Контакт

Забава

Славните личности вложуваат во електрични пловила

Објавено пред

АРЦ е стартап што беше лансиран пред 10 месеци, а нивната мисија е да ги електрифицираат сите пловни објекти со акцент на ограничена серија бродови во вредност од 300.000 долари.

dobivaj vesti na viber

Тоа го привлече вниманието на познатите личности – инвеститори, вклучувајќи ги актерот Вил Смит, кошаркарот Кевин Дурант и раперот и продуцент Шон Диди Комбс.

„Овие луѓе, покрај тоа што се врвни во она што го работат, имаат и големо искуство со создавање брендови и маркетинг“, рече коосновачот и извршен директор на АРЦ, Мич Ли.

Со други зборови, Комбс, Дурант и Смит имаат моќ да влијаат на пазарот што АРЦ се обидува да го зграпчи. Според Ли, луксузниот сегмент, кој вклучува бродови од 300.000 долари, не е крајната цел на компанијата.

Електричните чамци се потивки, побрзи, посигурни и поевтини за одржување.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Трето издание на Охридскиот вински фестивал

Објавено пред

Оваа година фестивалот Охридскиот вински фестивал ќе се одржи на 27, 28 и 29-ти јуни на улица „Кеј Македонија“ пред хотелот Палас во Охрид, а посетителите ќе имаат можност да дегустираат од најубавите македонски вина, вкусна храна и одлична културно – музичка програма со македонски музички артисти.

dobivaj vesti na viber

На брегот на Охридското езеро посетителите ќе имаат можност да уживаат во музиката на Влатко Лозановски, Ареа, Куку Леле, Миле Кузмановски, Некст Тајм и многу други, а оваа манифестација го најавува и летниот културен бран на нашата најзначајна туристичка и културна дестинација.

На фестивалот ќе учествуваат голем број од најпознатите македонски винарии, како и мали семејни винарии, а целата понуда ќе биде збогатена со гурмански деликатеси.

Прикажи повеќе...

Забава

Манипулаторки во Зодијакот: на секој маж му полудува умот

Објавено пред

Манипулаторите во Зодијакот секогаш го добиваат она што го сакаат, а токму така е и кога се во прашање мажите. Дали сте меѓу овие знаци?

dobivaj vesti na viber

Жените кои успешно манипулираат се многу интелигентни и едноставно уживаат во игрите на умот без да размислуваат за последиците…за другата страна. Тие се следбеници на теоријата дека е лесно да се победи некоја личност ако му влезете во главата и доминирате со нивното размислување. И тие се секако експерти за тоа.

Кои се манипулаторите на зодијачкиот круг?

Шкорпија
Умот на Шкорпијата е многу сложен, понекогаш мрачен. Ова е многу интелигентен хороскопски знак со страшен инстинкт и склоност кон тајни и загатки. Едноставно сака да доминира во нејзините врски и првото нешто кон што ќе цели е да „улови“ маж. И откако умот ќе и припадне, телото на мажот ќе се предаде безусловно. Играњето игри со умот со овој знак никогаш не е лесно и мажот мора да биде вешт играч за да ја заинтригира. Ако мажот не може да го направи тоа, таа нема ни да го забележи.

Близнаци
Ако зборуваме за интелигенција, Близнаците секако се еден од првите знаци што ни паѓаат на ум. Тие можат да бидат доста критични, но вистината е дека имаат ум „жилет“ кој може да извршува неколку задачи истовремено, без да можете со ништо да им го одвлечете вниманието. Таа, исто така, сака да игра игри со умот, многу интригантна и снаодлива. Сепак, прашање е колку мажот за кој таа е заинтересирана може да го издржи тоа.

Овен
А за жените Овен се е предизвик. Конкуренцијата и дава дополнителна сила и ја исполнува со енергија и ентузијазам. Нејзините умствени игри ја одржуваат заинтересирана и ја мотивираат да смислува сè повеќе трикови за да го освои оној што го сака. Најважно е да не им е досадно. Ќе ги полуди со своите умствени игри и верувајте ни, тешко дека ќе успеете да натерате маж да се справи со неа. Оваа дама не знае да губи и често игра многу валкано за да победи.

Водолија
Водолијата е рангирана меѓу најинтелигентните и највештите жени во Зодијакот затоа што е личност која многу размислува, а нејзиниот ум е со километри напред. Умствените игри и се многу лесни, дури би се рекло дека и се скриен кец во ракавот. Ваквите игри и го изоструваат умот, а ако најде маж кој ќе си игра со неа и ќе успее, тогаш ќе остане со него. Многу е лесно да се влезе во таква игра, но мажите често немаат среќа да го направат тоа добро.

Прикажи повеќе...

Забава

Северина пееше на драг-шоу во Загреб: „Ова покажува дека има поинаква Хрватска“

Објавено пред

Северина настапи како гостин изненадување на драг-забавата што се одржа во клубот „Бугалоу“ во Загреб. Кога пејачката се појави на сцената, публиката ја поздрави со вресоци и громогласни песни.

dobivaj vesti na viber

Настапот почна со песната „Бред Пит“.

„Покрај тоа што си најголемата хрватска ѕвезда, ти си и најголемиот човек. Сите го препознаваат тоа, сите го чувствуваат. И затоа сите те сакаат. Ти благодарам што секогаш се бориш за правата на обесправените“, напиша една од обожавателите на Северина на нејзиниот „Инстаграм“.

Во еден момент пејачката им се обрати на присутните.

