Контакт

Забава

„Сквид гејм“ го собори „Бриџертон“ од првото место на „Нетфликс“

Објавено пред

Сите претпоставуваа, но сега е официјално: Squid Game стана најголемото лансирање серија досега на „Нетфликс“.

dobivaj vesti na viber

Јужнокорејската драма ја гледале 111 милиони корисници во првите 28 дена, со што „Бриџерттон“ (82 милиона) падна од првото место.

Потпретседателот на „Нетфликс“ за содржини во Кореја, Југоисточна Азија, Австралија и на Нов Зеланд изјави дека успехот на серијата е „над нашите најлуди соништа“.

Минјанг Ким за Си-ен-ен рече: „Кога почнавме да инвестираме во корејски серии и филмови во 2015 година, знаевме дека сакаме да создадеме приказни од светска класа за фановите на к-содржина во делови на Азија и во светот.

„Денес, Squid Game проби преку нашите најлуди соништа“.

Дистописката серија од девет епизоди, која дебитира во септември, ја раскажува приказната за група натпреварувачи што учествуваат во серија детски игри. Има награда од 45,6 милијарди корејски вони (28 милиони фунти), што не звучи многу лошо додека не сфатите дека ако изгубите, ќе бидете убиени.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Визуелно ослабуваат до 5 килограми и ја обликуваат фигурата: три модели на фармерки што ќе бидат хит оваа година

Објавено пред

На самиот почеток на 2024 година, јасно е дека и оваа година фармерките ќе се најдат на златниот моден трон. Сепак, нема сите модели да бидат хит, па затоа е важно да ги следите трендовите и да ги одберете вистинските.

dobivaj vesti na viber

Најважно при изборот на адекватен модел на фармерки е тие да го изнесат најдоброто од вас и да ги сокријат сите ваши недостатоци.

Овие 3 модели на фармерки веќе станаа хит во текот на јануари 2024 година, бидејќи го прават токму тоа – визуелно ја стеснуваат линијата, прават да изгледате позатегнато и вредат за секој денар.

1. Mom jeans

Класичниот модел секогаш ќе ви биде најдобар пријател и „кец во ракав“ за одлични комбинации. Покрај лежерниот изглед со лежерни парчиња, ќе биде добар избор и кога сакате да изгледате елегантно, пишува Стори.хр.

Со кошула и јакна и елегантни чевли ќе добиете одлично издание и за канцеларија и за град. Воедно, неодоливиот модел визуелно ќе наликува на фигурата и ќе направи да изгледате послабо.

2. Ѕвонести фармерки

Широките фармерки се дефинитивно уште еден модел кој ви е потребен во вашата гардероба. Фармерките што се шират од колковите ќе направат чуда за вашата фигура и ќе направат вашиот струк да изгледа потенок.

Единствен совет е да облечете нешто потесно и визуелно ќе изгледате послаби за најмалку 5 килограми. Добро се комбинираат, одличен избор се и за деловни и за вечерни комбинации.

3. Фармерки со висок струк и малку широки ногавици

Омилениот модел на Џенифер Лопез и Антонела Рококо мора да се најде на листата на модели кои ќе бидат модерни сега и засекогаш токму поради она што го прават за фигурата.

Затегнуваат на вистинските места, го истакнуваат најубавото, го креваат задникот и ги прават нозете послаби. Прекрасно изгледаат со патики и чевли, а убаво им стојат и на ниските и на високите жени. Едно е сигурно – ова веројатно ќе биде моделот што најмногу го носите.

Прикажи повеќе...

Забава

Десет навики на најуспешните луѓе во светот, на една од нив Опра особено се придржува

Објавено пред

Познатиот актер Двејн Рок Џонсон еднаш на „Твитер“ напиша: „Успехот не е секогаш поврзан со големината. Се работи за постојаност. Напорната работа носи успех. Славата ќе дојде“. Иако успехот може да дојде на разни начини, формулата за негово постигнување е често иста – поставете цели и вложете напор. „Лидерс“ пишува дека успехот не се дефинира само со потрагата по богатство, слава или социјален статус, туку се гради според условите и правилата на секој човек.

dobivaj vesti na viber

Според нив, ова се топ 10-те дневни навики на успешните луѓе, кои можете да ги интегрирате во вашата рутина.

