Контакт

Забава

Почина италијанскиот моден великан Нино Черути

Објавено пред

Нино Черути, еден од големите италијански дизајнери и модни претприемачи, почина на 91-годишна возраст.

dobivaj vesti na viber

Според медиумите, тој починал во неделата во болница во Пиемонт, каде што бил примен за операција на колкот.

Секогаш инсистирал самиот да ги проба сопствените креации. Многу од нив беа чувани во текстилната фабрика што ја основал дедо му во градот Биела во 1881 година.

„Отсекогаш сум облекувал иста личност, јас самиот“, рече тој во една пригода, како што пренесува новинската агенција АФП.

Со своето искуство во производство на одлични ткаенини во семејната текстилна фабрика, Черути се впушти во бизнисот со облека кон крајот на 50-тите.

Својот прв бутик го отворил во Париз во 1967 година.

Кога побара од машките и женските модели да одат на модната писта во иста облека, тој направи револуција во модата, забележува АФП.

Во 80-тите тој се разграни во Холивуд дизајнирајќи облека за ѕвезди како Џек Николсон, Мајкл Даглас, Шерон Стоун, Џулија Робертс и Том Хенкс.

Во неговото студио, 1991 година

Дома со сопругата и синот во Рим, 1988 година

Забава

Кери Фукинага, режисерот на „Џејмс Бонд“, етикетиран како сексуален штетник

Објавено пред

Три млади актерки го обвинија холивудскиот режисер Кери Фукунага дека е сексуален предатор кој им предизвикал страв.

dobivaj vesti na viber

Рејчел Винберг (23) тврди дека Фукунага (44), режисерот на најновиот филм од серијалот за Џејмс Бонд, „Не е време за умирање“, почнал да врши притисок над неа за романтична врска пред пет години, веднаш откако наполнила 18 години и дека врската со него ѝпредизвикала  синдром на посттрауматски стрес.

Тие се запознале за време на снимање реклама што тој ја режирал. Двојката започнала консензуална врска која вклучувала и сексуални односи, откако Рејчел станала полнолетна.

„Поминав години плашејќи се од него. Пазете се жени!“, напиша таа на својата инстаграм-страница, додавајќи дека по врската со Фукинага таа била трауматизирана до таа мера што ѝ било дијагностицирано посттрауматско стресно растројство (ПТСН).

Рејчел сподели фотографии на кои е со режисерот и напиша: „Во повеќе наврати се обидов да стапам во контакт со него за да му кажам како ме натера да се чувствувам, но никогаш не презеде одговорност. Тој всушност ме избриша“.

Актерките близначки Хана и Кејлин Лоеш, исто така, го обвинија за сексуално вознемирување. Во објава на Твитер, тие тврдат дека се дружеле со Фукунага во 2018 година, кога имале 20 години, но наводно, прекинале кога им кажал дека сака тројка во хидромасажна када во нивната куќа во Пенсилванија.

Наводите доаѓаат откако Фукунага објави сторија на неговата инстаграм- страница во која ја изјавува својата поддршка за правата на жените, во врска со документот што протече неодамна, а кој открива дека Врховниот суд на САД е на пат да го поништи случајот „Рое против Вејд“, пресуда со која се легализира абортусот во Америка.

Тој напиша: „Врховниот суд ќе нè турне чекор поблиску до војна со самите себе… легитимизирајќи ја војната против правата на жените“.

Прикажи повеќе...

Забава

Боб Меки: Ким Кардашијан направи голема грешка носејќи го фустанот на Мерлин

Објавено пред

Ако некој има моќ да ја натера Ким Кардашијан да зажали за идејата да го облече оригиналниот ‘Happy Birthday, Mr. President’ фустан на Мерлин Монро на овогодишната „Мет гала“, тоа е Боб Меки, легендарниот дизајнер кој ја создаде скицата за фустанот на Монро, а подоцна ја изведе Жан-Луис.

dobivaj vesti na viber

Повеќе модни експерти гласно проговорија против Кардашијан во врска со нејзиниот избор на облека за свеченоста, потенцирајќи  ја екстремната кревкост на фустанот и неговата света улога во американската култура, но Меки можеби ја изрече смртната казна.

„Мислам дека тоа беше голема грешка“, изјави Меки во ново интервју за „Ентертејнмент викли“.

„Мерлин беше божица. Луда божица, но божица. Таа беше фантастична, чудесна. И фустанот беше направен за неа. Тој беше дизајниран за неа. Никој друг не треба да се појави во тој фустан“.

Прикажи повеќе...

Забава

„Нетфликс“ укинува 150 работни места во САД откако изгуби претплатници

Објавено пред

„Нетфликс отпушти околу 150 вработени, само еден месец откако стриминг-гигантот соопшти дека бележи пад на бројот на претплатници за првпат по една деценија.

dobivaj vesti na viber

Отказите, објавени од компанијата во вторникот, главно ќе влијаат на нејзината канцеларија во Калифорнија. Тие сочинуваат околу 2% од нејзината работна сила во Северна Америка.

„Нетфликс“ објасни дека губењето на работните места се должи на падот на приходите на компанијата.

Стриминг-сервисот се бори со егзодус на гледачи оваа година.

