Контакт

Забава

Седум хороскопски знаци кои сакаат луксуз: мора да живеат на висока нога

Објавено пред

Сите ние понекогаш уживаме да се почестуваме со малку поскап и необичен подарок. Меѓутоа, хороскопските знаци кои го сакаат луксузот едноставно мораат да живеат така – луксузно.

dobivaj vesti na viber

Некои луѓе едноставно уживаат во скапите работи, дури и ако немаат многу пари. Сепак, тоа не им е проблем бидејќи секогаш ќе знаат како да го организираат буџетот за да го добијат тоа што го сакаат и да изгледаат луксузно.

Хороскопски знаци кои сакаат луксуз

Бик
Кога станува збор за луксуз, јасно е дека на листата ќе се најдат најголемите хедонисти од Зодијакот. Во нивната гардероба никогаш нема да најдете евтина долна облека, а тешко дека ќе најдете нешто што не го носи името на некој голем и познат бренд. Тие не мора никому да се докажуваат, бидејќи одлично ги менаџираат финансиите за секогаш да изгледаат скапо и вкусно. Ако треба нешто да му дадете на Бикот, најдобро би било да го прашате бидејќи тие не се љубители на изненадувања кои веројатно нема ни да им се допаднат.

Лав
Лавовите не можат да прифатат ништо друго освен луксуз, не само кога се работи за нив, туку и за луѓето околу нив. Тие секогаш имаат дизајнирани скапи празнични подароци кои ќе бидат завиткани во совршено елегантно пакување. Сепак, тие не трошат пари непромислено. Ако треба, попрво ќе направи пауза за малку заштеда за да може утре да го купи тој неодолив скап фустан, отколку таа можност да испари.

Јарец
Можеби ова не е толку вообичаено, но воопшто не е тешко да се убедат рационалните Јарци да потрошат голема сума пари за да ги задоволат своите каприци. Сепак, тие мора да бидат убедени дека ќе им треба во иднина. Единствениот проблем е што може да потрае неколку недели или дури еден месец за Јарците да бидат целосно сигурни за скапото купување. Меѓутоа, ако сакаат нешто, без разлика на цената, тоа ќе биде нивно.

Водолија
Водолиите се вистински љубители на пари. Сепак, нивниот скап вкус најмногу може да се види на производите со напредна технологија. Малку е веројатно дека Водолијата ќе сака да потроши дел од своите пари на брендирана облека или одење во прескап италијански ресторан. Сепак, тие ќе направат се за да приредат незаборавен одмор каде ќе се чувствуваат како членови на кралското семејство.

Стрелец
За авантуристичките Стрелци, парите се само ресурс што не треба да се плашите да го искористите за да го добиете она што го сакате, било да е тоа материјално или емотивно. Важно им е да трошат пари за да добијат животни искуства, а не да се занимаваат со бескорисно трупање. Затоа, парите ќе ги трошат на егзотични патувања или интересни авантури од кои ќе носат само спомени и нови знаења.

Близнаци
Импулсивното купување е огромен проблем за непостојаните Близнаци кои имаат многу мисли во нивните глави. Тие немаат ограничувања за купување работи, но по преголемото купување, наскоро ќе се чувствуваат виновни и можеби ќе сакаат да го вратат она што штотуку го купиле. Мора да внимаваат да не дозволат нивната импулсивност да ги измами.

Вага
Вагите имаат неверојатен вкус, особено во уметноста, додека успешно ги балансираат трошоците и заштедите. Веројатно ќе видите како Вага се смирува откако ќе купи нешто по пристојна цена, велејќи дека дефинитивно вреди за парите, дури и ако не вреди. Вагите сакаат убави нешта, но не им е важно што таа убава работа припаѓа на некој познат бренд.

Забава

Сем Мендес режира четири биографски филма за „Битлси“

Објавено пред

Познатата четворка од Ливерпул се враќа на големото платно, објави во вторникот „Сони пикчерс“ појаснувајќи дека секој член на легендарниоТ бенд „Битлси“ ќе биде овековечен во биографски филм на големото платно во режија на Сем Мендес.

dobivaj vesti na viber

„Првпат издавачката куќа на ‘Битлси’, Apple Corps Ltd., Пол Макартни, Ринго Стар и семејствата на Џон Ленон и Џорџ Харисон ги доделија правата да ги користат нивните животни приказни и музика за сценарио и снимање филмови“, стои во објавата на студиото.

„Планиравме ова да биде уникатно, возбудливо, епско кинематско искуство: четири филма, раскажани од четири перспективи раскажувајќи ја истата приказна за најпознатиот бенд на сите времиња“, рече Пипа Харис, која ќе го режира филмот заедно со Мендес. Филмовите се очекува да бидат прикажани во 2027 година.

