Контакт

Забава

Проектот на Ди Каприо за луксузен екорисорт во Белизе мирува со години по протестите

Објавено пред

Го купи малиот остров Блекадор во близина на крајбрежјето на Белизе во 2005 година за 1,75 милион долари и Леонардо ди Каприо имаше план да го промени светот со изградба на луксузен екорисорт, кој требаше да се отвори во 2018 година.

Сепак, протестите и реакциите од локалното население во Белизе и рибарите ефективно ги закочија амбициозните планови на 46-годишниот оскаровец, кој имаше план да гради на песочен појас од 104 акри со должина од 2,2 милји (околу 3,5 километри).

 

Демонстрантите се навредија од идејата на Леонардо за 116 лебдечки вили изградени на платформа поддржана од столбови со вештачки гребени сметајќи дека таквите градби би ги уништило рибниците.

Тие организираа кампања против изградба на луксузниот рисорт.

„Идејата на Ди Каприо да го нарече овој проект еколошки е само терен за продажба“, изјави Ребека Арсео, претставник на локана туристичка компанија, за „Сан“ во вторникот.

„Според мене, тој е целосен лицемер. Таканаречениот мува-риболов (фаќање риба со помош на кука направена да изгледа како мува или друг инсект) е огромна зделка во туристичката индустрија во Белизе. Одвратно е неговиот план да се нарекува зелен“, рече тур-операторот.

Забава

Хајди Клум воодушевува со совршената фигура

Објавено пред

Некогашниот супермодел Хајди Клум среќата ја пронајде дури по разводот со пејачот Сил.

Барем така тврди убавата Германка за својот трет, 16 години помлад сопруг Том Каулиц, со кого се венча во август 2019 година, по два месеци веридба.

Судејќи според фотографиите на папараците, но и оние од профилот на социјалните мрежи на 48-годишната Хајди, љубовта навистина цвета во нејзиниот брак. Многумина тврдат дека тоа се рефлектира во нејзиниот беспрекорен изглед.

Таа едноставно блеска на одмор во Италија каде што папараците прво ја уловија во прегратка со нејзиниот сопруг на улиците во Рим. Подоцна на парот им се придружија и нејзините деца, па заедно ги посетија знаменитостите како Колосеум и фонтаната Треви, а потоа се препуштија на гастрономски задоволства во популарниот римски кварт Testaccio.

Прикажи повеќе...

Забава

Поп ѕвездата Крис Ву уапсен под сомнение за силување

Објавено пред

Кинеско-канадскиот поп идол Крис Ву е приведен во полиција во Пекинг под сомнение за силување.

Медиумите пренесуваат дека поранешна членка на корејскиот бенд EXO го обвини дека ја намамил да имаат секс додека била пијана. Тинејџерката обелодени дека ја контактирале уште седум девојки кои ѝ рекле дека Ву ги завел ветувајќи им работа и други можности. Таа нагласи дека некои од нив се помлади од 18 години.

Во полициското соопштение се вели дека Ву бил приведен под сомнение за силување „како одговор на релевантни информации објавени на Интернет, вклучително и дека намамил млади жени да имаат секс со него“.

Веста беше најпопуларната тема на кинеските социјални мрежи изминатиов викенд, а некои корисници на „Веибо“ остро го нападнаа Ву, велејќи му „Бегај од Кина!“ ”

„Мора да се придржуваш до кинескиот закон кога си на тлото на Кина!“, напиша друг.

Ву е канадски државјанин. Тој стана познат како член на К-поп бендот EXO, потоа започна успешна соло кариера како пејач, актер и модел.

Многу познати брендови ја прекинаа соработката со него по последните обвинувања упатени против него од 19-годишна студентка Ду Меижу, која тврди дека е негова поранешна девојка. Таа откри дека Ву ја силувал на 17-годишна возраст, а исто така тврди дека пејачот е ловец на малолетни девојчиња.

„Луј Витон“ е меѓу брендовите што го прекина договорот со Ву, објави „Вашингтон пост“ во петокот, додавајќи дека 24 наводни жртви го обвинуваат Ву на социјалните мрежи.

Прикажи повеќе...

Забава

Лекарите на Бритни Спирс сметаат дека татко ѝ треба да се отстрани од спорното старателство

Објавено пред

Продолжува правната битка на Бритни Спирс за укинување на 13-годишниот посебен надзор на татко ѝ, Џејми Спирс, со засилени напори да издејствува правна и финансиска слобода.

Според нови судски документи, лекарите на поп-sвездата се залагаат да се отстрани таткото. Ваквото тврдење наведено во поднесок до судот би било голем напредок – доколку медицинскиот тим на Спирс верува дека нејзиниот татко нанесува штета на нејзиниот случај, судот најверојатно ќе го сфати тоа многу сериозно, пишува „Вараети“.

