Контакт

Забава

Принцот Вилијам ги осуди расните навреди против играчи на Англија

Објавено пред

Принцот Вилијам, војводата од Кембриџ, изрази големо разочарување во врска со расистичките навреди на социјалните мрежи упатени кон фудбалери на Англија по финалето на ЕВРО 2020, во кое Италија ја победи Англија на пенали.

Тројцата играчи кои ги промашија пеналите беа изложени на навреди на расна основа на социјалните мрежи.

Војводата од Кембриџ го осуди „гнасното однесување“(како што напиша) на оние кои ги икористија социјалните мрежи за да ги бомбардираат со пцости и навредливи емотикони тројцата играчи кои ги промашија пеналите.

Принцот Вилијам, кој е претседател на Фудбалската асоцијација (ФА), напиша на Твитер: „Ме боли расистичката реторика насочена кон играчите на Англија по синоќешниот натпревар“.

„Сосема е неприфатливо играчите да го трпат ова гнасно однесување“, твитна принцот, додавајќи дека таквото однесување мора да запре и сите инволвирани треба да одговараат.

Селекторот на Англија, Герет Саутгејт, исто така, ги осуди „неприфатливите“ коментари. Тој нагласи: „Тоа не е она за што се залагаме.“

„Ние бевме светилник во обединување на луѓето и на сите оние кои можат да се поврзат со националниот тим, а националниот тим е за сите, и таквото заедништвото треба да продолжи.“

„Ние ја покажавме моќта што ја има нашата земја кога ќе се обедини и заедно ја имаме таа енергија и позитивност. Секој мора да запомни кога го поддржува својот тим дека тие исто така ја претставуваат Англија и треба да го претставуваат она за што се залагаме.“

Фудбалската асоцијација (ФА) претходно посочи дека луѓето кои оставаат расистички коментари не се добредојдени да го следат тимот.

Портпарол на ФА рече: „ФА остро ги осудува сите форми на дискриминација и е згрозена од расизмот насочен кон некои играчи на Англија на социјалните мрежи.“

„Оние кои стојат зад ваквото одвратно однесување не се добредојдени да го следат тимот. Ќе сториме сè што можеме за да ги поддржиме навредените играчи, истовремено барајќи најстроги казни за секој одговорен. Ние ќе продолжиме да правиме сè што можеме за да ја отстраниме дискриминацијата од игра, но ја молиме владата да дејствува брзо и да донесе соодветно законодавство за ваквата злоупотреба да биде казнета.“

Забава

Франшизата „Предатор“ добива ново продолжение

Објавено пред

Снимањето на новиот филм од серијалот „Предатор“, насловен Skull„Череп“, е речиси завршено

Филмот, во режија на Ден Трахтенберг (10 Cloverfield Lane), е изворна приказна за првото патување на предаторот на оваа планета и ќе може да се пофали со хероина.

Во интервју за „Колидер“, продуцентите Џон Дејвис и Џон Фокс споделија дека новиот филм ќе го надополни првиот „Предатор“ и ќе има тон сличен на The Revenant.

„Се враќа назад кон она што добро функционираше во оригиналниот филм. Тоа е генијалноста на човечко суштество кое не се откажува, кое може да набљудува и толкува, и кое може да победи помоќна, добро вооружена сила “, објасни Дејвис.

Прикажи повеќе...

Забава

Роби Вилијамс ја губи косата

Објавено пред

Хитмејкерот немаше друг избор освен да ја избричи целата глава кога неодамна сфати дека на некои места нема коса, но подоцна тој реши да го направи својот нов изглед попривлечен со стилизирање на кратката коса.

И така се решил за фризура на мохиканец – само без висина.

Говорејќи во видео поставено на Инстаграм-профилот на неговата сопруга Ајда Филд, 42-годишната актерка вели: “Роби Вилијамс, имаш нов изглед. Што се случува?”

На што Роби одговори: „Ја губам косата, се проретчува, и мислев дека наместо да се борам против тоа, треба да смислам интересна фризура. Првиот чекор беше да ја избричам главата и да видам како изгледа.“

„Подоцна ми текна за фризура мохиканец“, додава тој.

Прикажи повеќе...

Забава

Гејм, сет и стил… Лејди Гага на час по тенис

Објавено пред

Таа никогаш не се плаши да се облече најдобро за  кој било тематски настан.

Лејди Гага остана доследна на стилот облечена во бел спортски комплет „Најк“ на тениски терен во северна Калифорнија, каде што со момчето Мајкл Полански одиграа партија тенис.

35-годишната оскаровка одлично ја одигра улогата на професионалка во тенис додека упатуваше топчиња над мрежата облечена во бел спортски градник и плисирано здолниште.

 

Гага, чие полно име ѝ е Стефани Џоан Анџелина Германота, делува дека е целосно концентрирана на играта.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија43 минути

Заев, Вучиќ и Рама на Економски форум во Скопје

Денеска во Скопје ќе се одржи Економски форум за регионална соработка на кој се очекува да учествуваат над 300 компании...

