Контакт

Забава

Преку ноќ им ги освои срцата на милиони фанови

Објавено пред

Излезе втората сезона на „Бриџертон“ и многу луѓе во светот одлучија да ги изгледаат сите епизоди наеднаш. Продолжението на најжешката и една од најгледаните серии на „Нетфликс“ на сите времиња трпеливо го очекуваа и фановите и критичарите, а вториот дел од приказната за семејството Бриџертон донесе нови ѕвезди на малите екрани.

dobivaj vesti na viber

Најсјајна меѓу нив, дефинитивно, е 26-годишната британска актерка Симон Ешли, која во новата сезона ја портретира Кејт Шарма, Индијка што ќе се најде во возбудлива љубовна приказна со виконтот Ентони Бриџертон.

Симон Ешли преку ноќ стана ѕвезда, а социјалните мрежи се поплавени со коментари за неа и нејзината улога во популарната серија на „Нетфликс“.

На „Твитер“ се појавија низа фотографии од британската актерка и сцени од серијата, а многумина открија дека поминале десет часа гледајќи ја целата серија во еден ден.

„Бев многу возбудена што ги правам овие сцени, каде што можеме да покажеме жена со темна кожа и нејзиното тело и да не бидам толку табу за тоа“, рече Ешли за секс-сцените со Џонатан Бејли во интервју за „Пипл“.

„Бев многу самоуверена“, рече таа во ексклузивното интервју пред почетокот на серијата.

„Се чувствував многу сигурно. Бев возбудена што ги правам овие сцени, каде што можеме да покажеме жена со темна кожа и нејзиното тело и да не бидеме толку табу во врска со тоа. Особено Индијка со темна кожа имајќи предвид дека Индијките понекогаш се претставени на конзервативен начин“.

Ешли ја почна кариерата во 2016 година во помали проекти, во кои играше епизодни улоги. Првата главна улога дојде во серијата „Сексуално образование“ (Sex Education) на „Нетфликс“, во која ја глуми Оливија Ханан.

 

Забава

Кејт Мос ги негира наводите дека Џони Деп ја турнал по скали

Објавено пред

Кејт Мос ги демантираше шпекулациите дека нејзиниот поранешен партнер Џони Деп еднаш ја турнал по скалите.

dobivaj vesti na viber

48-годишната манекенка, која беше во врска со Деп од 1994 до 1997 година, се појави на суд преку видеолинк од Глостершир, југозападна Англија, за да сведочи во рамки на судскиот спор помеѓу Амбер Херд и ѕвездата на „Пиратите од Карибите“.

Кејт Мос беше повикана како сведок од адвокатите на Деп.

Херд (36) претходно ја спомна манекенката во текот на судењето, кога зборуваше за наводна расправија помеѓу Деп и нејзината сестра Витни Хенрикез, и рече: „Витни беше свртена со грб кон скалите, а Џони замавна кон неа. Во тој момент си помислив на Кејт Мос и скалите“.

А во средата, на прашањето на член на адвокатскиот тим на Деп, дали холивудскиот актер некогаш ја турнал по скалите додека биле во врскас, Кејт Мос одговори: „Не, тој никогаш не ме турнал по никакви скали“.

Кејт објасни: „Излегувавме од соба, а Џони излезе пред мене. Имаше невреме и додека ја напуштав собата се лизнав по скалите. Го повредив грбот. И врескав затоа што не знаев што ми се случи, имав болки. Тој се врати со трчање да ми помогне, ме однесе во мојата соба и побара лекарска помош“.

Кејт, чие сведочење траеше помалку од пет минути, не беше вкрстено испрашувана од тимот на Херд. Херд првпат го изнесе ова тврдење за време на нејзиното сведочење во Британија во 2020 година.

Таа тогаш рече: „Се сетив на информациите што ги слушнав дека турнал поранешна девојка – верувам дека тоа беше Кејт Мос – по скалите. Ова го слушнав од две лица“.