Во април 1970 година, шест месеци по објавувањето на албумот Abbey Road и еден месец пред Let It Be, членовите на познатиот британски бенд објавија дека се разделуваат. Десетгодишната соработка меѓу Мекартни, Ленон, Харисон и Стар резултира со 14 најпродавани албуми, речиси милијарда продадени плочи и неколку филмови. Но, по распадот, семејствата на членовите на бендот не дадоа дозвола приказната за „Битлси“ да се прикажува на екранот.

Минатата есен новата песна Now and then, првично снимена пред четири децении како демо, беше произведена и објавена со помош на вештачка интелигенција. Таа беше на врвот на британските топ-листи.

„Битлсите“ беа тема на многубројни документарни филмови, како што е серијата The Beatles: Get Back, во режија на Питер Џексон.

Мендес, режисерот познат по блокбастерите како American Beauty, филмовите за Џејмс Бонд, Skyfall и Spectre, вели дека му е „чест што му се дава можност да ја раскаже приказната за најголемиот рок-бенд на сите времиња“.

Во последните години е забележан бум на стриминг-платформите и во кината, што подразбира снимање документарни и биографски филмови за познати личности од светот на музиката. Bohemian Rhapsody е приказна за групата Queen, „Елвис“ го опиша бурниот живот на Елвис Присли, „Тина“ ја овековечи Тина Тарнер, а Rocketman откри како Елтон Џон го освои светот на поп-музиката.

Прикажи повеќе...

Забава

Жизел во врска со инструктор за џиу-џицу: манекенката повторно ужива во љубовта по разводот со Том Брејди

Објавено пред

Манекенката Жизел Бундхен и официјално е во нова врска по разводот со Том Брејди.

dobivaj vesti na viber

Модната ѕвезда ја освои долгогодишен пријател со кој често ја гледаа во јавноста по раскинувањето со американскиот спортист и НФЛ ѕвезда.

Тоа е Жоаким Валенти, мајстор на боречката вештина џиу-џицу.

За нивната врска се пишуваше пред околу една година, кога беше објавено дека Жизел се разведува од Брејди. Меѓутоа, тие наводи тогаш не беа потврдени.

Тие двајца сега се фотографирани на заеднички одмор, а нема сомнеж дека по долго пријателство ја подигнаа врската на повисоко ниво.

Прикажи повеќе...

Забава

Темната страна на хороскопските знаци, која ја кријат како змија нозете

Објавено пред

Ве интересира темната страна на хороскопските знаци? Астролозите откриваат што е тоа што секој знак внимателно го крие од другите.

dobivaj vesti na viber

Претставниците на секој хороскопски знак обично имаат заеднички карактеристики. Раковите, на пример, се обожаваат поради нивната способност да слушаат, а Стрелците поради нивната спонтаност и авантуристички дух. Но, добрите особини во никој случај не се единственото нешто што некои знаци ги прави слични: покрај бројните предности во нивното однесување, има и недостатоци, поточно гревови и пороци кои ги прават слични. Во астрологијата, темните страни обично се поврзуваат со негативни карактерни црти на одреден знак. Ајде да разговараме за нив подетално.

Овен
За еден Овен нема ништо друго освен сопствено мислење. Понекогаш дури се преправаат дека се согласуваат со некој друг, но сепак остануваат свои. Не секој претставник на знакот може вешто да манипулира, па во 90% од случаите конфликтот со Овенот води до вистинска експлозија. Зголемен тон, фрлање работи и агресија, тоа е типично за Овенот. Лутината, нетрпеливоста и презирниот поглед насочен кон другите се главните темни страни на овој огнен знак.

Бик
Биковите се незаменливи пријатели и практични луѓе, па затоа другите ги сакаат толку многу. Но, само блиските луѓе знаат колку можат да бидат тврдоглави и непопустливи дури и во најнеопасните ситуации. „Не, не си во право“, е типичен одговор на Бикот на позиција која се разликува од неговата. И да не ја заборавиме неговата скржавост… Со еден збор тежок лик.

Близнаци
Самите Близнаци знаат колку им е тешко. Но, тие нема да направат ништо за тоа – тие се задоволни со оваа позиција. Тие се опкружуваат само со оние кои се подготвени да толерираат промени во расположението и целосно дволичниот однос кон сите: колеги, роднини и добри пријатели. Тоа е нивната темна страна што ја кријат.

Рак
Многу луѓе забележуваат склоност кон очајување кај Раковите, но речиси никој не разбира која е причината за оваа состојба. Всушност, коренот на проблемот лежи во постојаната завист на другите – и познатите личности и блиските луѓе. Таквите завидливи луѓе, како по правило, доживуваат депресија и се занимаваат со самоповредување. И кога оваа фаза ќе помине, Раковите се обидуваат да понижат, дискредитираат и клеветат потенцијален ривал.

