Контакт

Забава

Роберт Ретфорд: Носев штитници на пенисот за да се одбранам од Барбара додека снимавме секс сцени

Објавено пред

Популарниот актер Роберт Ртфорд (86) открива дека имал проблеми поради Барбара Стрејсенд (80), па бил принуден да стави два генитални штитници пред првпат да легне во ист кревет со неа на снимањето на филмот.

dobivaj vesti na viber

Ова тој го раскажал во книгата „The Way They Were: How Epic Battles and Bruised Egos Brought a Classic Hollywood Love Story to the Screen“ која била објавена на 24 јануари.

Книгата содржи детали за продукцијата, снимањето, но и продукцијата на филмот од 1973 година која на Стрејсенд ѝ донела номинација за Оскар за најдобра главна глумица.

Хофлер наведува дека Редфорд се двоумел дали да ја прифати улогата во истиот филм со Барбара затоа што не ја сметал за сериозна актерка, а исто така сакал да се заштити со оглед на тоа дека во тој момент бил во среќен брак.

Таа пак, била воодушевена од физичката убавина на Роберт и била очајна од желба да се забавува со него, пишува во книгата. За време на снимањето носела и бикини, но сепак Редфорд носел два пара штитници за гениталии и се погрижил кадрите воопшто да не бидат жешки, да може да ги гледаат дури и деца.

Филмот бил снимен во периодот кога Редфорд имал 36, а Стрејсенд 30 години.

Книгата открива и дека актерот одбил во текот на снимањето на втората секс-сцена да ја изговори реченицата „Овојпат ќе биде подобро“ затоа што верувал дека ќе мислиат дека и во реален живот е лош во кревет.

Режисерот на филмот Синди Полак открил дека Барбара се заљубила во Роберт пред да почнат со снимање, иако тој веднаш и поставил граници.

Се вели дека ѝ рекола: „Доколку работиме заедно, мораш да знаеш дека сè што ќе ти кажам во соба ќе биде кажано затоа што јас сакам да знаеш. Не затоа што ти мислиш дека имаш некое право тоа да го знаеш“.

Но, како што се тврди во книгата на Барбара тоа ѝ била дополнителна мотивација затоа што таа сакала силни и арогантни мажи.

Сепак, и покрај тензијата зад камрите, филмот постигнал неверојатен успех, а кога се полемизирало за тоа дали ќе има продолжение, Редфорд не прифатил: „Барбара би го сакала тоа, но јас не“.

Забава

(Видео) „Парни ваљак“ со нова песна и нов пејач

Објавено пред

По неколкумесечни шпекулации и исчекување, хрватскиот рок бенд „Парни ваљак“ ја објави новата авторска песна и порача: продолжуваме понатаму.

dobivaj vesti na viber

Моја глава, моја правила е насловот на новиот сингл, на кој како нов вокал дебитира Игор Дрвенкар.

Тој ќе има неблагодарна задача да го замени легендарниот Аки Рахимовски, кој беше еден од основачите на „Парни ваљак“ во 1975 и остана во бендот сè до ненадејната смрт во јануари минатата година.

„Ги надминавме дилемите, продолжуваме понатаму, бидејќи без свирење немаме цел. Аки секогаш ќе биде присутен во нашиот дух, а во Игор препознавме одличен човек со кој тргнуваме во нова авантура“, порачуваат членовите на бендот.

Музиката и текстот за новиот сингл ги напиша Хусеин Хасанефендиќ Хус. Песната е напишана пред неколку месеци, кога членовите на бендот одлучија Игор да биде наследник на Аки Рахимовски.

Видеоспотот е дело на загрепскиот фотограф и режисер Динко Чвориќ – Доринг, покрај тим кој ги вклучува Давор Батисвајлер (дополнителна камера), Марија Цвитановиќ (стајлинг) и Ивана Шимуниќ (шминка).

Прикажи повеќе...

Забава

Неколку знакови дека Хари и Меган се подготвуваат за невиден удар врз кралското семејство

Објавено пред

Како што се наближува крунисувањето на кралот Чарлс, во јавноста се шпекулира каква улога ќе имаат принцот Хари и Меган Маркл, кои се поканети, но се уште е прашање дали парот ќе присуствува на церемонијата. Според Мирор, по објавувањето на мемоарите на Хари „Sparre“, односот меѓу парот и остатокот од кралското семејство никогаш не бил полош.

dobivaj vesti na viber

Историскиот настан на крунисувањето се случува на роденденот на принцот Арчи – а гласините велат дека неговата сестра, принцезата Лилибет, не била поканета.

