Контакт

Забава

Се родија првите лавчиња од епрувета

Објавено пред

Во резерват зa проучување и зачувување на дивиот свет „Укутула“ во Јужноафриканската Република се родија првите лавчиња чија мајка беше вештачки оплодена. Тој потег го изведоа научници од Универзитетот во Преторија, а двете младенчиња, кои дојдоа на свет пред една недела, се во добра здравствена состојба.

Како што се наведува, научниците се надеваат дека оваа метода ќе овозможи опстанок на загрозените видови мачки, како што се тигрите, снежниот леопард и либерискиот рис.

„Тие се во секој поглед совршени младенчиња. Среќни се, здрави и разиграни, а ние сме пресреќни“, изјавил сопственикот на резерватот, Вили Џејкобс. Тој додал и дека на малите лавчиња им ги дале имињата Изабела и Виктор, по раководителот на проектот, Изабела Калеалта, и нејзиниот свршеник.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Твиги изгледа одлично и на 69 години

Објавено пред

Од

Најпознатата моделка на шеесеттите години и една од најпознатите во историјата на модната индустрија, Лесли Лосон, позната како Твиги, го спрослави својот 69. роденден. Поради нејзиниот изглед на многу слаба девојка стана популарна во целиот свет и благодарение на тоа го доби прекарот што секој го знае денес.

По завршувањето на нејзината кариера на моделка, Твиги не го напушти јавниот живот. Таа стана релативно успешна актерка, а исто така се обиде и како пејачка.

Твиги изгледа толку добро на 69 години, а нејзината фигура е слична на онаа што ја прослави пред шеесет години. Во една пригода, на врвот од својата кариера, таа изјави дека себеси воопшто не се сметала за убава и дека била позната само затоа што била слаба.

Прикажи повеќе...

Бизарно

Паника во авион, патник скрил 20 змии во торба

Објавено пред

Од

Еден патник на лет од Германија до Русија предизвика паника кога беше откриено дека носи 20 змии во торбата. Човекот рече дека змиите ги купил на пазар во Германија.

Змиите се ставени во карантин во Москва, бидејќи патникот немал соодветни документи, вклучувајќи го и одобрението на ветеринар за да ги донесе влекачите од Дизелдорф во Русија.

Според извештаите, германските власти истакнуваат дека немало инциденти во безбедносната проверка пред поаѓањето од Дизелдорф и додаваат дека внесувањето змии во авионот не било нелегално, но потребно е соодветно одобрение.

Прикажи повеќе...

Забава

Хоaкин Фeникс е новиот Џокер

Објавено пред

Од

Хоакин Феникс е подготвен да се фрли во светот на криминалот. Режисерот Тод Филипс постави фотографија на „Инстаграм” на која може да се види како ќе изгледа Џокер во претстојниот филм, што ќе ја раскаже приказната како култниот стрип-негативец стана главниот противник на Бетмен.

View this post on Instagram

Arthur.

A post shared by Todd Phillips (@toddphillips1) on

Името на филмот сè уште не е познато, но јасно е дека Тод Филипс има јасна визија за прикажување на Џокеровото минато.

„Артур”, пишува во описот на фотографијата, што е во согласност со претходните шпекулации дека ликот на Феникс ќе се вика Артур Флек.

Според „Холивуд репортер“, дејството го следи Артур и неговиот пат од стенд-ап комичар до познат криминалец.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

1000 евра казна за вештак кој не дошол на судење за предмет на СЈО

1000 евра треба да плати вештакот Павлина Стојанова, а 2000 евра Друштвото за вештачење „Форензик експертс ДОО“ оти не се појавиле...

Македонија11 час

(Видео) Заев-Пенс: Вашингтон ја споделува визијата на Македонија да стане членка на НАТО и ЕУ

Премиерот Зоран Заев денеска во Вашингтон се сретна со потпретседателот на Соединетите Американски Држави, Мајк Пенс. Како што соопштија од...

Топ11 час

(Вознемирувачко видео) Крвава тепачка во Аеродром, едно лице во бесвест

Крвава тепачка се случи вечерва во скопската населба Аеродром кај „Тобако 2“. Според очевидци едно лице од силината на ударите...

Вести16 часа

(Видео) Најмалку три лица убиени во Мериленд, за нападот е осомничена жена

Најмалку три лица се убиени во пукањето што се случи во 9 часот наутро по локално време во сојузната американска...

