Контакт

Забава

Режисерот нa „Џокер“ сака да сними продолжение, но под еден услов

Објавено пред

Филмот „Џокер“ ги собори сите рекорди на гледаност, а режисерот Тод Филипс ги израдува фановите велејќи дека вреди да се снима продолжение.

Иако тие во моментот не работат на тоа, рече тој, тој би се согласил на тоа само ако маестралниот Хоакин Феникс повторно се најде во главната улога.

„Тоа не би можело да биде само див и луд филм за ‘Принцот на криминалот’. Треба да има некоја тематска резонанца на ист начин како и првиот филм. Толку многу филмови ја споменуваат искрата, но Џокер беше барут. Ако бидеме во состојба повторно да го сториме сето ова во продолжението, тоа ќе биде доста интересно“, рече Филипс.

Шпекулациите за продолжението на филмот почнаа во август, а Филипс тогаш изјави дека ќе стори сè само за  актерот Хоакин Феникс повторно да ја оствари улогата на Џокер, пренесува Klix.ba.

Забава

„Ејч-би-о“ триумфира на „Еми“ наградите, „Епл“ го доби првиот трофеј

Објавено пред

Мрежата „Еј-ти и Ејч-би-о“ доминираше на доделувањето на „Еми“ наградите во неделата со 30 победи, вклучително и за најдобра драма „Сукцесија“ и за лимитирана серија „Чувари“, додека „Епл“ ја однесе својата прва награда за нуркањето на производителот на „Ајфон“ во стриминг-телевизијата, објави „Ројтерс“.

Пионерот на интернетското видео „Нетфликс“, кој на церемонијата се појави со рекордни 160 номинации, освои 21 награди.

Кабелската мрежа „Поп“, во сопственост на „ВиакомСи-би-ес“, ја освои главната награда за комедија за необичната серијата Schitt’s Creek, која ги преплави категориите комедија и собра вкупно девет награди.

„Ејч-би-о“со години доминираше на „Еми“ со хитовите „Сопранови“, „Сексот и градот“ и „Игра на тронови“. Пред годинешната церемонија, таа беше најнаградувана ТВ-мрежа во17 од изминатите 18 години. Исклучок беше 2018 година, кога „Нетфликс“ и „Ејч-би-о“се изедначија со „Еми“ победи.

Прикажи повеќе...

Забава

Роулинг тврди дека ликот во книгата поради која е критикувана за трансфобија има корени од реалниот живот

Објавено пред

Авторката на серијалот романи „Хари Потер“, Џ. К. Роулинг, рече дека еден од ликовите во нејзиниот нов крими роман „Проблематична крв“ – маж убиец кој во една прилика се маскира во жена за да киднапира жртва – е всушност базиран на вистинит убиец од реалниот живот.

Во виртуелна онлајн дебата по објавувањето на книгата во вторникот, голем број хаштагови про-и-анти-Роулинг се појавија на Твитер, а според една рана рецензија во весникот „Телеграф“, пораката на книгата е „никогаш да не му верувате на маж во фустан“.

Некои луѓе од твитер заедницата ја критикуваат мегапопуларната Роулинг за наводна трансфобија, додека приврзаниците го бранат нејзиното право да пишува фикција без луѓето да донесуваат заклучоци за нејзините верувања.

Британската писателка веќе долго време се соочува со обвинувања за трансфобија поради некои свои твитови, но таа ги отфрла ваквите наводи. Во есеј во јуни, таа го бранеше своето право да зборува за транс и родови проблеми без страв од злоупотреба, нагласувајќи дека е загрижена од влијанието на транс-активизмот врз правата на жените.

Романот Troubled Blood („Проблематична крв“) на 900 страници е петти во серијалот „Корморан Страјк“, кој Роулинг го пишува под псевдонимот Роберт Галбрејт.

