Контакт

Забава

По 27 години во Лас Вегас уапсен маж за убиството на раперот Тупак

Објавено пред

Полицијата во Лас Вегас уапси маж поврзан со убиството на раперот Тупак Шакур пред речиси три децении.

dobivaj vesti na viber

Дуан Дејвис призна дека бил на местото на пукањето пред 27 години во кое беше убиен Тупак Шакур, и утрово беше приведен, пишува „АП“.

Според „АП“, Дејвис одамна им бил познат на инспекторите и самиот признал во интервјуата и во своите мемоари од 2019 година, „Легендата за улицата Комптон“, дека бил во автомобилот од марката „кадилак“ кога се случило пукањето во септември 1996 година.

Легендата на хип-хоп беше застрелан четири пати во пукање во Лас Вегас во 1996 година. Неговиот убиец никогаш не беше пронајден.

Загина на 25 годишна возраст.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Најсреќните хороскопски знаци во 2024 година: новата година ќе ви донесе успех и среќа!

Објавено пред

Се ближи крајот на 2023 година и нема подобро време да размислите за вашите претстојни новогодишни одлуки. Ако сте еден од хороскопските знаци со најдобрата година пред вас, ќе бидете особено среќни кога ќе видите што ви подготвуваат ѕвездите следната година. Во 2023 година врвовите беа високи, а падовите стрмни, но хороскопот за 2024 ни дава можност да почнеме одново. Оваа година ве води кон револуционерни определби, затоа немојте да се изненадите ако вашиот живот – и остатокот од светот – добие многу поинаков изглед пред 2025 година.

dobivaj vesti na viber

Што нѐ чека во 2024 година?

2024 година почнува со излегување на среќната планета Јупитер од ретроградна состојба влевајќи колективна надеж, верба и оптимизам за посветла иднина пред нас. Ретроградниот Меркур исто така ќе го заврши своето ретроградно патување до 1 јануари враќајќи ги идеите, мислите и долгорочните цели во полна опрема. Сето ова е придружено со големото враќање на Плутон во Водолија на 20 јануари, како и директното поставување на Уран на 27 јануари. Преиспитувањето на вашите вредности може да отвори неочекувани можности и нови перспективи, особено кога станува збор за астролошките куќи со кои владеат Бикот и Водолијата во вашата родна карта. Не плашете се да ја тестирате вашата среќа и да излезете надвор од она што го знаете. Може да откриете неискористен талент или неконвенционален извор на приход.

Сезони на затемнување во 2024 година

Колку повеќе сте приземјени, толку полесно ќе се движите низ првата сезона на затемнување во 2024 година. Се случува само неколку дена по пролетната рамноденица – да не го спомнуваме непредвидливиот квадрат Марс – Уран – затемнувањето на Месечината во Вага дека ќе биде на 25 март, проследено со затемнување на Сонцето во Овен на 8 април. Овој хаотичен период ќе ве поттикне да се откажете од врските и обврските што ни возвраќаат, што ќе ви овозможи да ја преземете контролата врз вашиот живот и да го водите со доверба и независност. На 20 април неверојатната врска Јупитер – Уран во Бик може да донесе шокантни настани, кои се изненадувачки корисни за вас. Најдобриот дел? Венера ќе ги здружи силите со Јупитер во Бик на 23 мај додавајќи изобилство. Обележете го овој датум во вашите календари бидејќи ќе биде еден од најповолните моменти во 2024 година.

До 25 мај среќниот Јупитер ќе го има своето деби во Близнаци првпат од 2013 година, каде што ќе остане до 2025 година. Пред крајот на 2024 година, на 17 септември ќе има делумно затемнување на Месечината, што ќе се случи кај Рибите првпат по речиси 10 години. Каде се Рибите во вашата табела? И што направивте во март 2015 година? Тоа може да објасни што ќе ви донесе ова следно патување. Ова е прво во серијата затемнувања што ќе продолжат во текот на 2025 – 2026 година, затоа сметајте го ова како увертира за она што следува.

