Контакт

Забава

Се снима серија за Емануел и Брижит Макрон, би требало да ги глумат големи ѕвезди

Објавено пред

Ѕвездите на Холивуд, Рајан Гослинг и Џулија Робертс, треба да ги играат Емануел Макрон и неговата сопруга во ТВ-драматизација на нивната врска, која почнала кога таа била негова професорка во средно училиште.

dobivaj vesti na viber

Најстарата француска филмска компанија Gaumont објави дека работи на драма од шест дела за врската меѓу претседателот и неговата сопруга Брижит. Главните улоги сè уште не се доделени, но за време на дискусијата за продукцијата на ТВ-мрежата BFM, Розелин Башело, поранешната француска министерка за култура, предложи актери што би сакала да ги види во главните улоги.

„Веднаш помислив на Рајан Гослинг бидејќи открив дека постои физичка сличност меѓу Емануел Макрон и него. А помислив и на Џулија Робертс“, рече таа.

Gaumont не го објави датумот кога ќе се прикажува серијата, но рече дека се работи на драма што ќе ја следи врската меѓу Емануел и Брижит. Ќе биде напишана од француските сценаристи Бенедикт Шарл и Оливие Пупоно, а секоја епизода ќе трае 45 минути.

„Брижит Макрон е фасцинантен лик, сакавме да ѝ пријдеме на романтичен, речиси мелодраматичен начин, поради романтичниот дух на нејзината судбина“, пишува „Фигаро“.

Приказната ќе почне во 1992 година кога 15-годишниот Макрон ја запознал својата идна сопруга, која тогаш имала 39 години, на една театарска работилница и гледачите ги носи сè до денес. Макрон имаше 29, а Брижит 54 кога се венчаа во 2007 година. Десет години подоцна тој стана претседател.

Забава

Анџелина Џоли не се согласува со татка си за Палестинците: „Таа е под влијание на антисемитисти“

Објавено пред

Во новото интервју, американскиот актер Џон Војт ја нападна својата ќерка Анџелина Џоли, која постојано му изразува поддршка на народот на Палестина.

dobivaj vesti na viber

„Таа е изложена на пропаганда. Таа е под влијание на антисемитистите“, изјави тој за списанието „Варајати“. Тој понатаму тврди дека вистинските информации не и’ се достапни бидејќи луѓето во Холивуд не зборуваат за тоа.

„Тие се целосно исклучени. Тие немаат поим што се случува“, рече тој.

Изјави и дека ја сака својата ќерка и не сака да се расправа со неа.

„Таа беше под влијание на ОН. Од почетокот, тоа беше ужасна ситуација кога станува збор за човековите права. Тие тоа го нарекуваат човекови права, но тоа е само антиизраелско плукање“, рече тој.

Изрази разочараност што неговата ќерка, како што рече, не разбира дека целта на Хамас е уништување на земјата на Евреите.

Анџелина минатата година на Инстаграм изјави дека терористичкиот напад на Хамас врз Израел не може да биде оправдување за изгубените животи во бомбардирањето на цивилите во Газа.

„Ова е целно бомбардирање на заробено население кое нема каде да избега. Газа е затвор на отворено речиси две децении и брзо станува масовна гробница, а 40 отсто од убиените се деца“, напиша таа.

Прикажи повеќе...

Забава

Актерката Ања Тејлор-Џој е најубавата жена на светот според златниот пресек

Објавено пред

Новото истражување покажа дека американската актерка Ања Тејлор-Џој е најубавата жена на светот според златниот пресек.

dobivaj vesti na viber

Нејзината убавина била проценета со помош на античкиот грчки метод за сметање наречен златен пресек.

Сметањето го одредува физичкото совршенство на една личност. Колку лицето е поблиску до соодносот 1:1, 618, толку личноста е посовршена.

Нејзините очи, веѓи, носот, усните, вилицата и обликот на лицето се измерени и се најблиску до идејата на старите Грци за жена со совршен изглед. Последното испитување го направи хирургот Џулијан де Силва.

Ања го зазеде првото место со резултат од 94,66 проценти. На листата се најдоа и Зендаја (94,37 отсто), Бела Хадид (94,35 отсто), Маргот Роби (93,43 отсто).

„Ања Тејлор-Џој беше јасен победник откога беа измерени сите делови на лицето за да се утврди физичкото совршенство“, рече Де Силва.