Пишувајќи на својата веб-страница Галбрајт, писателката го опиша ликот како „садистички сериски убиец активен во 60-тите и 70-тите години на минатиот век, кој делумно се темели на двајца убијци и манипулатори од реалниот живот, Џери Брадос и Расел Вилијамс, кои земале трофеи од нивните жртви“.

Прикажи повеќе...

Забава

Две ТВ-серии водат во трката за „Еми“, а „Нетфликс“ растури со 160 номинации

Објавено пред

Годинешните „Еми“ награди ќе бидат официјално објавени на виртуелна церемонија во Лос Анџелес доцна вечерва, односно во раните утрински часови понеделник според македонско време.

Некои од наградите беа доделени во саботата навечер, а 70 категории се веќе презентирани во текот на подготовките за главниот настан во можеби најчудната недела во 72-годишната историја на наградите, истовремено истакнувајќи ја гломазната и незграпна природа на ТВ-индустријата, коментира американски Си-ен-ен.

Досега се доделени седумдесет и пет награди (некои категории имаат повеќе добитници) на 26 различни мрежи и стриминг-платформи, од кои некои, како „Дизни плус“, „Епл ТВ пус“ и „Квиби“, не постоеја минатата година до овој момент. Преостанатите категории ќе бидат презентирани за време на примарното емитување во недела.

Две ТВ-серии веќе имаат собрано по пет награди, и двета се жанрови фантазија / фантастика / стрип-книга, жанровите кои што „Игра на тронови“ умешно ги претставуваше за време на својот марш низ историјата на „Еми“. „Чувари“ – лимитирана серија на „Ејч-би-о“, адаптација на графички роман и филм со 26 номинации – и „Мандалоријанецот“, серија со 15 номинации, вклучително и за најдобра драма.

 

За прв пат, церемијата на доделување на телевизиските награди „Еми“ ќе биде изведена виртуелно, а номинираните ќе останат дома поради пандемијата на коронавирус. Продуцентите направија се за да се одржи големата церемонија, како што ја опишаа во повик до новинарите, испраќајќи 130 камери на терен и надевајќи се дека ќе нема или барем ќе има многу малку технички проблеми.

Телевизиската академија на крајот на јули ги објави номинациите. Стриминг-платформата „Нетфликс“ се најде на врвот со неверојатни 160 номинации, а веднаш зад него е „Ејч-би-о“ со 107 номинации. Номинациите на „Нетфликс“ ги надминуваат и оние на трите најголеми американски мрежи за емитување („Еј-би-си“, „Си-би-ес“ и „Ен-би-си“).

Но, и „Ејч-би-о“ има причина за славење бидејќи серијата „Чувари“ успеа да добие неверојатни 26 номинации. Тука некаде е и комедијата (серија) „Прекрасната госпоѓа Мејзл“ со номинации во 20 категории, додека „Озарк“ и „Наследници“ имаат по 18.

Церемонијата на доделување на „Еми“ наградите е најновата жртва на пандемијата на Ковид-19, имајќи предвид дека наместо на гламурозен црвен тепих, некои селебрити-личности ќе се појавуваат во пижами од нивните спални соби.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет15 минути

Гутереш: Ширете го мирот за да се борите против коронавирусот

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш во своето годишно обраќање во Генералното собрание на светската организација истакна дека повторно ќе...

Свет31 минута

Се урна зграда во Мумбај, загинаа најмалку осум луѓе

Најмалку осум луѓе загинаа во Индија, во уривање на станбена зграда, што се случило рано утрово, пренесуваат локалните медиуми. Според...

Свет32 минути

На сила новите мерки во Австрија

Од полноќ во Австрија почнаа да важат новите правила, поостри мерки во борбата против епидемијата на коронавирус, кои го ограничуваат...

Македонија56 минути

Денеска ќе се одлучува дали ќе има дневен престој во училиштата

Комисијата за заразни болести денеска на состанок ќе расправа за воведување целодневен престој во училиштата. Директорот на Здравствен дом Скопје,...

