Контакт

Забава

Пронајден најстариот фосил на гуштер досега, постоеле и порано отколку што се веруваше

Објавено пред

Ново откритие сугерира дека гуштерите постоеле 35 милиони години подолго отколку што се мислеше, пишува Би-Би-Си. Универзитетот во Бристол користел „КТ“ уред за анализа на фосил од рептил кој со децении бил чуван во Природонаучниот музеј во Лондон.

dobivaj vesti na viber

Анализата покажа дека непознатиот рептил е тесно поврзан со современите гуштери.

Д-р. Дејвид Вајтсајд, кој го предводеше истражувањето, рече дека фосилот „веројатно ќе стане еден од најважните пронајдени во последните неколку децении“.

Се сметало дека гуштерите потекнуваат од периодот на средниот јура, но новото откритие сугерира дека тие живееле и во доцниот тријас (пред 237-201 милион години).

Фосилот влијае на проценките за потеклото на гуштери и змии, кои колективно се познати како лушпести змии, а исто така влијае и на претпоставките за нивната стапка на еволуција.

Фосилот бил пронајден во складиште како дел од колекција од 1950-тите, која вклучувала примероци од каменолом во близина на Тортворт на западна Англија.

Истражувачкиот тим го нарече откритието Cryptovaranoides microlanius, што значи „мал месар“ и се однесува на неговата вилица, полна со остри заби.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Ќерката на Мадона доби црвен картон за модна ревија дека доцнела

Објавено пред

На ќерката на Мадона, Лурд Леон, не ѝ било дозволено да влезе на модната ревија на Марк Џејкобс во четвртокот затоа што пристигнала по затворањето на вратите, пренесуваат британски таблоиди.

dobivaj vesti na viber

Истите извори тврдат дека 26-годишната Лурд пристигнала на местото на настанот во Њујорк, само неколку моменти по затворањето на вратите.

Понижувачкиот инцидент се случи неполни две години откако Лурд беше прогласена за лице на кампањата на истиот моден бренд за пролет 2021.

Луѓето што биле во близина останале зачудени кога не ѝ било дозволено да влезе и некои од нив го прашале обезбедувањето: „Не знаете ли која е таа?“, „Пуштете ја да влезе!“

Виралното видео на „Тик-ток“, што го објави профилот @mickmicknyc, покажува како Лурд се обидува да влезе во салата, но обезбедувањето ја застанува додека се качува по скалите.

Гласовниот запис на почетокот на клипот вели дека Лурд се појавила во 18 часот – точното време кога требало да почне ревијата. Момчето со кое пристигнала зборува со обезбедувањето повеќе од една минута, но и на двајцата им кажуваат дека настанот е затворен.

Одржана во њујоршката „Парк авенија армори“ ревијата на Марк Џејкобс им посака добредојде на неколку ѕвезди гости, меѓу кои Емили Ратајковски, Ники Хилтон Ротшилд и Ешли Греам.

Мадона ја роди Лурд во 1996 година кога беше во врска со Карлос Леон, фитнес-тренер, кој наводно остана пријател со поп-дивата.

Прикажи повеќе...

Забава

(Видео) Корисници на интернет ја пронајдоа сопругата на Сонг Јонг-ки во стара реклама со Џорџ Клуни

Објавено пред

Заборавете на Шерлох Холмс бидејќи јужнокорејските ‘нетизени’ (интернет-корисници) ги ставија своите детективски шапки, пишуваат азиските шоу-биз медиуми.

dobivaj vesti na viber

Со оглед на тоа што срцекршачот Сонг Јонг-ки се ожени и чека дете, љубителите на јужнокорејската драма се прашуваат која е неговата избраничка, недостижната Кејти Луиз Саундерс.

Претходно открија дека таа е актерка со ќерка од претходната врска. Овој пат интернетските детективи открија една од нејзините актерски улоги, а нејзин колега е никој друг, туку холивудскиот џин Џорџ Клуни.

