Контакт

Забава

Почина тапанарот Рони Рут, близок соработник на Елвис Присли

Објавено пред

Рони Тут, тапанарот кој го поддржуваше Елвис Присли од 1969 година до неговата смрт осум години подоцна, почина на 83-годишна возраст.

„Елвис Присли ентерпрајсис“ (Elvis Presley Enterprises) ја објави веста на својата веб-страница во саботата.

„Покрај тоа што беше легендарен тапанар, тој беше добар пријател за многумина од нас овде во Грејсленд“, пишува во соопштението за медиуми. „Многу ќе ни недостасува на сите нас.“

Тут, роден во Далас, исто така работеше со Били Џоел, Нил Дајмонд и Џери Гарсија во текот на својата кариера која траеше шест децении.

Забава

Канје Вест признава дека правел грешки како сопруг: „Мора да се вратам дома“

Објавено пред

Канје Вест признава дека направил многу грешки во бракот со Ким Кардашијан Вест и дека сака да се врати дома.

44-годишниот рапер, чија отуѓена сопруга поднесе барање за развод на почетокот од оваа година по седум години брак, го призна ова за време на емотивниот говор на годишен настан за Денот на благодарноста во Лос Анџелес минатата недела.

Основачот на „Јизи“ објасни како Бог сака тој повторно да се обедини со Ким (41), која сега е во врска со 28-годишниот актер и комичар Пит Дејвидсон.

Канје и Ким имаат четири деца – Норт (8), Сент (5), Чикаго (3) и двегодишниот Псалм. „Наративот што Бог сака да го види е дека можеме да бидеме искупени во сите овие односи,“ рече тој.

„Направивме грешки. Јас направив грешки. Јавно објавив работи кои не беа прифатливи како сопруг, но токму сега денес, од која било причина – не знаев дека ќе бидам пред ова микрофон – но јас сум овде за да го сменам наративот“.

„Морам да бидам до моите деца колку што е можно повеќе. Се обидувам да го изразам ова на најразумен начин, најмирниот можен начин, но мора да се вратам дома“.

Прикажи повеќе...

Забава

Почина Стивен Сондхајм, легендата на Бродвеј

Објавено пред

Мајсторот на американскиот мјузикл, Стивен Сонхајм, почина на 91-годишна возраст, а неговата смрт викендов одекна низ забавната индустрија и пошироко.

Бродвејскиот композитор и текстописец за мјузикли, кој му помогна на американскиот музикл да еволуира од семејна забава до нови уметнички височини со дела како West Side Story, Into the Woods и Sweeney Todd, почина во својот дом во Роксбери, Конектикатпетокот, изјави портпаролката Кетрин Закерман за „Ројтерс“ преку е-пошта. Веста претходно ја објави „Њујорк тајмс“.

Сондхајм е добитник на „Оскар“, осум „Тони“ награди за текстови и музика меѓу кои и специјалната награда за животно дело, осум „Греми“, „Пулицер“ и наградата „Лоренс Оливие“.

Музичкиот великан стана познат на 27-годишна возраст со стиховите за мјузиклот „Приказна од Западот“, на кој работеше заедно со сценаристот Артур Лоренц и композиторот Леонард Бернштајн.

Во текот на славната кариера која траеше повеќе од 60 години, Сондхајм, покрај „Приказната од Западот“, создаде театарски класици на Бродвеј како Gypsy, Follies, Company, Into the Woods, Sweeney Todd и многу други, а во 1991 година доби „Оскар„ за најдобра оригинална песна во филмот „Дик Трејси“.

Ендрју Лојд Вебер го нарече „џин на музичкиот театар на нашето време, инспирација не само за две, туку и за три генерации“. Неговиот придонес за театарот никогаш нема да биде заборавен, додаде тој.

„Театарот изгуби еден од своите најголеми генијалци, а светот загуби еден од своите најголеми и најоригинални писатели. За жал, сега има џин на небото. Но, сјајот на Стивен Сондхајм сè уште ќе биде тука додека неговите легендарни песни и дела ќе се изведуваат засекогаш“, изјави продуцентот Камерон Мекинтош.

Прикажи повеќе...

Забава

(Видео) Кралицата на рокот Тина Тарнер денес полни 82 години

Објавено пред

Жената никогаш не е премногу стара за да биде успешна и среќна. Тоа би можело да биде животното мото на Тина Тарнер, која денес го слави својот 82. роденден.

На почетокот на годината, на „Берлинале“ премиерно беше прикажан документарен филм со едноставен наслов „Тина“. Го режираа Даниел Линдзи и Т.Џ. Мартин, дуото кое веќе освои „Оскар“ во 2011 година за спортскиот документарец „Непобедлив“.

„Тина“ се емитува на стриминг-платформата „Ејч-би-о“ од март и е првиот документарен филм кој ги овековечува сите приватни и професионални подеми и падови во животот на оваа неповторлива пејачка.

Прекрасниот глас на Тина и талентот на поранешниот сопруг Ајк за компонирање создадоа низа незаборавни хитови. И покрај големиот углед кој парот го уживаше меѓу колегите, тие не можеа да постигнат поголема популарност кај публиката. Бракот почна да се распаѓа во средината на 1970-тите. Како што растеше зависноста на Ајк од кокаин, растеше и неговата деструкција и агресивни испади. Последниот хит што го направија заедно е Nutbush City Limits посветен на родниот град на Тина.

Таа го финализираше разводот во 1978 година, по 16 години брак и ја објави својата автобиографија „Јас – Тина“, која беше претворена во сценарио за биографскиот филм What’s Love Got to Do with It („Каква врска има љубовта со тоа?“)

На 44-годишна возраст, Тина стана најстара пејачка на прво место на топ листите, а нејзиниот албум Private Dancer до денес е продаден во повеќе од 20 милиони примероци. До денес, тој останува нејзин најуспешен албум.