„Само вистинска држава ги признава сите малцинства. А да беа големи, како што не се, ќе го признаеа. Секогаш кога излегувам на сцената, ме фаќа нервоза, но жал ми е што вие морате да чувствувате трема секојпат кога ќе излезете надвор меѓу луѓето“, рече Северина.

„Ова е забава за луѓето и за оние што се чувствуваат така. Ова покажува дека постои поинаква Хрватска“, додаде таа и доби громогласен аплауз од публиката.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија22 минути

„Уште седум нови барања за апанажа – 750 000 евра го чинат народот поранешните функционери на ДПМНЕ, СДС и ДУИ“, велат од партијата Левица

Пред околу две недели собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата им одобри апанажа, во траење од една година,...

Македонија27 минути

Филипче од Атина: Преку Договорот од Преспа спорот го трансформиравме во соработка

Д-р Венко Филипче, директор на Фондацијата „Едно општество за сите“ денеска имаше обраќање на дводневната меѓународна Конференција за мир и...

Култура3 часа

Љутков: Мораме да ја вратиме националната култура и да ги направиме работниците во културата повторно горди на својата професија

„По предлог на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, Централниот и Извршниот комитет донесоа одлука со која сум предложен за министер...

Македонија4 часа

Миле Јанакиески од денеска на слобода, по шест години излегува од затвор

По шест години во затвор, на слобода излегува Миле Јанакиески. Тој во периодот од 13.11.2018 година до 17.6 2024 неколкупати...

Македонија4 часа

Мисајловски: Силно ќе се заложам за модернизација на Армијата и засилување на борбената готовност

Сакам да се заблагодарам пред сѐ на нашиот македонски народ за огромната поддршка што ни ја даде на изборите за...

Македонија5 часа

Николоски по предложувањето за министер: Како што го кренавме ВМРО-ДПМНЕ, ќе ја кренеме и Македонија

Би сакал да му се заблагодарам на Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и иден Претседател на Владата Христијан Мицкоски за укажаната доверба...

Регион5 часа

За една недела тројца исчезнати туристи пронајдени мртви на грчките острови

За само една недела тројца исчезнати туристи се пронајдени мртви на грчките острови, јавија грчките медиуми. Турист од САД кој...

Македонија5 часа

Мицкоски за предлог-составот за влада: Имаме амбициозен план за реформи и проекти, чија реализација ќе почне од првиот ден

Мандатарот за состав на влада, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски синоќа по седниците на Извршниот и Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ...

Свет6 часа

Јенс Столтенберг: НАТО размислува да стави нуклеарно оружје во состојба на готовност

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека имало консултации меѓу членките на Алијансата за отстранување на нуклеарното оружје од...

Македонија16 часа

Тошковски по предлогот да биде министер: Ја прифаќам одлуката која за мене е голема одговорност и обврска кон сите вас

Досегашниот министер за внатрешни работи во техничката Влада, Панче Тошковски, е предлогот за истата оваа функција во новата влада. „Вечерва...

Македонија17 часа

Мицкоски ги соопшти петнаесетте предлози со имињата на министри во неговата влада

Мандатарот за состав на влада и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на прес-конференција ги соопшти имињата за кадровските решенија во...

Македонија18 часа

Извршниот и централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ заседаваат за кадровскиот состав од партијата

Извршниот и централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ денеска заседаваат за кадровскиот состав од партијата за владата што ќе го предложи мандатарот...

Европа22 часа

Германската полиција уби навивач кој со секира влегол во фан-зоната на Европско првенство (ВИДЕО)

Германската полиција во Хамбург имаше полни раце работа. Во градот каде хрватската фудбалска репрезентација ќе го одигра следниот натпревар на...

Македонија22 часа

Силјановска-Давкова од Швајцарија: Тековната војна во Украина нè засега сите нас

Во обраќање на пленарната сесија на Самитот за мир во Украина, што викендов се одржува во Бургеншток на езерото Луцерн...

Европа24 часа

Четворица загинати во страшна сообраќајка во Грција, пожарникарите го сечеа возилото за да ги извадат телата (ВИДЕО)

Во сударот меѓу автобус и автомобил, што се случи денес наутро пред Токсотес Ксанти, на стариот национален пат Ксанти-Кавала во...

Регион1 ден

Црвен аларм за туристите на Јадранот: месојадни црви забележани на плажите во Будва, Црна Гора и во Италија

Месојадни црви се забележани на плажите во Будва, Црна Гора и во италијанските региони Сицилија, Калабрија и Апулија. За туристите...

Свет1 ден

Затворениците кои држеа затворски чувари како заложници во градот Ростов се убиени

Руските безбедносни сили влегоа во притворниот центар на југот на Русија и ликвидираа шест затвореници кои ги држеа двајцата затворски...

Свет1 ден

Затворениците вооружени со ножеви во руската област Ростов зеле двајца полицајци како заложници

Обвинети во истражниот центар во руската област Ростов зеле двајца полицајци како заложници, соопштија денеска руските власти, цитирани од британските...

Македонија1 ден

Македонски концепт од Украина: Куќата на Крсте Петков-Мисирков ќе добие нова меморијална плоча на македонски јазик со македонско знаме

Делегација на политичката партија Македонски концепт, предводена од претседателот на партијата Петар Богојески и потпретседателот Самуел Наумовски-Викиус, остварија средба со...

Македонија1 ден

Тешки бетонски блокови пред паѓање висат од тераса спроти Владата, предупредува ЦУК

Тешки бетонски блокови пред паѓање висат од тераса и се опасност за минувачите по тротоарот на булеварот Илинден во ценатор...