Контакт

Забава

„Ролинг стоунс“ нема да ја свири Brown Sugar на турнејата во САД

Објавено пред

Еден од најголеми хитови на „Ролинг стоунс“, Brown Sugar, нема да биде изведуван во текот на американската турнеја на легендарниот бенд.

dobivaj vesti na viber

Бендот реши да ја исфли од листата со песни со кои ќе настапува на турнејата во САД по вознемиреноста од прикази на Афроамериканки и референци за ропство во песната, која достигна прво место во САД во1971 година.

Според Би-би-си, оваа одлука е последица на критиките дека Афроамериканките наводно се прикажани на несоодветен начин во песната, како и дека се споменува ропство.

Гитарист на бендот, Кит Ричардс, ја потврди одлуката во интервју за „Лос Анџелес тајмс“, но рече дека бил збунет од луѓето што сакале да ја закопаат песната.

„Зарем не разбраа дека ова е песна за ужасите на ропството?“, рече тој.

77-годишниот музичар заклучи: „Се надевам дека ќе успееме да ја оживееме песната некаде по патот“.

Од друга страна, Мик Џегер изјави дека понекогаш е тешко да се комбинираат сите песни во сет-листата за концерти на стадиони.

„Ја свиревме на секој концерт од 1970 година, па понекогаш мислите: ќе ја отстраниме оваа песна и ќе видиме како ќе биде. Можеби ќе ја вратиме“, вели Џегер.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Памела Андерсон има нова емисија за приготвување храна од растително потекло

Објавено пред

Актерката Памела Андерсон почнува емисија за готвење на билна база на канадскиот ТВ-канал Food Network Canada.

dobivaj vesti na viber

55-годишната ѕвезда ќе ја предводи новата серија со работен наслов Pamela’s Cooking With Love („Памела готви со љубов“), нарачана од студиото „Корус“.

Андерсон ќе се здружи со тим врвни кулинари во својот дом во Канада. Тие ќе работат на разни оброци од растително потекло и менија.

Студиото исто така даде зелено светло за обновување на втората сезона на Garden of Even („Рајска градина“) додека таа го реновира имотот на своето семејство на островот Ванкувер.

Прикажи повеќе...

Забава

Адвокатите на Алек Болдвин бараат да се дисквалификува специјалниот обвинител за случајот Rust

Објавено пред

Адвокатите на Алек Болдвин бараат изземање на специјалниот обвинител во случајот со убиството на снимателката Халина Хачинс.

dobivaj vesti na viber

64-годишниот актер и продуцент на нискобуџетскиот вестерн треба да се појави на суд на 24 февруари во врска со смртта на Хачинс, но адвокатите на Болдвин поднесоа барање, во кое инсистираат Андреа Риб, обвинител и државен пратеник, да биде изземена од случајот нарекувајќи ја нејзината вклученост „неуставна“.

Во барањето поднесено во вторникот адвокатите на Болдвин наведуваат: „На пратеничката Риб уставно не ѝ е дозволено да биде истовремено законодавец и специјален обвинител“.

„Со тоа на иста личност ѝ се доделуваат две темелни овластувања од разни гранки на власт – законодавство и казнено гонење – што е забрането со едноставниот јазик на член 3 од Уставот на Ново Мексико“.

Риб беше избрана во Претставничкиот дом на Ново Мексико во ноември.

Во меѓувреме, Болдвин претходно најави дека ќе се бори против обвинението за убиство од небрежност.

Во случај да биде прогласен за виновен, тој се соочува со казна затвор до пет години.

Прикажи повеќе...

Забава

Не се обидувам да го сопрам времето: Сара Џесика Паркер за стареењето

Објавено пред

Сара Џесика Паркер е легенда и по неколку децении во центарот на вниманието, таа продолжува да биде инспирација за многу жени.

dobivaj vesti na viber

Како дел од кампањата со францускиот бренд за нега на кожа RoC, актерката во интервју за „Вог Париз“ (Vogue Paris) ги споделува своите размислувања за убавината, самодовербата, стареењето…

Запрашана за нејзиниот став за стареењето, Паркер одговори: „Јас навистина не размислувам за мојата возраст, не го гледам тоа како нешто за кое треба да се грижам“.

„Не знам дали е тоа негирање или дека едноставно не сакам да се соочам со реалноста!“

„Не гледам смисла да се обидувам да го застанам времето. Секако, се грижам за мојот изглед и сакам да изгледам репрезентативно кога е треба. Но, во секој случај, навистина не можам да направам многу за тоа што мислат луѓето за мојот изглед“.

„Како се чувствувам кога носам фустан, тоа е она што е важно“, вели актерката. „Се облекувам на начин што ме прави да се чувствувам добро и се надевам дека мојот стил е интересен и за луѓето“.

Ѕвездата на култната серија „Сексот и градот“ и новото поглавје „И едноставно така“ изрази фрустрација поради реакциите што ги добива за нејзините брчки или бела коса како жена во споредба со целосниот недостиг на реакции што ги добиваат мажите.

„Навистина не можам да бидам личност каква што другите очекуваат да бидам“.

Паркер е благодарна и за лекциите што ги научила во своите 57 години.

„Не можам да кажам дека се чувствувам подобро во моето тело, порано можев да поминам два часа на снимање, а колената и стапалата да не ме болат“, откри таа.

