Контакт

Забава

„Сила и нервоза“ – промовиран новиот албум на „Суперхикс“ во Кисела Вода

Објавено пред

Во Домот на културата „Билјана Беличанец“ беше промовиран новиот албум на „Суперхикс“, „Сила и нервоза”.

dobivaj vesti na viber

Денешната промоција на новиот албум е само една од низата активности што ќе се случуваат по повод 30-годишниот јубилеј на овој значаен бенд, а централната манифестација ќе биде на 29 јуни во паркот кај салата „Расадник“, каде што „Суперхикс“ со поддршка од Општина Кисела Вода ќе одржи голем славенички концерт.

На настанот присуствуваше градоначалникот Орце Ѓорѓиевски.

„Чест и задоволство ми е да бидам на денешната промоција на уште еден албум од култниот бенд ‘Суперхикс’, со кој растеа и музички созреваа многу генерации. Драго ми е што Општина Кисела Вода е домаќин на нивните активности поврзани со 30-годишното музичко постоење на македонската сцена и кои, како што рече Пеце, ќе ги има во голем број во периодот што е пред нас сè до финалниот голем концерт закажан за 29 јуни во Расадник. Ќе биде убаво заеднички да се прослават двата родендени, и на ‘Суперхикс’ и на Општина Кисела Вода. Но, со деталите ќе излеземе подоцна. Засега да уживаме во новиот албум, кој, од она што досега го слушнав, многу ми се допаѓа“, изјави градоначалникот Ѓорѓиевски на денешната промоција.

Албумот е снимен во студиото „Тра ла ла“ на продуцентот Мите Димовски (освен СКАРАНТИН – Ненад Трифуновски) и веќе се наоѓа на цеде-формат и на сите музички платформи.

Забава

77-годишниот актер од „Игра на тронови“ фотографиран на нудистичка плажа со својата девојка

Објавено пред

Актерот Чарлс Денс има одиграно бројни важни улоги, а на светската публика и е најпознат како Тајвин Ланистер од серијата „Игра на тронови“.

dobivaj vesti na viber

Неговиот турбулентен љубовен живот често привлекува внимание, а веќе некое време е во врска со сликарката и филмска продуцентка, 55 -годишната Алесандра Алма Маси, која е 22 години помлада од него. Ја запознал на снимањето на филмот „The Book of Vision“, а папараците неколку пати ги фотографирале како уживаат заедно.

Тие сега беа фотографирани од папараците на нудистичка плажа во Шпанија, а овие фотографии го обиколија светот.

Чарлс со години беше во брак со скулпторката Џоан Хајторн, со која има две деца, синот Оливер и ќерката Ребека.

Тој и Џоан се венчаа во 1970 година, а се разведоа во 2004 година, поради неговото неверство. Тој сега истакна дека му е жал што ја изневерил сопругата.

„Паднав на искушението и мојот брак заврши поради моето однесување“, рече еднаш актерот.

Уште пред разводот го поврзуваа со Емилија Фокс, а подоцна се забавуваше со 33 години помладата колешка Софија Мајлс.

Двајцата беа во врска две години, од 2003 до 2005 година.

Денс беше во врска и со 26 години помлада манекенка и 25 години помлада сликарка, Елинор Бурман, со која беше од 2008 до 2012 година, а ја имаат ќерката Роуз.

Фотографиите на ЛИНКОТ.

Прикажи повеќе...

Забава

Секогаш го кажуваат она што им е на ум: хороскопски знаци кои не се плашат од осуда

Објавено пред

Во свет каде што често внимателно ги избираме зборовите за да не ги повредиме другите или да не започнеме конфликти, има луѓе кои секогаш го кажуваат она што го мислат, без оглед на можните последици. Таквата искреност може да биде освежувачка, но и предизвикувачка за оние кои не се навикнати на отворена комуникација. Овие луѓе не се плашат од осудување или критика бидејќи веруваат дека искреноста е клучот за автентичните врски и нивниот сопствен мир. Во продолжение дознаваме во кои хороскопски знаци се родени ваквите луѓе.

dobivaj vesti na viber

Овен
Овните се познати по својата храброст и директност. Тие не сакаат да разговараат наоколу и секогаш ќе ви кажат што мислат, без оглед на ситуацијата. Поради нивната импулсивна природа, тие често се првите што го кажуваат своето мислење, дури и ако тоа значи да започнат конфликт. Овните веруваат дека искреноста е најдобрата политика и ги ценат луѓето кои се отворени како што се тие.

