Контакт

Забава

Седум продукти што може да ги јадете без да се здебелите

Објавено пред

Звучи невозможно, но всушност има одредена храна што може да ја задоволи желбата за јадење или гладот без зголемување на килограмите. Клучот е да му се препуштиме на оброк кој има висока вредност на заситеност, а кој опишува како полнењето на храната се споредува со калориската содржина.

Овој таканаречен индекс на ситост ги мери својствата на разни видови храна да ве натераат да се чувствувате сити и воедно да го намали внесувањето калории во текот на денот.

Овој вид јадење е она што ќе ги задржи килограмите подалеку од вас, а некои продукти се подобри од други како во задоволувањето на гладот така и во спречување да прејадете.

Тука не зборуваме за храна за зајаци. Можете да јадете вистинска задоволувачка храна, а сепак да останете тенки и здрави. Всушност, овие седум продукти се закуска што можете да ја јадете во текот на целиот ден ако сакате.

Варени компири

Многу луѓе избегнуваат компири поради голема содржина јаглени хидрати, но нема потреба од тоа. Компирите се многу хранливи сè додека не се пржат. Повеќе од тоа, компирите содржат отпорен скроб кој влијае како растворливо влакно во дигестивниот систем. Ова помага да се чувствувате сити со помалку калории.
Студиите покажуваат дека готвењето, а потоа ладењето на компирите го зголемува нивото на отпорен скроб. Нивното греење и ладење повеќепати го подигнува тоа ниво.

Цели јајца

Јајцата, а особено жолчките, неправедно се карактеризираат како холестерол бомби кои предизвикуваат срцев удар. Но, и покрај тоа што содржат прилично количество холестерол, испитувањата покажуваат дека јадењето јајца не го зголемува нивото на лошиот холестерол. Напротив, јајцата претставуваат целосен протеин, што значи дека ги содржат сите девет есенцијални аминокиселини.

Овесна каша

Овесната каша е супер заситувачки оброк што содржи тон влакна и впива многу вода кога е сварена. Бидејќи е прилично невкусна, може да се зачине на многу начини. Овошјето, оревите и кафеавиот шеќер се одличен избор.

Супи

Иако постои мислење дека супата не може да го засити гладот, не мора да е така. Всушност, испитувањата покажуваат дека некои супи може да заситат дури и повеќе од цврста храна со истите состојки. Јадењето супа како предјадење може да ја зголеми вашата ситост до тој степен што во тој оброк вие ќе внесете околу 20 отсто помалку калории.

Направете супата да ви стане навика и ќе изгубите тежина, без дури и да почнете диета.

 Јаболка

 

Јаболката високо котираат на индексот на ситост затоа што содржат растворливо влакно наречено пектин што го регулира варењето на храната. Тие исто така содржат голема количина вода – до 85 отсто во една – што обезбедува волумен за да се чувствувате сити без многу калории.

Цел на испитувањњето беше да се видат резултатите од јадење цврсти сегменти на јаболка или сок од јаболка на почетокот на оброкот.

Доколку сакате да уживате во вкусот на јаболкото и да не добиете тежина, јадете цели јаболка. И ако ви е здодеано од јаболка, јадете агруми, кои се доста богати со пектин и вода.

Риба и посно месо

Рибата е со малку маснотии, сепак е богата со протеини и омега-3 масни киселини, што ја зголемува ситоста, а исто така поддржува здрав кардиоваскуларен систем.

 

Пуканки

 

Време е за ужина. Кога ќе добиете желба за солен деликатес, пуканките треба да бидат ваш избор. Тоа е цело зрно, богато со растителни влакна, но има малку калории. Исто така, во пуканките има многу воздух, што всушност помага да ве заситат побргу од чипсот од компири или крекерите.

 

 

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Германски парк за птици стана дом на штотуку изведени морски орли

Објавено пред

Два џиновски морски орли се изведоа пред неколку дена во познатиот парк за птици Weltvogelpark Walsrode во Германија.

Има уште еден, кој сè уште е во јајцето, а другите два веќе го истражуваат надворешниот свет.

Морски или белоглав орел е граблива птица во Северна Америка, позната како национална птица и симбол на САД.

Белоглавиот орел е голема птица, со должината на телото од 70 до 102 сантиметри, распон на крилја до 2,44 метри и маса од 2,5 – 7 килограми, женката е за 25 проценти поголема од мажјакот.

Прикажи повеќе...

Забава

Високи војнички чизми – хит на пролетта, дури и кога ќе биде потопло

Објавено пред

Многу брендови ги гледаат своите модни додатоци како армиски детали, а меѓу креациите се издвојуваат модели на високи чизми чија форма е гломазна и обложена со пластифициран водоотпорен слој.

На скала од маслинестозелена до сива боја се идеалните тонови на новите чизми за оваа пролет.

Иако потоплите денови се симбол на полесни чевли, овој моден додаток пристигнува како хит на сезоната која штотуку започна.

Ќе се носат не само со тренерки, туку и со малку покласични парчиња како што се костуми и палта.

Кожените јакни и војничкиот стил имаат посебна модна симбиоза.

Прикажи повеќе...

Забава

Моден детокс предизвик: Можете ли да издржите 10 недели без шопинг?

Објавено пред

Универзитетот во Глазгов објави истражување според кое кога купуваме помалку, се менува нашата перцепција и почнуваме да го цениме и носиме повеќе она што го имаме во плакарот.

Академиците од Каледонскиот универзитет во Глазгов (Glasgow Caledonian University – GCU) ги повикуваат потрошувачите да учествуваат во нивниот предизвик за модна детоксикација и да не купуваат нова облека најмалку десет недели.