Порталот Експрес објави неколку причини зошто Хари и Меган можеби нема да се појават на кралскиот балкон.

Исклучување од семејството

Од март 2020 година, Хари и Меган повеќе не се членови на кралското семејство, што парот го потврди.

Во нивната изјава за нивното заминување, која беше објавена на нивниот профил на Инстаграм, Меган и Хари тогаш напишаа – „Ние имаме намера да се повлечеме како „постари“ членови на кралското семејство и да работиме на тоа да станеме финансиски независни додека продолжуваме целосно да ја поддржуваме Кралицата“.

Двојката рече дека нивната одлука е донесена по „многумесечни размислувања и внатрешни дискусии“ и сега живеат во САД со нивните две деца, Арчи и Лилибет.

Планови за крунисување без војводата и војвотката од Сасекс

Во јуни минатата година, парот, заедно со нивните деца, се вратија во Велика Британија за да се приклучат на платинестиот јубилеј на кралицата.

Сепак, Хари и Меган многу малку се појавија во јавноста за време на нивната посета, а не беа ниту на балконот со членовите на кралското семејство.

Двојката и нивните две деца, наводно, полетале за САД пред да заврши прославата на јубилејот.

Тајмс објави дека се откриени официјалните планови за поворката и дека само судскиот персонал и членовите на кралското семејство ќе бидат вклучени во процесот.

Кралот Чарлс III сака мало крунисување

Не е тајна дека новиот крал не сака гламурозна церемонија на крунисување, како што беше случајот со крунисувањето на неговата мајка Елизабета Втора во 1953 година.

Извештаите, исто така, покажаа дека кралот го намалил бројот на гости.

Заладените односи меѓу славната двојка и кралското семејство

„Заладените односи“ се интензивираа по објавувањето на серијата на војводата и војвотката на Нетфликс и објавувањето на книгата на Хари.

Во книгата Хари ја откри физичката пресметка меѓу него и принцот Вилијам, како и окарактеризирањето на кралицата Камила како „опасна“.

Кралскиот експерт Сара Хјусон посочи на „ладен однос“ меѓу Хари и принцот Вилијам, што може дополнително да ја поткопа довербата на семејството во Хари.

На крајот на краиштата, сопругата на Хари, Меган и Кејт Мидлтон, принцезата од Велс, со години не се во добри односи. Двете се судрија околу фустаните на деверушите за венчавката на принцот Хари и Меган Маркл.

Меган тврди дека Кејт тогаш ја расплакала, но дека и се извинила.

Сепак, оттогаш се се пооддалечени, а според британските медиуми, тие немаат директен контакт веќе една година.

Прикажи повеќе...

Забава

Бој Џорџ и колегите од бендот мора да му платат 1,7 милион фунти на поранешниот член Џон Мос

Објавено пред

На Бој Џорџ и неговите колеги од бендот „Калчр клаб“ им е наложено да му исплатат 1,75 милион фунти на поранешниот тапанар на бендот, Џон Мос, во рамките на битката во Високиот суд.

dobivaj vesti na viber

Колегите од бендот „Калчр клаб“ постигнаа спогодба со основачкиот член Мос една недела пред закажаното судење, кое сега веќе е откажано бидејќи се договорија за сумата.

Минатата година, Мос, основач на бендот, познат по многу хитови, меѓу кои „Карма камелеон“, обвини дека фронтменот Бој Џорџ, гитаристот Рој Хеј и басистот Мајкл Крег го измамиле за голема сума пари откога нивниот менаџер го исфрли од бендот во 2018 година.

Мос тврдеше дека треба да му се исплати неподмирен долг според договорот што го потпишал за нивната турнеја Life Tour. Потоа тој тврдеше дека секој член на бендот требало да добие хонорар од 600.000 американски долари за најмногу 80 концерти.

Мос исто така изјави дека морал да плати правни трошоци во износ од 1 милион фунти и го обвини триото дека решило да го држи надвор од сумите на кои има право, односно за неговата децениската услуга за бендот.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Спорт10 часа

Македонија се намачи, но ја победи Малта

Фудбалската репрезентација на Македонија ја совлада Малта со 2:1 на арената „Тодор Проески“ и со успех тргна во новите квалификации...

Македонија10 часа

Таткото на починато петгодишно девојче за последните моменти: Сакаа и втора инфузија да ѝ дадат, но кај ќе удреа со иглата крв избиваше

Стојче Христовски, таткото на починатото петгодишно девојче од битолско Кравари кое вчера почина во Клиничката болница во Битола откако прими...