Близнаци
Близнаците се комуникативни и социјални, поради што немаат проблем да ги изразат своите мисли. Нивната љубопитност и желба да споделуваат информации значи дека нема да се двоумат да кажат што им е на ум. Иако понекогаш изгледаат непредвидливи, нивната искреност произлегува од желбата за автентична комуникација и разбирање.

Лав
Лавовите се познати по својата самодоверба и треба да бидат во центарот на вниманието. Тие не се плашат да го кажат своето мислење, дури и ако тоа значи соочување со критики. Лавовите веруваат дека нивното мислење вреди да се слуша и нема да се воздржат да ги споделат своите мисли, без разлика на реакцијата на другите. Нивната искреност често доаѓа со допир на харизма што им помага да ги придобијат луѓето.

Стрелец
Стрелците се познати по својата филозофска природа и љубов кон вистината. Ја ценат слободата на изразување и не се плашат да го кажат она што го мислат, дури и ако тоа не е популарно мислење. Тие веруваат дека искреноста е клучна за личниот раст и развој, како нивниот, така и за луѓето околу нив. Нивната отвореност често ги води кон интересни разговори и нови перспективи.

Водолија
Водолиите се иновативни и неконвенционални мислители кои не се плашат да ги изразат своите уникатни идеи и мислења. Нивната желба за промени и напредок ги мотивира да го кажат своето мислење, без оглед на потенцијалната осуда. Водолиите веруваат дека нивните ставови се важни за создавање на подобро општество и нема да се двоумат да ги споделат со другите.

Прикажи повеќе...

Забава

Хороскопски знак во којшто се раѓаат генијалци

Објавено пред

Луѓето родени под знакот Водолија се сметаат за најголеми генијалци во светот на зодијакот.

dobivaj vesti na viber

Тие се познати по својата неверојатна интелектуална острина и креативност, а во продолжение ви пренесуваме уште неколку причини зошто Водолиите се генијалци.

Иновативен ум

Водолиите се вистински визионери и иноватори. Нивниот ум никогаш не престанува да работи и секогаш се подготвени да истражуваат нови идеи и концепти. Тие можат да најдат оригинален и многу корисен начин за решавање на проблемите, што ги прави одлични во ситуации кога треба да се поправи штетата.

Тие се многу креативни

Креативноста е дел од природата на луѓето родени во знакот на Водолија. Тие се способни да го видат светот на сосема нов начин и често размислуваат надвор од рамката и нормите. Нивните идеи се извонредни и револуционерни, а тие се вистински експерти за доаѓање до интересни идеи.

Извонредни аналитичари

Водолиите се исклучително аналитички и способни да согледаат проблем од различни перспективи. Нивната способност за анализа им овозможува да разберат сложени концепти и да ги најдат најдобрите решенија кои ќе ги задоволат сите.

Тие се многу сочувствителни

Зад нивната генијалност се крие длабока љубов кон човечкиот род и желба да се создадат позитивни промени во светот. Нивната хуманитарна свест често ги поттикнува да ја искористат својата интелектуална дарба за доброто на целото човештво.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет4 минути

Шпанија, Ирска и Норвешка денеска официјално ќе ја признаат Палестина

Шпанија, Ирска и Норвешка официјално ќе ја признаат палестинската држава и покрај бесната реакција на Израел. Повеќе од 140 од...

Македонија12 часа

На 30 јуни внатрепартиски избори за претседател на СДСМ

На денешната седница Извршниот одбор на СДСМ донесе Одлука за распишување вонредни внатрепартиски избори за претседател на СДСМ на 30...

Македонија13 часа

Мицкоски на средба со евроамбасадорот Гир: злоупотребите со европското знаменце нема да се применуваат, потенцирана европската заложба на ВМРО-ДПМНЕ како идна влада

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски заедно со потпретседателот Тимчо Муцунски оствари средба со амбасадор на ЕУ во Македонија, Дејвид Гир....

Македонија15 часа

Гаши седнува во спикерското столче: поради кандидатурата за претседател на Собранието, поднел оставка од функцијата претседател на Алтернатива

На последната седница на Централното собрание на Алтернатива, одржана во четвртокот меѓу другото, се разговараше и за кандидатурата на Африм...