„Но, во мојата глава апсолутно се чувствувам 100 проценти подобро. Со текот на времето ги акумулираш сите искуства, знаење и информации, правиш грешки и учиш. Колку повеќе учиш, толку подобро знаеш како да реагираш и да се справиш со предизвиците, проблемите или разочарувањата“.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет3 часа

Земјотресот во Турција и Сирија низ фотографии

Светот во неверување, Турција и Сирија завеани во црнила и тага. Земјотресите што во понеделникот ги погодија овие земји однесоа...

Свет5 часа

Кои се луѓето зад најтажната фотографија од Турција: девојчето чијашто рака ја држеше нејзиниот татко имало само 15 години

Маж ја држи за рака својата ќерка, која е затрупана во урнатините. Во првите моменти нема повеќе информации, а оваа...

Свет8 часа

Зошто првите 72 часа се клучни за спасување по земјотрес

Времето истекува за спас на преживеаните кои се затрупани во урнатините од земјотресите во Турција и Сирија, бидејќи потрагата се...

Македонија9 часа

Анкета: Расте скептицизмот за Европската Унија, како најголема закана граѓаните ја гледаат Бугарија

Расте скептицизмот за Европската Унија, најголема закана за Македонија е Бугарија. Ваков е заклучокот од резултатите на анкетата „Еврометар“, спроведена од...

Македонија10 часа

(Видео) Не видовме политичар или пратеник да донира за Турција, а пунктовите се затрупани со помош, реагираат организаторите

Ниту еден политичар не се појавил на плоштадот Македонија за да донира помош во вид на ќебиња и облека за...

Македонија12 часа

Почина Благојче, пациент со цистична фиброза, кому Пендаровски пред две години му вети помош за да добие лек

Благојче Илиевски, кој скоро две години добиваше уверувања дека ќе го добие скапиот лек за цистична фиброза, ја изгуби битката...

Македонија12 часа

Мозочните удари ќе се снимаат за неколку секунди, Клиниката за неврологија доби современ томограф

Снимањата на пациентите со мозочни удари ќе се завршуваат за само неколку секунди, најави денес Иван Барбов, директор на Клиниката...

Македонија13 часа

Кумановката што го прегази пешакот кај „Гоце Делчев“: Не се чувствувам виновна

Гордана Филиповиќ, која го управуваше возилото „бмв х5“, со кое го прегази и усмрти дедото Слободан Ангеловски на мостот „Гоце Делчев“,...

Македонија14 часа

По сомневањата за упад: министерот Сали нема информации дека трет ден системот на Фондот за здравство не работи

Министерот за здравство, Беким Сали, не даде никакво објаснување за системот на Фондот за здравствено осигурување, кој веќе трет ден...

Македонија15 часа

Сали не може да даде временска рамка кога ќе се набави лекот за цистична фиброза: Се надевам набргу

Министерот за здравство, Беким Сали, не знае дали ќе се чека нов министер за набавката на скапиот лек за лицата...

Свет15 часа

(Видео) Под урнатините спасена мајка со три деца

Колку и да е страшна ситуацијата во Турција и Сирија, каде што повеќе од 9.500 луѓе загинаа во разорните земјотреси...

Македонија16 часа

Пендаровски и 63 вработени кај него сѐ уште немаат плата, од кај Битиќи велат ќе ја добијат до 15-ти

Стево Пендаровски по четири години од изборот за претседател, првпат остана без плата заедно со неговиот Кабинет. Средствата што вообичаено...

Македонија17 часа

(Видео) Стотици пакети со топла облека и ќебиња се собраа во Скопје, се донира и телефонски, пунктовите остануваат отворени

Стотици пакети со неопходни производи се донесени на двата пункта во Скопје, каде што граѓаните донираат за граѓаните на Турција...

Свет17 часа

(Видео) Дeвојче од Сирија спасено по 40 часа под урнатините

„Белите шлемови“ објави видео од спасување девојче под урнатините. Девојчето било спасено во сирискиот град Салкин, недалеку од Идлиб, а...

Свет17 часа

Целосна катастрофа по земјотресот: тела на улиците, се трага по преживеани, пристигнуваат спасувачки тимови од други земји

Повеќе од 8.400 луѓе загинаа во разорниот земјотрес што ги погоди јужните делови на Турција и Сирија. Според последните податоци,...

Регион17 часа

Граѓаните на Турција бесни на властите: „Никој не ни помага, сами копаме во урнатините“

Во Турција граѓаните се сè полути поради, како што велат, бавната и неадекватна реакција на владата на разорниот земјотрес, во...

Македонија1 ден

Автомобил удри во пешак кај Цементара, со Брза помош е пренесен во болница

Автомобил марка „мерцедес“ удри во пешак вечерва на булеварот „Борис Трајковски“. Несреќата се случила во близина на Цементара. Сведоци на...

Македонија1 ден

Приведени четири лица за каменувањето на македонскиот клуб во Благоевград

Има приведени за нападот со камен врз македонскиот културен клуб во Благоевград, пренесе бугарскиот медиум НОВА од свои извори. Во...

Свет1 ден

(Видео) Најпотресните снимки од Турција и Сирија: Се извлекуваат деца низ урнатините, луѓе очајни со лопати бараат преживеани

Ужас по катастрофалниот земјотрес во Турција и Сирија. На социјалните мрежи не престануваат да се шират емотивни снимки и фотографии...

Македонија1 ден

Кога ќе ни почине пациент, тогаш надлежните ќе ја видат итноста на потребата од брз лек, велат болните од цистична фиброза

Претседателот на Асоцијацијата за лица болни од цистична фиброза, Фики Гаспар, за „Макфакс“ вели дека здравствената состојба на болните е...