Во рекламата на „Неспресо“, Џорџ се обидува да ја земе последната капсула кафе кога му приоѓа убава жена и го разнежнува велејќи му: „Ги гледав сите ваши филмови, вие сте толку шармантен и толку секси“, пред да му ја грабне капсулата.

Следниот пат кога Џорџ го подготвува своето кафе во рекламата, Кејти се појавува пред него и го прашува: „Дали сте вие господин Џорџ Клуни?“

Овој пат холивудскиот љубимец  ја научи лекцијата и ѝ вели дека сигурно греши.

Откако повторно се појави на онлајн-форумот The Qoo на 1 февруари, јужнокорејските корисници на интернет се сеќаваат дека ја гледале таа реклама.

Многумина се воодушевија од Кејти пишувајќи: „Таа е толку убава и шармантна“, „Каква убавица“, а друг корисник коментира: „Ако снимила реклама со Џорџ Клуни, тогаш сигурно била прилично позната“.

„Те молам, продолжи да глумиш!“, напиша друг.

Минатата година, кога се прошири веста за врската меѓу Кејти и Сонг Јонг-ки, британските таблоиди објавија дека таа е италијанска актерка со британско потекло. Родена од татко Британец и мајка Колумбијка, детството го поминала патувајќи меѓу Лондон и Италија.

Прикажи повеќе...

Забава

Пред да стане актер, Брус Вилис работел во нуклеарна централа

Објавено пред

Брус Вилис, кој во изминатите неколку децении се прослави со низа блокбастери, минатата година се повлече од светот на филмот поради болест.

dobivaj vesti na viber

Неколку децении во актерството беа исполнети со успех за холивудската легенда (67), но многу од неговите фанови не знаат со каква работа се занимавал во младоста.

Пред да стане познат со акционите блокбастери, Вилис работел во нуклеарна централа како службеник за безбедност во средината на 70-тите. Тоа било негово прво работно место по завршувањето на средното училиште.

Во претходни интервјуа Вилис откри дека на моменти било прилично опасно и дека се пробивал низ снег за да провери дали сè е во ред околу погонот. Тој се спуштал дури 100 метри под земјата.

Вилис работел и како приватен детектив, а и возач на камион. Во слободното време свирел усна хармоника во својот блуз-бенд.

Актерската кариера ја почна во Off-Broadway-претстави, а се прослави со улогата во ТВ-серијата „Случајни партнери“ или Moonlighting.

Брус Вилис и Сибил Шепард во хит-серијата „Случајни партнери“.

Во текот на својата кариера харизматичниот Вилис сними повеќе од 70 филма, а како што рече во една пригода, работата како приватен детектив му помогнала во некои улоги.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 часа

Лидерот на Левица во Кукуш: Нема родендени со премолчени места на раѓање

„Во пресрет на 4-ти февруари, денот на раѓањето на Таткото на македонската нација – Гоце Делчев, официјална делегација на Левица,...

Македонија8 часа

Ноќна стража кај гробот на Гоце Делчев, граѓани со знамиња, столици и транспаренти ќе останат до сабајле

Со македонски знамиња, знамето со сонцето од Вергина и транспаренти, група граѓани се собра на улицата „Самоилова“ која води кон...

Македонија9 часа

Пациент со цистична фиброза: Состојбата на пациентите им се влошува, до кога ќе го мерат во цена мојот живот?

Пациентите со цистична фиброза кои ја чекаат државата да им го набави скапиот лек, утре излегуваат на протест, во 12...

Македонија13 часа

МВР направи план кого ќе пушти на граница: на секој што пријавил делегација, ќе му биде дозволено да оддаде почит

Министерството за внатрешни работи при одлучувањето кому ќе му биде дозволен влез во државата за да оддаде почит на гробот...