Секојдневно читање
Во книгата Change Your Habits, Change Your Life, авторот Том Корли тврди дека 88 % од богатите луѓе поминуваат најмалку 30 минути дневно читајќи. Меѓу страсните читатели беше Алберт Ајнштајн, кој основаше клуб за книги во Академијата „Олимпија“. Ова покажува дека збогатувањето на вашиот ум е сигурен начин да се отелотворат навиките на успешните луѓе.

Лични обврски пред работа
Секој ден до 8.30 часот Опра Винфри ги шета своите кучиња, пие кафе и чита пред да се подготви за својата утринска медитација. Потоа вежба еден час, а по ручекот – почнува да работи.

Иако можеби изгледа необично, утринската рутина пред работа, која овозможува лични обврски и активности, може да има значително влијание врз целокупната продуктивност. На пример, податоците од Thrive MyWay покажуваат дека 92 % од високо успешните луѓе имаат солидна утринска рутина и дури потоа почнуваат со работа.

Ментална ефикасност
Студијата финансирана од Националната научна фондација на САД покажа дека чувањето дневник на нечии мисли и чувства ја зголемува менталната ефикасност. Дневникот не е единствениот метод што може да се користи за да се постигне јасност на видот, но покажува дека поминувањето време во саморефлексија овозможува позначаен тек на мислата.

Многу успешни луѓе, како Ричард Бренсон, Џ. К. Роулинг и Тим Ферис, велат дека медитираат секојдневно и пишуваат дневник.

Повеќе извори на приход
Во една статија за Си-ен-би-си, авторот на „Навиките на богатите“, Том Корли, тврди дека 65 % од 233 богати луѓе што биле анкетирани имаат најмалку три извори на приход. Понатаму, 45 % имале четири извори на приход, а 29 % имале пет или повеќе. Во такви услови, кога еден прилив на приходи ќе попушти или забавува, тие може да се фокусираат на друг извор или да му дадат приоритет пред другите.

Секојдневно вежбање
Улогата на секојдневното вежбање не може да се потцени во негувањето на успехот во животот, а оние што се држат до своите секојдневни навики разбираат дека вежбањето носи непобитни придобивки, како што се чувството за постигнување, подмладување и подобрување на менталните способности.

Поради оваа причина, дури и оние што веќе постигнале голем успех, како Ричард Бренсон, никогаш не прават компромиси со секојдневното вежбање. „Вежбањето води до ослободување невротрансмитери, кои ја зголемуваат менталната сила и го подобруваат распонот на вниманието“, вели физиологот Јасмин Теард во интервју за Piedmont Healthcare.

Организација на време и труд
Дневните планери, организатори и списоци со задачи се оружјето на успешните луѓе. Покрај тоа, 63 % од нив се будат додека навдор е уште ноќ, а 44 % се подготвуваат за претстојниот ден претходната ноќ, според податоците на ThriveMyWay.

Кога станува збор за навиките на високо успешните луѓе, тајната лежи во управувањето со времето. На пример, вообичаена навика за многу луѓе е да поминуваат малку време на својот мобилен телефон наутро, а успешните луѓе го користат тоа време, на пример, за да постават јасни приоритети за претстојниот ден.

Опкружете се со други успешни луѓе
Кога се дружите со истомисленици, ги апсорбирате нивните идеи и енергија, а тие на сличен начин ги апсорбираат вашите. На овој начин меѓусебно се охрабрувате и разменувате одговорности, идеи и мотивации. Ако имате луѓе во вашиот живот што ве попречуваат или ве задржуваат, заменете ги со поздрави врски, пишува „Лидер“.

Привлекување успех со позитивност
Спротивно на популарното верување, многу успешни луѓе се филантропи. Леброн Џејмс, на пример, ја основал семејната фондација „Леброн Џејмс“ за да им помогне на ризичните млади во својот роден град. Друг пример е основачот на Spanx, Сара Блејкли, која ја основа фондацијата Spanx за да им помогне на жените.

