Контакт

Забава

Сандра Булок покажа емоции пред целиот свет

Објавено пред

Сандра Булок речиси се расплака за време на говорот на 25. доделување на наградите ElleAnnual Women Awards, пред да ја предаде наградата на колешката Сара Полсон.

„Сакав да напишам убав говор за сите работи што ги сакам кај Сара Полсон. Сара Кетрин Полсон, таа го сака кога го користите нејзиното средно име, или Повелсон, како што се вика мојот петгодишен син…“, Сандра почнала духовито.

„Но, ова беа тешки недели. Татко ми почина, двете мои кучиња угинаа … Кога ќе го вклучете телевизорот или компјутерот гледате бескрајни трагедии, и се чини дека сега повеќе од кога било досега, ако имате вагина, мора да бидете борец! Значи, не се чувствувам убаво … Решив вечерва да зборувам за нештата што не ми се допаѓаат кај Сара“, рече Сандра.

„Не ми се допаѓа фактот што таа може да носи работи кои изгледаат како  дете да фрлило кутија маркери. Или како да го ставила на себе каучот на баба ѝ … Но, таа сè уште го одзема  здивот кога ќе стапне на црвениот килим“ – вели Сандра за својата колешка.

Сандра го промовираше новиот филм „Оушн 8″ пред смртта на својот татко Џон Булок, кој почина на 18 септември на 93-годишна возраст. Во споменатиот филм, Сандра играше токму со Полсон (43), за која рече дека е „брилијантна актерка”.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Бизарно

Чесни сестри од Калифорнија краделе пари од училиште за да се коцкаат во Вегас

Објавено пред

Две чесни сестри кои работеле во католичко училиште во Калифорнија признаа дека проневериле околу 500 000 долари за коцкање во Вегас, се наведува во извештајот на „Би-би-си“.

Сестрите Мери Креупер и Лана Чанг украле пари од католичкото училиште „Сент Џејмс“, кое се наоѓа во Торанс, Калифорнија. Со цел да имаат доволно пари за да одат во казино, тие земале пари од донации и од уплатени школарини.

Мери Креупер и Лана Чанг од  неодамна се во пензија и изразија жалење за своите постапки.

Мери Креупер беше директорка на училиштето 29 години, а Лана Чанг предаваше во тоа училиште 20 години. Се смета дека наведениот износ го краделе во период од десет години. Парите ги користеле за патување и коцкање во Вегас.

Католичкото училиште Сент Џејмс во понеделникот објави дека чесните сестри изразиле длабоко жалење заради тоа што го сториле и дека нема да поднесат кривични пријави против нив, туку само ќе ја информираат полицијата за тоа што се случило.

Прикажи повеќе...

Забава

Путин и Трамп обожаваат да препорачуваат книги за читање

Објавено пред

Рускиот претседател, Владимир Путин, сака да чита руски писатели, но, исто така, и делата на Ернест Хемингвеј и Џек Лондон, додека претходно претседателот на САД, Доналд Трамп, кој тешко може да се нарече љубител на книги, им препорача неколку четива на Американците. Омилените книги на Трамп ги напишаа неговите поддржувачи.

Книгите што ги препорачуваат владините службеници често стануваат бестселери, за нив се зборува на вестите и медиумите често цитираат извадоци од овие дела кога пишуваат за политичарите.

Претседателот на САД, Доналд Трамп, важи за човек кој повеќе сака да гледа телевизија отколку да чита, неодамна им препорача неколку книги на Американците.Тоа не се фикции, туку дела напишани од неговите поддржувачи.

Меѓу нив се книгите  „Спајгејт: Обид за саботажа на Доналд Трамп” и „Руска лага” од американскиот публицист Грег Џаред.

Трамп искрено призна во интервју дека „малку чита“.

Рускиот претседател, Владимир Путин, неколкупати ја има истакнато својата љубов кон читањето.

„Јас секогаш сакав и уживав додека ги читав Џек Лондон, Жил Верн, Ернест Хемингвеј. Нивните херои – храбри луѓе кои минуваат низ возбудливи авантури, го обликуваат мојот лик и став кон активен одмор“, изјави еднаш Путин.

Тој ги препорача книгите „Старецот и морето”, како и антивоените романи „За кого бијат камбаните“ и „Збогум оружје”.

Тој е исто така познат по својата љубов кон руските автори и класици. Така во септември на Самитот на ЗНД го читаше романот „Евгениј Онегин”.

Прикажи повеќе...

Забава

(Видео) Меган Маркл се расплака на доделување на модни награди во Лондон

Објавено пред

Присуството на војвотката од Сасекс на доделувањето на модни награди во Лондон ги изненади сите. Таа можеби е член на кралското семејство, но поранешната актерка не може да им одолее на црвените килими.

37-годишната Меган Маркл се појави на доделување на наградите The Fashion Awards 2018 како гостинка која не беше најавена и беше изненадување за сите. На настанот се појави поради дизајнерката во модната куќа „Живанши“, Клер Вајт Келер, која ѝ ја дизајнираше венчаницата за нејзината свадба со принцот Хари.

Меган ѝ ја врачи наградата на Клер за најдобра дизајнерка на годината и се расплака поради нејзиниот говор.

