Контакт

Забава

Секс-мапа на светот: Англичаните сакаат стапала, Французите „набрзина“…

Објавено пред

Неодамна беше откриено дека грчките мажи се најдобри во кревет – поттикнати од здравата медитеранска исхрана со риба на скара, маслиново масло и фета сирење. А што со луѓето од другите земји?

Од цицање ножни прсти во Манчестер до лажица-поза во Полска, во секоја земја постои нешто врзано за сексуалноста со кое можат да се идентификуваат повеќето луѓе на одредена земја.

Секс-мапата на светот открива во кои земји некои форми на сексуално однесување се најчести кај нивните жители.

Јапонија – сексуална суша
Само 34 проценти од луѓето во Јапонија имаат секс еднаш неделно, што ги прави сексуално најнезадоволни во светот, покажа истражувањето на „Дурекс“. Долгото работно време е поврзано со недостаток на физички контакт помеѓу сопружниците.

Франција – брз секс
Според истражувањата, Французите сакаат секс набрзина. Нешто повеќе од половина мажи можат да го продолжат сексот со одложување на ејакулацијата, а само кај шест проценти задржување трае 13 минути.

Грција – разигран секс
Во Грција, 87 проценти од луѓето имаат секс најмалку еднаш неделно, според „Дурекс“ – повеќе отколку во која било друга земја. Тие беа најдобри во една студија која ги истражуваше сексуалните навики на 30.000 луѓе од 26 националности.

Норвешка – најсилните оргазми
Норвешка е навикната на студени денови, но се чини дека е и светска престолнина на оргазми, според компанијата за секс-играчки „Лело“ – бидејќи 35 проценти од населението вели дека доживуваат оргазми секој ден.

Обединето Кралство – предигра и фетиши поврзани со нозе
Британска анкета за секс покажа дека 1,5 милиони луѓе во Велика Британија имаат фетиш на стапалото, а Манчестер е градот каде што прстите на нозете се најмногу цицани во Велика Британија. По него е Лидс, а потоа Шефилд. Тие се и светски лидери во предиграта.

Белгија – жената има контрола
Позата во која жената е над мажот и завртена кон него е најпопуларната секс-поза во земјата каде што се обожава пиво, според истражувањето на медицинската страница „Д-р Ед“ .

Полска – лажица
„Спунинг“ или лажица е секс-поза во која партнерите лежат на страна прилепени еден до друг, а мажот е зад жената. Се покажа дека е омилена полска поза.

Русија – ден на зачнување
Руската влада го прогласи 12 септември за Ден на зачнувањето, охрабрувајќи ги двојките да останат дома и да имаат секс. Паровите кои ќе добијат дете девет месеци по Денот добиваат награда од државата.

САД – тројка
САД се вистинското место за оние кои сакаат да пробаат секс во тројка. Според апликацијата за запознавање 3somer, Њујорк има најголем апетит за секс со двајца партнери, следуваат Лос Анџелес и Чикаго. Еден од девет Американци бил во полиаморна врска – врска во која има повеќе луѓе кои имаат секс едни со други со согласност на сите инволвирани. Академското списание Frontiers in Psychology пишува дека дури еден од шест Американци би сакал да проба ваква врска.

Романија – страв од сексуално преносливи болести
Околу 40 проценти од Романците веруваат дека сексуално преносливите болести можат да се пренесат од човек на човек ако користат јавен тоалет, според Global Sex Survey.

Бразил – издржливост
Бразилците, кои во просек издржуваат околу 30 минути активен секс, се светски освојувачи на златен медал во сексуална издржливост. Но, 44 проценти од жените во Бразил признаваат дека глумат оргазам, тврди The Penguin Atlas of Human Sexual Behaviour.

Германија – нудисти
Една третина од луѓето го сакаат нудизмот, а нацијата има повеќе клубови на свингери од која било друга земја во Европа, пишува британски „Сан“.

Нов Зеланд – жените имаат најмногу партнери
Страсните жени во Нов Зеланд уживаат во богато и разновидно време поминато во сексуални активности, со просек од 20,4 сексуални партнери во текот на својот живот. Тоа е најголем број партнери во светот за жени, според Condoms.uk.