Македонија17 часа

Хируршките сали на Клинички остануваат затворени: Системот за воздух мириса и без хаварија, примероци од гасот испратени во Германија  

Лабораторија во Германија ќе утврдува зошто без хаварија во системот се јавува миризба во дистрибутивната мрежа за кислород и компримиран...

Македонија18 часа

Демири на заминување го разреши и директорот на Кардиохиругија: Открив дека 170 пациенти не се внесени во „Мој термин“, за нив нема отпусни писма ни умреници

Министерот за здравство Илир Демири го разреши медицинскиот директор на Клиниката за кардиохирургија Марјан Шокаровски . Открил дека во Клиниката...

Топ20 часа

Автомобил падна во Крива река, загинаа возачот и сопатничката од Марино

Две лица загинаа вчера во сообраќајна несреќа. Според информациите од МВР, се работи за 75-годишниот Ж.Ј. и неговата сопатничка С.Ј....

Македонија22 часа

Експресниот пат Штип – Кочани нормализиран за сообраќај

Во 10 часот и 40 минути, сообраќајот на експресниот пат Штип – Кочани е нормализиран за сообраќај, извести АМСМ. Сообраќајот...

Македонија22 часа

Братот на убиениот пејач на пластичарската улица: Амар ќе биде погребан денеска

Пејачот Амар Исмани е убиениот 29-годишник во пукањето кое синоќа се случи на Пластичарска, потврдија преку социјалните мрежи од неговото...

Македонија23 часа

Извршен увид по пукањето на пластичарската улица во Скопје

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје, заедно со увидни екипи од МВР, во текот на ноќта вршеа увид...

Топ23 часа

Еден убиен, двајца повредени во пукање на т.н. пластичарска улица

Еден убиен и двајца ранети во пукањето кое синоќа околу полноќ се случи на булеварот Никола Карев, познат како пластичарска...

Свет1 ден

(Видео) Израел му одговори на Хамас со ракетен напад; Хамас: Погоден е камп, убиени жени и деца

Министерството за здравство на Хамас објави дека десетици луѓе загинале или се повредени во експлозија во бегалски камп во областа...

Свет1 ден

(Видео) Торнада опустошија неколку делови на САД, десетина мртви

Торнада кои го зафатија централниот дел на САД усмртија најмалку десетина луѓе и оставиле трага на уништување, а синоптичарите предупредуваат...

Европа1 ден

(Видео) Надзорните камери на трговскиот центар во Харков го снимија моментот на нападот, 16 мртви

Бројот на загинати во рускиот напад на специјализиран трговски центар со градежни производи во Харков се искачи на 16. Меѓу...

Македонија2 дена

Земјава нема развиен концепт за менаџирање со дијабетесот, вели Велев

Во организација на Сојузот на здруженија на дијабетичари и Здружението на лица со дијабетес „Алегрија“, денеска во Градскиот парк во...

Македонија2 дена

Скопскиот булевар „Кочо Рацин“ во мрак, луѓето со блиц од мобилен минуваат на пешачки (ВИДЕО)

Скопскиот булевар „Кочо Рацин“, на кој се наоѓа автобуската станица „Југодрво“, веќе неколку денови е во мрак. Уличните светла долж...

Македонија2 дена

Детали за ноќната спасувачка мисија: Го лепеле чамецот и им фрлале вода на заглавените пред да ги извлечат живи (ФОТО+ВИДЕО)

Четирите лица, меѓу кои и седумгодишно дете се лоцирани и најдени, соопштија утрово од ЦУК. Ноќната спасувачка акција не била...

Македонија2 дена

Најдени се седумгодишното дете и трите лица кои се изгубија кај реката Пчиња

Четири лица, две жени, еден маж и едно дете кои се изгубија, а се на возраст од 29, 18, 35...

Македонија3 дена

Седумгодишно дете и уште три лице се изгубија на патот од Кожле кон Велес

Четири лица планинарејќи го згрешиле патот и залутале на стрмно опасно место за понатамошно нивно движење. Меѓу лицата има едно...

Македонија3 дена

Смрдеа затвори дел од салите за операции во комплексот клиники „Мајка Тереза“

Претставник на Министерството за здравство бил сослушан во скопското Обивнителство, а по него според неофицијални информации следуваат директорите на хирушките...