Ања е родена 1996 година. Почна да глуми во 2013. Светската слава ја стекна благодарение на серијата на „Нетфликс“, The Queen’s Gambit. Таа глуми и во филмовите Furiosa: A Mad Max Saga, The Super Mario Bros. Movie, како и серијата Peaky Blinders.

Прикажи повеќе...

Забава

Не преземаат одговорност: три хороскопски знаци што ги обвинуваат другите за сѐ лошо што им се случува

Објавено пред

Секој од нас понекогаш ги обвинува другите за нашите сопствени проблеми, но некои хороскопски знаци имаат тенденција да го прават тоа почесто. Тие ретко преземаат одговорност за своите грешки и наместо тоа претпочитаат да го вперат прстот кон луѓето околу нив. Три хороскопски знаци се најпознати по оваа особина.

dobivaj vesti na viber

Рак

Раковите се познати по нивната длабока емотивност и чувствителност. Тие често го доживуваат светот преку своите чувства, што ги прави многу емпатични, но и склони да ги обвинуваат другите кога работите ќе тргнат наопаку. Кога се соочуваат со проблеми, Раковите имаат тенденција да се повлечат во својот оклоп и да се чувствуваат ранливи. Наместо да преземат одговорност за сопствените грешки, тие често ги обвинуваат другите за да ги заштитат своите емоции и да избегнат соочување со сопствените несигурности.

Раковите имаат и силна потреба од сигурност и стабилност. Кога овие потреби не се задоволени, тие можат да станат дефанзивни и да ги обвинат другите за нивните проблеми. Нивната тенденција да го идеализираат минатото и блиските односи може да ги наведат да гледаат на другите како причина за нивните проблеми, наместо да се соочат со сопствените недостатоци.

Лав

Лавовите сакаат да бидат во центарот на вниманието и да уживаат во восхитот на другите. Нивната силна потреба за признавање и пофалба често ги наведува да ги преувеличуваат своите успеси и да ги минимизираат своите грешки. Кога се соочуваат со неуспех или критика, Лавовите имаат тенденција да ги обвинуваат другите за да ја зачуваат својата репутација и самодоверба.

Лавовите се природни лидери, но нивната потреба за контрола може да ги направи склони кон префрлање на вината на другите за да избегнат одговорност за нивните одлуки. Тие често веруваат дека нивните постапки се исправни и дека другите се виновни за сите проблеми што ќе се појават. Нивната драматична природа дополнително ја нагласува оваа тенденција, правејќи ги склони кон театарски реакции кога работите не одат според планот.

Водолија

Водолиите се познати по својата оригиналност и неконвенционалност. Нивниот иновативен дух и тенденција да размислуваат надвор од рамката често ги доведуваат во конфликт со традиционалните норми и авторитети. Кога се соочуваат со проблеми, Водолиите имаат тенденција да го обвинуваат општеството, системот или луѓето околу нив за нивните неволји. Нивната потреба за индивидуалност и слобода често ги спречува да преземат одговорност за сопствените грешки.

Водолиите се исто така склони кон идеализам и често веруваат дека нивните идеи и постапки можат да го променат светот. Кога се соочуваат со неуспех, тие често ги обвинуваат другите за нивниот недостаток на поддршка или разбирање. Нивната недоверба кон конвенционалните структури дополнително ја поттикнува оваа тенденција, правејќи ги склони да ги обвинуваат другите за сè што тргнува наопаку во нивните животи.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија41 минута

„Нема повеќе евтина храна на државна сметка“ – 50 отсто зголемени цените во владините објекти

Зголемување на цените на угостителските услуги во владините објекти за педесет отсто најави директорот на Службата за општи и заеднички...

Македонија2 часа

Филипче вели дека згрешиле со измените на Кривичниот законик, на Владата ѝ предложи да донесе нов што им бил изготвен пред шест години

Претседателот на СДСМ, Венко Филипче, вели дека претходната влада згрешила што ги донела измените на Кривичниот законик, со кој застаруваат...

Македонија3 часа

Таравари и со скратен буџет ќе ги вработува оние со договор на дело: Ќе најдеме решение и тие до крајот на годината да бидат редовно вработени

По одлуките за вработување на специјализантите и дополнувањето на позитивната листа на лекови, кои министерот за здравство, Арбен Таравари, ги...