Австрија – мажите имаат најмногу партнерки
Истражувањето откри дека австриските мажи имаат најголем број сексуални партнерки во светот во текот на животот, во просек 29,3, според студијата на Condoms.uk.

Тајланд – мамење
Повеќе од половина од тајландското население признава неверство, тврди „Дурекс“. Имање љубовница е дел од тајландската култура со векови, а постои и модерен тренд каде мажите и жените имаат дополнителни „пријатели“ – не секогаш за секс.

Кенија – најверни во светот
Според глобалниот извештај за родителството, State Of The World’s Fathers, мажите во Африка се со поголема веројатност да имаат деца со две жени или повеќе во споредба со остатокот од светот. Но, мажите од Кенија се на врвот на листата на најверни на континентот.

Италија – орален секс и храна
Повеќе од 80 проценти од Италијанците уживаат во орален секс, покажа истражувањето од 2019 година. Четвртина од италијанските парови заедно гледаат порнографија, а 24 проценти користат сексуална помош или храна за возбуда. Речиси половина од паровите таму имаат секс два до три пати неделно.

Индија – мразат кондоми
Истражувањето на „Дурекс“ покажа дека 95 проценти од Индицијте не користат кондоми, што доведе до форум на Твитер под хаштагот #HateCondoms со прашањето зошто. Испитаниците сугерираат дека ова ја намалува интимноста и дека има „недостиг на осет“ на интимните делови од телото.

Кина – најмалку оргазми
Според студијата на „Дурекс“, Кинезите имаат најмалку оргазми во светот, а околу 76 проценти од луѓето не можат да постигнат оргазам секој пат кога имаат секс.

Забава

Луѓето мислат дека имам 30 години: Не веруваат кога ќе им ја кажам мојата возраст

Објавено пред

Ако изгледате исто како на фотографиите од вашата матура, тоа значи дека имате среќа и дека најдобрите години се пред вас. Некои жени едноставно изгледаат подобро со годините бидејќи животот ги наградува со добри гени.

Една од овие жени е Лајза Лауриквин, медицинска сестра од Лондон, на која луѓето секојдневно ѝ даваат комплименти за нејзиниот изглед, постојано намалувајќи ја нејзината возраст за цели две децении.

Британката тврди дека никогаш немала ставано ботокс и дека нема никакви тајни за нејзиниот младешки изглед, додавајќи дека луѓето се изненадени кога ќе им каже колку е стара затоа што мислат дека е во раните триесетти години – што според неа е подеднакво „ласкаво и непријатно“.

Во реалноста, Лајза, која редовно се натпреварува на избори за убавина, е всушност дваесет години постара.

Оваа 52-годишна жена е категорична во тврдењето дека никогаш не ставала инјекции против брчки и има многу скромна рутина за нега на кожата. Таа објасни: „Понекогаш се чувствувам непријатно, а понекогаш сум горда на себе. Чувствувам како да добивам повеќе комплименти сега отколку кога бев помлада, што е лудо.“

„Каде и да одам, добивам пофални коментари. Луѓето кои не ме познаваат често мислат дека имам помеѓу 30 и 35 години. Им се заблагодарувам затоа што многу ми ласка. Дури и помлади мажи ми се обраќаат и се изненадени кога дознаваат дека сум доволно возрасна да им бидам мајка! ”

Која е нејзината тајна? Лajза вели дека сè се сведува на добра шминка … и еден многу необичен совет: „Мојата рутина за кожата е многу секојдневна. Немам скапи работи затоа што сум алергична на многу производи. Колку поевтино, толку подобро. Никогаш не сум ставила ботокс или филери бидејќи премногу се плашам.“

„Носам шминка и вештачки трепки 80 проценти од времето. На секои три месеци преполовувам сочен компир и го тријам на усните. Не знам од каде потекнува оваа техника, но помага да изгледаат подебели. Тоа е добар и природен начин да добиете полни усни.“

Прикажи повеќе...

