Контакт

Забава

Пред да стане актер, Брус Вилис работел во нуклеарна централа

Објавено пред

Брус Вилис, кој во изминатите неколку децении се прослави со низа блокбастери, минатата година се повлече од светот на филмот поради болест.

dobivaj vesti na viber

Неколку децении во актерството беа исполнети со успех за холивудската легенда (67), но многу од неговите фанови не знаат со каква работа се занимавал во младоста.

Пред да стане познат со акционите блокбастери, Вилис работел во нуклеарна централа како службеник за безбедност во средината на 70-тите. Тоа било негово прво работно место по завршувањето на средното училиште.

Во претходни интервјуа Вилис откри дека на моменти било прилично опасно и дека се пробивал низ снег за да провери дали сè е во ред околу погонот. Тој се спуштал дури 100 метри под земјата.

Вилис работел и како приватен детектив, а и возач на камион. Во слободното време свирел усна хармоника во својот блуз-бенд.

Актерската кариера ја почна во Off-Broadway-претстави, а се прослави со улогата во ТВ-серијата „Случајни партнери“ или Moonlighting.

Брус Вилис и Сибил Шепард во хит-серијата „Случајни партнери“.

Во текот на својата кариера харизматичниот Вилис сними повеќе од 70 филма, а како што рече во една пригода, работата како приватен детектив му помогнала во некои улоги.

Забава

(Видео) Принцот Вилијам разигран на концертот на Тејлор Свифт

Објавено пред

Популарно е видеото на социјалните мрежи од принцот Вилијам каде може да се види како танцува на концертот на музичката ѕвезда, Тејлор Свифт во Лондон, на песната „Shake It Off“.

dobivaj vesti na viber
@kkinldn Shake it off Prince William #princewilliam #erastourtaylorswift #erastour #whiteclawuk ♬ original sound – KK

Принцот на тој начин го прослави својот 42-ри роденден, заедно со неговите деца Џорџ и Шарлот.

Кралското семејство потоа се фотографираше со пејачката.

Сопругата на Вилијам, принцезата Кејт, не беше со нив, но претходно јавно му го честита роденденот. Таа во март објави дека боледува од рак и ги откажа сите ангажмани до крајот на годината.

Прикажи повеќе...

Забава

Ја нарекувале грдото пајче, а денес е жива легенда

Објавено пред

На вчерашен ден пред 75 години се роди една од најголемите холивудски ѕвезди. Многумина ја знаат како „Челичната дама“ и жената без која светот на глумата не би бил тоа што е, а во прашање е легендарната Мерил Стрип.

dobivaj vesti na viber

Мери Луиз Стрип е родена на 22 јуни 1949 година, а уште како дете покажала талент за глума и пеење. Првиот аплауз од публиката на училишната божиќна претстава го добила кога на француски ја испеала „Тивка ноќ“ и имала само 12 години.

Актерката била воспитана прилично конзервативно и посетувала религиозно училиште. По завршувањето на училиштето заминала на факултет, на отсекот за глума, каде што дипломирала во 1971 година.

Нејзиното образование не застанало тука, па решила да се запише на магистерски студии на престижниот универзитет Јеил, по што добила улоги во неколку претстави во Њујорк.

По успешните претстави, Мерил настапила на Бродвеј во комедијата „Среќен крај“, а на почетокот на 1976 година добила желба да глуми во филмови и се пријавила за кастингот за филмот „Кинг Конг“.

Сепак, таа била одбиена за улогата, наведувајќи дека не е „доволно убава“. За среќа, тоа не ја обесхрабрило, а на следниот кастинг ја добила првата филмска улога во драмата „Јулија“.

Следната година, ѝ беше доделена споредна улога во продукцијата „The Deer Hunter“ наградена со Оскар. Таа беше номинирана за БАФТА, Златен глобус и Оскар во категоријата за најдобра споредна женска улога.

Набрзо потоа доби Еми за нејзината улога во телевизиската серија „Холокауст“. Само една година подоцна го освои својот прв Оскар, но со улогата во филмот „Мостовите на округот Медисон“ ги освои срцата на публиката.

Смртта на вереникот

Иако Џон Казале можеби не е познато име, ако сте ги гледале „Кум“ или „Ловец на елени“, без сомнение ќе го препознаете неговото лице.

Казале и Стрип се запознале во 1976 година во театарот каде заедно играле во претстава. Се случила романса, а Џон Казале и Мерил Стрип станале повеќе од колеги. Двајцата биле лудо вљубени еден во друг, а Казале дури и ја запросил.