Регион13 часа

48 кандидати за пратеници во Бугарија биле соработници на комунистичките тајни служби

48 кандидати за пратеници во Бугарија биле соработници на комунистичките тајни служби, пишуваат бугарските медиуми. Ова го покажуваат податоците на...

Топ15 часа

Учителка нападнала ученик во Гостивар

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Гостивар поднесе кривична пријава против Л.И. (53) од Гостивар поради постоење основи на сомнение за...

Македонија18 часа

Почина шестгодишно девојче на инфузија во болницата во Битола, било примено со температура и повраќање

Шестгодишно девојче вчера почина во Клиничката болница Битола додека примало инфузија. Директорот на болницата, Александар Обедниковски, за „Макфакс“ вели дека...

Македонија19 часа

Мијалков доби конечна слобода за апсењето на Бошкоски, Апелација ја потврди пресудата

Апелациониот суд Скопје во интерес на јавноста и медиумите информира дека, постапувајќи по кривичниот предмет КЖ-274/22, во јавноста познат како...

Македонија19 часа

Османи за апсењето на Путин: Имаме недвосмислен став

Македонија ќе постапи по потерницата за апсење на рускиот претседател Владимир Путин. Ова е заклучокот од одговорот на министерот за...

Економија20 часа

Битиќи со порака до компаниите: Не стравувам од вештачко враќање на цените, граѓаните нема да ја плаќаат цената

Вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи, потенцира дека не стравува од вештачко враќање на цените на производите што сега се...

Македонија21 час

(Фотовест) Преку решетки до извод од Управата на матичните книги, документи се пополнуваат на полуотшрафен дрвен шалтер

Објектот во кој е сместена Управата за водење на матичните книги во Ѓорче Петров остана непроменет. И натаму граѓаните преку...

Македонија21 час

„Си има Обвинителство“, разрешениот директор на „Идризово“ крена раце од мрежата полицајци и затвореници за копање на тунелот

Директорот на „Идризово“ во заминување, Шпенд Тахири, и самиот потврдува дека разрешувањето што го доби од Владата е последица на...

Македонија23 часа

(Видео) Запален паркиран автомобил во близина на „Илинденска“, пожарот зафатил и друго возило

Автомобил ноќеска бил запален на паркинг на булеварот Илинденска. Речиси целосно изгоре „голф“, кој бил во сопственост на 40-годишен скопјанец....

Македонија23 часа

Студентскиот отпор: Ќе ги искористиме сите механизми за остварување на целите

Сакаме да го изразиме нашето незадоволство од институциите и нивниот игнорантски, незаинтересиран однос кон студентите, кој континуирано се зголемува во...

Македонија23 часа

Од попишани 3.504 лица, само 196 Бугари ќе гласаат во Македонија на предвремените парламентарни избори во Бугарија

Бугарското министерство за надворешни работи на својата официјална странива објави дека на претстојните предвремени парламентарни избори во Бугарија од Македонија...

Европа24 часа

Гутереш: Човештвото е изложено на ризик од недостиг на чиста вода

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, рече дека човештвото е изложено на ризик од глобален недостиг на чиста вода, што...

Свет1 ден

Сијарто: Западноевропските земји не се искрени кога зборуваат за проширување на ЕУ

Министерот за надворешни работи на Унгарија, Петер Сијарто, изјави дека земјите од Западна Европа не се искрени кога зборуваат за...

Свет1 ден

Столтенберг: Западот мора да биде подготвен за војната за уништување на Путин

Рускиот претседател Владимир Путин нема непосредни планови за мир во Украина и затоа Западот треба уште долго да се подготвува...

Македонија2 дена

Од „Ќе видиш што ќе ти се случи“ до сечење гуми од автомобил – градоначалникот на Штип за заканите: Мислев ќе помине

Закани со зборовите „Ќе видиш што ќе ти се случи“ завршиле со сечење на гуми од автомобил. Вака градоначалникот на...

Македонија2 дена

Граѓаните критикуваат, Касами се дообјаснува: Во објавата стои многу јасно тоа што сакавме да го кажеме

Градоначалникот и лидер на БЕСА, Билал Касами, за „Макфакс“ посочува дека во објавата на социјалните мрежи не напишал дека Тетово...

Македонија2 дена

Бугарскиот клуб „Иван Михајлов“ избришан од регистарот

Бугарскиот културен клуб „Иван Михајлов“ е избришан од Централниот регистар со одлука на Министерството за правда. Клубот имаше рок да...

Македонија2 дена

Отчукува часовникот до застарување на делото на Мијлаков – остануваат 16 дена до слобода

Преостануваат 16 дена во кои Апелација треба да донесе одлука за предметот „Титаник 2“, а за на обвинетиот Сашо Мијалков...