Забава

Нема да ја добие круната, но ќе биде најбогатиот член на кралското семејство

Објавено пред

Некои деца се раѓаат со сребрена лажица во устата, и обично доаѓаат од семејства кои се добро познати во јавноста.

Дури и истражувањата се занимаваат со нивното богатство, и интересно е како тие предвидуваат дека ќерката на војводата и војвотката од Кембриџ, може да има најдебела сметка од сите кога ќе порасне.

Принцезата Шарлот е на пат да стане најбогатиот член на британското кралско семејство кога ќе порасне, покажуваат најновите истражувања. Преслатката шестгодишна Шарлот, позната во јавноста по нејзиното палаво однесување, би можела да ја здебели својата сметка за неколку милијарди, поточно, да достигне 3,6 милијарди фунти, надминувајќи ги нејзините браќа.

Палавото и весело девојче по своето богатство ќе им се закани на своите браќа, но и на своите роднини во Америка, како и на некои други познати имиња чии родители се познати икони во музичката индустрија.

Истражувањето на Electric Ride on Cars покажува дека принцот Џорџ може да располага со богатство од 2,2 милијарди фунти, додека третородениот принц Луис може да ужива имот во вредност од 721 милиони фунти.

Многумина тврдат дека Шарлот за износот на нејзината нето вредност може да ѝ се заблагодари на својата мајка со таканаречениот „ефект на Кејт Мидлтон“. Овој феномен сугерира дека кралските деца би можеле да имаат големо влијание врз модните трендови што го зголемува нивното богатство. Познато е и дека принцезата Дијана имаше големо влијание врз модата во текот на 90-тите години.

Но, освен Шарлот, која веќе ги направи првите чекори како трендсетерка, и принцот Џорџ може да биде модна инспирација, додека принцот Луис, како последно дете, се наоѓа во малку понеповолна позиција.

Кралските деца имаат позитивно влијание врз продажбата на одредени брендови облека кои ги носат и играчки со кои си играат. Во таа смисла, тие имаат многу сличен ефект врз брендовите како нивната мајка, војвотката од Кембриџ, која има вистински Мидасов допир. „Се што допира се претвора во злато,“ вели Дејвид Хеј, извршен директор на Brand Finance.

За споредба, Арчи, синот на принцот Хари и Меган Маркл, се проценува дека ќе биде „тежок“ 21,6 милиони фунти кога ќе порасне.

Прикажи повеќе...

Забава

Алиша Силверстоун двапати добила забрана од апликација за запознавање

Објавено пред

Алиша Силверстоун добила забрана за пристап и користење апликација за запознавање.

45 -годишната актерка, која беше во брак со музичарот Кристофер Џареки од 2005 до 2018 година, решила да се приклучи на апликацијата во обид да најде љубов, но таа веќе двапати е исфрлена од платформата.

Таа објасни: „Пред неколку години се обидов да се вклучам во една од апликациите за запознавање и ставив лажен профил, бидејќи ми беше непријатно. И тогаш ме исфрлија, добив забрана.”

„И потоа се обидов повторно, добив храброст затоа што слушнав дека Дру Баримур била вклучена и слушнав дека Шерон Стоун е вклучена, па си реков: ако можат тие можам и јас. Така, продолжив како вистинската јас, ми требаше многу храброст да го направам тоа.

Но, и како таква бев исфрлена“, рече таа кога гостуваше во шоуто на Дру Баримор.

И покрај застојот, таа и понатаму сака да најде љубов. Холивудската актерка која со својот поранешен сопруг има 10-годишен син знае дека нема да биде лесно да го најде совршениот партнер.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија1 час

Биткоинот достигна досега највисока цена

Биткоинот денеска достигна рекордна цена, во моментот е над 66.000 долари. Криптовалутата се зголеми над претходниот максимум од 64.889 долари...

Свет3 часа

Ужас во Франција – пронајдено обезглавено тело на маж со извадена утроба

Тело на маж без глава и отстранета утроба е пронајдено во малиот француски град Болен. Полицијата интензивно трага по Алекс...

Македонија5 часа

Мицкоски: Заев ништо не разбрал, народот е веќе обединет, но против него

Зоран Заев ништо не разбрал. Зоран Заев само ја повторува истата прес-конференција од лани кога исто така лажеше дека ја...