Денес, Тина Тарнер е апсолутно најуспешната и најдолговечната рокерка во светот. Магазинот „Ролинг стоун“ ја прогласи за една од најголемите на сите времиња. Вкупно има продадено повеќе од 200 милиони примероци на албуми, а освои уште еден неверојатен рекорд – за своите концерти продала повеќе билети од која било соло пејачка во историјата на музиката.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија18 часа

Регистрирани 333 нови случаи на коронавирус, починаа 19 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа. Направени се 2.547 тестирања,...

Македонија21 час

Имаме мнозинство и очекуваме дополнително да се зголеми, рече Османи

Има мнозинство во парламентот кое очекуваме дополнително да се зголеми, изјави министерот за надворешни работи, Бујар Османи одговарајќи на новинарски...

Свет22 часа

Светската медицинска асоцијација: Можеби вакцината против Ковид ќе треба да се дава секоја година

Дополнителна доза од вакцината против коронавирусот веројатно ќе биде потребна секоја година, смета претседателот на Светската медицинска асоцијација, Франк Улрих...

Македонија22 часа

Кои се луѓето кои го следат секој мој потег, прашува Аријанит Хоџа по објавената фотографија од средбата со Муса Џафери

Министерот во оставка од Движењето Беса, Аријанит Хоџа ја искоментира фотографијата што се појави на социјалните мрежи, а на која...

Македонија23 часа

Сопственикот на „Беса Транс“: Овие тестови се од Алах

Сопственикот на автопревозникот „Беса Транс“, Беким Хаџиу, преку социјалната мрежа „Фејзбук“ се огласи во врска со автобуската несреќа во која...

Свет1 ден

ГАВИ: Омикрон видот се појави поради неправедната распределба на вакцините во светот

Меѓународната асоцијација за промоција на правична вакцинација во светот, ГАВИ, оцени дека појавата на новиот сој на коронавирусот-омикрон укажува на...

Македонија2 дена

Почна постапката за кандидирање за претседател на СДСМ, изборите на 12 декември

Централниот одбор на СДСМ на синоќешната седница донесе одлука за започнување на процесот за организирање внатрепартиски непосредни избори за претседател,...

Македонија2 дена

ДУИ смета дека оставката на Заев од премиерката позиција треба да почека

Првиот вицепремиер Артан Груби, денеска изјави дека ДУИ верува оти оставката на премиерот Зоран Заев од функцијата прв човек на...

Македонија2 дена

Двајцата пациенти од автобуската несреќа се хоспитализирани на Пластична хирургија во Скопје

Пациентка на 17 годишна возраст и пациент на 49 годишна возраст, повредени во сообраќајната несреќа што се случи на автопатот...

Македонија2 дена

Филипче предлага матичните лекари да бидат парично наградени ако 70 отсто од нивните пациенти се вакцинирани

Министерот за здравство Венко Филипче вели дека во последниве неколку дена се разгледуваат мерки за невакцинираните лица кои нема да...

Македонија2 дена

Бугарското обвинителството ги презеде материјалите од Македонија за истрагата за автобуската несреќа

Македонското државното јавно обвинителство денеска ги предаде на бугарското обвинителство материјалите поврзани со истрагата и со идентификацијата на жртвите во...

Македонија2 дена

Османи: Со Бугарија сме најблиски соседи, блиски пријатели и можеме да си помагаме и во добро и во лошо

„Бугарските институции постапија професионално и им обезбедија мир на семејствата на жртвите, бидејќи имаше премногу шпекулации, што дополнително ги оптоваруваше...

Свет2 дена

Можеме да ги приспособиме вакцините кон новата варијанта за околу 100 дена, велат од „Фајзер“

Производителите на вакцини изразија уверување дека ќе можат брзо да ги приспособат своите вакцини доколку се прошири варијантата Омикрон. Новиот...

Свет2 дена

Автобус се заби во куќа во Мексико, најмалку 19 загинати

Најмалку 19 лица загинаа, а 32 се повредени во автобуска несреќа што вчера се случи во Мексико, кога автобус се...

Македонија2 дена

Двајца од повредените во несреќата се отпуштени од болницата „Пирогов“

Двајца повредени во сообраќајката на автопатот „Струма“ се отпуштени од болницата во „Пирогов“. Отпуштените се во добра и стабилна состојба,...

Македонија2 дена

ВМРО-ДПМНЕ: Кој дал наредба автобусите на „Беса-транс“ да поминуваат граница над 100 пати без дозвола?

„Оставки и Спасовски и Бочварски, Беса транс возеле без дозволи, минувале граници и контроли, системот работел за мафијата. Скоро 140...

Македонија2 дена

Прифатена оставката на Заев, на 12 декември ќе се бира нов претседател на партијата

На 12 декември, недела, ќе се одржат внатрепартиски избори во СДСМ, откако Централниот одбор на партијата вечерва ја констатирал оставката...

Регион2 дена

(Видео) Пукање во автобус со калашников во Косово, убиени возачот и двајца ученици

Во автобус вечерва е пукано од калашников кај селото Глоѓане кај Дечани, во Косово, а според последните информации загинале четири...

Македонија3 дена

Алтернатива ќе преговара за влез во Владата

Алтернатива одлучи претседателот Африм Гаши да преговара со премиерот Зоран Заев или идниот мандатар за влез во Влада. Според нив,...

Топ3 дена

Скопјанец повикан во полициска станица поради говор на омраза за автобуската несреќа

Скопјанец бил повикан во полициска станица на информативен разговор поради говор на омраза за автобуската несреќа во која загинаа 45...

Досие