Контакт

Забава

Принцот Вилијам прекрши кралски протокол за да израдува девојче со Даунов синдром

Објавено пред

Британскиот принц Вилијам го прекрши кралскиот протокол за да се фотографира со едно девојче од Ирска, кое е голем обожавател на кралското семејство.

Членовите на кралското семејство обично не позираат со фановите и не даваат автограми, но војводата од Кембриџ реши да ѝ ја исполни желбата на Џенифер Малоун, која му подари и букет цвеќиња.

Нејзината мајка сподели фотографии на „Твитер“, која доби илјадници лајкови.

Ова не е првпат Џенифер, која има Даунов синдром, да се фотографира со познати личности. Минатата година таа направи селфи со актерот Хју Џекмен.

Забава

Хоакин Феникс добил син пред еден месец

Објавено пред

Оскаровецот и ѕвездата на „Џокер“ Хоакин Феникс и неговата свршеница, актерката Руни Мара, наводно, пред еден месец го дочекале нивното прво дете, машко бебе кого го крстиле по покојниот брат на Феникс, Ривер.

Режисерот Виктор Косаковски веста ја откри на филмскиот фестивал во Цирих по проекцијата на филмот „Гунда“, на кој Хоакин е извршен продуцент.

Косаковски ја спомна убавата вест во емисијата Q&A („Прашања и одговори“) изминатиов викенд, откако го прашаа како го инволвирал новиот татко во филмот. „Патем, тој доби бебе … убав син Ривер“.

45-годишниот оскаровец и неговата 35-годишна свршеница не го објавија раѓањето на нивното прво дете и никогаш не ја потврдија бременоста.

Прикажи повеќе...

Забава

Нема олеснување на ограничувањата во киносалите во Велика Британија

Објавено пред

Британскиот министер за култура Оливер Доуден изјави дека нема да има олеснување на ограничувањата во киносалите во услови на зголемен број на инфекции со Ковид-19.

Министерот беше гостин во емисијата на Ендру Мар, и во разговорот потврди дека остануваат на сила времените мерки против ширење на коронавирусот.

„Интензивно работиме со сите уметнички сектори и киносали за да видиме како можеме да ги ублажиме ризиците“.

Кината и театрите се најтешко погодени од мерките за самоизолација и правилата за социјално дистанцирање, коментираат британските медиуми.

Прикажи повеќе...

Забава

Канје Вест танцува со локални жители на Хаити

Објавено пред

Последниве неколку недели раперот Канје Вест патува без семејството и се чини дека не му паѓа на памет да се откаже од претседателската кампања која многумина ја сметаат за промотивен трик.

Вест ја продолжи несекојдневната кампања за претседател на САД со ненајавена посета на Хаити, каде учествуваше на локални прослави, објавија таблоидите, додавајќи дека тој продолжува да го поминува времето далеку од сопругата Ким Кардашијан.

43-годишниот рапер беше фотогрфиран додека рапува и потоа се придружува на групен танц, фаќајќи се на оро.

На фотогрфаиите се гледа како танцува со локалните жители во текот на ненадејната посета на Хаити. На кусиот клип споделен на социјалните мрежи, тој им се придружува на група тапанари и флејтисти.

Вест не ги спомена своите причини за посета на Хаити, но сподели неколку објави на „Твитер“ во саботата, укажувајќи дека е заинтересиран за оваа земја заради нејзината историја на соборување на француските колонијалисти.

„Хаити е местото каде што нашиот народ ја започна првата револуција која нè ослободи од ропството“, напиша тој во еден твит.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион43 минути

Трамп: Лидерите на Србија и Косово се прегрнаа во Белата куќа, прекрасно беше да се види тоа

На предизборен митинг во сојузната држава Пенсилванија, Трамп повторно зборуваше за неговото посредување меѓу Србија и Косово, како и меѓу...

Македонија1 час

Владата донесе уредба за начинот на реализирање на наставата

На вчерашната владина седница е донесена уредба за начинот на организирање и реализирање на наставата во вонредни околности во основните...

Економија1 час

Усвоен четвртиот пакет економски мерки – 470 милиони евра за поддршка на граѓаните и стопанството

Владата на вчерашната редовна седница, ја разгледа Информацијата за четвртиот сет економски мерки за ревитализирање на економијата во услови на...