Прикажи повеќе...

Забава

(Видео) Рецензии Кан 2022: „Злосторства на иднината“ – хоророт на Дејвид Кроненберг прикажува свет без болка

Објавено пред

Во првите минути од научнофантастичниот хорор „Злосторства на иднината“ (Crimes of the Future), осумгодишно момче дигестира ивици на пластична кофа и мајка му го задушува до смрт. Набргу потоа, перформанс-уметник Саул Тенсер (Виго Мортенсен) е покажан во кожурец налик на школка,  OrchidBed или кревет од орхидеи, со чудни пипци вметнати во неговото тело.

dobivaj vesti na viber

Слободно може да се каже дека, на 79 години, канадскиот писател-режисер Дејвид Кроненберг, познат како „барон на крвта“, не изгубил ништо од вкусот на екстремност. Премиерно прикажан на Канскиот филмски фестивал, овој најнов филм, негов прв по „Карти до ѕвездите“ од 2014 година, го гледа како се враќа во светот на т.н хорор на телото што дефинираше голем дел од неговите рани дела во 70-тите и 80-тите. Впрочем, не попусто го викаа господар на боди-хорор и маестро на нервозата.

„Сместен е во индустриски пејзаж од блиска иднина, и човечките тела се менуваат“, објаснува Тенсер. Инфекциите исчезнуваат. Повеќе нема болка, таа постоела во минатото.

Во текот на процесот наречен Синдром на забрзана еволуција, се создаваат нови органи, нешто што Тенсер го користи, со помош на неговата партнерка Каприс (Леа Сејду).

Главни протагонисти во филмот се Виго Мортенсен, Леа Сејду и Кристен Стјуарт.

Прикажи повеќе...

Забава

Руска сопранистка одржа концерт во Париз

Објавено пред

Иако во април пееше во операта во Монте Карло, синоќешниот концерт на Ана Нетребко во Париската филхармонија означува големо враќање на сцената во некоја западна метропола, по критиките на сметка на руската сопранистка поради војната во Украина.

dobivaj vesti na viber

Ана Нетребко, која се смета за еден од најголемите лирски гласови во светот, беше меѓу првите руски уметници на кои се покажа со прст по почетокот на инвазијата на Украина на 24 февруари бидејќи не ја осуди војната.

Престижната Метрополитен опера во Њујорк, каде што беше ѕвезда, ја отстрани од програмата на неодредено време. Таа тогаш рече дека привремено се повлекува од сцената.

На 30 март таа отворено ја осуди војната против Украина, што доведе до нејзино откажување на настапите во Русија. Пожелно е руските уметници во татковината да го покажат својот патриотизам или да молчат, а на Запад јавно да се оградат од воената операција и од рускиот режим.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа1 час

Велика Британија: На Путин треба да му се одговори со сила, а не со попуштање

Во пресрет на денешната посета на БиХ, британската министерка за надворешни работи Лиз Трaс изјави дека обидите да му се...

Свет2 часа

Зеленски со остри критики кон Хенри Кисинџер

Украинскиот претседател Володимир Зеленски остро го критикуваше поранешниот американски државен секретар Хенри Кисинџер, кој посочи дека мировните преговори треба да...

Свет2 часа

11 бебиња загинаа во пожар во болница во Сенегал

Сенегалскиот претседател Меки Сал изјави дека 11 новороденчиња загинале во пожар во регионалната болница во Тивауан. Сал изјавил дека се...

Европа2 часа

Кадиров и се заканува на Полска: Ако добиеме наредба, за шест секунди ќе ви покажеме на што сме способни

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров и се закани на Полска. Тој на својот канал на Телеграм објави видео во кое вели...

Европа2 часа

И по неколкучасовните разговори на делегациите, Турција продолжува да се противи на членството на Шведска и Финска во НАТО

Шведски и фински дипломати вчера имаа повеќечасовни разговори со турските колеги, меѓутоа, како што јавуваат агенциите, не е постигнат договор...