Македонија5 часа

(Видео) Заев: Свесни сме дека повеќе нема толеранција за повторување на истите грешки

Претседателот на СДСМ и премиер, Зоран Заев, смета дека не може да влечат назад, а Владата да води напред. Затоа...

Топ7 часа

Со ремен ја тепал сопругата, замавнал со нож кон ќерката, гостиварец вршел семејно насилство

43-годишен гостиварец е обвинет за семејно насилство, информираа надлежните. Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе Обвинителен предлог против 43-годишен гостиварец за...

Македонија8 часа

Починати 15 лица, регистрирани нови 487 случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа се направени 3.491 тестирањe,...

Македонија8 часа

Борел и Блинкен бараат без одлагање почеток на преговори за Македонија

Во заедничката изјава за Западен Балкан, европскиот министер за надворешни работи, Жозеп Борел, и американскиот државен секретар, Ентони Блинкен, повикаа...

Македонија9 часа

Гир: Европската комисија очекува прва Меѓувладина конференција до крајот на годинава

Извештајот доаѓа во контекст на неодамнешниот Самит на Европската Унија за Западен Балкан, каде се даде недвосмислена поддршка за европерспективата...

Свет10 часа

Во Израел откриена мутација на делта-сојот од коронавирус, момче сместено во карантин

Израел го потврди првиот случај со мутација на делта-сојот на коронавирус, кој претходно беше откриен во некои европски земји, објави...

Македонија11 час

Со една доза вакцинирани се 49,4% од населението над 18-годишна возраст

Заклучно со 17 октомври со една доза на вакцина против Ковид-19 вакцинирани се 49,4% од населението над 18-годишна возраст. Кај...

Македонија11 час

Пендаровски: Извештајот на ЕК претставува објективна слика за состојбите во државата

Претседателот Стево Пендаровски денеска имаше средба шефот на делегацијата на Европската Унија, амбасадорот Дејвид Гир, кој му го предаде извештајот...

Македонија12 часа

До ДИК поднесени 13 приговори за изборните резултати

До Државната изборна комисија се поднесени 13 приговори за постапката за гласање и за постапката за сумирање и утврдување на...

Спорт14 часа

Потврдено: Ако не се вакцинира, Ѓоковиќ нема да игра на Австралија опен

Најдобриот тенисер во светот, Новак Ѓоковиќ, нема да може да ја брани титулата на Австралија опен, доколку не се вакцинира....

Македонија1 ден

Вархељи повика на итно решавање на спорот со Бугарија до крајот на годината

Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархељи, очекува зелено светло за преговорите со Северна Македонија и Албанија и повика на итно решавање...

Македонија1 ден

Северна Македонија продолжува да ги исполнува условите за преговори за членство во ЕУ, се наведува во новиот извештај

Северна Македонија продолжува да ги исполнува условите за отворање на преговорите за членство и властите ја демонстрираа јавно својата цврста...

Македонија1 ден

Димитриевски: Лица од МВР три недели нè следат мене и мојот тим, тоа е вршење притисок поради изборите

Градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, кого утрово полицијата го сопре и го прaти со возилото на технички преглед, на прес-конференција...

Македонија1 ден

Се укинува ограничувањето на бројот на гости на една маса во угостителските објекти

Владата на денешната редовна 113. седница, меѓу другото, во согласност со моментната епидемиолошка состојба во државата усвои измени и дополнувања...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски ја повика цела опозиција зa уривање на Владата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, упати повик до Левица и сите опозициски партии, но и до владините кои се во...

Македонија1 ден

За една недела од коронавирус починале 26 вакцинирани лица, од кои најголем дел примиле „синофарм“

Во периодот од 8 до 14 октомври од коронавирус починале 105 пациенти, а 75 % од нив не биле вакцинирани....

Македонија1 ден

МВР не ја наведува причината за запирањето на Максим Димитриевски и најави истрага за случајот

Од Министерството за внатрешни работи по сопирањето на градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, велат дека за случајот е вклучен Одделот...

Досие