Македонија13 часа

(Видео) Сведок на Рашковски: Од Кабинетот на Зеќири даваа насоки како да се одговори на барања за документи

Зорица Стојановиќ, вработена во Владата, сведочеше во случајот „Софтвери“, каде што обвинет е Драги Рашковски. Таа работела како помошник-раководител на...

Македонија14 часа

Нема плата за Пендаровски и Кабинетот: образложението од Министерството за финансии е неосновано

Претседателот Стево Пендаровски и неговиот Кабинет немаат земено плата за јануари, потврдуваат од таму за „Макфакс“. Тие велат дека претседателот...

Македонија14 часа

Антикорупциската побара кривично гонење на Мојсовски поради злоупотреба на системот за финансирање спортски клубови

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) побара кривично гонење на актуелниот директор на Агенцијата за млади и спорт, Наумче...

Македонија15 часа

Дојави за бомби во осум средни училишта во Скопје

Денеска, околу 11.40 часот, во СВР Скопје е пријавено дека на електронските адреси на осум средни училишта во Скопје е...

Македонија15 часа

„Надлежните да земат цевка и да дишат низ неа за да ја сфатат итноста на состојбата“, велат пациентите со цистична фиброза и излегуваат на протест

Пациентите со цистична фиброза велат дека се разочарани од изјавите на министерот за здравство и од министерот за финансии. Тие...

Економија15 часа

Синдикатот на УПОЗ: Бесими го остави и претседателот на државата без плата

Министерот за финансии ,Фатмир Бесими, спротивно на сите норми, не ја одобрил платата на вработените во Кабинетот на претседателот, вклучително...

Економија15 часа

Од полноќ намалување на цените на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Македонија16 часа

(Видео) Полиција околу „Св. Спас“: пристап до гробот на Гоце Делчев имаат само лица со дозвола

Полициско обезбедување на улицата Самуилова има и утринава, а во пресрет на утрешното чествување на Гоце Делчев во црквата „Свети...

Македонија17 часа

Мора да има забрана за вршење лекарска дејност за гинекологот Асани, апелираат од Платформата за родова еднаквост

Платформата за родова еднаквост е згрозена од пресудата на струшкиот Основен суд со која му се изрекува условна казна на...

Економија17 часа

Бектеши им се извини на новинарите

„Несомнено е дека новинарите имаат клучна улога во нашето општество, нивниот придонес и работа е многу важен во најефикасното и...

Македонија17 часа

Од 130 заболени, првин осум пациенти ќе добијат лек за цистична фиброза, па потоа ќе се набави за уште 22 лица

Министерот за здравство, Беким Сали, рече дека скапиот лек „трикафта“ првично ќе биде набавен за осум пациенти, кои се во...

Македонија17 часа

Болните од цистична фиброза ќе чекаат законски измени за да го добијат лекот

Болните од цистична фиброза, на кои им е потребен лекот „трикафта“, ќе чекаат измена на законите за тој да биде...

Свет18 часа

Помпео: Џјинпаинг е поголема закана од Владимир Путин

Поранешниот американски државен секретар Мајк Помпео изјави дека верува оти кинескиот претседател е поголема закана за светот од рускиот претседател...

Европа18 часа

Орбан ја нарече Украина ничија земја и го повика Киев да се предаде

Унгарскиот премиер Виктор Орбан ја нарече Украина ничија земја и го повика Киев да се предаде. „Владимир Путин нема да...

Македонија19 часа

Најчевска бара разрешување на Бектеши: Што си замислуваат функционерите, дека новинарите служат да ги рекламираат?

Професорката по право, Мирјана Најчевска, смета дека министерот за економија, Крешник Бектеши, треба веднаш да биде разрешен. Според неа, неговиот...

Македонија1 ден

(Видео) Првиот човек на амбасадорите: Бугарија нè призна, ама како втора бугарска држава

Бугарија ја призна Македонија како независна, но ние ги заборавивме нивните тврдења зошто ја признаа Македонија. Нивниот тогашен премиер се...