Најсреќните хороскопски знаци во 2024 година се:

Ако Сонцето, Месечината или вашиот асцендент падне во некој од следните хороскопски знаци, 2024 година може да биде година за паметење. Еве зошто:

Овен

Прекрасни сте такви какви што сте, но 2024 година може да биде година кога ќе одлучите повторно да го осмислите вашиот имиџ. Ова ќе биде особено изразено кога Северниот јазол ќе го продолжи своето патување со адреналин низ вашата прва куќа на личноста разгорувајќи ги вашиот внатрешен оган и желбата за успех, но има уште повеќе. Плутон повторно ќе влезе во вашата 11-та куќа на социјалните работи на 20 јануари нудејќи ви можност да ги трансформирате вашите идни цели и чувството за припадност кон светот. Има големи шанси да постигнете сѐ што сте зацртале. Марс – вашата владејачка планета – на крајот ќе ги здружи силите со Плутон во Водолија на 14 февруари, што ќе ви направи огромна сила со која треба да дејствувате во вашата заедница. Не заборавајте да ги разјасните вашите цели за да можете да ја искористите оваа ултра моќна синергија.

Оваа година сезоната на Овен е проследена со затемнување на Месечината, што ќе го исполни вашиот сектор на врски на 25 март, по што ќе следува затемнување на Сонцето во Овен на 8 април. Оставете го настрана она што ве спречуваше целосно да се посветите на себе. Ве очекува ново возбудливо поглавје од животот бидејќи ќе ви се даде можност да ја вратите својата моќ и да се ослободите од измамничките енергии на кои несвесно сте се посветиле. Ослободувањето никогаш не се чувствувало толку добро.

Оживувачката врска Јупитер – Уран на 20 април би можела да ве изненади со неочекуван удар, кој ќе ве одведе на нов финансиски пат. Не би било лошо да играте лото или да ја тестирате вашата среќа бидејќи Венера на крајот ќе ги здружи силите со Јупитер во вашата втора куќа на личното богатство.

Бик

Вашите амбиции се силни во 2024 година, затоа очекувајте награда. Со враќањето на алхемискиот Плутон во вашата 10-та куќа на моќта во јануари, темите околу вашето занимање, углед и јавна личност ќе бидат од поголема важност. Подлабоката посветеност на вашите професионални цели може да ви овозможи да направите огромно влијание во светот. Некои од вас можеби ќе одлучат да го преиспитаат својот дневен распоред до затемнувањето на Месечината во Вага на 25 март бидејќи ќе сакате да го максимизирате својот потенцијал и да станете уште поенергични и поефикасни.

Светот е твој, Бик! Јупитер ќе формира спој со Уран, кој предизвикува промени во вашата прва куќа на личноста на 20 април инспирирајќи ве повторно да се претставите во светот. Размислувате за почнување нов онлајн-бизнис? Никогаш немало подобро време за нов потфат. На 23 мај Венера – вашиот планетарен владетел – исто така ќе се придружи на Јупитер во многу просперитетна врска во Бик на 23 мај. Покрај тоа што ќе му ја покаже на светот вашата вистинска вредност, ова усогласување може да го зајакне вашиот финансиски статус и да ви помогне да го редефинирате вашиот личен бренд. Ова е убедливо еден од најсреќните транзити што некогаш ќе ги доживеете во вашиот живот, затоа направете го да се брои! Откако Јупитер ќе влезе во Близнаците и во вашата втора куќа на финансиите на 25 мај, ќе почнете да заработувате уште повеќе.

На 17 септември затемнувањето на Месечината во Риби ќе ја размрда вашата 11-та куќа на заедницата и инспирацијата, што ќе донесе значителни промени во вашиот социјален живот и начините на поврзување со луѓето. Овој аспект трае следните шест месеци. Ова затемнување ќе ја смени вашата траекторија и ќе ви покаже нова визија за иднината. Исто така, засекогаш ќе заврши едно професионално поглавје.