Пред да можат да ја планираат својата венчавка, на Џон му бил дијагностициран терминален карцином на коските. Почина на 43-годишна возраст, пишува „Reelrundown“.

Нова љубов

По смртта на Казале, актерката се иселила од нивниот стан, бидејќи и било премногу тешко да остане таму сама. Тогаш започнала потрагата по нов стан, а нејзиниот брат побарал помош од својот пријател, скулпторот Дон Гамер.

Дон почнал да негува чувства кон Мерил, а по некое време започнале врска. По само неколку месеци врска, Мерил и Дон направија скромна венчавка во 1978 година во домот на нејзините родители.

Мерил и Дон имаат четири деца: Хенри Волф, Меми, Грејс и Луиза Гамер.

Тие двајца последен пат биле видени во јавноста во 2017 година. Според медиумите, се разделиле по 45 години брак, но за тоа никогаш јавно не проговориле.

Гласини за прељуба

На крајот на 2013 година беше објавена неовластена биографија на актерот Џек Николсон, во која пишуваше дека тој имал афера со Мерил.

Имено, авторот Марк Елиот тврди дека Николсон и Мерил влегле во романса за време на снимањето на филмот „Steel Weed“ од 1987 година. Медиумите тогаш пишуваа дека Мерил го исфрлила Џек од нејзината хотелска соба и се заколнала дека тоа е нивниот прв и последен заеднички филм, бидејќи не можела да го поднесе напредокот на Николсон. Актерката подоцна ги демантираше овие новинарски написи и со него го сними филмот „Челичен плевел“ следната година.

„Ѓаволот носи Прада“ и „Челична дама“

Мерил го толкува ликот на Миранда Пристли во филмот „Ѓаволот носи Прада“ и ова е една од нејзините најпопуларни улоги. Таа беше номинирана за Оскар за оваа улога, а репликите од овој филм се сметаат за важен дел од поп културата.

Мерил Стрип е жената со најмногу номинации во историјата на Оскарите, дури 20.

Ликот на Маргарет Тачер во филмот „Челичната дама“ го толкуваше Мерил така што оваа улога се уште важи за една од нејзините најдобри изведби.

Прикажи повеќе...

Забава

Хороскопски знаци на кои најдолго им трае лутината

Објавено пред

Гневот е емоција со која сите се соочуваме, но некои хороскопски знаци можат да се лутат со часови.

dobivaj vesti na viber

Хороскопот открива кои знаци се склони кон долгорочен гнев.

Шкорпија

Шкорпиите се познати по својата интензивна и страсна природа. Управувани од Плутон, планетата на моќта и трансформацијата, Шкорпиите ги чувствуваат работите подлабоко од повеќето други знаци. Кога некој ќе ги повреди, таа болка останува долго време и тешко се заборава.

Шкорпиите остануваат лути најдолго бидејќи имаат неверојатна меморија за емоционални повреди. Нивната склоност кон интроспектирање и анализа на секој детал дополнително го зголемува нивниот гнев. Тие не само што се сеќаваат на она што е направено, туку честопати и зошто е направено, што им отежнува да се движат покрај повредите. Нивната желба за правда и одмазда може да ги држи врзани за гнев подолго од другите знаци.

Бик

Биковите се познати по својата тврдоглавост и упорност. Управуван од Венера, планетата на љубовта и убавината, Бикот ја цени стабилноста и безбедноста. Кога некој ќе ги повреди, тие се чувствуваат како да им е нарушена безбедноста, што доведува до долгорочен гнев.

Биковите остануваат лути најдолго затоа што се исклучително приврзани за нивните емоционални и физички зони на удобност. Кога се чувствуваат загрозени или изневерени, нивната тврдоглавост ги спречува брзо да го преболат. Тие имаат длабока потреба за правда и ред, а секое нарушување на нивната доверба или чувство на сигурност се доживува како сериозен прекршок на кој долго се сеќаваат.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 часа

Избрана новата Влада на чело со Христијан Мицкоски

Со 77 гласови „за“, 22 гласови „против“ и без воздржани беше изгласана новата Влада. Христијан Мицкоски е 13-ти премиер, а...

Македонија7 часа

Мицкоски: Ќе ја кажам срамната придавка, во моментов сум немоќен

Луѓето што ме знаат, тие знаат дека мојот збор планина тежи. Ќе правам се додека сум жив неправдата да ја...

Македонија9 часа

(Видео) Оградата од мостот во Автокоманда падна врз две возила

Дел од оградата заедно со рекламно пано од железничкиот мост во Автокоманда паднале врз две возила во движење, во екот...

