Контакт

Забава

(Видео) Раде Шербеџија опуштен во карантин: чисти кромид, готви, наздравува и рецитира

Објавено пред

Раде Шербеџија (74) се јави од својот дом во Риека, каде што тој и неговата Ленка се придржуваат кон сите мерки за изолација не затоа што имаат симптоми или се заразени, туку затоа што велат дека тоа е паметно. Тој објасни дека дури сега сфаќа оти неговите обожаватели воделе страници на „Фејсбук“ под неговото име, но дека сега решил да им се обрати лично и да снима песни и да раскажува приказни за да може на секого побргу да му помине времето.

Part 1 – Na Ruzicaston Papiru

Srecu me ljudi svuda po svijetu i osim sto se obavezno slikamo,mnogi od njih kazu : Uostalom mi smo i prijatelji na Facebooku… Iskreno da kazem, nekada uopste nisam razumio o cemu govore a onda su me neki bliski prijatelji upozorili da imam nekoliko Facebook stranica po svijetu i objasnili mi sto to zapravo znaci…Shvatio sam da to neki od mojih iskrenih fanova vode i tako se zabavljaju. Jedna od mojih Facebook stranica je napravljena od mojih menadzera za muziku iz Slovenije i vidim da ima jako puno sljedbenika… Zahvaljujem se Kaly Kolonic koja je sve ove godine ovu stranicu vodila…. Ali, evo, ponukan ovim nemogucim katastrofama sto su nas sve skupa snasle i zabile i zatvorile u nase stanove i kuce,osjecam potrebu da se direktno javim mojim prijateljima i gledaocima tojest slusaocima i da pokrenem prvi puta svoju Facebook stranicu. Zelim da snimam neke pjesme i da pricam neke price da nam prodje vrijeme ….Da se druzimo i da cuvamo umjetnost u nama….- Rade

Posted by Rade Serbedzija official on Недела, 29 март 2020

„Воден од овие невозможни катастрофи што нè снајдоа сите заедно и нè затворија во нашите станови и куќи, чувствувам потреба да им се јавам директно на моите пријатели и гледачи, односно слушатели и првпат да покренам своја фејсбук-страница. Сакам да снимам некои песни и да раскажувам некои приказни за побргу да ни помине времето… Да се ​​дружиме и да ја чуваме уметноста во нас“.

Сестраниот уметник снимаше кадри во станот, чистеше лук, ги покажа врамените фотографии што ги чува во станот и за тоа време ја рецитира песната на Никица Петрак – „На розова хартија“.

Забава

Шон Ленон ќе го одбележи роденденот на својот починат татко Џон

Објавено пред

Синот на легендарниот музичар Џон Ленон, Шон Оно Ленон, за прв пат го интервјуираше Сер Пол Макартни за односите со неговиот татко, а разговорот ќе биде дел од програмата со која ќе се одбележи  80-тиот роденден на починатиот „битлс“

„Сега гледам назад во минатото како фан“, вели Макартни во врска со првата средба со Ленон.

„Колку имав среќа што го сретнав овој чуден Теди бој кој свиреше иста музика како и јас, и ние се здуживме, се надополнувавме!“

Разговорот ќе биде дел од специјалната дводелна програма на Радио 2, насловена „Џон Ленон на 80 години“, настан што ќе го одбележи роденденот на починатиот „битлс“.

За време на разговорот, Сер Пол ја свири една од првите песни на двоецот Ленон-Макартни, Just Fun.

Напишанa додека тинејџерите бегале од училиште, никогаш не била снименa официјално – иако претходно се слушнал мал дел од неа во филмот за „Битлси“ Let It Be.

Документарниот филм ќе вклучува и интервјуа со полубратот на Шон, Џулијан и неговиот кум Сер Елтон Џон.

Програмите ќе бидат достапни на 3 и 4 октомври, пред роденденот на Ленон на 9 октомври.

Британските медиуми деновиве ја пренесоа веста дека Марк Чепмен, човекот што го уби Џон Ленон, ѝ се извини на вдовицата на покојниот битлс, Јоко Оно, 40 години по неговата смрт и рече дека жали за грозоморниот чин.Чепмен го застрела легендарниот музичар пред неговиот стан на Менхетн, Њујорк, на 8 декември 1980 година.

Прикажи повеќе...

Забава

(Видео) Излезе првиот трејлер за „Супернова“

Објавено пред

Првиот трејлер за филмот „Супернова“ ги следи Колин Фирт и Стенли Тучи како хомосексуална двојка која посетува места од минатото, додека едниот од нив има рана фаза на деменција.

Фирт и Тучи ги глумат ликовите Сем и Таскер, кои се заедно повеќе од 20 години. На Таскер му била дијагностицирана рана деменција пред две години.

Тие патуваат низ Англија во посета на пријателите, семејството и места од нивното минато, бидејќи нивната врска е ставена на краен тест, пишува „Варајети“.

Прикажи повеќе...

Забава

Амброзио во лежерно летно издание

Објавено пред

Таа редовно ја покажува својата беспрекорна кожа на социјалните мрежи.

Алесандра Амброзио ја докажа својата посветеност на чиста кожа во вторникот кога пристигна на козметички третман во салон за убавина во Лос Анџелес.