Свет13 часа

САД постигнаа нов рекорд со повеќе од еден милион тестови дневно

САД поставија нов рекорд со повеќе од милион тестови за коронавирус за еден ден, но експертите велат дека им требаат...

Македонија15 часа

Четири лица починаа од коронавирус, потврдени се 178 нови случаи

Во последните 24 часа од коронавирус во Македонија починаа четири лица, а потврдени се 178 нови случаи од 1.368 тестови,...

Македонија18 часа

Родилка и нејзиното бебе починаа на Клиниката за гинекологија, внатрешна контрола го испитува случајот

Родилката која заедно со нејзиното бебе вчера попладне починаа на Клиниката за гинекологија не знаела во која недела е од...

Регион20 часа

(Видео) Пронајдена трета жртва по ураганот во Грција, маж загинал кога врз него паднал покрив

Ураганот Јанош, кој ја погоди Грција, ја однесе и третата жртва во Тесалија во централниот дел на земјата, објавија денеска...

Македонија22 часа

Холштајн: Во интерес на Бугарија е да не го блокира проширувањето на ЕУ во овој регион

Билатералните проблеми не треба да бидат дел од преговарачката рамка за проширување на ЕУ, изјави германската амбасадорка во земјава, Анке...

Македонија24 часа

Пендаровски до Вартоломеј: Нашите православни христијани да бидат еднакви со другите во светот

Претседателот Стево Пендаровски, по повод почетокот на Новата црковна година, упати писмо до Неговата Сесветост Вартоломеј, Архиепископ Цариградски – Нов...

Македонија24 часа

Комисијата одлучува за целодневна настава

Комисијата за заразни болести вчера и денеска ја разгледува можноста за воведување целодневна настава во основните училишта од 1 октомври....

Култура24 часа

Лауреатот на Златна камера 300, Камински со порака на „Браќа Манаки“: Едвај чекам да се видиме во Македонија

На синоќешниот настан за одбележување на 41. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, кој се одржа во...

Економија1 ден

СДСМ: Владата помага со 550 милиони евра, следува четвртиот пакет антикризни мерки

Владата им помага на граѓаните и стопанството со 550 милиони евра, следува четвртиот пакет антикризни мерки, велат од СДСМ преку...

Свет1 ден

Пакет со отров испратен до Доналд Трамп

Пакетот, кој содржи отровен рицин, е испратен до претседателот Доналд Трамп, пренесува „Си-ен-ен“.Двајца полицајци го пријавиле случајот. Извршени се два...

Свет1 ден

Борис Џонсон: Доаѓа вториот бран на епидемијата

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека вториот бран на епидемија на коронавирус пристигнува во Велика Британија. Говорејќи во центарот за...

Култура2 дена

„Браќа Манаки“ во Битола – годинава без црвен тепих, но традицијата продолжува

Претседателот Стево Пендаровски вечерва, во Пациото на НУ Завод и музеј Битола, присуствуваше и се обрати на 41. Издание на...

Свет2 дена

Хаос во Лондон поради рестриктивните мерки: судири меѓу полицијата и демонстрантите

Полицијата во Лондон се судри со демонстрантите против рестриктивните мерки насочени кон спречување на ширењето на коронавирусот. Повеќе од 1.000...

Топ2 дена

Едно лице загина во возило кое излета на патот Неготино – Кавадарци, повредени уште тројца од семејството

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци во координација со ОВР Неготино, изврши увид на лице место, каде денеска во...

Регион2 дена

Стотици луѓе на Парадата на гордоста во Загреб, бараат промена на Уставот

Стотици луѓе се собраа на плоштадот Свети Марко во Загреб, каде се одржува 19. Парада на гордоста. Учесниците на Парадата...

Македонија2 дена

Шестмина починати и 140 нови случаи на Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1397 тестирања, а регистрирани се 140 нови случаи на...

Досие