Имено, нивното истражување покажало дека оние кои се воздржуваат од прекумерно купување развиваат поздрави, поодржливи ставови за она што го поседуваат во сопствената гардероба.

Истражувањето било меѓународно, а испитаниците биле од Велика Британија, Канада, САД и Австралија. Тие морале да се откажат од купувањето десет недели, по што тим од шкотскиот универзитет ги проучувал нивните емотивни реакции.

„Имено, купувањето нова облека не носи трајна среќа и задоволство, затоа мора да најдеме начини луѓето да купуваат помалку“, вели Ема Кид, истражувач за одржливост при Универзитетот во Глазгов

Прикажи повеќе...

Најново

Топ4 часа

Стружанец си ја убил сопругата со нож и се обидел да се самоубие

Стружанец ја убил својата 34-годишна жена по расправија. Убиството се случило доцна вечерва. Според првичните информации од увидот на полицијата,...

Македонија5 часа

Продолжени мерките за ограничување на движењето до 27 април

Владата донесе одлука со која постојните мерки за ограничување на движењето и за другите рестрикции и мерки за примена на...

Македонија5 часа

Бесплатни ковид-тестови за туристи што ќе престојуваат во државата

Со мерката 7 од шестиот антиковид-пакет на Владата ќе бидат обезбедени бесплатни ковид-тестови за странски туристи што ќе престојуваат во...

Спорт6 часа

Навивачите на Челси ја добија битката – клубот подготвен да ја напушти Суперлигата?

Дел од навивачите на Челси јасно го кажаа своето мислење за новата Европска Суперлига, откако го блокираа автобусот на својот...

Македонија8 часа

Филипче: Капацитетот на производство на Институтот „Торлак“ е милион дози на месечно ниво

Министерот за здравство, Венко Филипче, во рамките на денешната посета на Белград имаше предвидено и посета на Институтот „Торлак“, каде...

Македонија10 часа

Нови 766 заболени и 31 починат од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 3.171 тестирање, а регистрирани се 766 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија11 час

„Ќе можете ли да ни помогнете?“ – угостителите, игротеките и туристичките агенции на протест побараа финансиска помош

Континуирана финансиска поддршка за спас на туристичко-угостителскиот сектор побараа попладнево на протест угостителите, претставници на ноќните клубови, рестораните за свадби,...

Македонија12 часа

Србите ќе бидат ослободени од плаќање патарини во Македонија поради благодарност за вакцините

Српските граѓани ќе бидат ослободени од плаќање на патарините во Македонија, во знак на благодарност поради донираните вакцини. Ослободувањето ќе...

Свет13 часа

Научникот кој ги поврза „Астразенека“ и згрутчувањето на крвта добивал пари од „Фајзер“

Норвешкиот научник кој ја открил врската помеѓу згрутчувањето на крвта и вакцината „Астразенека“ добивал пет години пари од конкурентската компанија...

Македонија14 часа

Вработени во Агенцијата за вработување нелегално издале пријави за работа на над 80 странци

Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР Скопје поднесе кривична пријава против Н.М.(48) од Скопје и В.З.(60) од Скопје,...

Македонија14 часа

Османи во разговор со Кулеба: Даваме недвосмислена поддршка на територијалниот интегритет на Украина

Mинистерот за надворешни работи Бујар Османи, по повод 26-годишнината од воспоставувањето на дипломатски односи меѓу Македонија и Украина, оствари телефонски...

Македонија15 часа

Приватните специјализанти бараат здравствено осигурување и покачување на платата

Решавање на проблемот со здравственото осигурување на приватните специјализанти, покачување на платите, како и платени дежурства, се дел од барањата...

Европа15 часа

Чешка нема да набави „спутник В“ и го исфрла рускиот „Росатом“ од тендерот за нуклеарна централа

Чешката влада објави дека го исклучува рускиот „Росатом“ од тендерот за нуклеарна централа вредна повеќе милијарди евра и се откажа...

Свет16 часа

Научници за носењето маски на отворено: Престојот надвор е многу побезбеден

Пандемијата предизвика позната глетка во многу градови низ светот – луѓе кои шетаат, возат велосипед или седат во парк со...

Македонија18 часа

Македонија во мај добива 119.000 дози, ЕУ ќе испрати 651.000 вакцини за регионот

Австрија потврди дека ЕУ планира да дистрибуира 651.000 дози вакцини на „Фајзер“ и „Бионтек“ против коронавирус во шест земји од...

Македонија1 ден

Стигнаа 10.530 дози од „Фајзер“, од среда ќе бидат распределени на пунктовите за вакцинација

Попладнево стигна првата пратка од вакцините на „Фајзер“, која властите ја обезбедиjа cо директни преговори со овој производител, информираат од...

Европа1 ден

Прага бара руската амбасада да го ослободи објектот, на таа локација ќе се прави парк

Властите во Прага бараат руската амбасада во Чешка да го напушти просторот што моментно го зафаќа на површина од пет...

Македонија1 ден

Груевски: Тие си знаат чиј имот замрзнале, но мој сигурно не е

Денес дознав дека деновиве ОЈО објавило дека замрзнале наводен мој имот, односно земјиште и два помали стана што ги бев...

Европа1 ден

Политичките лидери за Суперлигата: Богатите не може да ја присвојат убавината на фудбалот

Дванаесет големи европски фудбалски клубови синоќа објавија дека ќе стартуваат нова Суперлига, затворено натпреварување, во кое ќе играат само најсилните...

Македонија1 ден

35 починати и 135 нови случаи на Ковид-19

Oд Министерството за здравство информираат дека во последните 24 часа се направени 841 тестирањe, а регистрирани се 135 нови случаи...

Досие