Лав
Не е тајна дека Лавовите сакаат да бидат во центарот на вниманието – за нив тоа е неопходно како кислород. Само таква силна егоцентричност ги одбива луѓето. Тоа е затоа што Лавовите не поднесуваат критики, често покажуваат агресивно однесување и не го почитуваат мислењето на другите, поради што постојано влегуваат во конфликтни ситуации.

Девица
Девицата е вечниот глас на разумот и моралот, кој веднаш го регистрира секој погрешен чекор. И покрај фактот дека претставниците на знакот се борат против овој стереотип, нивниот перфекционизам и прекумерна критика често го надминуваат гласот на разумот. Несакани совети, забелешки и остри коментари – ова е „крстот“ стоички го носат сите блиски до овој хороскопски знак.

Вага
Вагите се многу мудри и сочувствителни. Сепак, тие можат да дадат добар совет на сите освен на самите себе. Ова го попречува патот до успехот и понекогаш води до очај, агресија и навредливи зборови. Покрај тоа, Вагите се прилично чувствителни на она што другите го кажуваат за нив – со други зборови, тие не реагираат добро на шегите за себе. Наместо да одржуваат забавен и релаксиран разговор, тие почнуваат да ја прифаќаат шегата со непријателство и потоа даваат се од себе да го понижат насилникот во првата погодна прилика. Ова е нивната темна страна за која воопшто не се свесни.

Шкорпија
Ако го преминете патот на Шкорпијата, очекувајте проблеми – претставниците на овој знак не знаат милост. Ќе направи се за да го понижи противникот и да го удри посилно. Истото важи и за нивните најблиски: дури и ако личноста е важна, Шкорпијата прво ќе ги допре сите болни точки, а потоа едноставно ќе се извини, без да размислува за последиците од кажаното. Овој знак секогаш се залага за она што му припаѓа, вклучувајќи луѓе и нешто материјално. Понекогаш тоа се претвора во прекумерна заштита и целосна контрола, што често ги иритира другите луѓе.

Стрелец
Стрелците се опуштени и многу добродушни, но токму поради овие карактерни црти не се подготвени за врски и сериозни разговори. Многу е тешко да ги натерате да зборуваат за своите чувства, а често се нервираат кога луѓето се обидуваат да им „влезат“ во душата. Ова води до длабока осаменост – и покрај фактот што имаат милион познаници, претставниците на овој хороскопски знак можат да потонат во депресија.

Јарец
Не постои средина за расположенијата на Јарецот – тие се или ладни и далечни или премногу импулсивни. Сепак, иако бараат апсолутно разбирање и лојалност, никогаш нема да го покажат истото внимание кон другите. И тие немаат никаков проблем со тоа. Тоа е нивната главна темна страна.

Водолија
Многу Водолии имаат претерано чувство за самопочит. Овој знак има тенденција да се смета себеси за единствен член на општеството. Поради ова, тие ретко развиваат односи со луѓето, бидејќи претставниците на знакот едноставно гледаат во другите во отсуство. Ова ги прави речиси неподносливи, поради што општествениот круг на Водолијата е често многу, многу мал.

Риби
Рибите, најсонливиот хороскопски знак од сите, понекогаш навистина можат да се изгубат во своите соништа. И кога овие соништа почнуваат да им се мешаат во животот, тие се вознемируваат и почнуваат да ги обвинуваат сите околу нив, но не и самите себе. Лутината кон другите ги спречува да размислуваат трезвено: во напад на гнев можат да им кажат многу непријатни работи на саканите, поради што на крајот се одвраќаат од нив. Рибите се обидуваат да ја сокријат својата завист зад маската на наивност, прашувајќи го својот конкурент за неговиот пат до успехот. Овие манипулации се многу тешки за филтрирање, што секако им дава огромна предност на Рибите пред другите.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 минути

Цените за катастарските услуги удрија по џебот на граѓаните: поскапувањето не е за 300, туку за 90 отсто

Според претседателот на Комората на трговски друштва за геодетски работи, Никола Рибароски најновите поскапувања на тарифниците на Агенцијата за катастар...

Македонија17 минути

Вкупно 56 потврдени случаи на голема кашлица, во следните недели се очекува зголемен број кај повозрасните

По денешниот редовен состанок на Комисијата за заразни болести, претседателот Александар Петличковски кажа дека состојбата со големата кашлица е под...

