Контакт

Забава

Славење на промените: Зошто вреди да се гледа новата сезона на „Сексот и градот“

Објавено пред

Со Сара Џесика Паркер, Кристин Дејвис и Синтија Никсон во главните улоги, „И едноставно така…“ е несомнено една од сериите за која најмногу се зборува од премиерата во декември 2021 година.

На крајот на краиштата, ова е многу очекуваното рестартирање на култната серија „Сексот и градот“, особено ако се земе предвид дека  последен пат ги видовме ликовите во филмот „Сексот и градот 2“ во 2010 година.

Поминаа 11 години, така што можеме да очекуваме многу промени да се случат во новата сезона. За почеток, Ким Катрал, која ја играше Саманта Џонс, одлучи да не се приклучи на остатокот од актерската екипа во новото поглавје. Но, тоа не значи дека работите се подосадни од порано, бидејќи оттогаш нови ликови се приклучија на актерскиот тим.

Медиумите наведуваат неколку причини зошто And Just Like That… („И едноставно така…“) треба да биде во листата серии што мора да се гледаат оваа година.

Има многу промени – и големи и мали.

Една од неизоставните промените во врска со новото поглавје – главните ликови сега се во своите 50-ти. Додека корисниците на социјалните мрежи се шегуваа за тоа колку актерките остареле и како ги потсетуваат на Златните девојки, некои медиуми сметаат дека силна екипа жени од 50 години како главни протагонистки во толку голема продукција е голема и охрабрувачка. И секако е добро да се види како повеќе жени од различни возрасти се претставуваат и се слават на екранот.

Серијата ни покажа како нејзините ликови го прифаќаат стареењето со тоа што се чувствуваат удобно со сопствениот избор. Миранда, на пример, не се двоуми за нејзините побелени корени дури и откако Шарлот ја посоветува да оди на бојадисување на косата.

Серијата го слави семејството и пријателствата. Фановите на „Сексот и градот“ ќе знаат дека серијата не е само за мода. „И едноставно така“ продолжува да ги загрева срцата со својата приказна која ја нагласува важноста на семејството и пријателите.

Серијата сега има поголем диверзитет. Една од главните критики што произлегуваа од „Сексот и градот“ е недостатокот на застапеност. Како прво, тоа беше серија која во голема мера се вртеше околу животите на четири прилично добро ситуирани бели жени кои живеат во Америка.

„И едноставно така…“, сепак, има поразновидна актерска екипа во која настапуваат Сара Рамирез (Че Дијаз), Сарита Чадхари (Сема Пател), Карен Питман (доктор Ниа Валас) меѓу другите.

Забава

Доли Партон негира дека ги осигурала градите: Тоа беше шега

Објавено пред

Со 25 песни на врвот на кантри-листите на „Билборд“ и неверојатни 44 топ-10 албуми со кантри-песни, Доли Партон е меѓу најценетите изведувачи во својата ера.

И додека нејзините хитови и други деловни потфати резултираа со богатство надвор од нејзините најлуди соништа, пејачката-текстописец од Тенеси во текот на својата легендарна кариера, исто така, беше позната и по своите бујни гради, за кои се ширеа шпекулации дека се осигурани.

Сега, таа конечно реши да одговори на шпекулациите.

На гости во Today with Hoda & Jenna во средата, таа рече: „Не е вистина.“

„Пред многу години, актерката Бети Грејбл или некоја друга ѕвезда беше позната и по своите нозе. Тогаш реков: можеби би требало да ги осигурам градите бидејќи сум позната по нив“.

„Тоа беше само шега. Не го направив тоа.“

Во склад со својата позната смисла за хумор, Партон додаде: „Можете да добиете нови гради, но не можете да добиете нови нозе!“

Прикажи повеќе...

Забава

Парис Хилтон со полна уста комплименти за својот сопруг

Објавено пред

Парис Хилтон, која гостуваше во шоуто на Елен Деџенерис во четвртокот, рече дека е многу среќна со својот сопруг Картер Реум.

Во текот на емисијата 40-годишната наследничка на синџир луксузни хотели и водителката Елен (64) зборуваа за различни теми, со главен фокус на раскошната венчавка што се одржа минатиот ноември.

Парис откри дека пред да се сретне со својот сегашен сопруг била навикната да излегува со луѓе кои повеќе биле загрижени за статусот а не за суштината.

„Пред да го запознам Реум, сè уште не бев подготвена за фино момче“, рече таа.

Комичарката ѝ го забележа прстенот, додавајќи дека е неверојатно убав и голем, на што Парис одговори дека нејзиниот сопруг направил добар избор.

„Кога ме праша за големината на прстенот, му реков дека сакам да биде огромен.“

Таа потоа зборуваше за почетокот на нејзината врска со Реум, кој го запознала повеќе од една деценија пред да се случи нивната венчавка.

Прикажи повеќе...

Забава

Дали е на повидок нова романса: Бред Пит и Лики Ли

Објавено пред

Светските шоу-биз медиуми објавија дека Бред Пит, наводно, е во врска со шведската пејачка и текстописец Лики Ли.

Шпекулации за новата холивудска романса почнаа да се шират во средата, кога таблоидите цитираа анонимен извор дека Бред (58) и Лики (35) тајно се гледаат, иако парот не е фотографиран заедно.

Весникот „Сан“, кој прв ја објави веста, пишува дека Лики живее на три минути возење од Бред, што помага наводната романса полесно да се чува во тајност.