Близнаци

Не барајте ништо повеќе од интелектуална стимулација, Близнаци. Среќа за вас, 2024 година ви носи бескрајни идеи и мудрост. Плутон ќе се врати во Водолија на 20 јануари. Ќе го продолжи своето патување, кое ќе го промени животот низ вашата деветта куќа на авантура, системи на верување, објавување и самооткривање. Ако случајно работите во медиумите, вашата способност да влијаете на масите и да ја проширите вашата перцепција за светот ќе добие поттик. Марс исто така ќе му се придружи на Плутон во оваа област на вашата натална карта на 14 февруари. Ова ќе додаде моќ и трансформативна енергија на оваа мешавина. Бидете остроумни кога станува збор за следење на вашите социјални и интелектуални инстинкти, дури и ако тоа значи пренасочување на вашата енергија кон нешто позначајно.

Подгответе се за промена на љубовното поле оваа пролет бидејќи затемнувањето на Месечината во Вага на 25 март и Сонцето во Овен на 8 април би можеле да разгорат нови страсти (или можеби дури и нова романтична врска). Можност е и да се спријателите со нова заедница на истомисленици, лично или преку социјалните медиуми.

Јупитер – планетата на изобилството – исто така ќе влезе во вашиот знак на 25 мај првпат од 2013 година. Најголемата планета во Сончевиот систем ви нуди можност да растете, да се проширите и да истражувате интелектуални определби, кои би можеле да ви користат на долг рок.

Јарец

Ако животот ве изнервира до коска, не грижете се. Уште малку ќе излезете на виделина, Јарци! Плутон – планетата на смртта и повторното раѓање – конечно ќе го заврши своето патување низ вашиот хороскопски знак на 20 јануари. Може да се каже дека сте имале доволно трансформација за цел живот.

На посветла нота – и точно на време за првата сезона на затемнување во 2024 година – среќниот Јупитер ќе ги здружи силите со Уран низ вашата петта куќа на љубовта, креативноста и самоизразувањето на 4 март. Подгответе се да измислите нешто многу неконвенционално и ново во вашиот живот. Неочекувана можност за љубовна врска може да ги привлече вашите срца, ако не и целосно да инспирира новооткриена креативна страст. Но, чекајте, ќе биде подобро! Венера, која бара задоволство, конечно, ќе се сретне со Јупитер во Бик на 25 мај. Тоа ќе донесе вредност, романтика и изобилство во оваа област од вашиот живот. Бидејќи елементот на земјата е опиплив и профитабилен, ова може да доведе до можност да ја засновате вашата уметничка визија. Се разбира, ќе заработите и пари во текот на овој процес. Оваа енергија е исто така многу плодна, што ја прави идеална за раѓање нешто ново во вашиот живот вклучувајќи ги и децата доколку сте заинтересирани да станете родител.

Како ова да не е доволна причина да почне возбудлив нов проект, Марс исто така ќе ги здружи силите со Уран во Бик на 15 јули. Подгответе се за инспирација да ве погоди како гром бидејќи шокантното ниво на импулс може да ве однесе до сосема нова реалност.

Прикажи повеќе...

Забава

Линда Евангелиста: „Не сакам повеќе да спијам со никого или да слушам како некој дише до мене“

Објавено пред

Линда Евангелиста важеше за една од најубавите жени во светот и е една од најуспешните манекенки досега.

dobivaj vesti na viber

Денеска има 58 години и ужива во животот, а неодамна откри дека нема момче и дека веќе некое време не ја интересираат ваквите врски.

„Тоа не ме интересира. Не сакам повеќе да спијам со никого. Не сакам да слушам како некој дише до мене“, изјави таа за „Сандеј тајмс“.

Таа отворено проговори и за проблемите што ги имала по една естетска процедура поради кои се криела од јавноста повеќе од две години. Имено, таа се обидела да ослаби со помош на CoolSculpting-третмани, кои работат на принципот на замрзнување на масните клетки. Но, сѐ имало спротивен ефект и масните клетки ѝ се зголемиле, а лекарите набргу ја известиле дека деформитетот е траен и дека нема да може да го поправат.