„Овие промени првенствено се водени од деловните потреби, а не од индивидуалните перформанси, што ги прави особено тешки бидејќи никој од нас не сака да се збогува со толку одлични колеги“, се наведува во соопштението на компанијата.

Не е откриено кои делови од бизнисот ќе претрпат загуба на работни места, но „Лос Анџелес тајмс“ објави дека регрутирање, комуникации како и одделот за содржина се засегнати.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија30 минути

ЕУ е во заложништво, Македонија има шанса која нема да постои во наредните години, Османи со критики до Бугарија

„Во заложништво е најуспешната политика на Европската Унија, а тоа е политиката на проширување“. Ова е ставот на министерот за...

Економија1 час

Ковачевски-Брнабиќ: Силната регионалната соработка е основа за забрзан економски развој

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска оствари средба со премиерката на Република Србија, Ана Брнабиќ. Премиерот...

Европа2 часа

Русија: Во „Азовстал“ се предадоа околу 1.000 украински борци, меѓу нив и припадници на „Азов“

Речиси 1.000 украински борци скриени во фабриката за челик „Азовстал“ во Мариупол се предале, соопшти руското Министерство за одбрана. Руското...

Европа3 часа

Експерти: Северна Кореја без вакцина против коронавирус е на работ на катастрофа

Бројот на луѓе кои страдаат од Ковид-19 во Северна Кореја се искачи на речиси 1,5 милиони, а експертите велат дека...

Економија4 часа

Путин: Отфрлањето на руската нафта – економско самоубиство за ЕУ

Со отфрлањето на руските енергетски извори, Европската Унија претставува економско самоуништување за ЕУ, изјави денеска претседателот на Руската Федерација, Владимир...

Македонија4 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Пациентите болни од одредени видови рак оставени без терапија, власта не набавила медикаменти

Пациентите болни од одредени видови рак оставени без терапија, власта не набавила медикаменти. 90 пациенти со колоректален, оваријален и цервикален...

Свет4 часа

Столтенберг: Финска и Шведска официјално аплицираа за членство во НАТО

Финска и Шведска денеска официјално го доставија своето барање за влез во НАТО, изјави генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг....

Европа4 часа

Медведев: Нема да дозволиме трета светска војна, но ќе одговориме на нападот

Русија нема да дозволи избувнување на Третата светска војна, но може да одговори веднаш и „супер силно“ во случај да...

Европа4 часа

Карл Нехамер: За Австрија членството во НАТО не доаѓа предвид

Канцеларот на Австрија, Карл Нехамер, рече дека членството во НАТО не доаѓа предвид за неговата земја, додавајќи дека земјата била,...

Европа4 часа

Зеленски го отвори 75. Кански филмски фестивал

Украинскиот претседател Володимир Зеленски се обрати на отворањето на 75. Кански филмски фестивал, велејќи дека „ни треба нов Чарли Чаплин...

Македонија16 часа

Од септември 15 проценти повисоки плати во образованието, договориле МОН и СОНК

Министерот за образование и наука, Јетон Шаќири, информира дека со СОНК ги прифатиле предлозите на медијаторот во однос на сите...

Македонија19 часа

Поглаварите на МПЦ и на СПЦ задутре на заедничка литургија во Белград

Српската православна црква на својата веб-страница официјално објави дека на 19 мај, во соборниот храм „Свети Сава“ во Белград, српскиот...

Европа21 час

Путин: „Случувањата во Украина се резултат на лошата политика на Западот“

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека последните настани во Украина се поврзани со лошо дизајнираната политика на Западот. „Сѐ што...

Европа22 часа

Финскиот парламент го одобри предлогот за влез во НАТО

Финскиот парламент денеска го одобри предлогот за аплицирање за членство во НАТО, изјави претседателот на Парламентот, Мати Ванханен. За предлогот...

Македонија23 часа

Пендаровски ја поздрави одлуката на Шведска да поднесе барање за членство во НАТО

Претседателот Стево Пендаровски денеска ја прими шведската амбасадорка Кристин Форсгрен Бенгтсон која го информираше за одлуката на Кралството Шведска да...

Топ24 часа

Родители ја продале малолетната ќерка на Белгиец за да може сексуално да ја искористува

Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал при Секторот за криминалистички истраги разреши случај за сторено кривично дело трговија со...

Македонија1 ден

Спасовски: Во 2015 протестиравме против насилство и криминал, а ВМРО-ДПМНЕ не знае против што ќе протестира

Министерот за внатрешни работи во објава на својот фејсбук-профил се потсети на годишнината од протестите на 17 мај 2015 година....

Топ1 ден

22-годишна Македонка загина во несреќа во Данска

Дваесет и двегодишна девојка од Македонија загина во несреќен случај на своето работно место во Данска. Според данската полиција, настраданата...

Свет1 ден

(Видео) Eвакуирани ранетите украински војници од челичарницата „Азовстал“

Повеќе од 260 украински војници, од кои многумина ранети, беа евакуирани од опколената фабрика за челик „Азовстал“ во пристанишниот град...

Свет1 ден

Најголемиот тунел за шверц на дрога откриен под границата на САД и Мексико

Американските власти открија подземен тунел меѓу Калифорнија и Мексико, долг колку фудбалско игралиште. Тунелот има струја, вентилација, железнички систем, а...