Македонија4 часа

Гром предизивка пожар во општина Старо Нагоричане

Гром предизвикал пожар на сува трева и шума во село Бајловце, општина Старо Нагоричане, информираа од регионалниот центар за управување...

Топ5 часа

Пронајдено женско тело во десниот магистрален канал на хидросистемот „Брегалница“

Тело на женско лице рано утрово е пронајдено на заштитната решетка од десниот магистрален канал на хидросистемот „Брегалница“, на влезот...

Македонија6 часа

ОЈО Скопје ќе предложи спојување на постапките за обвинетите за грабнувањето и свирепото убиство на две лица

Надлежниот јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје достави известување за завршена истрага до првоосомничениот за двојното грабнување и свирепо...

Свет6 часа

Трамп: Говорот на Бајден едвај разбирлив и многу лош, „расипаниот Џо“ и „лажливата Камала“ се срам за Америка

Републиканскиот претседателски кандидат, поранешниот американски претседател Доналд Трамп објави дека првото обраќање на претседателот Џо Бајден до нацијата откако тој...

Свет6 часа

Бајден во обраќањето до нацијата: Палката ја оставам на помладите заради обединување

Американскиот претседател Џо Бајден и се обрати на нацијата за прв пат откако се откажа од трката за реизбор, ја...

Свет6 часа

Руски воен хеликоптер се урна во руската област Калуга, екипажот загина

Руски воен хеликоптер Ми-28 утрово се урна за време на редовен лет во регионот Калуга, а екипажот загина, соопшти руското...

Свет6 часа

Во пожар на аеродромот во Њујорк девет лица повредени, четворица хоспитализирани

Неколку лица се пренесени во болница откако избувна пожар на ескалатор на меѓународниот аеродром Џон Кенеди (ЏФК) во Њујорк, соопштија...

Свет7 часа

Во Кина над 150.000 луѓе севакуирани во пресрет на тајфунот Гаеми

Источната кинеска провинција Фуџијан евакуираше повеќе од 150.000 жители поради очекуваниот удар на тајфунот Гаеми, соопштија денеска властите. Суспендирани се...

Македонија17 часа

(Видео) Изгаснат пожарот во Ново Село

Хеликоптерот на МВР во 15 циклуси исфрли 22 тони вода, со што пожарот кај Ново Село е изгасен, објави Министерството....

Македонија18 часа

Сериозна загриженост за независноста на судството во Северна Македонија во извештајот на Европската комисија

Сериозна загриженост за независноста на судството во Северна Македонија изразува Европската комисија (ЕК) во годишниот извештај за владеење на правото....

Топ20 часа

Разрешен директорот на затворот во Шуто Оризари, на негово место доаѓа Бобан Утковски

Владата го разреши Филип Андов кој досега директоруваше со Затворот Скопје во Шуто Оризари. Од Владата велат дека разрешувањето е по констатираните...

Македонија21 час

Владата донесе одлука за вработувања на 600 специјализанти во болниците

Владата на седница усвои информација за вработувања на 600 приватни специјализанти кои ќе работат во Јавните здравствени установи во државата....

Македонија1 ден

Тошковски: Ова што се случува во затворите е срам за Македонија, не може затвореник што наводно е во затвор да предизвика сообраќајна незгода

Министерот за внатрешни работи, Панче Тошковски, истакна дека во иднина нема да има недопирливи, без оглед на политичката или социјалната...

Топ1 ден

Битолчанец со месеци силувал 18-годишна девојка, ја уценувал со објава на интимни фотографии

Основното јавно обвинителство Битола поведе постапка против 25-годишник осомничен за кривично дело полов напад и силување од член 186 став...

Македонија1 ден

Во бегство 36-годишникот осомничен за обид за убиство на градоначалникот на Арачиново

Поради основано сомнение за кривично дело убиство oд член 123 став 2 точка 3, а во врска со член 19...

Македонија1 ден

Во овој момент немаме потреба од странска помош, успешно се справуваме со досегашните пожари, посочи Ангелов

„Потребна ни е длабока реформа на целиот систем на Центарот за управување со кризи за да се гаснат пожарите побргу...

Регион1 ден

Ден на жалост во Дарувар: на убиецот му се заканува максимална казна затвор од 50 години

Шест лица загинаа во Домот за стари и изнемоштени лица во Дарувар. На убиецот од Дарувар му се заканува максимална...