Свет2 часа

Ерменското министерство за одбарана: Азербејџан претрпе големи загуби

Претставникот на Министерството за одбрана на Ерменија, Акркрун Ованисјан, изјави дека азербејџанската армија претрпела големи загуби во судирот во Нагорно-Карабах...

Македонија2 часа

Седум града со над 100 активно заразени со коронавирус

Во моментов во земјава како активни се водат 2.323 случаи на заразени со коронавирус. Од нив, во седум македонски градови...

Економија14 часа

Субвенции и за казината – ќе плаќаат само една третина од износот за лиценца

Во четвртиот сет мерки Владата предвиде субвенции за приредувачите на игри на среќа за месеците октомври, ноември и декември. Тие...

Македонија14 часа

Заев и Борисов разговараа телефонски: Историските комисии треба да најдат решенија прифатливи за двете страни

Премиерите на Република Северна Македонија и Република Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, денеска телефонски разговараа за повеќе области на...

Регион15 часа

Серија земјотреси кај Атос

Серија земјотреси, од кои најсилниот од 5,2 степени според Рихтеровата скала, ја погодија областа Атос во Грција во последните 24...

Свет16 часа

(Видео) Борбите околу Нагорно-Карабах траат со часови, има мртви и ранети војници и цивили

Парламентот на Азербејџан прогласи воена состојба и полициски час во неколку региони по вооружениот конфликт со Ерменија околу Нагорно-Карабах, јавува...

Свет17 часа

Папата Франциско повика на мир меѓу Ерменија и Азербејџан

Папата Франциско денеска апелираше до Ерменија и Азербејџан да ги решат „нивните недоразбирања“ преку преговори по конфликтот за отцепениот регион...

Топ18 часа

Шестгодишно дете почина од струен удар во Скопско

Шестгодишно дете почина од струен удар во Скопско. Како што информира МВР, вчера во 14.25 часот во СВР Скопје, од...

Македонија19 часа

Tројца починати и 148 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.224 тестирања, а регистрирани се 148 нови случаи на...

Економија20 часа

Викенд без ДДВ од 10 до 12 октомври

Викендот без ДДВ ќе биде за време на празничниот продолжен викенд од 10-12 октомври. Државата ќе врати ДДВ на секој...

Топ21 час

Малолетник од Струмица осомничен за 13 тешки кражби и разбојништва

Струмичката полиција до надлежното Основно јавно обвинителство ќе поднесе пријава против 13-годишник од Струмица, поради сомнение дека извршил 13 кривични...

Европа21 час

Брисел – ново европско жариште на вирусот

Дневниот просек на новоинфицирани со коронавирусот во последната недела во Брисел е 2.305, односно 340 заразени на 100 илјади жители....

Свет21 час

(Видео) По Нагорно-Карабах и Ерменија прогласи воена состојба, тензиите ескалираат

Ерменските власти денеска прогласија воена состојба и општа мобилизација откако избувнаа нови судири во Нагорно-Карабах меѓу тамошните сепаратисти поддржани од...

Топ23 часа

Кривични за двајца скопјани кои краделе од возила на институции и фирми

Скопската полиција до надлежното Основно јавно обвинителство ќе поднесе кривични пријави против 29-годишниот И.Џ. од селото Страхојадица, поради сомнение дека...

Европа1 ден

Швајцарците гласаат дали сакаат раскинување на договорт за слободно движење со ЕУ

Швајцарските гласачи денеска одлучуваат дали сакаат да го поништат Договорот со ЕУ за слободно движење на луѓето, што е важен...

Свет1 ден

Во светот активни се речиси 8 милиони случаи на коронавирус

Во светски рамки, од почетокот на пандемијата се потврдени 33.058.423 случаи на коронавирус, а моментно се активни 7.649.933 случаи, покажуваат...

Економија2 дена

Најбогатиот Британец и заговорник за брегзит се пресели во Монако

Сер Џим Ретклиф, најбогатиот Британец и еден од водечките поборници за брегзит, ја напушти Велика Британија и се пресели во...

Досие