Ова беше прв јавен настап на Меган откако е во поодмината бременост. Странските медиуми пишуваат дека Меган повторно го прекршила кралскиот протокол затоа што носела темен лак, што кралицата строго забранува. Среќната вест дека Меган е бремена, кралското семејство ја објави на 16 октомври.

Прикажи повеќе...

Најново

Крвав четврток11 минута

Немате поим што се случувало на 27 април, му кажа обвинителката на сведокот кој го предложи Душко Лазаров

На денешното рочиште за судењето за 27 април прв од дополнителните сведоци сведочеше Тони Алексовски, сведок кој го предложи обвинетиот...

Македонија24 минути

На судењето за „Тортура“ се емитуваат телевизиските прилози од 2011

На денешното рочиште за случајот „Тортура“, во кој првообвинет е Сашо Мијалков, во судот се презентираат снимки од дневникот на...

Македонија1 час

(Видео) Активистката Моника Ристеска осудена на две години условна казна

Активистката Моника Ристеска денеска на првото судско рочиште беше осудена на две години условна казна за сторено кривично дело „неовластено...

Европа2 часа

Туск: В четврток самит на ЕУ за брегзит, нови преговори нема

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, вчера изјави дека за в четврток, на првиот ден од самитот на ЕУ во...

Свет4 часа

Руската шпионка Марија Бутина уапсена во САД призна вина

Марија Бутина, која е обвинета од американските власти дека е руски шпион и дека се обидува да влијае на политиката...

Економија4 часа

Од денеска поевтини горива на бензинските

Од ноќеска на полноќ бензините поевтинија за 1,5 денар, а дизелот за 2,5 денари. Со новата одлука на Регулаторната комисија...

Европа14 часа

(Видео) Макрон најави зголемување на минималната плата и даночни олеснувања

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, во долгоочекуваното обраќање до јавноста вети зголемување на минималната плата и даночни олеснувања в година....

Македонија18 часа

Вработени во Министерството за локална самоуправа биле ангажирани како експерти и добиле 36.000 евра

Управата за финансиска полиција до Основното јавно обвинителство поднесе кривична пријава против четири лица, и тоа Љирим Шабани, поранешен министер...

Македонија19 часа

Кривична пријава против Тодоров и Кралев – осомничени се дека го оштетиле буџетот за 80.000 евра

Поранешните министри за образование и наука, Никола Тодовор и Панче Кралев, се осомничени за злоупотреба на службената положба и овластувањето...

Македонија21 час

Имотот на Камчев во Русија, Бугарија и на Бахамите – пречка да излезе од притвор

Фирми во Русија, Бугарија, Холандија, Косово, Србија и Хрватска и офшор компании во даночните раеви се само дел од имотот...

Македонија21 час

Советот одлучи: Вработените на клинички ќе плаќаат двојно поскап паркинг

Советот на Град Скопје на денешната седница ја усвои Одлуката за изменување и дополнување на ценовникот на услугите што ги...

Топ22 часа

Забелешки за нацрт-законот за амнестија, работната група се консултира

За помалку од еден час заврши состанокот на Работната група за помирувањето, каде во фокус на средбата беше нацрт-верзијата на...

Крвав четврток23 часа

Кацарска до Димитриевски: Каков професионалец сте кога не може да се сетите на ниту една команда од Чавков

Судијката Добрила Кацарска, која го води случајот за 27 април по сведочењето на Никола Димитриевски, поранешно обезбедување на ексдиректорот на...

Македонија24 часа

Затворениците од „Идризово“ почнаа штрајк: Бараме амнестија за сите, не само за упадите во Собранието

Затворениците кои одлежуваат казна во затворот „Идризово“ од денеска штрајкуваат со глад бидејќи не се опфатени со законот за амнестија...

Македонија1 ден

Семејствата на убиените кај Смилковско нема да ги слушаат наодите од судската медицина

Семејствата на петтемина убиени кај Смилковско Езеро нема да присуствуваат на денешното рочиште во кривичниот суд каде што ќе бидат...

Свет1 ден

„Не можам да дишам“ – Си-ен-ен објави транскрипт од последните зборови на Кашоги во конзулатот 

„Не можам да дишам”, се последните зборови што ги кажал саудискиот новинар Џемал Кашоги пред да биде убиен, објави Си-ен-ен....

Македонија1 ден

(Видео) Пулмолозите тврдат дека ќе се зголеми бројот на заболени од рак поради загадениот воздух

Алармантните податоци за загадениот воздух, кои покажуваат дека Скопје е еден од петте најзагадени градови во светот, ги вознемири пулмолозите,...

Крвав четврток1 ден

Вељаноски ќе сведочи за 27 април

Поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, денеска во Основниот суд Скопје 1 е повикан да сведочи за насилниот упад на...

Европа1 ден

Европскиот суд пресуди: Велика Британија може да го откаже брегзит

Европскиот суд на правдата (ЕСП) пресуди дека Велика Британија може да го откаже брегзит без дозвола на другите 27 членки...

Македонија1 ден

(Видео)Макрадули: Почист воздух, ама за две години

Владата најави двегодишен план за справување со аерозагадувањето. Заменик-министерот за животна средина, како раководител на интерресорката група за справување со...

Досие