Свет9 часа

Напаѓачи упаднаа во црква и синагога во Русија, убија полицајци, му го пресекоа грлото на попот

Вооружени напаѓачи отвориле оган врз синагога, православна црква и полициска станица во рускиот регион Дагестан, а неколку луѓе биле убиени,...

Македонија9 часа

(Видео) Ограда од надвозник падна во Автокоманда, откорнати се дрвја, поплавени улици, делови од Скопје останаа без струја

Ограда од мост падна кај Автокоманда, колони возила останаа заглавени. Ваква е сликата по невремето што попладнево го зафати Скопје....

Македонија11 часа

Почина 8-месечно бебе на пат од Прилеп кон Скопје, тежело само три килограми

Осуммесечно бебе починало за време на транспорт со возило на Итната медицинска помош од Прилеп до Клиниките во Скопје. Бебето...

Македонија11 часа

ЕВН ќе ја гасне струјата во Тетово поради опасноста од струен удар по силното невреме

ЕВН ќе ја исклучува струјата улица по улица и населба по населба во Тетово поради опасноста од струен удар по...

Македонија13 часа

МВР со детали за смртта на пратеникот од СДСМ: паднал од кровот на викендичката на Осогово и загинал

Полицијата објави детали за несреќата во која вчера животот го загуби пратеникот од редовите на СДСМ, Миле Андонов. Според информациите,...

Топ17 часа

Возач со автомобилот удри во 77-годишен мотоциклист во Штип и побегна од местото

Вчера на улицата Гоце Делчев во Штип, автомобил удри во мотоцикл „баотиан’ со штипски регистарски ознаки, управуван од М.Т.(77) од...

Свет17 часа

Подготвени сме на било каква акција во Либан, рече израелскиот министер по заканите на Хезболах

Израел е подготвен за секаква акција што може да биде потребна во Газа, Либан и дополнителни области, изјави израелскиот министер...

Македонија17 часа

МНР: Македонските граѓани да го напуштат Либан поради влошената безбедносна ситуација

Поради влошенета безбедносна ситуација во Либан, Министерството за надворешни работи ги повикува македонските државјани кои се наоѓаат во оваа држава,...

Македонија20 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Како држава мора да имаме силни и брзи резултати за да фатиме чекор со европските стандарди и вредности

Граѓаните на изборите јасно и недвосмислено дадоа поддршка на ВМРО-ДПМНЕ, на промените и на реформите. Сега е време идната Влада...

Свет21 час

Романската воена база наскоро ќе стане најголема НАТО база во Европа: „Зголемено е американското присуство“

Воздухопловната база Михаи Когалничану во Романија се подготвува да стане најголемата воздухопловна база на НАТО во Европа, поголема од Рамштајн...

Свет21 час

Земјотрес со јачина од 6,1 степени според Рихтер ја погоди Венецуела

Венецуела денеска беше погодена од земјотрес со јачина од 6,1 степени според Рихтеровата скала. Земјотресот се случил рано утринава, по...

Македонија23 часа

Времето сончево, попладне со услови за интензивен пороен дожд, ветер и град

Времето денес ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена облачност. Попладне ќе има локална појава на пороен...

Македонија1 ден

Почина поранешниот пратеник на СДСМ, Миле Андонов

На 62-годишна возраст, денес во Кочани, почина поранешниот пратеник од редовите на СДСМ, Миле Андонов. Неговите сопартијци се збогуваа со...

Топ1 ден

Свршеникот на Мартина која загина во несреќата во Грција: „Ти си ангел кој ќе сјае во рајот, почивај во мир душо моја најсакана“

Свршеникот на 29-годишната Мартина од Битола која загина во сообраќајната несреќа во Грција, со емотивна порака на социјалните мрежи се...

Македонија2 дена

(Видео) Ставен под контрола пожарот во Кичево

Хеликоптер Бел-412 од Одделот за воздухопловни единици на МВР дејствуваше на пожарот во атар на село Цер, општина Кичево. Хеликоптерот...

Топ2 дена

Почина 35-годишно момче во Скопје – му се слошило дома па лекар во Градската болница констатирал смрт

Триесет и петгодишно момче (Е.Д.) почина во Скопје. Тој бил донесен во Градската болница во текот на вчерашниот ден, без...

Македонија2 дена

Спасовски: Мицкоски го смени ставот за Преспанскиот договор, а програмата на Владата е далеку од ветувањата

Програмата на Владата и концептите на партиите кои се дел од мнозинството се различни од ветувањата коишто беа дадени пред...