Успешните луѓе веруваат дека само со служење на другите може да се погрижат да им се случи нешто позитивно. Овој начин на размислување се нарекува закон на привлекување и вели дека ако правите добро за другите, доброто ќе ви се врати. Авторот Џек Канфилд го објаснува вака: „Законот за привлекување вели дека на што и да се фокусирате, размислувате, читате и интензивно зборувате, ќе го привлечете во вашиот живот“.

Грижете се за себе и вашето тело
Успешните луѓе го гледаат својот успех не само во тоа колку добро планираат, кого знаат или што на даваат приоритет, туку и во тоа колку добро се грижат за себе. За да ја задржат енергијата, тие ја разбираат важноста од добра исхрана, одмор и здрав начин на живеење.

Во една статија за „Тајм“, Аријана Хафингтон, коосновач на „Хафингтон пост“, вели: „По многу години, конечно, спијам осум часа во текот на ноќта. Сега, наместо да се разбудам со чувство дека треба да брзам во текот на целиот ден и сè ќе заврши набрзина, се будам радосна за денот што е пред мене“.

Позитивност и благодарност
Една од последните главни навики на успешните луѓе е да практикуваат позитивно размислување и благодарност. „Медитирам секој ден. Тоа го правам наутро 10-15 минути и мислам дека е важно бидејќи ме подготвува за остатокот од денот“, откри еднаш Коби Брајант.

И науката ја поддржува оваа практика. Психолошка студија од 2021 година откри силна корелација помеѓу практикување благодарност и зголемување на нивото на среќа. Да се ​​најде време да се размислува за работите за кои сте благодарни и да се развие позитивен начин на размислување – клуч за постигнување успех. Ако практикувате позитивност, ќе имате повеќе можности отколку предизвици.

Прикажи повеќе...

Забава

Kилијан Марфи откри зошто не сака мобилни телефони: Во мојата куќа нема интернет

Објавено пред

Ѕвездата на филмот „Опенхајмер“, ирскиот актер Килијан Марфи, го чува својот приватен живот подалеку од очите на јавноста, а претходно призна дека ги мрази славата и богатството и дека сонува за ден кога тие два аспекта од неговиот живот ќе бидат целосно одвоени, пишува „Мирор“.

dobivaj vesti na viber

47-годишниот актер е во брак со Ивон Мекгинис речиси 20 години и имаат две деца, 18-годишниот син Малахи и 17-годишниот Аран, со кои живеат во областа Монкстаун на југот во Даблин во дом од 1,5 милион фунти.

Станува збор за стара куќа, која се состои од шест двокреветни спални соби и дневна соба со камин. Меѓутоа, во куќата нема вај-фај, а актерот еднаш објасни зошто решил да им го скрати интернетот на своите деца и зошто не сака мобилни телефони.

„Јас сум татко на двајца тинејџери, а порано бев млад. Разбирам колку е тешко за еден млад човек во денешното општество. Многу е сложено времето да порасне, работите се менуваат многу бргу. Сите сме свесни за ефектот на интернетот и онлајн-животот. Ми се чини дека децата живеат во овие уреди“, рече тој.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија13 часа

СДСМ: Претседателот на државата да се бира на непосредни избори, а не во Собрание

Остануваме на ставот претседателот на државата да се бира на непосредни избори, велат од СДСМ потенцирајќи дека идејата претседател да...

Македонија15 часа

Матичните бараат да им се одврзат рацете за рано да откриваат ретки болести: имаме ограничен пристап до лабораториски анализи

Кампања за рано откривање на ретките болести во март ќе почнат Здружението „Живот со предизвици“ и Здружението на лекарите по...

Топ15 часа

Пукање среде бел ден во угостителски објект во Чаир, маж застрелан во ногата

Маж бил застрелан во ногата во угостителски објект вчера на пладне во скопската населба Чаир. „Полицијата го приведе А.К.(36) од...

Македонија16 часа

Укинат притворот за шестемина осомничени за упадот во М-НАВ

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје до судии на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје, денеска, достави предлози...

Македонија17 часа

Ковачевски ја праша опозицијата кое им е мислењето за уставното име: Или Северна или никогаш Северна, ако си маж, биди маж до крај

Лидерот на СДСМ, Димитар Ковачевски кажа дека рокот на траењето на патните исправи за меѓународна употреба е согласно закон, усогласен...