Линда првично се обвинуваше себеси за сето ова, но како што вели, веќе не е така.

„Веќе не се обвинувам себеси. Повеќе не сум сурова кон себе. Уште малку ме вознемирува што мислат луѓето за мене, но порано повеќе ми пречеше“, изјави таа за споменатиот медиум.

„Сега знам дека не направив ништо лошо. Долго време го мислев спротивното. Не сум се ослободила целосно од тоа чувство, но напорно работам да се ослободам од вината и од срамот. Не дозволувам да ми го уништи животот. Немаше да останам затворена да знаев колку луѓе се грижат за мене“, додала манекенката.

Прикажи повеќе...

Забава

Поранешната премиерка на Финска објави фотографија во костим за капење: откри како го поминува времето по излегувањето од владата

Објавено пред

По напуштањето на функцијата премиер на Финска, Сана Марин изгледа ужива во животот, а доказ за тоа се фотографиите што ги објави на својот инстаграм-профил.

dobivaj vesti na viber

„Случајно избрани фотографии од моите неодамнешни патувања“ е името на албумот на „Инстаграм“, во кој Марин објави фотографии што нејзините следбеници до сега немаа можност да ги видат.

Најголемо внимание привлече нејзината фотографија во костим за капење на непозната локација.

По напуштањето на државната канцеларија, таа се разведе, а сега не се двоумеше да сподели неколку моменти од својот живот со своите следбеници.

Меѓу нив се и фотографии на кои таа опуштено пие кафе на балконот, селфи од неа сама или со другарка, фотографија од балони, веројатно од нејзиниот неодамнешен роденден на 16 ноември.

Изгледа дека на нејзините следбеници им се допаѓа објавата, која досега ја лајкнале повеќе од 118.000 луѓе.

Откога социјалдемократката ги загуби парламентарните избори, Марин работи за непрофитната организација Институт за глобални промени.

На фестивалот „Флов“, кој во август се одржа во Хелсинки, поранешната премиерка ги воодушеви сите со три избори на облека.

Една година претходно, фотографијата на Сана Марин во кожена јакна и панталони го обиколи светот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија19 минути

Интерпол ја бара исчезнатата Вања

На барање на Министерството за внатрешни работи распишана е меѓународна потерница за ичезнатата Вања Ѓорчевска од страна на Интерпол. Од...

Македонија1 час

Скопје преплавено со фотографиите на Вања, исчезна во најфреквентниот дел: за неа јавија и балканските медиуми

Во Македонија продолжува потрагата по 14-годишната Вања Ѓорчевска, која исчезна во Скопје на пат кон училиштето. Оттогаш таа е изгубена,...

Македонија1 час

МВР е подготвено за безбедно одржување на Самитот на ОБСЕ

Mинистерот за внатрешни работи Оливер Спасовски го посети Штабот во рамки на Оперативната акција „ОБСЕ 2023”, со цел организирање, раководење...

Македонија2 часа

Ловци ја бараат исчезнатата Вања и на непристапни места: МВР ја бара во градот, ние надвор од него

Исчезнатото девојче од Скопје, Вања Ѓорчевска, од вчера го бараат и ловците откако претседателот на Ловечката федерација, Влатко Алексовски, синоќа...

Регион4 часа

Дачиќ: Состанокот на ОБСЕ во Скопје ќе биде многу тежок

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, денеска изјави дека министерскиот состанок на земјите од Организацијата за безбедност и...

Топ5 часа

Во Косово уапсени шест лица, тројца од Македонија: фалсификувале 85.000 евра во монети

Специјалното обвинителство на Косово, косовската полиција, Дирекцијата за истрага на економски криминал и корупција, спроведоа акција при што беше идентификувана...