Македонија16 часа

Нови 47 лица заразени од коронавирус, во Македонија активни 359 случаи

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.593 тестирања, а регистрирани се 47 нови случаи на...

Македонија16 часа

Груевски ќе развива бизнис во Унгарија, на 15 јули регистрирал фирма со широк опсег на дејности

Поранешниот македонски премиер, Никола Груевски, регистрирал фирма со широка деловна активност во гратче во близина на Будимпешта, три години по...

Топ17 часа

(Видео) Полицаец бил дел од скопска банда за шверц на дрога и оружје, користеле и блиндирано возило

По повеќемесечно криминалистичко истражување, денеска Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал во координација со Единицата за специјални полициски операции...

Свет18 часа

Кинезите бараат СЗО да испита дали коронавирусот настанал во Америка

Повеќе од 15 милиони корисници во Кина потпишаа онлајн петиција за истрага на лабораторијата „Форт Детрик“ во Соединетите Американски Држави...

Домашен22 часа

Државата ќе ги награди Дејан Георгиевски и неговиот тренер со 2,4 милиони денари за среброто на Олимписките игри

Државата ќе ги награди Дејан Георгиевски и неговиот тренер со 2,4 милиони денари за освоениот сребрен медал во дисциплината теквондо...

Македонија23 часа

Заев и Тачи договорија соработка за локалните избори

Лидерите на СДСМ и на ДПА, Зоран Заев и Мендух Тачи, договорија соработка за локалните избори. Заев соопшти дека СДСМ...

Македонија24 часа

Бремените жени и лицата над 60 години да се ослободат од работа, владата со препораки за заштита од топлотниот бран

Владата издаде препораки како заштита на населението од топлотниот бран и од денеска-среда до недела (29.07-01.08.2021 година) се препорачува: ослободување...

Свет1 ден

Бајден: Mаските и вакцините најдобра заштита од делта-сојот

Американскиот претседател Џо Бајден истакна дека носењето заштитни маски и вакцинирањето во области во кои доминира делта-сојот на коронавирус се...

Македонија2 дена

Maкедонците сè уште се вакцинираат на белградскиот саем

Македонските граѓани и понатаму се вакцинираат на белградскиот саем. „Меѓу 300 и 500 граѓани се вакцинираат дневно на саемот во...

Македонија2 дена

Напад врз новинар ќе се смета како напад врз службено лице, се воведува и кривично дело демнење

Министерот за правда, Бојан Маричиќ, објави дека во Владата поминале измените на Кривичниот законик, со кои заштитата на медиумските работници...

Македонија2 дена

Заев по повод 20 години од Рамковниот договор: Успешна историја благодарение на партнерите ЕУ, САД и НАТО

Владата денеска одржа тематска седница посветена на 20-годишнината од Охридскиот рамковен договор. Во своето обраќање на седницата премиерот Заев потенцира...

Македонија2 дена

Дејан Георгиевски ѝ донесе олимписко сребро на Македонија

Дејан Геoргиевски го прекина 20-годишниот пост на Македонија и од Олимписки игри ќе го донесе досега најблескавиот медал во 30-годишната...

Топ2 дена

Тетовец лажно се претставувал како лекар, измамил повозрасен охриѓанец и добил 40.000 денари

45-годишен тетовец лажно се претставувал како лекар и на тој начин измамил повозрасен жител од Охрид од кого добил 40.000...

Македонија2 дена

Регистрирани 39 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.839 тестирања, а регистрирани се 39 нови случаи на...

Македонија2 дена

Заев: 17 октомври е датумот за локалните избори

И покрај дилемите за тоа дали кампањата за локалните избори ќе се поклопи со претстојниот попис, премиерот Зоран Заев денеска...

Европа2 дена

(Видео) Силна експлозија го потресе Леверкузен: Жителите добиле предупредување за екстремна опасност

Силна експлозија ги потресе куќите во германскиот град Леверкузен. Снимките од социјалните мрежи покажуваат како се крева огромен облак од...

Македонија2 дена

Само 0,02 отсто од вакцинираните со две дози во Македонија заболеле од коронавирус

Вкупно 92 лица од 330.000 кои се ревакцинирани заболеле со коронавирус, објави министерот за здравство, Венко Филипче. Ова, додаде тој,...

Европа2 дена

Во ЕУ вакцинирани 70 отсто од возрасните, две дози примиле 57 отсто

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, објави дека целта од 70 проценти вакцинирани од возрасните лица во Европската...

Спорт2 дена

Георгиевски обезбеди сребро на ОИ во Токио

Дејан Георгиевски избори пласман во финалето на олимпискиот турнир во таеквондо, во категоријата над 80 килограми. Во полу-финалето, Георгиевски го...

Досие