Атрактивната Бразилка (39), поранешен ангел на „Викторија сикрет“, го одбележа крајот на летото со лежерен изглед – бледосин ленен фустан без ракави – навидум едноставно но впечатливо парче облека што ја истакнува нејзината фигура.

Таа неодамна говореше за домашна нега на кожата во интервју за „Вог“. „Бразилската убавина за мене значи природно…тоа значи сјајна кожа“, рече таа, откако откри дека својата секојдневна рутина ја започнува со хидратантна крема за сончање SPF20.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија46 минути

Извештај на ИЈЗ: Пораст на бројот на новозаразени и починати за една недела

Согласно извештајот на Институтот за јавно здравје кој се однесува на периодот од 14 до 20 септември, регистрирани се вкупно...

Македонија1 час

Родителите кои беа ослободени со мерките и хронично болните се враќаат на работа

Од денеска, со одлука на Владата, дел од групите кои целосно беа ослободени од работа поради состојбата со коронавирусот, се...

Македонија2 часа

(Видео) Заев – Гир: За неколку месеци очекуваме успешна завршница на подготовките на преговарачката рамка

Претседателот на Владата, Зоран Заев, денеска го прими новоименуваниот амбасадор на ЕУ во нашата земја, неговата екселенција Дејвид Гир. Тој...

Европа3 часа

Лукашенко ненајавено положи заклетва за претседател

Александар Лукашенко денеска ненадејно и без најава положи заклетва за новиот претседателски мандат, пренесува државната новинска агенција „Белта“. Церемонијата за...

Европа3 часа

Жестоки реакции против новите мерки во Британија, можно е да се вмеша и војската

Новите рестриктивни мерки што ги објави премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон, против ширењето на коронавирусот, наидоа на жестоки реакции...

Свет4 часа

Jапонска компанија тврди дека има лек кој го скратува времето на закрепнување од Ковид-19

Jапонската компанија „Фуџифилм“ објави дека нејзиниот лек „Авиган“, веќе одобрен за потешките групи, обезбедил статистички значајно намалување на времето за...

Македонија4 часа

Анализа: Најголемо зголемување на вработените во полицијата, а најголемо намалување во одбраната

Центарот за граѓански комуникации (ЦГК) ги објави истражувањето и базата на податоци на вработувањата во министерствата и општините во последните...

Македонија5 часа

Заев со писмо до Вартоломеј побара писмена одлука за автокефална Македонска православна црква

Премиерот Зоран Заев испратил писмо до патријархот Вартоломеј, поглавар на Цариградската патријаршија, во кое се навраќа на средбата во Истанбул...

Македонија18 часа

Во 169 основни и 4 средни училишта ќе се следи настава со физичко присуство

Во 169 основни и четири средни училишта ќе се одвива настава со физичко присуство. Ваквата одлука доаѓа откако попладнево Владата...

Македонија18 часа

Јанакиески ќе бара да биде додаден во листата на оштетени во предметот „Таргет-Тврдина“

Миле Јанакиески ќе достави барање до Кривичниот суд за да биде додаден во листата на оштетени во предметот „Таргет-Тврдина“ за...

Македонија19 часа

„Водовод“ не најде бактерии во градската мрежа во Скопје по паниката што се прошири на социјалните мрежи

Водата од градскиот водовод во скопски Бутел нема бактерии и исправна е за пиење, а веста што се прошири на...

Свет20 часа

Одложен самитот на ЕУ – претседателот на Европскиот совет ставен во карантин

Состанокот на ЕУ, кој требаше да се одржи на 24 и 25 септември, е одложен за 1 и 2 октомври,...

Македонија23 часа

Пет лица починаа од коронавирус, потврдени се 88 нови случаи во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.618 тестирања, а регистрирани се 88 нови случаи на...

Македонија1 ден

(Видео) Филипче: Состојбата со вирусот повторно се влошува, ако е потребно ќе има рестрикции

Министерот за здравство, Венко Филипче, на денешната прес-конференција најави дека за есенва се размислува за воведување на повеќе мерки како...

Македонија1 ден

Мицкоски ги повика граѓаните утре да излезат на протест против неправдата и мафијата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, повика на нов протест што ќе се одржи утре во 18.30 часот. Како што порача...

Економија1 ден

(Видео) Бектеши: Субвенциите за етнички вработувања се дел од изгласаната владина програма

Вработувањата кои ќе поттикнат добри меѓуетнички односи се вметнати во Владината програма која е изгласана од Собранието, изјави министерот за...

Свет1 ден

Русија очекува до 15 октомври да регистрира втора вакцина против коронавирус

Русија очекува до 15 октомври да регистрира уште една, втора по ред, потенцијална вакцина против коронавирус, јави агенцијата ТАСС повикувајќи...

Европа1 ден

Шведска нема да ги вакцинира децата против коронавирусот

Шведската влада нема да препорача вакцина против коронавирусот за деца на возраст под 18 години. Според шведските експерти, децата го...

Спорт1 ден

Италијански судија убиен во својот дом

Италијанскиот фудбалски судија Даниеле Де Сантис (33) и неговата девојка Елеонора Манта (30) биле убиени во домот на судијата во...

Македонија1 ден

Училишниот час ќе трае пократко од 40 минути, постои можност и учебната година да заврши порано

Собранието вчера вечерта ги изгласа измените на Законите за основно и средно образование со кои се обезбедува непречено организирање на...

Досие