Регион16 часа

Поранешниот шеф на Хипо банка преку видеоврска сведочеше на судењето против Санадер

Поранешниот шеф на Хипо банка, Гунтер Штрајдингер, преку видеоврска од затвор сведочеше на судењето против поранешниот хрватски премиер, Иво Санадер,...

Македонија20 часа

(Видео) Кратовалиев: Во „Тортура“ презентирана снимка за случајот „Кампања“ што досега била криена

На денешното рочиште за „Тортура“, кое се одвиваше без присуство на јавноста како доказен материјал од специјалното јавно обвинителство, бил...

Македонија21 час

Пелените во станот во „Скопјанка“ стоеле од јануари, кога починала 90-годишната жена

Деведесетгодишната станарка на „Скопјанка“ која користела пелени починала во јануари годинава. Поради остар мирис од насобраните пелени во станот број...

Македонија22 часа

Пратеници на ВМРО-ДПМНЕ преку „Фејсбук“ најавуваат дека нема да гласаат за уставни измени

Десетина пратеници од опозициската ВМРО-ДПМНЕ преку своите фејсбук-профили најавуваат дека нема да гласаат за уставни измени. Дел од пратениците, меѓу...

Македонија23 часа

Јорданов: На Божиновски му дадов 5 илјади евра за услуги, потоа ми бараше уште повеќе

Бизнисменот Минчо Јорданов на денешното рочиште во кривичниот суд за случајот ,,Шпион” рече дека на новинарот Зоран Божиновски му дал...

Македонија23 часа

(Видео) Запален автомобилот на архитектот Златко Тодоров, соседите забележале луѓе со фантомки

Утрово околу 4 часот бил запален автомобилот на архитектот Златко Тодоров паркиран на тротоар на улицата Христо Смирненски зад Универзалната...

Spion Spion
Македонија24 часа

Укината постапката против Зоран Божиновски за злосторничко здружување

Се укинува постапката против Зоран Божиновски за злосторничко здружување. Судијата Владимир Туфегџиќ на почетокот од денешното рочиште за случајот ,,Шпион”...

Македонија24 часа

Јавноста исклучена од денешното рочиште за „Тортура“

Денешното рочиште за „Тортура“ почна без присуство на јавноста. Триесет и пет прислушкувани разговори како дел од доказниот материјал ќе...

Македонија24 часа

Коментар на грчка пратеничка ги разгоре страстите на синоќешната седница на мешовитиот парламентарен комитет

Во Собранието вчера со бурен старт почна седницата на мешовитиот парламентарен комитет. Страстите уште на самиот почеток ги разгоре пратеничката...

Свет1 ден

Помпео: Вашингтон е подготвен за преговори со Северна Кореја

САД ги поздравија важните обврски што ги презеде Северна Кореја за време на меѓукорејскиот самит во Пјонгјанг и изрази подготвеност...

Македонија1 ден

Пелени и шишиња со урина ја испразнија зградата во Аеродром

Евакуацијата на зградата во Аеродром била поради нехигиена. Дел од присутните лица пред зградата од каде беа евакуирани за „Макфакс“...

Македонија2 дена

Томевски: Поради острата миризба, станарите мораше веднаш да се евакуираат на безбедно

Околу 18 часот добивме дојава од граѓани што почувствувале остар мирис во влезот по што беше испратена екипа. Поради остриот...

Македонија2 дена

Евакуирана зграда во Аеродром, паника кај станарите

Жителите од зграда на улицата Кузман Јосифовски – Питу, број 15, во скопската населба Аеродром, кај „Мезе бар“, се евакуирани...

Македонија2 дена

(Видеоинтервју) Софијанова: Балканската школа на педијатрите ги обедини кадрите и важните аспекти во лекувањето на децата

Повеќе од 500 доктори, медицински сестри и специјализанти ја посетиле Балканската школа на педијатрите, што првпат се одржа во хотелот...

Македонија2 дена

(ВИДЕОИНТЕРВЈУ) Јовановиќ: Путин преку своите дипломати сака да го сруши договорот помеѓу Македонија и Грција

Претседателот на српската Либерално-демократска партија, Чедомир Јовановиќ, во интервју за „Макфакс“ вели дека има руско влијание на Балканот и дека...

Крвав четврток2 дена

Напаѓачите добиваа насоки од команден штаб, сведочеше пратеникот Ферид Мухиќ за 27 април

На продолжението на судењето за настаните од 27 април, судијката Добрила Кацарска, која го суди предметот, рече дека претседателот на...

Досие