„Бред и Лики може лесно да поминат под радарот затоа што се соседи“, тврди инсајдер за весникот.

„Совршено му оди во прилог на Бред да има некој што му се допаѓа да живее толку блиску, за да може да остане незабележан од радарот“, весникот го цитира изворот.

Бред почнал да поминува повеќе време со шведската пејачка уште од средината на 2021 година.

Љубовниот живот на хоивудскиот миленик предизвика бура од шпекулации, кои во минатото го поврзуваа со имиња како израелската професорка Нери Оксман и германската манекенка Никол Потуралски.

Во моментов тој сè уште е заплеткан во битка за старателство со неговата поранешна сопруга Анџелина Џоли, која поднесе барање за развод во 2016 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ21 минута

Осомничениот за сообраќајката кај Лисиче возел под дејство на алкохол и поминал на црвено

Јавното обвинителство од Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 21-годишниот скопјанец за кого постои сомнение за тешки дела...

Европа21 минута

Лавров: САД не одговараат на најважното прашање – ширењето на НАТО кон исток

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, денеска изјави дека содржината на американскиот одговор на рускиот предлог за безбедносни гаранции...

Македонија2 часа

Писмо со закани по живот од терористичка организација добил јавниот обвинител Јовески

Државниот јавен обвинител извести дека во текот на вчерашниот ден, преку препорачана пратка експедирана од Пошта Битола на 17.1.2022 година...

Европа3 часа

Данска ги укинува сите ограничувања, короната е исклучена од категоријата на критични болести

Данските власти донесоа одлука за исклучување на Ковид-19 од категоријата на критични болести, а од 1 февруари ќе бидат укинати...

Европа4 часа

Војник застрелал петмина стражари во фабрика за оружје во Украина

Војник на украинската национална гарда од засега непознати причини пукал во припадници на обезбедувањето во воена фабрика во Днепар, при...

Македонија17 часа

Наставата продолжува со физичко присуство на 1 февруари

Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование на учениците да продолжи со физичко присуство на 1 февруари. Оваа...

Македонија17 часа

Се намалува периодот на карантин на седум дена

Владата на денешната седница донесе одлука за намалување на периодот на изолација за лицата кај кои лабораториски е утврдено присуство...

Македонија19 часа

Нови 2.019 случаи на коронавирус, починаа 19 лица

Во последните 24 часа направени се 6.119 теста, а регистрирани се 2.019 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 968, Битола...

Македонија20 часа

ЦУК апелира до граѓаните да не се движат под опасната карпа на Матка, се преземаат активности за превенција

Центарот за управување со кризи апелира до граѓаните да не се движат на местото под опасната карпа на Матка, поточно...

Топ20 часа

(Видео) Разбиена криминална група, запленетa марихуана вредна 50.000 евра

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал денеска донело наредба за истрага против три лица за кои постои сомнение дека...

Македонија22 часа

Преку снимки од надзорните камери околу мостот Гоце Делчев ќе се расветлуваат причините за несреќата

Обвинител од скопското основно јавно обвинителство извршил увид и презема дејствија за утврдување на фактите за настаната тешка сообраќајна несреќа...

Топ23 часа

Пешак прегазен пред мостот Гоце Делчев

Тешка сообраќајна несреќа се случила денеска, нешто по 11 часот, во центарот на Скопје. Пешак бил прегазен во близина на...

Македонија23 часа

Мицевски: Бараме укинување на Пржинската влада

Дополнување на дневниот ред, со точка за предлог-закон за изменување на Законот за Владата на Република Македонија по скратена постапка,...

Топ24 часа

Фатална сообраќајка во Лисиче – загина возач, а тешко повредена е неговата 15-годишна ќерка

Дежурен обвинител од скопското Основно јавно обвинителство извршил увид на местото на тешка сообраќајна несреќа што се случила синоќа околу...

Македонија1 ден

Лекарската комора бара промени на казнената регулатива на Фондот

Лекарската комора остро реагира на наплатата на изречените казни за матичните лекари од страна на Фондот за здравствено осигурување. Оттаму...

Свет1 ден

Италијанските болници одбиваат да лекуваат невакцинирани пациенти, новинари снимиле со скриена камера

Италијанските болници одбиваат да ги лекуваат и оперираат невакцинираните и оние кои не биле заразени. Откако минатата недела во емисијата...

Македонија1 ден

Загадениот воздух предизвикува над 30.000 предвремени смртни случаи во Западен Балкан

Загадувањето на воздухот во Западен Балкан предизвикува голем број предвремени смртни случаи, а последиците вклучуваат пократок животен век и влошување...

Свет1 ден

Русија почна големи поморски вежби во Арктикот

Руски воени бродови денеска влегоа во Баренцовото Море за да вежбаат заштита на главната рута на бродскиот сообраќај на Арктикот,...

Свет1 ден

Холандија ги олабавува мерките и покрај силниот бран на инфекции – кафулињата и рестораните ќе работат до 22 часот

Холандија од денеска отвора ресторани, театри, музеи и кина и покрај силниот бран на инфекции со варијантата омикрон на коронавирусот,...

Свет1 ден

СЗО: Бројот на заразени со Ковид-19 во светот надмина 350 милиони

Вкупниот број на потврдени случаи со Ковид-19 ширум светот надмина 350 милиони, додека бројот на починати надмина 5,6 милиони, соопшти...

Досие