Македонија17 часа

Бочварски: Обезбедуваме брза лента за издавање патни документи за професионалните возачи

На сите транспортери и превозници, кои вршат транспортна дејност и поседуваат сертификати за професионални возачи, во следниот период им се...

Македонија18 часа

На Ковачевски не му е незгодно што побарал апанажа, вели: сѐ е според законот

Лидерот на СДСМ, Димитар Ковачевски, кој беше во посета на компанијата Киел Македонија ДООЕЛ Желино, на прашањето дали не му...

Македонија19 часа

Бараме масивна поддршка од Албанците за Османи за да ни се овозможи да го измениме Уставот, вели Арбер Адеми

„Демократска Унија за Интеграција, како што најави во текот на вчерашниот ден лидерот Али Ахмети, започна со собирање на потписи...

Македонија21 час

Прилепчанецот што исчезна пред два дена пронајден мртов, погребот ќе се одржи денеска

Александар Јошески од Прилеп, кому му беше изгубена трагата завчера попладне, синоќа беше пронајден починат. На „Фејсбук“ се огласи и...

Македонија21 час

41-годишна Македонка избодена до смрт пред очите на малолетниот син во Германија: сопругот е главниот осомничен

41-годишна Македонка била избодена до смрт од нејзиниот сопруг пред нивниот 8-годишен син, пренесува германски „Билд“. Повредите на Македонката, како...

Свет22 часа

Израел испраќа тим предводен од шефот на Мосад на преговори во Париз

Воениот кабинет на Израле денеска испраќа преговарачки тим во Париз. Тимот ќе го предводи шефот на Мосад, Дејвид Барнеа. Тие...

Македонија23 часа

Бојмацалиев на граница ги пречека новите 140.000 обрасци за пасоши: апелира, граѓаните навремено да ги поднесат барањата за промена на пасошите

Синоќа, дополнителниот заменик-министер за внатрешни работи, Митко Бојмацалиев, на граничниот премин Богородица ги пречека новите 140.000 обрасци за пасоши демонстрирајќи...

Македонија23 часа

ДПМНЕ и министерот за внатрешни целосно го заглавија процесот на вадење пасоши, велат од СДСМ

ДПМНЕ ги лаже граѓаните и создава уште поголем проблем со извадањето нови пасоши, оценуваат од владејачката СДСМ. Од една страна,...

Македонија23 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Ги затворија граѓаните во својата држава, пратениците на СДС и ДУИ да гласаат за продолжување на важноста на пасошите

Пратениците на СДС и ДУИ имаат шанса колку толку, да ја исправат својата грешка со пасошите и малтретирањето на целиот...

Европа23 часа

(Видео) Голем пожар зафати зграда во Шпанија, има загинати и исчезнати

Најмалку 4 лица загинаа во голем пожар кој зафати зграда во шпанскиот град Валенсија. Повредени се 14 лица, меѓу кои...

Свет23 часа

(Видео) Верижен судир на повеќе од 100 возила на автопат во Кина, неколку повредени

Неколку лица се повредени во Кина, во верижен судар во кој учествувале повеќе од 100 автомобили, јавија денеска кинеските државни...

Македонија2 дена

Коалицијата Вреди: Али Ахмети се исплаши од Таравари, Бујар Османи оди курбан

„Изјавата на Ахмети за „големата вест” потврдува најмалку две работи. Првата, дека ДУИ е безидејна партија која со предлози извадени...

Македонија2 дена

Застарува предметот „Моќник“, во кој е обвинет Антонијо Милошоски

Предметот „Моќник“, во кој е обвинет пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, застарува, соопшти Кривичниот суд. „Поради интерес на медиумите и...

Македонија2 дена

Синдикатот ги повика пратениците: Не гласајте измени со кои судската администрација нема да добие покачување на платата од 2.000 денари

Претседателката на Независниот синдикат на судска администрација, Јасмина Величкова, ги повика пратениците да не ги гласаат законските измени со кои...

Македонија2 дена

Лекарската комисија не дала прецизно мислење од што треба да се лекува Леонид, Фондот за здравство вина гледа и во законот

Вината за случајот со младиот Леонид, Фондот за здравство ја гледа во првостепената лекарска комисија која го донела конзилијарното мислење,...