Европа2 часа

Путин првпат ги посети ранетите руски војници

Рускиот претседател Владимир Путин вчера за првпат ги посети војниците во болница во Москва, три месеци по почетокот на офанзивата...

Македонија12 часа

Џафери ги заклучи вратите на салата во Собранието и ги исклучи микрофоните

Собранискиот спикер Талат Џафери побара да се заклучат собраниските врати од салата за да службите пребројуваат пратеници, а пратениците на...

Македонија14 часа

Ковачевски – Дендијас: Фокусирани сме на зајакнување на стратешкото партнерство меѓу Македонија и Грција

Претседателот на Владата денеска го прими министерот за надворешни работи на Република Грција Никос Дендијас, кој е во еднодневна посета...

Свет15 часа

Вартоломеј: Руската православна црква нѐ разочара, патријархот Кирил треба да му се спротивстави на Путин

Вселенскиот патријарх Вартоломеј денеска изјави дека Руската православна црква ги предала отците на православната црква поддржувајќи го нападот врз Украина....

Македонија17 часа

Повисоки плати ќе добијат судиите и обвинителите

Владата денеска ги прифати и измените и дополнувањата на Законот за плати на јавните обвинители. Со предложените одредби, како што...

Свет19 часа

Нови детали за хоророт во Тексас: сите деца биле убиени во една училница

Објавени се нови детали за страшното масовно убиство што се случи вчера во Основното училиште во Тексас. Во нападот на...

Македонија20 часа

(Интервју) Вангелов: Решение е можно ако Бугарите немаат разорно токсични изјави

Членот на мешовитата Комисија за историски и образовни прашања меѓу Македонија и Бугарија, Огнен Вангелов, во интервју за „Макфакс“ вели...

Македонија21 час

Се преговара за набавка на посебни ПЦР-тестови за дијагностицирање мајмунски сипаници

Здравствениот систем се подготвува за евентуална појава на мајмунски сипаници и кај нас, извести денес Комисијата за заразни болести. Доктор...

Македонија22 часа

Османи: Императив е во јуни да се почне со долго задоцнетиот пристапен процес

Императив е да се почне со веќе долго задоцнетиот пристапен процес на Македонија и Албанија сега во јуни, порача денеска...

Македонија22 часа

Руската православна црква го поздрави признавањето на автокефалноста на МПЦ-ОА

Признавањето на автокефалноста на црквата во Северна Македонија од страна на Српската православна црква е радосен настан, изјави заменик-претседателот на...

Македонија24 часа

Џафери не чувствува одговорност да им се извини на собраниските службеници

Собранискиот спикер Талат Џафери не чувствува одговорност да се извини на собраниските службеници кон кои се обратил со пцости, а...

Свет1 ден

Убиецот пред масакрот во Тексас и’ испратил порака на непозната девојка: „Имам мала тајна“

Осумнаесетгодишниот Салвадор Рамос, кој уби најмалку 19 ученици и двајца учители во основното училиште „Роб“ во Тексас, пред масакрот на...

Македонија1 ден

„Бегај бе таму, хеј сус“ – пратениците од ВМРО-ДПМНЕ со транспаренти во Собранието побараа оставка од Талат Џафери

Со транспарент, на кој е испишано „Бегај бе таму, хеј сус“, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ побараа оставка од претседателот на Собранието,...

Топ1 ден

Четиринаесетгодишник со нож ѝ се заканувал на аптекарка, ѝ го одзел прометот и ја удрил со тврд предмет

Скопското Обвинителство до Кривичниот суд во Скопје достави барање за поведување подготвителна постапка против дете поради разбојништво. На 23 мај,...

Свет1 ден

Познат идентитетот на децата убиени во масакрот во Тексас

Неколку часа по масакрот во основното училиште во Тексас, почнаа да пристигнуваат информации за жртвите. Полицијата потврди дека загинале 19...