

Македонија1 ден

Загина жената што се преврте со автомобил во тунелот кај Демир Капија

Почина жената која била возач на автомобилот што се преврте во тунелот кај Демир Капија. Таа имала 47 години и...

Македонија1 ден

Меџити појаснува за лекувањето на Косовците: Ова и порано функционирало, граѓаните со здравствено нема да се подредени

Во врска со ценовникот за давање здравствени услуги на странци, Министерството за здравство информира дека до сите универзитетски клиники и...

Македонија1 ден

Слупчане не попушта, во Арачиново денеска се завршува постапувањето на ЕВН за кражбите на струја да паднат на 10 отсто

Во кумановско Слупчане колективниот отпор за влез на екипите од ЕВН во селото трае, а за компанијата, Арачиново е успешна...

Регион1 ден

Предлогот на Рама за формирање ЗСО во Косово стигна до германската влада

Нацрт-предлогот за статутот на заедницата на српските општини на албанскиот премиер Еди Рама стигна до германската влада, е потврдено за...