Македонија53 минути

Ковачевски се извини: Ги прифаќам сите реакции, не сакам да дојде време да се случува она што се случуваше до 2016

Лидерот на СДСМ, Димитар Ковачевски, присуствуваше на почетокот на градежните работи на објектот Универзална сала, каде повторно им се извини...

Македонија4 часа

„Мицкоски опкружен со луѓе поврзани со скандали со дрога“, велат СДСМ

„Мицкоски постојано е опкружен со луѓе поврзани со скандали со дрога. Пред неколку месеци претседателот на ДПМНЕ Христијан Мицкоски и...

Македонија4 часа

„И во последните денови од владеењето власта е брутална, сега си играат со судбината на Леонид“, вели ВМРО-ДПМНЕ

„Со СДС и ДУИ секојдневно тоне се, а цената дури и на последните денови од нивното владеење е висока, чини...

Свет5 часа

Кина остро ги критикува САД поради ставеното вето на резолуцијата за прекин на огнот во Газа

Кина остро ги критикуваше САД дека ставија вето на резолуцијата на Советот за безбедност на ОН со која се бара...

Европа6 часа

Западните лидери го обвинија Путин за смртта на Навални, Трамп не: „Можеше да остане настрана“

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп вчера изјави дека Алексеј Навални бил многу храбар човек кој веројатно не требало да се...

Свет6 часа

Ники Хејли: Трамп е премногу стар

Кандидатката за републиканска номинација Ники Хејли вети дека ќе ја продолжи својата претседателска кампања, велејќи дека нема намера да се...

Регион6 часа

(Видео) Протест во Албанија, фрлени „молотови коктели“ врз зградата на владата: „Го рушиме режимот на Рама“

Демонстрантите од опозицијата вчера фрлаа молотови коктели и камења врз зградата на албанската влада, обвинувајќи ги владините претставници за вмешаност...

Европа16 часа

Лукашенко: Десетици илјади војници на НАТО се распоредени во близина на Белорусија и Русија

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, изјави дека загриженоста за можниот почеток на Третата светска војна е целосно оправдана, пренесува руската...

Македонија18 часа

ЗНАМ в четврток ќе избере лидер на партијата и кандидат за претседател на Македонија

Партијата Движење ЗНАМ-За наша Македонија на денешната прес конференција го најави првиот Конгрес, што ќе се одржи на 22 февруари...

Македонија18 часа

„Леонид не е на лекување во странство, туку на рехабилитација, затоа се одби барањето“, велат од ФЗО

„Барањето на осигуреното лице Б.И. од Скопје, за неговото дете Л.И. за упатување на лекување во странство се одби како...

Топ20 часа

Скопјанка почина на паркинг во Кисела Вода, телото е дадено на обдукција

Вчера околу 11.30 часот во СВР Скопје било пријавено дека на паркинг на подрачје на Кисела Вода во Скопје починала...

Македонија22 часа

(Видео) Поради ставот „да прооди, да прозборува, па ќе го вакцинираме“, ни се заканува и епидемија на морбили

Лекарите се едногласни во ставот дека одлагањето на вакцините е причина за сегашната епидемија на голема кашлица и предупредуваат дека...

Економија23 часа

На четиричлено семејство му се потребни приближно 1.000 евра за да го преживее февруари

Минималните трошоци на едно семејство во февруари изнесуваат 57.476 денари, што претставува зголемување од 313 денари во однос на јануари, покажуваат...

Македонија23 часа

Бојмацалиев: Стигнати се 20.000 обрасци за пасошите, до крајот на месецот се очекува поголема пратка

Во Министерството за внатрешни работи стигнати се 20.000 обрасци, а до крајот на месецот се очекува да стигне дополнителна поголема...

Македонија1 ден

Ахмети нема да прифати да биде претседател на држава, не му е приоритет да се натпреварува за било која функција, вели Џафери

Ахмети има мисија а не е претендент за функција, истакна техничкиот премиер Талат Џафери одговарајќи на новинарско прашање за можноста,...

Македонија1 ден

Убиен млад Македонец во Германија: го претепале до смрт со пивско шише

32-годишен маж од Македонија е убиен во германскиот град Есен, а како што пренесуваат локалните медиуми, младиот Македонец бил претепан...

Свет1 ден

Ким Џонг-ун доби подарок автомобил од Путин

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун доби подарок автомобил од рускиот претседател Владимир Путин „за лична употреба“, објавија државните медиуми, што претставува...

Македонија1 ден

Власта во заминување во очај и паника дава 46 милиони евра на омилената фирма „Марковски“, ЈО веднаш да отвори истрага, велат од ВМРО-ДПМНЕ

„46 милиони евра одат во џебот на фирмата ‘Марковски’ за ископ на јаглен во РЕК ‘Битола’, која важи за блиска...