Топ5 часа

24-годишна државјанка на Албанија загина во тешка сообраќајна незгода на автопатот Тетово – Скопје

Вчера попладне, во 14 часот, во СВР Скопје било пријавено дека на автопатот „Мајка Тереза“ во насока од Тетово кон...

Топ6 часа

Вработена во болницата во Тетово неовластено снимала пациентка хоспитализирана на одделенијата: полицијата ја приведе

Полициски службеници на СВР Тетово, синоќа, околу 20.10 часот ја лишиле од слобода 46-годишната А. А. од тетовска Брвеница. Таа претходно...

Македонија7 часа

Ревизорката Татјана Димитровска предложена за нова претседателка на ДКСК, ревизори, судијка и антикорупционери за членови  

По три дена интервјуирање и четири дена бодирање, синоќа пред полноќ беше објавена ранг-листата за избор на нови членови на...

Топ8 часа

Приведено лице од Мала Речица, поставило знаме на Албанија на манастирот на Попова Шапка

Полициски службеници на СВР Тетово, вчеравечер, околу 23.30 часот, по преземени оперативни мерки, го идентификувале и го лишиле од слобода...

Македонија9 часа

Албанското знаме повеќе не е на јарболот во дворот на „Св. Наум Охридски“, рече Ангелов

Албанското знаме не е повеќе на јарболот во дворот на црквата „Св. Наум Охридски“ на Попова Шапка. Црковното знаме ќе...

Македонија9 часа

(Видео) „Ковачевски ги лажеше граѓаните дека ќе им ги скрати платите на функционерите во стилот – ако не овој понеделник, наредниот петок – за на крајот да каже дека кратење нема“, вели ВМРО-ДПМНЕ

„Од април месец па навака, платите на функционерите се покачени за 78%, во време кога накај 600 илјади граѓани живеат...

Европа9 часа

Чешкиот претседател: Путин набргу би можел да добие голема шанса во војната

Рускиот претседател Владимир Путин би можел да добие предност во војната против Украина во текот на следната година доколку западните...

Свет10 часа

(Видео) Таткото на 9-годишната Емили откри како го преживеала заробеништвото: „Ова беше најшокантното“

Емили Ханд мораше да трча од куќа до куќа, принудена од Хамас да се движи додека израелските сили ја нападнаа...

Свет10 часа

(Видео) Снимен моментот на експлозивна ерупција на вулкан во Јапонија

Минатата недела јапонски вулкан лоциран на островот Нииџима, 150 километри јужно од Токио, експлозивно еруптира. Јапонската крајбрежна стража го сними...

Македонија19 часа

Сотировски: Најостра осуда за вандалскиот упад во Св. Наум на Попова Шапка и симнувањето на знамето на Македонската православна црква

Претседателот на Kомисијата за односи со верските заедници и религиозни групи Даријан Сотировски преку социјалните мрежи го осуди, како што...

Македонија20 часа

„Ова е намерна провокација“, рече Ангелов откако навивачи на Шкендија го кренаа албанското знаме на Попова Шапка

Ова, како многупати претходно, е намерна провокација и подгревање на меѓуетничката нетрпеливост, напиша Стојанче Ангелов, директор на Центарот за управување...

Македонија20 часа

Бојан Јовановски-Боки 13 излегува на слобода

Поради лошата здравствена состојба, осудениот Бојан Јовановски-Боки 13 е пуштен на слобода. Кривичниот суд добил лекарски извештаи од повеќе клиники,...

Топ1 ден

Ловечката Федерација на Македонија се вклучува во потрагата по Вања Ѓорчевска

Ловечката Федерација на Македонија преку социјалните мрежи ги повика сите ловци да се вклучат во потрагата по Вања Ѓорчевска. Тие...

Македонија1 ден

По 3.000 денари за пензионерите со пензии до 14.000 денари, 1.200 за основци, 1.800 за средношколци, Ковачевски ги објави мерките

Основците, средношколците, студентите и пензионерите се првите категории опфатени со новиот пакет-мерки за кои е предвидена неколкумесечна парична помош. Мерките,...