Новиот поднесок доаѓа истата недела кога новиот адвокат на Спирс, Метју Розенгарт, официјално побара од судот да го суспендира и отстрани таткото на Спирс од трајното старателство.

Адвокатот го поднесе барањето до судот во Лос Анџелес на 28 јули.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет55 минути

Коронавирусот регистриран во Вухан после една година, се тестира целото население

Властите во кинескиот град Вухан најавија дека ќе го тестираат целото население за коронавирус, откако се појавија нови локални случаи...

Европа1 час

Речиси 30 проценти од Европејците не можат да си дозволат одмор, сиромаштијата во пораст

Околу 28 проценти од Европејците не можат да си дозволат една седмица одмор надвор од нивното место на живеење, а...

Македонија2 часа

Пожарите локализирани и ставени под контрола, противпожарните служби остануваат на терен

Пожарот кај Кочани во текот на ноќта е локализиран и ставен под контрола, соопштија надлежните. На одделни места во близина...

Македонија2 часа

Од денес стапува на сила целосна забрана за движење во шумите

Владата доцна синоќа излезе со соопштение во кое апелира до граѓаните да не се движат во шумските подрачја. „Во текот...

Македонија11 час

„Водовод“ и „Комунална хигиена“ испратија цистерни за гаснење на пожарот во Кочани

ЈП Водовод и канализација – Скопје и ЈП Комунална Хигиена – Скопје на барање и во координација со Град Скопје...

Македонија12 часа

Пендаровски: Хеликоптерите не можат да летаат ноќе

Претседателот на државата Стево Пендаровски вечерва на Фејсбук напиша дека хеликоптерите на армијата немаат технички можности за ноќно летање. „...

Македонија12 часа

Десетина луѓе во Кочани побарале лекарска помош

Кочанчани очајно се борат со огнената стихија, која проголта куќи и други објекти. Според информациите, десетина граѓани побарале помош, откако...

Македонија14 часа

15 пожарникари и 3 возила од Скопје ќе помагаат во гаснењето на пожарот во Кочани

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов вели дека во моментов 3 екипи од Противпожарната бригада на Град Скопје (15 пожарникари и...

Македонија14 часа

(Видео) Пожар се шири во Кочани, жителите во паника бараат помош

Огромен пожар се шири во кочанско Белско маало и местото викано Драчевник. Зафатени се шуми, но и бандери. Жителите бараат...

Спорт16 часа

Полска ѝ даде азил на белоруската атлетичарка

Драматичниот случај на белоруската атлетичарка Кристина Циманускаја најверојатно е пред решение откако Полска и понуди хуманитарна виза, односно и одобри...

Македонија19 часа

Во Македонија 54 нови случаи на коронавирус, почина едно лице

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 54 нови случаи на коронавирус, а едно лице почина, соопшти Министерството за...

Топ21 час

Товарен воз удри во мигрант кај Неготино

Товарен воз удри во мигрант кај Неготино. Според информациите на полицијата, мигрантот со тешки повреди е пренесен во болница. Несреќата...

Македонија21 час

(Видео) Заев: Да престанеме да се биеме в гради за тоа кој е поголем патриот

Да престанеме да се биеме в гради за тоа кој е поголем патриот заради партиските интереси и заради повеќе гласови...

Македонија21 час

(Видео) Мицкоски: Илинден обедини генерации Македонци за слобода

Илинден обедини генерации Македонци за слобода, испраќам апел за обединување против Заев и рушење на најлошата власт до сега, рече...

Свет22 часа

(Видео) Туристи во Бодрум со чамци бегаат од пожарите, Ердоган призна дека земјата нема канадери

На југот на Турција, како и на други места во Средоземното Море, со денови беснеат огромни пожари. По петдневните пожари...

Свет24 часа

(Видео) Еден починат и 600 уапсени на протестот во Берлин против корона-мерките

Полицијата во Берлин објави дека 49-годишен маж починал откако полицијата го уапсила за време на протестот против мерките во борбата...

Македонија1 ден

Земјотрес почувствуван во Скопје

Земјотрес е почувствуван вечерва во Скопје. „Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје вечерва во 23 часот и 07 минути,...

Спорт1 ден

Надал: Ѓоковиќ може до гренд слемот оваа година

Рафаел Надал се подготвува за својот прв настап на Сити опен во Вашингтон, каде што ќе стави крај на подолгата...

Македонија2 дена

Заев: Очекувам на „Отворен Балкан“ наскоро да се приклучат и Приштина, Сараево и Подгорица

Балканот повеќе не е темпирана бомба, туку симбол на пријателство, а регионалната иницијатива „Отворен Балкан” создава многу можности за подобар...

Спорт2 дена

(Видео) Скандал во Токио – белоруска олимпијка не сака да се врати дома, бара азил

Белоруската спринтерка Кристина Тимановскаја го повика Меѓународниот олимписки комитет (МОК) да се вклучи во нејзиниот случај. Таа изјави дека била...

Досие